sviatuct
15.01.06,18:33
Dobry den,

vyviedol som nasledovnu vec - som stvrtrocny platca DPH a mesacne vystavujem FA za pracu ktoru vykonavam, a niekedy je FA uhradena do konca mesiaca v ktorom bola FA vystavena (datum zdanitelneho plnenia / dodania), a niekedy zaciatkom nasledovneho.

Pridrzajuc sa toho, ze v JU sa uctuje podla "penazi" som pri DP na DPH zaradoval FA do stvrtrokov podla datumu kedy mi nabehli peniaze na ucet.

No a teraz mam informaciu, ze som to mal zaradovat podla datumu zdanitelneho plnenia / dodania. Ak je to tak, tak teraz mam zle vacsinu DP na DPH -> ze som DPH z penazi co som dostal odviedol az v dalsom stvrtroku. Co sa tyka suctu zaplatenej DPH za rok, tak sucet je v poriadku - statu po zaplateni DPH za 4.Q som nezostal nic dlzen.

Takze za 1.Q som mal zaplatit viac, za 2., 3.Q +/- 1000 SK rozdiel, a v 4.Q som mal/ mam zaplatit zase menej. Tyka sa rokov 2004, 2005.

Co s mam urobit? :confused::mee:
Velmi pekne vopred dakujem za kazdu radu.
Chvojkova
15.01.06,17:38
To Vás skutočne ľutujem , ale určite by som to riešila opravnými priznaniami .Je to síce s pokutou ale lepšie ako keď vam príde kontrola.
Jana Acsová
15.01.06,17:39
Co s mam urobit? :confused::mee:
Doporučujem nerobiť nič. .-( Uvidíte ... Možno kontrola nepríde. A ak áno, viete, čo tam máte. Ak rozdiely nie sú veľké, nechajte to tak, ale od najbližšieho zdaňovacieho obdobia už postupujte správne ...
Mali ste už kontrolu DPH? Odkedy ste platiteľom?
sviatuct
15.01.06,17:43
Este som DK nemal, platitelom som od 1997. Problematicke su roky 2004, 2005, pred tym je vsetko tam kde ma byt (nahodou).
Jana Acsová
15.01.06,17:44
Mávate odpočty?
sviatuct
15.01.06,17:46
Hm, za I.Q. dostanem pokutu, za posledny mam zase preplatok. V 2004 mam za 2.Q o 7000 menej, 3. je OK, za 4 som zas zaplatil o 7000 viac. A v 2005 je to 3000, 4000, 1000, a -8000.
sviatuct
15.01.06,17:48
Mávate odpočty?
Mam stale dost vyssie prijmy ako vydaje, takze stale platim.
Jana Acsová
15.01.06,17:49
Hm, za I.Q. dostanem pokutu, za posledny mam zase preplatok. V 2004 mam za 2.Q o 7000 menej, 3. je OK, za 4 som zas zaplatil o 7000 viac. A v 2005 je to 3000, 4000, 1000, a -8000.Ak chcete pokojnejšie spávať, tak si vyriešte rok 2005. Mám za to, že tam je predpoklad kontroly najreálnejší. Ale je to na vás. .-(
Jana Acsová
15.01.06,17:50
Mam stale dost vyssie prijmy ako vydaje, takze stale platim.Takže je reálne, že staré roky kontrolovať nebudú. Spravidla sa orientujú na námatkové kontroly zdaňovacieho obdobia, alebo predchádzajúci kalendárny rok v prípade úplnej kontroly. Avšak vzhľadom k daňovým povinnostiam možno kontrola nebude, resp. presunie sa do obdobia, keď to už budete mať správne.

Nemusí to však byť pravidlo .-(
Chvojkova
15.01.06,17:51
Daňová kontrola posudzuje samostatne obdobia, nie celý rok. Sankcie vyrubujú z rozdielu aj z nadmerného odpočtu aj z daň. povinnosti ku dňu kontroly.
sviatuct
15.01.06,17:52
Ak chcete pokojnejšie spávať, tak si vyriešte rok 2005. Mám za to, že tam je predpoklad kontroly najreálnejší. Ale je to na vás. .-(

No ved ja to chcem vyriest, ale neviem ako. Za 4.Q som este DP nedaval.

