Katka Ur.
21.07.11,19:03
Dobrý večer,

chcela by som Vás poprosiť o informáciu/radu. Moja dcéra má 3 exekúcie o ktorých som sa nedávno dozvedela. Nemá žiaden majetok a nemá ani prácu, môže exekútor siahnuť na môj dom? Okrem nej mám ešte 2 dcéry. Bolo by vhodné prepísať dom na niektorú z tych dvoch dcer, aby nemala žiaden spoluvlastnícky podiel na dome.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Tweety
21.07.11,17:05
Dobrý večer,

chcela by som Vás poprosiť o informáciu/radu. Moja dcéra má 3 exekúcie o ktorých som sa nedávno dozvedela. Nemá žiaden majetok a nemá ani prácu, môže exekútor siahnuť na môj dom? Okrem nej mám ešte 2 dcéry. Bolo by vhodné prepísať dom na niektorú z tych dvoch dcer, aby nemala žiaden spoluvlastnícky podiel na dome.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Exekúcia je jej, ak na dome nemá podiel, exekútor nemôže siahnuť na tvoj majetok.
Xanti
21.07.11,17:05
Katka,
dcéra vlastní podiel na dome? Ak nie tak nemáš dôvod niečo prepisovať.

Ak áno tak už neprepíšeš nič, lebo exekúcia by na jej majetok bežala dalej aj keby už nebol jej majetok. Nakoľko by to bola snaha ukrátiť veriteľa.
Katka Ur.
21.07.11,17:16
Dom je môj a manžela, nikdy sme ho na dcéry neprepisovali. Ale v prípade našej smrti dedia všetky 3 dcéry rovnako. Vtedy môže exekútor siahnuť na jej časť?
Tweety
21.07.11,17:18
Dom je môj a manžela, nikdy sme ho na dcéry neprepisovali. Ale v prípade našej smrti dedia všetky 3 dcéry rovnako. Vtedy môže exekútor siahnuť na jej časť?
ÁNo, ak bude dedičkou,t.j. zdedí svoju časť, tak áno, ale len na jej podiel.
Katka Ur.
21.07.11,17:22
Čiže teraz by bolo najlepšie ju vydediť spísaním závetu?
Tweety
21.07.11,17:23
Čiže teraz by bolo najlepšie ju vydediť spísaním závetu?
To by bola možnosť, ale na vydedenie musí byť zákonný dôvod. Nie je to také jednoduché.
Katka Ur.
21.07.11,17:29
napíklad aký zákonný dôvod? Dcéra má dieťa, ktoré pred nedávnom opustila, predpokladám, že neplatí na neho ani výživné. Toto by nemohol byť dôvod vydedenia?
danushka
21.07.11,17:29
Netreba zabúdať na jednu maličkosť. Ak má dcéra trvalý u zadávateľky, exekútor smie spísať hnuteľný majetok v mieste jej trvalého bydliska a sksutočnosť, že jej z toho majetku nič nepatrí, budú musieť ostatní v mieste trvalého bydliska dokazovať súdnou cestou.
Ideálne, hoci veľmi tvrdé, je dcére v takom prípade zrušiť trvalý pobyt, jedine tak sa ochránite pred možnými nepríjemnosťami s exe.
Xanti
21.07.11,17:31
napíklad aký zákonný dôvod? Dcéra má dieťa, ktoré pred nedávnom opustila, predpokladám, že neplatí na neho ani výživné. Toto by nemohol byť dôvod vydedenia?
Nie to nie je dôvod na vydedenie,

§ 469a

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.

(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.

(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.


zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/
pavol54
21.07.11,17:34
Dobrý večer,

chcela by som Vás poprosiť o informáciu/radu. Moja dcéra má 3 exekúcie o ktorých som sa nedávno dozvedela. Nemá žiaden majetok a nemá ani prácu, môže exekútor siahnuť na môj dom? Okrem nej mám ešte 2 dcéry. Bolo by vhodné prepísať dom na niektorú z tych dvoch dcer, aby nemala žiaden spoluvlastnícky podiel na dome.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Podstatné je vedieť o výšku exekúcií, lebo raz by sa mala živiť prácou a vtedy si ju exekútor nájde. A ešte kto bol ručiteľ pri úveroch?
Katka Ur.
21.07.11,17:36
A ak je z odstavca 1 pravdivé písmeno b) a d) mohlo by sa to vydedenie uskutočniť?
danushka
21.07.11,17:36
napíklad aký zákonný dôvod? Dcéra má dieťa, ktoré pred nedávnom opustila, predpokladám, že neplatí na neho ani výživné. Toto by nemohol byť dôvod vydedenia?

Vy sami viete, či Vaša dcéra bude robiť v budúcnosti problémy. Ak sa obávate toho, že jedného dňa jej podiel z domu pohltí exekútor, nemusíte previesť dom na ostatné dve dcéry darovaním, ale ,,kúpnou zmluvou", ale zas narazíte na problém, že takto si prídu k zrnu, aj Vaši zaťovia, ktorí Vašimi zaťmi jedného dňa nemusia byť /za predpokladu, že dcéry v čase kúpnej zmluvy sú už vydaté/.
Ak by ste takto ošetrili dom, určite si dajte právo doživotného užívania spomínaného domu.
A treba myslieť aj na vnúča, dieťa Vašej dcéry. Ono nemôže za to, že jeho matka robí dlhy a neostalo by mu tak to, na čo má nárok zo zákona.

