denisadam
21.07.11,21:23
Prosím o radu po 1.1.2012 budú musieť používať ERP všetci podnikatelia alebo len tí čo sú uvedení v prílohe zákona........ďakujem
Mila123
21.07.11,19:24
iba tie činnosti, kt. sú vymenované v prílohe.....
srska
31.10.11,21:01
neviem či to už niekto niekde pridal a aj téma - Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci - je uzavretá, tak to pridám sem:


Otázky a odpovede k problematike používania elektronickej registračnej pokladnice (ERP) po 1.1.2012 (https://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/erp_2012_otazky.pdf) materiál z drsr.sk 28.10.2011
Mila123
01.11.11,07:25
mám otázku....
môže používať ERP podľa starého predpisu, resp. vyhlášky o ERP po 01 01 2012 aj notársky úrad?. oni nie sú povinní používať ERP ale používajú ju, z dôvodu úspory času.......
ak budú používať akú môžu, resp. musia?
ja som názoru, že ak chcú používať musia sa prispôsobiť zákonu o ERP...vyhnú sa prípadnej sankcii zo strany DU....
alebo zrušiť DKP, používať PPD ....
Zdenka 0705
01.11.11,08:03
aj lekár, ktorý poskytuje len služby a nepredáva tovar, si "zľahčuje" evidenciu platieb v hotovosti tým, že tieto platby eviduje cez ERP /nemusí, ale chce/. Samozrejme že si vedie aj knihu, lepí denné a mesačné uzávierky. Podľa môjho názoru, ak nie je povinnosť evidencie tržieb cez ERP, nemusí prispôsobovať ani pokladnicu, pokladnica nemusí byť registrovaná na DÚ - je to len istá forma evidencie tržieb, ktoré nemusia byť zo zákona evidované cez ERP. Vracať sa k PPD? ... to snáď niee
Mila123
01.11.11,08:15
aj lekár, ktorý poskytuje len služby a nepredáva tovar, si "zľahčuje" evidenciu platieb v hotovosti tým, že tieto platby eviduje cez ERP /nemusí, ale chce/. Samozrejme že si vedie aj knihu, lepí denné a mesačné uzávierky. Podľa môjho názoru, ak nie je povinnosť evidencie tržieb cez ERP, nemusí prispôsobovať ani pokladnicu, pokladnica nemusí byť registrovaná na DÚ - je to len istá forma evidencie tržieb, ktoré nemusia byť zo zákona evidované cez ERP. Vracať sa k PPD? ... to snáď niee
presadzujem zásadu opatrnosti.....nie, že by som s Tebou nesúhlasila, ale je tu to ale....ak by bol problém, .....PPD, resp. doklad o zaplatení musí spĺňať určité kritéria......a tlač na nových dokladoch z ERP v tvare MF, tie staré neobsahujú tú šifru.....
zo strany NU by to mohlo byť oki....ale z druhej strany? ak im neuznajú ani odpočet DPH ( notár je platiteľ DPH) a ani nebude nákladovou položkou ????
musím ale zistiť, či je možné prevádzkovať ERP bez zmeny, bez zásahu technika....
inak má notár stanovisko z UDR (kt. nemám k dispozícií, prečítal mi ho) a je to také, on ho nazval šalamúnske....nič jednoznačné.....
Zdenka 0705
01.11.11,08:20
Mila123, súhlasím, aj ja som opatrná, akosi som to pokladala za samozrejmosť, doteraz tak lekár funguje.
Lekárska sro plátcom DPH nie je.
U Tvojho notára už to tak jednoznačne nevidím, pravdaže.
Dúfam, že aj iní napíšu svoje názory či poznatky.
Mila123
01.11.11,08:24
Mila123, súhlasím, aj ja som opatrná, akosi som to pokladala za samozrejmosť, doteraz tak lekár funguje.
Lekárska sro plátcom DPH nie je.
U Tvojho notára už to tak jednoznačne nevidím, pravdaže.
Dúfam, že aj iní napíšu svoje názory či poznatky.
jasne, idem na školenie ohľadom ERP , zákon bude vysvetľovať daň. poradca, nechám sa prekvapiť.....bude to ale až 29.11.2011 , tak do vtedy sa hádam niečo vyvrbí......
Kvaka
01.11.11,08:53
Na stránke DRSR sú otázky a odpovede k používaniu ERP: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/erp_2012_otazky.pdf
Okrem iného, je tam otázka:
13. Otázka:
Musia notári, advokáti, lekári evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Zoznam služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP.
Notárske a advokátske služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP, preto pri ich poskytovaní nie je povinnosť platby prijaté v hotovosti evidovať v ERP. Na poskytovanie zdravotníckych služieb sa povinnosť evidencie tržieb v ERP nevzťahuje. Ak však lekár okrem poskytovania služieb začne na základe vydaného oprávnenia predávať tovar (čo i len v jednom prípade v roku), vzniká mu povinnosť tržby z predaja tovaru prijaté v hotovosti evidovať v ERP.
Kvaka
01.11.11,08:59
Aha, už to dal srska, nevadí, len doplním, že len tí podnikatelia, ktorí majú od 1. januára 2012 pri evidovaní tržieb v hotovosti povinnosť používať ERP, sú povinní uplatňovať postup podľa zákona o ERP a ERP už musí spĺňať požiadavky ustanovené zákonom o ERP. Nikde nie je napísané, že požiadavky ustanovené zákonom o ERP musia spĺňať tí, čo povinnosť používať ERP nemajú.
Mila123
01.11.11,09:39
Aha, už to dal srska, nevadí, len doplním, že len tí podnikatelia, ktorí majú od 1. januára 2012 pri evidovaní tržieb v hotovosti povinnosť používať ERP, sú povinní uplatňovať postup podľa zákona o ERP a ERP už musí spĺňať požiadavky ustanovené zákonom o ERP. Nikde nie je napísané, že požiadavky ustanovené zákonom o ERP musia spĺňať tí, čo povinnosť používať ERP nemajú.
je mi to všetko jasné.....ale ak by i naďalej notár používal ERP ale tá by nespĺňala požiadavky zákona o ERP? čo s tým? notár je platiteľ DPH...
Kvaka
01.11.11,10:16
je mi to všetko jasné.....ale ak by i naďalej notár používal ERP ale tá by nespĺňala požiadavky zákona o ERP? čo s tým? notár je platiteľ DPH...
Na stránke MFSR http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576 je tiež veľa o používaní ERP. Možno ti pomôže toto, aplikuj analogicky:
Otázka č. 17
Čerpacia stanica je vybavená samoobslužným platobným terminálom pre výdaj pohonných hmôt. Toto zariadenie je možné využiť pre bezobslužné čerpacie stanice, prípadne aj pre čerpacie stanice, kde v pracovnej dobe je obsluha pri pokladnici a v nočných hodinách táto obsluha nie je zabezpečená. Platobný terminál je vybavený bežnou tlačiarňou daňových dokladov. Je potrebné, aby nadväzne na nový zákon o ERP spĺňali aj takéto terminály požiadavky ustanovené zákonom o ERP?