Aka penale / pokuta mi hrozi? Napr. za ten 2004, ked tam to bol "moj dlh" uhradeny cca za 6 mesiacov.
Jana Acsová
15.01.06,17:54
Aka penale / pokuta mi hrozi? Napr. za ten 2004, ked tam to bol "moj dlh" uhradeny cca za 6 mesiacov.Samostatné kontroly na DPH kontrolovali rok 2004 v roku 2005. Predpokladám, že čochvíľa začnú kontroly roku 2005.
Jana Acsová
15.01.06,17:56
No ved ja to chcem vyriest, ale neviem ako. Za 4.Q som este DP nedaval.
Ak chcete podať správne DP za 4. Q 2005 tak v tom prípade by som urobila aj nadväzné DDP ostatných zdaňovacích období v roku 2005.
sviatuct
15.01.06,17:57
Daňová kontrola posudzuje samostatne obdobia, nie celý rok. Sankcie vyrubujú z rozdielu aj z nadmerného odpočtu aj z daň. povinnosti ku dňu kontroly.

Takze ked mam zle 4 DP, tak budemplatit pokutu za kazde z nich? Ake su sankcie pri dodatocnom DP?
evina
15.01.06,18:11
Takze ked mam zle 4 DP, tak budemplatit pokutu za kazde z nich? Ake su sankcie pri dodatocnom DP?
Pre rok 2005 podľa §35 zákona o správe daní a poplatkov:
§ 35
Správne delikty
1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a
a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení, ...... /uvádzam len tento prvý bod./

V bode 3 tohto paragrafu sa zároveň hovorí:
3/ Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške.

Základná úroková sadzba je od 1.3. 2005 3% ináč ju nájdeš na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk).
sviatuct
15.01.06,18:22
Pre rok 2005 podľa §35 zákona o správe daní a poplatkov:
§ 35
Správne delikty
1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a
a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení, ...... /uvádzam len tento prvý bod./

V bode 3 tohto paragrafu sa zároveň hovorí:
3/ Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške.

Základná úroková sadzba je od 1.3. 2005 ináč ju nájdeš na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk).

:) dakujem, urok je myslim 3% +/-, ci nie? Rata sa to tymi 3x3%, alebo sa zohladnuje napr. ze ked po 6 mesiacoch, tak polovica? (kedze 3% je rocny urok).
evina
15.01.06,18:27
:) dakujem, urok je myslim 3% +/-, ci nie? Rata sa to tymi 3x3%, alebo sa zohladnuje napr. ze ked po 6 mesiacoch, tak polovica? (kedze 3% je rocny urok).
Áno je tri percentá, už som to tam doplnila, mi to prvýkrát vypadlo. Ráta sa 3krát 3% za každé to DP v prípade, že Ti na chybu príde správca. V prípade, že podáš dodatočné, čiže si si na chybu prišiel sám je to 3x3%delené 2, teda kráti sa Ti to na tú polovicu.
sviatuct
15.01.06,18:32
Áno je tri percentá, už som to tam doplnila, mi to prvýkrát vypadlo. Ráta sa 3krát 3% za každé to DP v prípade, že Ti na chybu príde správca. V prípade, že podáš dodatočné, čiže si si na chybu prišiel sám je to 3x3%delené 2, teda kráti sa Ti to na tú polovicu.

A ziadne dalsie procesne sankcie okrem tychto 3x3% nehrozia?
ALBO
15.01.06,18:39
A ziadne dalsie procesne sankcie okrem tychto 3x3% nehrozia?

Nie.
Ak podáte DDP platíte správny delikt=pokuta =1,5x3
Ak vám na to príde až kontrola tak platíte 3x3
Sankčný úrok už neplatíte.
sviatuct
15.01.06,18:42
Nie.
Ak podáte DDP platíte správny delikt=pokuta =1,5x3
Ak vám na to príde až kontrola tak platíte 3x3
Sankčný úrok už neplatíte.

:) dakujem, takze budem kludne spat :)
Kacenka
17.01.06,14:03
Rýchlo urobiť opravné priznania.
evina
17.01.06,16:23
Rýchlo urobiť opravné priznania.

Opravné urobiť nemôže iba ak tak dodatočné....
sara
02.02.06,19:25
Prosím Vás, pri tej pokute za dodatočné daň.priznanie je stanovená aj nejaká minimálna suma, od ktorej sa platí, alebo sa platí aj napríklad 80,-Sk?
evina
02.02.06,19:28
Prosím Vás, pri tej pokute za dodatočné daň.priznanie je stanovená aj nejaká minimálna suma, od ktorej sa platí, alebo sa platí aj napríklad 80,-Sk?

500 SK,- .