Strelcova
21.07.11,18:56
SZČO-nájommca má prenajté nebytové priestory, ktoré so súhlasom prenajímateľa zrekonštruoval - majú v zmluve dohodnuté, že náklady na rekonštrukciu sú nákladmi nájomcu. Nájomca sa však stal platiteľom DPH až počas rekonštrukcie. Môže si uplatniť DPH aj z nákladov - blokov, ktoré zaplatil ešte pred registráciou za platiteľa DPH, alebo z týchto nemá nárok na odpočet?
Ďakujem vopred za pomoc.
KEJKA
21.07.11,18:09
ked sa hovorí o rekonštrukcii, zvyčajne ide o t.z. budovy a odpisuje sa.
takže si treba ujasniť pojmy.
ak je to tento prípad, tak áno, môže si z majetku odpočítať DPH a OC majetku zníži primerane o DPH a odpisuje z OC bez DPH.
ak to však považuje za náklady, resp. t.z. do 1700 EUR, tak už si DPH odpočítať nemôže.
Strelcova
22.07.11,05:50
ďakujem a ešte ma pri tomto napadlo, DPH si uplatní až po zaradení rekonštrukcie na odpisovanie (myslím z tých blokov, keď ešte nebol platiteľ DPH) alebo si ich môže uplatniť v prvom zdaňovacom období - aj keď rekonštrukcia ešte nebola ukončená.
KEJKA
22.07.11,06:42
v prvom zdaňovacom období z dokladov = faktúr podľa dokladovej inventarizácie.
Strelcova
22.07.11,06:44
ďakujem pekne a odpočet bude v riadku 23 alebo v riadku 26 - odpočet pri registrácii?
baculacik
08.08.11,13:37
mám takisto jednu otázku ohľadom výstavby budovy. Firma sídli v prenajat. priestoroch. Vlastníkom priestorov je fyzická osoba. Firma sa s týmto vlastníkom dohodla, že pristaví dieľnu na pozemku vlastníka prenajat. priestorov, firma všetky náklady preplatí a nebude musieť tak budúcich 10 rokov platiť prenájom. Dielňa však naďalej ostane vo vlastníctve fyzick. osoby. Ako mám účtovať tieto náklady na výstavbu dielne? Ďakujem veľmi pekne za radu.