Podľa § 3 ods. 2 písm. a) štvrtý bod zákona o ERP sa povinnosť evidovať tržbu na pokladnici nevzťahuje na predaj tovaru prostredníctvom predajných automatov. Nadväzne na uvedené sa na predaj pohonných hmôt prostredníctvom automatov (zariadení bez obsluhy), povinnosť evidencie tržieb podľa zákona o ERP nevzťahuje, t. j. automatická pokladňa, ktorá slúži na úhradu za predaj pohonných hmôt, nemusí spĺňať požiadavky podľa zákona o ERP.
Johanka
01.11.11,16:34
aj lekár, ktorý poskytuje len služby a nepredáva tovar, si "zľahčuje" evidenciu platieb v hotovosti tým, že tieto platby eviduje cez ERP /nemusí, ale chce/. Samozrejme že si vedie aj knihu, lepí denné a mesačné uzávierky. Podľa môjho názoru, ak nie je povinnosť evidencie tržieb cez ERP, nemusí prispôsobovať ani pokladnicu, pokladnica nemusí byť registrovaná na DÚ - je to len istá forma evidencie tržieb, ktoré nemusia byť zo zákona evidované cez ERP. Vracať sa k PPD? ... to snáď niee
Pozri aj tu http://www.porada.sk/t123821-p11-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1869313

(http://www.porada.sk/t123821-p11-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post1869313)
Mila123
01.11.11,16:44
jeso
09.11.11,13:55
známa má v predmete podnikania " Čistiace a upratovacie služby " -uvedené služby poskytuje u zákazníkov , otázka od nej bola , či je povinná od 1.1.2012 používať ERP ?

ja som jej povedala, že uvedené služby nie sú uvedené v prílohe zákona , tak môže aj nadalej vystavovať VF a prijímať úhrady faktúry v hotovosti
vid :
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka


dnes bola na DU , a tam jej bolo povedané, že " od 1.1.2012 musí používať ERP a príjem v hotovosti za uvedené služby evidovať cez ERP "
zostala som zaskočená ...
je povinná alebo nie je povinná používať ERP - poradí niekto
dakujem
Katarína Cigánová
09.11.11,15:43
známa má v predmete podnikania " Čistiace a upratovacie služby " -uvedené služby poskytuje u zákazníkov , otázka od nej bola , či je povinná od 1.1.2012 používať ERP ?

ja som jej povedala, že uvedené služby nie sú uvedené v prílohe zákona , tak môže aj nadalej vystavovať VF a prijímať úhrady faktúry v hotovosti
vid :
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka


dnes bola na DU , a tam jej bolo povedané, že " od 1.1.2012 musí používať ERP a príjem v hotovosti za uvedené služby evidovať cez ERP "
zostala som zaskočená ...
je povinná alebo nie je povinná používať ERP - poradí niekto
dakujem
známa nech sa drží znenia zákona . Už bolo niekolkokrát povedané , že v zákone o používaní ERP je taxatívne vymenovaný okruh služieb , ktoré podliehajú používaniu ERP . Čistiace a upratovacie služby u zákazníka tam ja nevidím .
častokrát sa stáva , že informácia na DU je bud zmatočná , alebo nepochopená , alebo nesprávne interpretovaná ,. Pokial nie je opora v zákone , tak by som z toho nemala problém , prípadne by som danej pani na DU položila dalšiu otázku , z čoho vyplývala takáto povinnost .
Ada9
09.11.11,16:02
Vie mi niekto poradiť ako je to pri výrobe betónu vo vlastnom zariadení v stavebných firmách, tam je tiež povinnosť evidovať tržby cez rp. Neviem to jednoznačne zaradiť podľa prílohy, podľa mňa tu ide o predaj vlatných výrobkov
KEJKA
09.11.11,16:10
aj podľa mňa. Za predaj tovaru sa považuje aj predaj materiálu, predaj vlastných výrobkov.....
ak inkasuješ hotovosť alebo platia kartou, musíš mať ERP.
To si však musela mať aj doteraz, alebo ide o novú firmu?
Ada9
09.11.11,16:39
Ide o existujúcu stav.firmu,ktorá teraz chce vybudovať vlastnú betonárku. Zatiaľ som erp nepotrebovala
macula
10.11.11,10:07
Dávam do pozornosti odpoveď na dopyt: ERP a tržba v hotovosti v zahraničí

Dobrý deň, v odpovedi na Vaše podanie Vám DR SR B. Bystrica zasiela nasledovné stanovisko:

Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. používanie elektronickej registračnej pokladnice (ďalej pokladnica) sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzených služieb na predajnom mieste prijíma tržby v hotovosti..
Predajným miestom sa pre účely zákona č. 289/2008 Z. z. považuje každé miesto, kde sa prijíma tržba.
Podľa § 2 písm. h) cit. zákona sa za tržbu považuje už aj úhrada pohľadávky (úhrada faktúry), ale len ak je podnikateľom prijatá v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok. Ak bude úhrada pohľadávky prijatá na účet v banke podnikateľa, uvedená úhrada sa nepovažuje za tržbu podľa § 2 písm. h) cit. zákona, nakoľko ide o formu bezhotovostného platobného styku. Takto prijatú úhradu z predaja tovaru alebo poskytovania vymedzenej služby podnikateľ nie je povinný evidovať v pokladnici.
Tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak na základe objednávky slovenský podnikateľ dopraví predávaný tovar do zahraničia a za predaj tovaru príjme platbu v hotovosti na základe vystavenej faktúry, podnikateľ je povinný odberateľovi za predaj tovaru vydať pokladničný doklad, ktorý musí obsahovať najmenej údaje uvedené v § 8 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. Podnikateľ na evidovanie prijatých tržieb môže použiť buď prenosnú pokladnicu alebo pred cestou k odberateľovi zaeviduje tržbu v predajni resp. v mieste podnikania na území SR a vyhotovený pokladničný doklad spolu s tovarom dodá odberateľovi.

Likavcová, Sekcia metodiky daní DR SR B. Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
tweedle
11.11.11,10:09
ako máme postupovať ak máme od 1.1.2012 povinnosť mať ERP? kúpiť pokladnicu ísť ju zaregistrovať na DU?a môžeme začať alebo?
tictac7
11.11.11,10:11
1. kúpiť pokladnicu
2. zaevidovať na DÚ
3. zavolať servisáka, aby ju inštaloval

ak ste mali kasu aj doteraz
4. zavolať servisáka, aby ju ukončil
5. odhlásiť na DÚ

dovetok: po bode č. 3 môžte začať
jeso
11.11.11,13:31
známa má v predmete podnikania " Čistiace a upratovacie služby " -uvedené služby poskytuje u zákazníkov , otázka od nej bola , či je povinná od 1.1.2012 používať ERP ?

ja som jej povedala, že uvedené služby nie sú uvedené v prílohe zákona , tak môže aj nadalej vystavovať VF a prijímať úhrady faktúry v hotovosti
vid :
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka


dnes bola na DU , a tam jej bolo povedané, že " od 1.1.2012 musí používať ERP a príjem v hotovosti za uvedené služby evidovať cez ERP "
zostala som zaskočená ...
je povinná alebo nie je povinná používať ERP - poradí niekto
dakujem

nedalo mi to - tu je odpoved z Drsr možno niekomu pomôže... som spokojna, že som známej odpovedala správne ...




Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 1 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona SNR č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v z.n.p. (ďalej len zákon o ERP) sa cit. zákon vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu; tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo sídlom mimo územia SR, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území SR.
Aby pri predaji tovaru alebo poskytovaní služby vznikla povinnosť používať pokladnicu musia byť súčasne splnené tieto podmienky:
- podnikateľská činnosť osoby, ktorá predáva tovar alebo poskytuje službu (podnikateľskou činnosťou sa rozumie podnikanie podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka v z.n.p.),
- predaj tovaru alebo poskytovanie služieb, ktoré sú taxatívne ustanovené v prílohe č. 1 zákona o ERP,
- prijímanie tržby, pričom tržbou je platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok.
Podľa § 2 písm. j) zákona o ERP službou je služba uvedená v prílohe č. 1. Ak však podnikateľ poskytuje službu, ktorá nie je uvedená v prílohe č. 1 zákona o ERP (napr. upratovacie služby, čistiace služby vykonávané u zákazníka), nevzťahuje sa na neho povinnosť evidovať tržby prijaté v hotovosti prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice a naďalej môže vystavovať ako doklad o úhrade príjmové pokladničné doklady.
Sekcia metodiky DR SR
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

Samostatne zárobkovo činná osoba má v predmete
podnikania " Čistiace a upratovacie služby " -uvedené služby
vykonáva v priestoroch u zákazníka .

