jozefhorvat
21.07.11,18:25
Som spolu s bývalou manželkou 1/2 spolumajiteľom dvoch bytov. Nevyporiadali sme majetok do troch rokov po rozvode a už sme aj zapísaní podľa § 149 ako poloviční spolumajitelia na obidvoch bytoch. Bývalá odmietla ponuku na využitie predkupného práva, a nechce sa nijako dohodnúť a ani nič vyplatiť. Od momentu rozvodu som opustil byty zostali tam bývať bývalá a už dospelé samostatné deti. Platili aj nájomné.Ako sa dostať k peniazom keď ja tie byty nepotrebujem?
Mária27
21.07.11,19:44
Dať návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva v zmysle § 142 občianskeho zákonníka. Môžeš navrhnúť, aby súd prikázal do jej vlastníctva jeden byt alebo oba byty a aby ti tvoje podiely vyplatila.
Súd môže rozhodnúť inak ako navrhneš. Môže vám prikázať do vlastníctva každému jeden byt a rozdiel v hodnotách doplatiť. Potom budeš mať asi problém s deťmi, ako ich vysťahovať, ak budeš chcieť tvoj byt predať.

§ 142
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznuce na nehnuteľnosti.
jozefhorvat
22.07.11,08:22
Ďakujem za rýchlu odpoveď, medzitým som si študoval zákon, a asi to tak, urobím, ešte je tam napísané, že ak ja ako prvý pošlem bývalej návrh na zrušenie spoluvlastníctva a vyporiadanie, tak keď potom pošlem aj taký istý návrh na súd, tak ja nebudem platiť súdne trovy. Je to pravda? Z čoho všetkého sa skladajú súdne trovy? a čo advokáti?
No ale ak prikáže súd jeden byt mne, mám problém, lebo nikdo nechce dobrovoľne opustiť byť, ako ? - mám dať návrh na vypratanie, veď to je dlhá pieseň, ako sa tomu vyhnúť, alebo z toho vyklučkovať? Ďakujem vopred.
Mária27
22.07.11,11:19
Je to tak, že ak neprijme tvoj návrh, podáš to isté na súd a zaplatíč súdne poplatky; ak súd ona prehrá, môže ti súd prisúdť úhradu trov konania - nezabudni o to pri podávaní na súd žiadať. Tam môžeš zahrnúť aj výdavky na advokáta - ak ťa bude zastupovať, on ti to všetko napíše.

Ak ti jeden byt prikáže, môžeš ho predať aj s nájomcami. Môžeš aj žiadať vypratanie (horšie je vypratávať deti).
jozefhorvat
24.07.11,09:08
Tak aj tu som opätovne. Ak chcem teda vykonať ponuku na rozdelenie spoločného majetku - alebo nech si obidva byty nechá predošlá manželka a nech ma vyplatí ( to som jej už ponúkol v rámci predkupného práva a odmietla) , alebo navrhnem vyporiadanie predajom obidvoch bytov tretej osobe a s návrhom rozdelenia peňazí, ako poslednú možnosť na zmierlivé vyporiadanie dohodou,a preto aby sa druhá strana nevyhovárala, že dostala nepresnú ponuku a že sa nemôže preto vyjadriť, tak tam musím uviesť presne všetky údaje : LV, Parc. čís. popis, celú špecifikáciu, spol. zariad. spol. priest. a ost. / veď druhá strana to vie/ ? cenu musím navrhnúť ja- ak ano tak akú? teraz súčasnú všeobecnú, trhovú a čím ju preukážem, nestačí odvolanie sa na inzeráty v realitkách, musí byť súdnoznalecký posudok? Ako dlho musím čakať na odpoveď duhej strany?
Mária27
24.07.11,09:20
Súdne trovy ti budú priznané len ak ti súd úplne vyhovie.
Cenu môžeš navrhnúť, prípadne priložíš nejaké inzeráty, keď ona s cenou nebude súhlasiť, môže ona alebo súd predložiť iné ohodnotenie.
jozefhorvat
24.07.11,09:40
Ďakujem.
jozefhorvat
12.12.11,20:17
Po čase som zas tu. nemám peniaze na súdne poplatky, ktoré sú pri hodnote bytov cca 200000,-eur veľké.Na to, aby som sa stal nemajetný by som asi musel predať auto, predať iba môj bytík, v ktorom teraz bývam, alebo iba moje pozemky, ktoré však teraz nejdú predať a keď za takú malú cenu, že sa to neoplatí. Som naviac aj spoločníkom v dvoch firmách, ktoré síce nemajú veľký majetok, ale majú veľké pohľadávky. Mám aj cenné papiere, ale aj tie sú cenné iba nominálne, trhovo nemajú hodnotu. Ako by sa to dalo previesť na niekoho, a potom vrátiť späť? / vyhnutie sa súdnym poplatkom?/
Druhá otázka: do podania na súd o vyporiadanie chcem aspoň užívať / alebo aspoň ich niekomu prenajať/ polovice svojich bytov, ktoré mám s bývalou v spolupodiele, ale nechce mi dať ani kľúče a ani manželka a deti ma tam nechcú pustiť.
Ako na to?
jozefhorvat
07.02.13,13:35
Tak som tu opäť. Situácia sa vyvinula tak, že som podal na súd návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva dvoch bytov tak, že nech súd nariadi predaj a výťažok nech sa rozdelí na polovice pre zúčastnené strany. S týmto návrhom písomne súdu súhlasila aj druhá strana. Je teda veľký predpoklad, že to asi súd tak rozhodne. Neviete ako sa to potom bude realizovať, cestou koho, realitky, exekútora.. a asi aké náklady s tým budú, a kto by ich mal platiť?
Mária27
07.02.13,14:46
Ak s týmto návrhom písomne súdu súhlasila aj druhá strana, prečo to teda dávate na súd? Neviete to predať sami?
Budete zbytočne hradiť nielen súdne poplatky, ale aj trovy s predajom. Nech to už bude robiť ktokoľvek, dobre si zapýta ...
jozefhorvat
07.02.13,15:42
Aj ja si myslím, že by to tak mohlo byť, že by bolo lepšie a ekonomickejšie aby sme sa dohodli.
Bývalá manželka, spoluvlastníčka na bytoch ale až do podania môjho návrhu na súd s ničím nesúhlasila. Až keď jej došiel zo súdu list na vyjadrenie tak vtedy súhlasila s predajom tretej osobe a rozdelením peňazí. / Samozrejme, že moje doterajšie snahy o dohody neakceptovala a mňa obvinila, že to ja nechcem sa dohodnúť/ale to asi na veci nič nemení. Ak teda súhlasíme obidve strany s riešením, nemôžeme požiadať súd iba o schválenie dohody, zmieru. Myslím si, že keby súd nebol , respektíve pokiaľ nebude niečím nútená sa dohodnúť, tak to nikdy nespraví.
jozefhorvat
21.01.16,11:09
nechcem zakladať novú tému, lebo je to súvisiace s touto problematikou, a týka sa to aj tohto prípadu, jeden byt sme teda spoločne predali cez realitku za môjho vybavovania a druhý sa až teraz bude rozhodovať na súde, nakoľko to bývalá prepisovala na jedného syna a ten zas na druhého a tak to zdržovali. Ale už je vytýčené pojednávanie na marec, ale ja by som predsa ešte len veľmi rád vedel, že ako to vlastne prebieha, ak súd rozhodne o predaji a rozdelení zbytku peňazí čo zastane, kto to bude robiť a koľko to asi koštuje ?? Poradíte? Diki