Inak toto je novodobá nočná mora rodičov, ktorých deti robia kade-tade po svete dlhy.
Xanti
21.07.11,17:39
A ak je z odstavca 1 pravdivé písmeno b) a d) mohlo by sa to vydedenie uskutočniť?
To je zákon, priamo citovaný.
Ak to vieš dokázať tak áno, môžeš ju vydediť.

Najlepšie listinou o vydedení, u notára. Ale musíte to urobiť obaja s manželom.
misstka
21.07.11,17:40
Podstatné je vedieť o výšku exekúcií, lebo raz by sa mala živiť prácou a vtedy si ju exekútor nájde. A ešte kto bol ručiteľ pri úveroch?

asi tak, alebo je až taká problémová, že máš obavy, že bude celý život na sociálnych dávkach?
ak by so naozaj chcela, možno by sa dom ešte predať aspoň formálne tým dvom deťom, prípadne darovacou zmluvou prepísať na tie dve deti.
Katka Ur.
21.07.11,17:45
Veľmi pekne Vám ďakujem za informácie a rady za Váš čas a ochotu. Dcéra odišla do Čiech, je tam už 10 rokov a akoby sa zbláznila. Robí samé hlúposti a problémy, nevieme čo máme od nej ďalej čakať, preto sme nútení pristúpiť k takémuto rozhodnutiu.

Ešte raz Vám pekne ĎAKUJEM
Tweety
21.07.11,17:50
Veľmi pekne Vám ďakujem za informácie a rady za Váš čas a ochotu. Dcéra odišla do Čiech, je tam už 10 rokov a akoby sa zbláznila. Robí samé hlúposti a problémy, nevieme čo máme od nej ďalej čakať, preto sme nútení pristúpiť k takémuto rozhodnutiu.

Ešte raz Vám pekne ĎAKUJEM
Treba jej pohroziť rodičovským varovným prstom. :)
danushka
21.07.11,17:56
Treba jej pohroziť rodičovským varovným prstom. :)

Ech Majočka, keby tie rodičovské ,,no-no-no", boli vždy tak účinné.
Obávam sa, že zadávateľkina dcéra to má tak akurát niekde, keď neplatí výživné na to svoje.
Obávam sa, že z tejto koprivy nikdy liečivý čajík nebude, furt len burina....
Katka Ur.
21.07.11,17:56
To sme už skúšali mnohokrát, no nič nepomáha. Jej sestry sú úplne iné, starostlivé a majú o nás záujem.Ona potrebuje psychickú pomoc, no tú odmieta. Momentálne ani nevieme kde sa nachádza, číslo zmenené a aj bydlisko.
Katka Ur.
21.07.11,18:04
Veď to, že ona si ani neuvedomuje následky svojho konania. Vyzerá to tak, že jej je jedno čo s ňou bude a nezaujíma ju nič.
pandorasbox
21.07.11,18:05
Vy sami viete, či Vaša dcéra bude robiť v budúcnosti problémy. Ak sa obávate toho, že jedného dňa jej podiel z domu pohltí exekútor, nemusíte previesť dom na ostatné dve dcéry darovaním, ale ,,kúpnou zmluvou", ale zas narazíte na problém, že takto si prídu k zrnu, aj Vaši zaťovia, ktorí Vašimi zaťmi jedného dňa nemusia byť /za predpokladu, že dcéry v čase kúpnej zmluvy sú už vydaté/.
Ak by ste takto ošetrili dom, určite si dajte právo doživotného užívania spomínaného domu.
A treba myslieť aj na vnúča, dieťa Vašej dcéry. Ono nemôže za to, že jeho matka robí dlhy a neostalo by mu tak to, na čo má nárok zo zákona.

Inak toto je novodobá nočná mora rodičov, ktorých deti robia kade-tade po svete dlhy.
treba sa na to pozrieť chladnou hlavou. jednoznačne súhlasím s Danushkou. pokiaľ dom nie je ani z časti na jej meno, nie je z čoho sa obávať. Pokiaľ žijete, nič sa nededí! o dom neprídete odobratím exkútora, ani exekučným záložným právom na dom. Exekútor môže a aj zvykne siahnuť na osobný majetok nachádzajúci sa v dome a na parcele nachádzajúcom sa okolo domu. Vlastníctvo týchto predmetov ste povinný dokazovať pre zmenu Vy, že je to Váš majetok a nie jej čo je odstupom času veľmi obtiažne až nemožné vzhľadom na časový horizont nadobudnutia a uchovávania nadobúdacích dokladov, ako sú zmluvy, bloky, faktúry, dodacie listy a pod. Ešte žijete, nemusíte sa obávať - o dom neprídete! Spýtam sa, máte niekde záruky, že to isté sa nestane, ak prepíšete dom na dve dcéry a niektorej z týchto dvoch dcér tiež siahne exekútor na majetok? Tu už vznikne problém, lebo dom už bude z časti jej majetok, aj keď byť ste mali ťarchu v Katastri doživotným úžívaním. Dokázala by si pripraviť vnúčatá po tej problematickej dcére o majetok? Veď oni nemôžu za nič, môžu iba za jej "hriechy" trpieť. Je rozdiel medzi darovaním domu a predajom- treba dôkladne zvážiť formu, keď sa rozhodnete predsa len previesť na dve dcéry majetok. Predajom nadobudne vlastníctve právo aj partner dcéry,pokiaľ je vydatá darovaním nie! Rozhodne ak sa chceš "pripraviť" o dom, poisti sa doživotným úžívaním a maj na pamäti, že môže zmeniť dom z časti majiteľa s ťarchou.