Za poskytnuté služby podnikateľ vystavuje faktúry a úhrady
faktúr prijíma v hotovosti.

Je povinný podnikateľ používať od 1.1.2012 ERP ? evidovať
hotovostnú úhradu tržby za služby v ERP , alebo aj naďalej
môže tržby za čistiace a upratovacie služby prijímať v hotovosti
a ako doklad o úhrade faktúry vystavovať PPD.

Ďakujem
macula
14.11.11,10:18
1. kúpiť pokladnicu
2. zaevidovať na DÚ
3. zavolať servisáka, aby ju inštaloval

ak ste mali kasu aj doteraz
4. zavolať servisáka, aby ju ukončil
5. odhlásiť na DÚ

dovetok: po bode č. 3 môžte začať

takže ak sme používali ERP doteraz, tak najskôr máme ísť odhlásiť ERP na DÚ a potom ísť servisákovi na preinštaláciu? Treba kupovať novú pokladničnú knihu?
vango
14.11.11,13:00
takže ak sme používali ERP doteraz, tak najskôr máme ísť odhlásiť ERP na DÚ a potom ísť servisákovi na preinštaláciu? Treba kupovať novú pokladničnú knihu?

Chcete si dat prerobit staru pokladnicu na fiskalny model? Staci zajst za servisnou organizáciou, dat si pokladnicu prerobit a az nasledne ist na danovy urad. K "novej" prerobenej pokladnici dostanete certifikat a novu knihu pokladnice. Do starej knihy pokladnice Vam servisna organizacia zapise poznamku, ze sa pokladnica znuluje v dosledku prerabky na fiskalny model. S obidvoma knihami pojdete na DU. Odhlasite "staru" pokladnicu a zaroven pihlasite "novu" pokladnicu a DKP Vam ostava rovnaky (aspon mi to tak robime)

Pri kupe uplne novej pokladnice treba prist najprv do servisneho strediska, kde vam daju certifikat od novej pokladnice. Postup na DU je v podstate rovnaky ako v prvom pripade. Prihlasite novu a zaroven odhlasite staru pokladnicu, akurat dostanete novy DKP.
Ninna
17.11.11,12:48
Vie mi niekto poradiť ako je to pri výrobe betónu vo vlastnom zariadení v stavebných firmách, tam je tiež povinnosť evidovať tržby cez rp. Neviem to jednoznačne zaradiť podľa prílohy, podľa mňa tu ide o predaj vlatných výrobkov




aj podľa mňa. Za predaj tovaru sa považuje aj predaj materiálu, predaj vlastných výrobkov.....
ak inkasuješ hotovosť alebo platia kartou, musíš mať ERP.
To si však musela mať aj doteraz, alebo ide o novú firmu?
tomuto celkom nerozumiem preco treba /aj bolo treba/ ktory bod podľa prílohy to je? či?
KEJKA
17.11.11,12:58
príloha je na služby.
Beton je podľa mňa tovar=materiál, nie služba, čiže automaticky ERP, ak sa platí v hotovosti.
Ninna
17.11.11,13:03
príloha je na služby.
Beton je podľa mňa tovar=materiál, nie služba, čiže automaticky ERP, ak sa platí v hotovosti.
rozumiem, už sa v tom zamotávam
Ninna
17.11.11,13:06
tak sa opýtam aj ja:
stolár - výrobky -budú tovarom / spotrebou ERP pri platbách v hotovosti/?
Či len keď budú bez montáže predávané?
KEJKA
17.11.11,13:23
stolárske výrobky dodané bez montáže = tovar /ERP áno/
stolársky materiál - predaj zásob = tovar /ERP áno/
stolárske výrobky s montážou u zákazníka = služby /postup podľa prílohy, myslím, že tam nie sú uvedené, teda ERP nemusí byť/
Ninna
17.11.11,13:40
úplne jasné! Ďakujem
optimistka
17.11.11,13:42
možno to s touto temou až tak primo nesúvisí ... mám klientov, ktorí už používajú ERP podľa zákona 289, evidujú cez ERP aj úhrady v hotovosti, ale ja ako účtovník idem z účtovania výstupov z ERP zošalieť, faktúry dávam klasicky ako pohľadávky a potom tržbu z erp musím deliť na tú z úhrad fa a na tú ostatnú, ktorá je zdaňovaná, a teda musím odviesť z nej aj DPH, párovať úhradu cez ERP a faktúru ... des, neviem si na to zvyknúť, ešte aj to, že nie sú povinné mesačné uzávierky, je to oveľa pracnejšie ako systém používaný doteraz, sú len tzv. intervalové uzávierky za zadané obdobie, a ak sa taká urobí napr. 17.11. a posledná predtým bola 31.10. tak mi načíta obrat za toto obdobie a keď urobím ďalšiu 30.11. tak mi načíta len obrat od 17.11. a neviem si zadat kedykoľvek obdobie od - do a vytlačiť obrat za zadané obdobie ... mne osobne sa tento systém v prepojení na účtovníctvo nepáči a zbytočne sa komplikuje
KEJKA
17.11.11,14:14
možno ešte ani tá ERP nei je celkom v súlade. JA viem tak, ale nie z praxe, len teoreticky, že intervalová uzávierka sa dá urobiť kedykoľvek za zadané obdobie. Či aj opakovane, neviem.
kto a prečo robí int.uz. 17.11.?
Súhlasím, treba si na to nájsť spôsob.
Ja som faktúry, ktoré klient evidoval v ERP účtovala len evidenčne bez rozpisu DPH s odvolávkou na to, že je OF v ERP. 311/211.2
a uzávierku som rozúčtovala 211/604,343 komplet aj s tými faktúrami
a potom 211.ERP rozdelila na
a/ 211.20/211.ERP..................of v ERP
b/ 261.50/211.ERP................tržba platená kartou - príde na BU
c/ 211.hlavna pokladnica / 211.ERP............odvod hotovosti
v RP zostala len hotvosť v zásuvke - zmenne
optimistka
17.11.11,14:32
k bodu a/ a vtedy páruješ s OF ?
mondes
17.11.11,14:34
No ja som z toho paf. Opýtam sa, ak máme firmu, ktorá sa zaoberá bazénovou technológiou, máme povinnosť si zaobstarať ERP? A čo tí podnikatelia, ktorí nie sú povinní mať ERP, musia úhrady za fa prijímať len na účet? A pri výbere peňazí z BU, ako budú postupovať? Vďaka.
optimistka
17.11.11,14:38
treba si pozrieť prílohu zákona 289, či služba ktorú poskytujete je medzi povinnými používať erp, ak nie, tak úhrady vašich vystavených faktúr v hotovosti pôjdu klasicky na PPD
mondes
17.11.11,14:40
Ďakujem, takže PPD a VPD budú ďalej v kurze. Pretože som počula, že už od 1.1.2012 úplne zaniknú a nahradí ich ERP.
optimistka
17.11.11,14:51
účtujem živnostníka, ktorý má servis MV v predmete činnosti, podľa zákona je povinný používať erp, dodnes ju nemá, lebo mi tvrdí, že len fakturuje a platby v hotovosti prijíma na PPD, od 1.1. to už nebude možné, lebo bude musieť používať erp na evidenciu hotovostných úhrad faktúr za svoje služby /servis a opravy MV sú v prílohe 289/
ja ako účtovník tiež vystavujem faktúry, ale moja činnosť nie je na zozname činností povinnen podliehajúcich evidencii na erp, takže ak mi klient uhradí fa v hotovosti, vystavím mu PPD
KEJKA
17.11.11,14:59
k bodu a/ a vtedy páruješ s OF ?
môj prípad je po starom, firma niektoré faktúry evidovala v ERP /šlo o reštiku/.
Takže párovala som potom cez BU - lebo šlo o faktúry, ktoré boli hradené prevodom.

Po novom musíme vyriešiť párovanie faktúr, ktoré sú vystavené a uhradené v hotovosti.
faktúra už pri vystavení bude účtovaní 311/604,343
v ERP to bude osobitne vyčlenené ako prijatá hotovosť na faktúru. Takže asi to budem riešiť obdobne - mierne naopak
vystavenú faktúru vyrovnám, ked budem vedieť, že bola uhradená - priebežne, aby bolo čisté SDK 261.3/311
a z uzávierky osobitne tržby za predaj hotovosti 211.3/604,343 ako doteraz
a osobitne príjem za faktúry 211.3/261.3
261.3 by mal byť nulový zostatok, rozdiely bude musieť zdôvodniť, preukázať pokladník s ERP.
/zatiaľ len pracovná verzia budúceho postupu/
optimistka
17.11.11,15:05
ja som to zatiaľ účtovala tak, že som si osobitne zúčtovala príjem, ktorý musí dať aj do dph, a to 211/604,343 a to čo bolo ako nulový obrat, tak som zúčtovala osobitným zápisom ako 211/311 a párovala som to s vystavenými fa uhradenými v hotovosti, ak klient nepripne kópiu bločku z úhrady v hotovosti cez erp na OF, tak neviem, ako budem pátrať, že úhrada konkrétnej faktúry je v erp, lebo na bločku je uvedené len úhrada fa, žiadne číslo, nič, len suma a dátum ...
KEJKA
17.11.11,15:18
ja mám v pláne účtovať ERP mesačne, a tak by SDK nebolo čisté celý mesiac, resp. by všetky faktúry boli uhradené napr. 30.deň, čo nechcem.
Na dennej báze musí byť info, ktoré faktúry boli uhradené a tak ich vypárujem interným dokladom, alebo súčasne s vystavenou faktúrou - vieme to v infosystéme nastaviť.
takže budeme mať účet očakávaných úhrad, ktoré bude musieť pracovník s ERP odviesť.
KEJKA
17.11.11,15:19
.........stále je to len pracovný príspevok, na smernici pracujem.
Erika-ežka
18.11.11,11:53
Mám klienta, ktorý má 4 ERP. V tomto štvrťroku už prešiel na fiškál. Pri úhradách faktúr som mu "prikázala", aby okrem toho, že vystaví doklad o úhrade z ERP pre zákazníka - musí vystaviť kópiu dokladu aj pre mňa, kde bude zaznačené o akú faktúru ide - č.fa a ceruzkou mi dozadu poznačí meno zákazníka. Samozrejme mi všetky doklady prinesie 1x mesačne, takže ja plánujem naďalej to zosumarizovať do jednej pokladnici, kde budem duplikáty z RP - úhrady faktúr účtovať denne - dátumom kedy bolo uhradené a mesačné závierky jednotlivých ERP mesačne - z rozpisom DPH na 4 strediská, ale tam už nebudem evidovať neDPH-čkové vkady a výbery.
Čo myslíte, mohlo by to tak byť? Chcela by som na to vypracovať smernicu ...
KEJKA
18.11.11,16:54
vyzerá to rozumne. Naozaj treba prioritne zabezpečiť, aby úhrady faktúr v hotovosti boli zaúčtované so skutočným dátumom úhrady.
Klient ti už kopie bločkov dal? Som zvedavá, lebo podľa môjho vedomia, sa žiadne kopie už tlačiť nedajú.
Dá sa vytlačiť denná uzávierka a to dvojakým spôsobom, jednak sumárna a jednak podrobná - vraj má obsahovať všetky jednotlivé platby. Takže ak je to tak, potom tam budú VS všetkých faktúr a podľa toho sa to bude dať naúčtovať.
Komplikáciu vidím v tom, že budeš mať jednu mesačnú/intervalovú uzávierku a časť z nej zaúčtuješ, časť nie - lebo už bude zaúčtovaná na dennej báze - toto bude treba nejako podložiť - mám na mysli dokázať úplnosť účtovania. Riešiteľné to samozrejme je.
Erika-ežka
21.11.11,09:32
Tiež mi klient zo začiatku tvrdil, že žiadne kópie sa nedajú tlačiť, dokonca že ani uzávierka sa im nedá tlačiť viackrát. Našťastie poznám chlapíka, čo im ten fiškál zabudoval, tak jemu som prízvukovala nech ich naučí ako majú robiť tie kópie dokladov - úhrad faktúr. Povedal, že sa to dá ... len nevedel, že je to potrebné, tak ich to potom bol naučiť. Na každej tej kópii mám VS faktúry, ktorá sa uhrádza. V smernici chcem vlastne napísať presný popis ako bude účtovaný príjem - čo bude denne a čo mesačne. Dúfam, že to bude OK.
tictac7
21.11.11,10:02
Moje poznatky po dvoch týždňoch ostrej prevádzky:
- kópie sa tlačiť dajú - je tam napísané, že je to kópia
- ak sa nezadá pri platbe VS faktúry, tak je problém, lebo sa tam už nijakovsky nedá dostať
- klasická DU, ktorá vylezie z fiškálu - nič moc - pretože tam čísla faktúr nerozpisuje a všetky sú len jednou sumou, detto intervalová
- našťastie fiškál je v PC a tam máme zostavy, kde sa všetko dá tak isto vytlačiť, zostavy sú na A4, všetko pekne rozpísané, teda účtujem každý deň jednotlivé úhrady faktúr, tržbu za predaj v hotovosti účtujem, ako doteraz jednou sumou, hoci na zostave je rozpis po jednotlivých bločkoch, je tam však sumárny riadok, ktorý je totožný s DU, takže je to O.K.

Niekde som tu čítala, že keď si dá intervalovú uzávierku 17.11., potom ďalšiu už bude mať od 18.11., neviem, ale niekde asi bude chyba, ja si môžem dať intervalovú uzávierku kedykoľvek v rozpätí akýchkoľvek dátumov - som to skúšala x-krát. Veď o tom to aj je, aj DÚ bude pýtať nejaké konkrétne intervalové závierky...
jazva
22.11.11,11:47
Účtovanie dennej uzávierky z ERP:

211ERP/604,602 - výnos tovar, služby
211ERP/343 - DPH
211ERP/311 - úhrady pohľadávok (položkovite podľa salda)
261/211ERP - platby kartou (umožňuje mi software na rovnakom doklade)
KEJKA
22.11.11,17:52
nové postupy navrhujú používať pre platby kartou účet 315, dúfam, že to neprejde, osobne sa mi to nepáči.:confused:
Rozalka
22.11.11,18:00
... ani mne, ale tu nemá čo prejsť, je to len pozícii MF a pripomienky od ostatných orgánov sa väčšinou týkajú gramatiky.
Economic
22.11.11,20:18
Info z dnešného školenia, kde bol aj odborník na nové ERP. Dá sa ERP prispôsobiť potrebám zákazníka tak, aby pri úhrade FA sa dalo vpísať aj VS faktúry, aby to uľahčilo účtovanie.
optimistka
23.11.11,07:47
mám klienta, robí servis MV, doteraz sa všemožne bránil používaniu ERP tým, že tvrdil, že robí servis len pre veľké firmy, a im vystavuje faktúry, má pohľadávku a platba mu príde na účet podľa splatnosti alebo niekedy aj v hotovosti na PPD, teraz sa ho snažím presvedčiť, že je to služba podliehajúca povinnosti používať ERP a teda aj keď bude robiť na faktúry a následne prijímať úhrady v hotovosti musí mať erp - je to naozaj tak ? oni si medzi sebou komunikujú a že zatiaľ žiadna iná účtovníčka iného podobne zameraného podnikateľa ich na to neupozorňovala :) tak ja neviem ...
tictac7
23.11.11,07:55
musí mať ERP ak bude prijímať platby v hotovosti, aj keď len ako úhradu faktúry. Ním poskytovaná služba je predsa v prílohe zákona vymenovaná. Ukáž mu zákon a prílohu k zákonu a daj mu to písomne, aby Ťa potom nenaťahoval, že si ho neupozornila.
jazva
23.11.11,09:32
Economic: Info z dnešného školenia, kde bol aj odborník na nové ERP. Dá sa ERP prispôsobiť potrebám zákazníka tak, aby pri úhrade FA sa dalo vpísať aj VS faktúry, aby to uľahčilo účtovanie.
Ale doklad o úhrade dostane zákazník (je na ňom MF). Ty ako ekonóm máš len uzávierku a na nej nie je položkovitý rozpis VS s úhradami ale len suma za všetky úhrady spolu.
Máš dve (tri) možnosti:
1. obsluha vytlačí kópiu dokladu - odloží ju pre teba
2. obsluha poznačí si na papier, ktorá FA a v akej sume
(3. máš SW a ERP tlačí doklady, väčšina SW si poznačí ktorá FA a v akej sume)
Economic
23.11.11,15:40
mám klienta, robí servis MV, doteraz sa všemožne bránil používaniu ERP tým, že tvrdil, že robí servis len pre veľké firmy, a im vystavuje faktúry, má pohľadávku a platba mu príde na účet podľa splatnosti alebo niekedy aj v hotovosti na PPD, teraz sa ho snažím presvedčiť, že je to služba podliehajúca povinnosti používať ERP a teda aj keď bude robiť na faktúry a následne prijímať úhrady v hotovosti musí mať erp - je to naozaj tak ? oni si medzi sebou komunikujú a že zatiaľ žiadna iná účtovníčka iného podobne zameraného podnikateľa ich na to neupozorňovala :) tak ja neviem ...

Oprava MV spadá do zoznamu služieb, kde ERP v prípade hoci aj úhrady FA je nutná.
Economic
23.11.11,15:43
Economic: Info z dnešného školenia, kde bol aj odborník na nové ERP. Dá sa ERP prispôsobiť potrebám zákazníka tak, aby pri úhrade FA sa dalo vpísať aj VS faktúry, aby to uľahčilo účtovanie.


Ale doklad o úhrade dostane zákazník (je na ňom MF). Ty ako ekonóm máš len uzávierku a na nej nie je položkovitý rozpis VS s úhradami ale len suma za všetky úhrady spolu.
Máš dve (tri) možnosti:
1. obsluha vytlačí kópiu dokladu - odloží ju pre teba
2. obsluha poznačí si na papier, ktorá FA a v akej sume
(3. máš SW a ERP tlačí doklady, väčšina SW si poznačí ktorá FA a v akej sume)

Myslela som to inak.
Ja som externý účtovník. Pokiaľ klient je neplatiteľ DPH, robím to účtovníctvo raz za rok. Čiže mi donesie kopeeec dokladov za celý rok, medzi ktorými doklady z ERP o úhrade FA napríklad od Orange. Na tom doklade však nie je VS faktúry. Čiže ja to musím potom prácne pasovať na úhradu tej ktorej faktúry, čiže keby tam možnosť dohodiť č. FA mali, bolo by to super. Čiže nie som účtovník firmy, ktorá tieto doklady vydáva, ale externý účtovník ich zákazníka.
KEJKA
23.11.11,15:48
z návodu pre UM_E50T Mini FM
Funkčné text y
V tejto časti je možné zmeniť popis "REFERENČNÉ ČÍSLO" zobrazené pri zadávaní referenčného čísla (čísla zákazníka, čísla dokumentu, dokladu a pod.). Po zadaní sa nastavenie potvrdí tlačidlom  CELKOM (HOTOVOSŤ). Pri vymazaní textu sa vytlačí prázdny riadok. Text je možné naprogramovať na 18 znakov alebo 9 znakov dvojitej šírky.
====================
ak niekto má skúsenosť, nech napíše ...... dá sa tam vložiť VS faktúry zaplatenej v hotovosti tak, aby toto číslo bolo aj na zostave u dodávateľa - pre jeho účtovníctvo?
Xantypa
24.11.11,10:01
Od 1.1.2012 sa na mňa vzťahuje povinnosť mať ERP. Tento týždeň som si ju zakúpila, prihlásila na DÚ, dnes mi ju nainštalovali, zaškolili ma a spustili ju do prevádzky dnešným dňom. Som povinná už od dnešného dňa vystavovať bloky z ERP pri úhrade faktúry v hotovosti? Alebo v roku 2011 mi stačia ešte PPD a od 1.1.2012 už bloky z ERP (aj napriek tomu, že už mám aktívnu ERP)?
Economic
24.11.11,10:03
Tohto roku ešte môžeš používať PPD.
Erika-ežka
25.11.11,07:40
Od 1.1.2012 sa na mňa vzťahuje povinnosť mať ERP. Tento týždeň som si ju zakúpila, prihlásila na DÚ, dnes mi ju nainštalovali, zaškolili ma a spustili ju do prevádzky dnešným dňom. Som povinná už od dnešného dňa vystavovať bloky z ERP pri úhrade faktúry v hotovosti? Alebo v roku 2011 mi stačia ešte PPD a od 1.1.2012 už bloky z ERP (aj napriek tomu, že už mám aktívnu ERP)?
Ja si myslím, že keď už používaš ERP, ktorá spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona č. 289/2008 Z.z., mala by si postupovať už podľa nového zákona.
T.Z. aj úhrady odberateľských faktúr už by mali ísť cez ERP.
jazva
25.11.11,08:57
Ja si myslím, že keď už používaš ERP, ktorá spĺňa technické požiadavky a parametre podľa zákona č. 289/2008 Z.z., mala by si postupovať už podľa nového zákona.
T.Z. aj úhrady odberateľských faktúr už by mali ísť cez ERP.

Mám rovnakú informáciu. Ak máš "novú" ERP, úhrady v hotovosti za tovar a vybrané služby len cez ňu.

Daňová kontrola dala pokutu subjektu, že mal ERP podľa 289/2008 a nevyhotovoval doklady pri úhradách faktúr v hotovosti.
inuš
25.11.11,09:25
Ano, je to pravda, akonáhle si na DU zaregistrovala novú ERP, si povinná ísť podľa nového zákona. Aj my sme zakúpili novú ERP - len kvôli úhradám fa v hotovosti, a už od polovice novembra pri úhrade fa v hotovosti vystavujem doklad cez ERP. Tak mi povedali aj pri registrácii na DU, aj servisný technik. Pre seba si tlačím kópiu bločku z ERP a prikladám k fa. Do účtovníctva prijímam peniaze cez intervalovú uzávierku, ktorú mi vystavia vždy za dekádu a pripnem si ju k PPD v účtovníctve.
Rozalka
25.11.11,16:35
Máš to teda z prvej ruky: na tom bločku je aj číslo uhradenej faktúry?
Economic
25.11.11,16:38
Máš to teda z prvej ruky: na tom bločku je aj číslo uhradenej faktúry?

Mne sa dnes dostali do rúk doklady o úhrade FA z ERP od Telefonica. /O2/ A je krásne nahodený VS faktúry. Takto som si to predstavovala.
inuš
28.11.11,06:33
Ano, do ERP sa nahadzuje len variabilný symbol fa a suma k úhrade. ŽIadne údaje bez dph a dph. Proste len VS a celková suma na úhradu.
Na intervalových uzávierkach však nie sú VS - tam už je len suma spolu prijatá na úhradu. Takže mi k tomu tlačia aj knihu fa za obdobie od - do, a sedí mi to s intervalovou uzávierkou. V knihe fa už sú presne VS podľa odberateľov, takže mi to krásne vypáruje sladokonto.
KEJKA
28.11.11,06:55
knihu faktur z ERP?
alebo všeobecnú knihu faktúr?
Predpokladám, že aj bežnú faktúru povodne určenú na úhradu prevodom, môže zálazník zaplatiť v hotovosti.
a ešte - ti to páruje systéem? alebo ty?.píšeš
takže mi to krásne vypáruje sladokonto. .............kto?
Topas
28.11.11,15:41
Chcem sa poradiť ohľadom služieb - požičiavanie spoločenských odevov.
Kamarátka sa bola pýtať ohľadom používania ERP pri požičiavaní spoločenských odevov daňového poradcu a aj na DÚ, no nikde jej nedali 100 %-nú odpoveď.


V prílohe zákona je 77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci:
Táto trieda zahŕňa:
- prenájom všetkých druhov osobných potrieb a potrieb pre domácnosť pre využitie v domácnosti alebo v iných činnostiach (okrem rekreačných a športových potrieb):
* textílií, oblečenia, obuvi, ........

Podľa toho by mala používať ERP nie paragóny. Je to tak správne?
Ďakujem
Economic
28.11.11,15:48
Chcem sa poradiť ohľadom služieb - požičiavanie spoločenských odevov.
Kamarátka sa bola pýtať ohľadom používania ERP pri požičiavaní spoločenských odevov daňového poradcu a aj na DÚ, no nikde jej nedali 100 %-nú odpoveď.


V prílohe zákona je 77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci:
Táto trieda zahŕňa:
- prenájom všetkých druhov osobných potrieb a potrieb pre domácnosť pre využitie v domácnosti alebo v iných činnostiach (okrem rekreačných a športových potrieb):
* textílií, oblečenia, obuvi, ........

Podľa toho by mala používať ERP nie paragóny. Je to tak správne?
Ďakujem


Služba pod označením 77.29 spadá pod povinnosť ERP. Áno.
Topas
28.11.11,15:56
Ďakujem Economic
gabi2
30.11.11,09:38
Dobrý deň. Zistila som, že :
- ak nebudeme brať úhrady faktúr v hotovosti ale len cez účet nemusíme mať ERP ( predaj tovaru)
- výber z BÚ a následný vklad do pokladne tiež nemusíme mať ERP
dúfam, že som pochopila všetko správne, ak nie opravte ma prosím. Neviem, ale či vklad podnikateľa ( pôžička do pokladne tak na mesiac) nemusí tyť na to ERP? Nikde som sa nedočítala. Poradíte mi prosím? Srdečná vďaka. Gabi
Mila123
30.11.11,10:10
ERP sa používa výlučne na vedenie tržieb.......elektronická registračná pokladnica nemá nič spoločné s pokladňou,,,.,,,,,

a ten tovar, kt. predávate , úhradu na Váš b.ú. Vám musí urobiť klient, nie vy v jeho mene,,,,,,,
jazva
30.11.11,13:57
Dobrý deň. Zistila som, že :
- ak nebudeme brať úhrady faktúr v hotovosti ale len cez účet nemusíme mať ERP ( predaj tovaru)
- výber z BÚ a následný vklad do pokladne tiež nemusíme mať ERP
dúfam, že som pochopila všetko správne, ak nie opravte ma prosím. Neviem, ale či vklad podnikateľa ( pôžička do pokladne tak na mesiac) nemusí tyť na to ERP? Nikde som sa nedočítala. Poradíte mi prosím? Srdečná vďaka. Gabi

Oproti minulosti je novou povinnosťou používať ERP pri úhradách faktúr za tovar a vybrané služby v hotovosti.
Toto bolo doplnené preto, lebo "podnikatelia" obchádzali povinnosť mať ERP pri predaji v hotovosti - vystavovali faktúry a následne robili úhradu pohľadávky (brali hotové peniaze).

Legislatíva funguje v princípe tak, že ak niečo v zákone nie je zakázané - tak to robiť môžeš.
Erika-ežka
30.11.11,14:34
Ahojte, ešte by som sa chcela uistiť, ak musím používať ERP s fiškálnym modulom od 1.1.2012 (nakoľko predávam nejaký tovar v hotovosti) a zároveň poskytujem služby, ktoré nie sú uvedené medzi službami s povinnosťou evidovať ich úhradu cez ERP, môžem naďalej robiť úhradu faktúr v hotovosti takýchto služieb cez PPD ? Ide mi o to, že som jeden subjekt, ktorý aj "musí" aj "nemusí".
Osobne si myslím, že by to tak mohlo byť.
Economic
30.11.11,15:01
Dobrý deň. Zistila som, že :
- ak nebudeme brať úhrady faktúr v hotovosti ale len cez účet nemusíme mať ERP ( predaj tovaru)
- výber z BÚ a následný vklad do pokladne tiež nemusíme mať ERP
dúfam, že som pochopila všetko správne, ak nie opravte ma prosím. Neviem, ale či vklad podnikateľa ( pôžička do pokladne tak na mesiac) nemusí tyť na to ERP? Nikde som sa nedočítala. Poradíte mi prosím? Srdečná vďaka. Gabi

ERP je povinnosť, ak predávaš tovar a za tento tovar inkasuješ hotovosť. Hotovosť nemôžeš prevziať za tovar do zákazníka bez ERP. Môžeš mu dať ale poštovú zloženku. Od pošty môžeš prijať hotovosť. Čo sa týka služieb ERP je povinná len u mála služieb, ktoré sú presne vyšpecifikované.
jazva
01.12.11,11:43
Ahojte, ešte by som sa chcela uistiť, ak musím používať ERP s fiškálnym modulom od 1.1.2012 (nakoľko predávam nejaký tovar v hotovosti) a zároveň poskytujem služby, ktoré nie sú uvedené medzi službami s povinnosťou evidovať ich úhradu cez ERP, môžem naďalej robiť úhradu faktúr v hotovosti takýchto služieb cez PPD ? Ide mi o to, že som jeden subjekt, ktorý aj "musí" aj "nemusí".
Osobne si myslím, že by to tak mohlo byť.

Teoreticky ak sú na daňovom doklade - faktúre uvedené len služby, pri ktorých nemusíš používať ERP tak môžeš faktúru uhradiť PPD.
Prakticky ak už raz mám ERP, tak prečo robiť faktúru a úhradu faktúry? Rovno hotovostný doklad z ERP - daňový doklad.
Erika-ežka
01.12.11,14:53
Teoreticky ak sú na daňovom doklade - faktúre uvedené len služby, pri ktorých nemusíš používať ERP tak môžeš faktúru uhradiť PPD.
Prakticky ak už raz mám ERP, tak prečo robiť faktúru a úhradu faktúry? Rovno hotovostný doklad z ERP - daňový doklad.
No, lebo sa často stáva, že vystavím faktúru za určité obdobie a neviem, či bude úhrada v hotovosti alebo cez účet. A keď klient prinesie peniaze, tak dúfam, že v takom prípade mu môžem dať PPD, aj keď používam ERP pri platbách za tovar. Lebo ERP nemusím mať pri sebe, hlavne o to mi ide.
KEJKA
01.12.11,14:56
ano, ak faktúra bude na služby bez povinnosti evidencie v ERP, tak hotovosť za takéto faktúry stačí potvrdiť PPD.
Erika-ežka
01.12.11,15:21
ano, ak faktúra bude na služby bez povinnosti evidencie v ERP, tak hotovosť za takéto faktúry stačí potvrdiť PPD.
Super, ďakujem, potrebovala som si to utvrdiť.;)
Economic
01.12.11,15:29
Super, ďakujem, potrebovala som si to utvrdiť.;)

Ja si ešte dovolím všetkých upozorniť, nakoľko sa veľmi často v praxi stretávam pri zaúčtovaní ručne vypísaných PPD alebo VPD pri úhrade faktúry, že je tam vypísaná aj suma : základ dane, DPH a aj suma spolu. Pokiaľ chcete mať PPD a VPD v poriadku, musíte uvádzať na doklade iba celkovú sumu /teda buď celú alebo čiastočnú sumu z danej faktúry/ bez rozpisovania na základ a DPH. Pretože daňovým dokladom je FAKTÚRA nie PPD alebo VPD.
junior78
01.12.11,21:48
Ahojte

Prosím vás dobre si vysvetľujem predaj tovaru a používanie ERP od 01.01.2012.

Hlavnou činnosťou PO sú vodoinštalatérske a kúrenárske práce na ktoré vystavuje faktúry. Uvedené služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP. Pri týchto služieb nie je potrebné po 01.01.2012 ERP ani v tom prípade keď zákazník ich uhradí v hotovosti.

Táto PO bez inštalácie predá kotol alebo napr. vodovodné batérie ďalším PO(hlavne svojim obch. partnerom) alebo nepodnikateľom na faktúru. (na predaj tovaru má oprávnenie). Kotol a batérie sa považujú v takýchto prípadoch za tovar a od 01.01.2012 keby chcel úhradu v hotovosti musel by si zabezpečiť ERP alebo úhradu prijať bezhotovostne.


Ďakujem
Economic
02.12.11,06:45
Ahojte

Prosím vás dobre si vysvetľujem predaj tovaru a používanie ERP od 01.01.2012.

Hlavnou činnosťou PO sú vodoinštalatérske a kúrenárske práce na ktoré vystavuje faktúry. Uvedené služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona o ERP. Pri týchto služieb nie je potrebné po 01.01.2012 ERP ani v tom prípade keď zákazník ich uhradí v hotovosti.

Táto PO bez inštalácie predá kotol alebo napr. vodovodné batérie ďalším PO(hlavne svojim obch. partnerom) alebo nepodnikateľom na faktúru. (na predaj tovaru má oprávnenie). Kotol a batérie sa považujú v takýchto prípadoch za tovar a od 01.01.2012 keby chcel úhradu v hotovosti musel by si zabezpečiť ERP alebo úhradu prijať bezhotovostne.


Ďakujem



Veľmi dobre si to vysvetľujete. Tržby za služby, ktoré nie sú v zozname, môžete prijať na základe PPD.
Na príjem tržby v hotovosti za predaj tovaru však musíte mať ERP.
V podstate ale keď už máte ERP k vôli tovaru, aj tržbu za služby prijímate cez ERP.
junior78
02.12.11,09:08
Ďakujem

ERP nemáme a jedná sa o predaj tovaru možno raz dva krát do roka. Kvôli tomu ani nechceme ERP. Budeme to radšej riešiť tak , že požiadame úhradu za tovar bezhotovostne.
jazva
02.12.11,09:09
Veľmi dobre si to vysvetľujete. Tržby za služby, ktoré nie sú v zozname, môžete prijať na základe PPD.
Na príjem tržby v hotovosti za predaj tovaru však musíte mať ERP.
V podstate ale keď už máte ERP k vôli tovaru, aj tržbu za služby prijímate cez ERP.

Záleží aj na tom, čo máte na faktúre. Ak v položkách faktúry je aj tovar resp. služba na ktorú pri úhrade v hotovosti je potrebná ERP, potom aj keby bola čiastočná úhrada faktúry - len položiek, ktoré "nie sú v zozname", tak musíte ERP použiť.

Ináč zdieľam rovnaký názor, ak už mám ERP potom všetky úhrady v hotovosti cez ňu. Minimálne pri daňovej kontrole sa bude pozerať na subjekt "dôveryhodnejšie".
jazva
02.12.11,09:14
Ďakujem

ERP nemáme a jedná sa o predaj tovaru možno raz dva krát do roka. Kvôli tomu ani nechceme ERP. Budeme to radšej riešiť tak , že požiadame úhradu za tovar bezhotovostne.

Existuje niečo ako poštová poukážka - zobrať klienta na najbližšiu poštu. Alebo zobrať hotovosť a ísť vložiť na poštu v "mene" klienta? Kontroluje pošta totožnosť toho, kto peniaze posiela?
Economic
02.12.11,09:39
Existuje niečo ako poštová poukážka - zobrať klienta na najbližšiu poštu. Alebo zobrať hotovosť a ísť vložiť na poštu v "mene" klienta? Kontroluje pošta totožnosť toho, kto peniaze posiela?

Tržbu prijať od pošty cez zloženku je možné. Tým sa dá obísť ERP.
Neviem ako berie pošta vklad peňazí od klienta, no banka žiada OP, aj keď si vkladám na svoj účet.
jazva
02.12.11,09:52
Tržbu prijať od pošty cez zloženku je možné. Tým sa dá obísť ERP.
Neviem ako berie pošta vklad peňazí od klienta, no banka žiada OP, aj keď si vkladám na svoj účet.

Banka - viem, overujú totožnosť vkladateľa.
Pošta - ešte som peniaze poštovou poukážkou, či na účet alebo na meno neposielal. Ale logicky asi tam musí byť nejaká kontrola. Čo ak je adresát nedostupný (už nebýva, nepreberá) alebo účet je nesprávny? Komu vrátia peniaze?
Economic
02.12.11,09:58
Však snáď uvedie dobrého adresáta, komu platí. Alebo svoje údaje vyplňuj sama na zloženke a to mu daj do ruky nech si dopíše on svoje. Alebo mu vyplň rovno kompletnú zloženku.

Ak dobre rozumiem, tak ty si ten ktorý predáva tovar a bráni sa ERP. Tak je v tvojom záujme dať správne vyplnenú zloženku kupujúcemu do ruky, aby ju uhradil. Alebo mi niečo iné ušlo v tvojej otázke ?
jazva
02.12.11,10:09
Mňa napadlo, že zoberiem peniaze v hotovosti, aby si to zákazník náhodou pri ceste na poštu nerozmyslel. A potom pôjdem vložiť peniaze na poštu (na účet) v jeho mene - napíšem odosielateľa jeho. Či pošta kontroluje toho, kto peniaze posiela? Potom pošlem zákazníkovi "jeho" vkladový lístok.
Mila123
02.12.11,10:14
Tržbu prijať od pošty cez zloženku je možné. Tým sa dá obísť ERP.
Neviem ako berie pošta vklad peňazí od klienta, no banka žiada OP, aj keď si vkladám na svoj účet.
Ekonomic nesúhlasím s Tebou.....bola som osobne na školení , Ing. Minársky (daň. poradca) a ten vysvetlil , že zloženkou z pošty sa nesmie príjímať, ak je povinnosť viesť príjem ERP...

je iné ak ti zaplatí vkladom na účet, popr. zaplatí zloženkou cez poštu ale na účet.....
Mila123
02.12.11,10:15
Mňa napadlo, že zoberiem peniaze v hotovosti, aby si to zákazník náhodou pri ceste na poštu nerozmyslel. A potom pôjdem vložiť peniaze na poštu (na účet) v jeho mene - napíšem odosielateľa jeho. Či pošta kontroluje toho, kto peniaze posiela? Potom pošlem zákazníkovi "jeho" vkladový lístok.
nie pošte to je jedno kto platí, zákazník ale potrebuje doklad o úhrade, ten mu dáš, tebe príde z pošty ďalšií.....
Zita5
02.12.11,11:09
Ekonomic nesúhlasím s Tebou.....bola som osobne na školení , Ing. Minársky (daň. poradca) a ten vysvetlil , že zloženkou z pošty sa nesmie príjímať, ak je povinnosť viesť príjem ERP...

je iné ak ti zaplatí vkladom na účet, popr. zaplatí zloženkou cez poštu ale na účet.....

Ja sa spýtam takto , prečo je povolené prijímať peniaze dobierkou mimo RP .Fakticky je to tiež zloženka , takže pri prijímaní platby dobierkou nemusí mať RP , a pri prevzatí úhrady za tovar na základe poštovej poukážky musí mať RP ?Kto vie čo by Ing.Minarsky povedal na túto situáciu .
Mila123 neber môj príspevok ako reakciu na Tvoj príspevok , považuj to skôr len ako úvahu :)
Zita5
02.12.11,11:11
Ja len priložím citáciu , na základe ktorej ma napadla moja úvaha ...
19. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, ktorý dodáva odberateľovi formou dobierky, vzniká mu povinnosť evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Povinnosť evidencie tržieb v ERP vyplýva podnikateľovi v prípade predaja tovaru, v hotovosti. Táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj tovaru na dobierku.

Kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť evidovať tržby v ERP.
Economic
02.12.11,13:02
Ekonomic nesúhlasím s Tebou.....bola som osobne na školení , Ing. Minársky (daň. poradca) a ten vysvetlil , že zloženkou z pošty sa nesmie príjímať, ak je povinnosť viesť príjem ERP...

je iné ak ti zaplatí vkladom na účet, popr. zaplatí zloženkou cez poštu ale na účet.....

Ja som bola na školení tiež daňovej poradkyne JUDr. Grossovej. Tá vysvetlila, že prijať zloženkou tržbu v hotovosti ako úhradu faktúry za tovar možné je. Nie je možné prijať tržbu priamo od zákazníka.
Jarka 1
02.12.11,13:06
Držala by som sa JUDr. Grossovej. Ešte neprehrala ani jeden súdny spor, ktorý viedla v mene svojich klientov v oblasti daňového práva.
junior78
03.12.11,08:22
Záleží aj na tom, čo máte na faktúre. Ak v položkách faktúry je aj tovar resp. služba na ktorú pri úhrade v hotovosti je potrebná ERP, potom aj keby bola čiastočná úhrada faktúry - len položiek, ktoré "nie sú v zozname", tak musíte ERP použiť.

Ináč zdieľam rovnaký názor, ak už mám ERP potom všetky úhrady v hotovosti cez ňu. Minimálne pri daňovej kontrole sa bude pozerať na subjekt "dôveryhodnejšie".


Uvádzate, že keď je na faktúre aj tovar aj služba, vtedy sa uhrádza cez ERP. Mysleli ste taký tovar ktorý je s montážou alebo taký na ktorý sa nevzťahuje služba uvedená na faktúre.
Napr. predaj kotla s montážou. Úhradu by som prijal v hotovosti bez použitia ERP.
Economic
03.12.11,09:50
Uvádzate, že keď je na faktúre aj tovar aj služba, vtedy sa uhrádza cez ERP. Mysleli ste taký tovar ktorý je s montážou alebo taký na ktorý sa nevzťahuje služba uvedená na faktúre.
Napr. predaj kotla s montážou. Úhradu by som prijal v hotovosti bez použitia ERP.

Faktúru treba vystaviť tak, aby v nej nebol predaj tovaru. Znieť musí na dodávku služby, aby nespadala do povinnosti ERP pri predaji tovaru.
Ak je vo FA uvedené, že sa predáva tovar, a prijme sa platba v hotovosti, bude problém. Musí byť ERP.

Fa by som urobila na montáž kotla. V tej cene montáže bude aj cena kotla.
Economic
03.12.11,10:04
Vďaka... Jasné že tak.
nnanii
07.12.11,09:19
Ahojte, prosím poradte mi akú knihu potrebujem k erb...našou pokladnicou budem uhrádzať iba fa v hotovosti...budem do nej lepiť iba uzávierky alebo aj bločky?....prosím poradte mi...:)
silvia
07.12.11,12:14
Prosím Vás, s.r.o. predáva materiál a poskytuje montážne služby - vystavuje faktúry, ktoré sú hradené len bezhotovostne na účet. Hotovosť iba vyberá z účtu a dáva zamestnancom na drobné nákupy. V takom prípade nemusí mať ERP, však?
tictac7
07.12.11,12:16
Prosím Vás, s.r.o. predáva materiál a poskytuje montážne služby - vystavuje faktúry, ktoré sú hradené len bezhotovostne na účet. Hotovosť iba vyberá z účtu a dáva zamestnancom na drobné nákupy. V takom prípade nemusí mať ERP, však?
x-tý krát - nie nemusí. ERP je na evidenciu príjmov....
KEJKA
07.12.11,14:26
Ahojte, prosím poradte mi akú knihu potrebujem k erb...našou pokladnicou budem uhrádzať iba fa v hotovosti...budem do nej lepiť iba uzávierky alebo aj bločky?....prosím poradte mi...:)
ty budeš uhrádzať?
alebo tebe budú uhrádzať?
ERP je na evidenciu tvojich tržieb=tvojich príjmov b hotovosti.
Výdavky nemusíš evidovať v ERP.
Do knihy ERP sa už nič nelepí.
nnanii
07.12.11,14:31
prepacte, zle som sa vyjadrila...mne budu uhradzat...nepotrebujem ani nejaku uzavierkovu knihu?....na evidovanie dennych uzavierok?...
vango
07.12.11,14:41
Denné uzávierky sa uchovávať musia, ale akým spôsobom je na Vás. Možte ich ukladať do krabice, možte ich lepiť do obyčajného zošita (najlepšie z recyklovaného papiera)...
Dajú sa už kúpiť aj knihy na archiváciu denných uzávierok pre fiskálne pokladne. Sú tam len kolonky na nalepenie, nič - viac. Ale je to na Vás, aký spôsob archivácie si zvolíte.
KEJKA
07.12.11,15:02
prepacte, zle som sa vyjadrila...mne budu uhradzat...nepotrebujem ani nejaku uzavierkovu knihu?....na evidovanie dennych uzavierok?...
pokladnica certifikovaná vzmysle zákona bude mať všetky denné uzávierky archivované, na požiadanie kontroly sa bude dať vytiahnuť všetko potrebné.
Samozrejme denné, resp. intervalové uzávierky potrebuješ do účtovníctva.
nnanii
08.12.11,07:08
ďakujem krásne všetkým za rady...:)
silvia
08.12.11,08:19
Aj ja srdečne ďakujem za rady!
jazva
08.12.11,14:32
pokladnica certifikovaná vzmysle zákona bude mať všetky denné uzávierky archivované, na požiadanie kontroly sa bude dať vytiahnuť všetko potrebné.
Samozrejme denné, resp. intervalové uzávierky potrebuješ do účtovníctva.


Povinnosť "lepiť" uzávierky do knihy pre ERP podľa 289/2008 už nie je.

Už som to sem napísal v inej téme:
Údaje uzávierok sa podľa typu pokladne ukladajú na pamäťovú kartu, z ktorej by sa mali dať v budúcnosti vyčítať. Ale čo ak sa údaje na pamäťovej karte poškodia tak, že sa nebude dať prečítať? Vo vlastnom záujme by som si uzávierky lepil. Ak kniha nezhorí budú tam, životnosť papiera je 500 rokov.
KEJKA
08.12.11,14:43
v tejto súvislosti nechápem, že si citoval priamo môj príspevok, ale budiž.
Denné uzávierky sa zídu v účtovníctve, alebo na "papierovú" podporu účtovania intervalových uzávierok. neviem, ako dlho vydrží písmo na tom papieri, nevybledne? je to iná kvalita, ako napr. doterajšie bloky na termopáskach, ktoré musíme kopírovať?
o papier ako taký obavu nemám. Stačí archivovať 10 rokov.
len rozlišujme zákonom dané povinnosti a dobrovoľné úkony.
jazva
08.12.11,15:00
Chcel som citovať príspevok, na ktorý si reagovala.

Ale v podstate som chcel povedať to, že hoci "všetko máme v počítači" tak v svojom záujme si tlačím "papiere" a odkladám.

Každý deň sa stretávam s používateľmi PC a delia sa na dve skupiny:
1. Tí, ktorí prišli o dáta
2. Tí, ktorí prídu o dáta
latka
10.12.11,22:25
Prosím vás ako je to s účtovaním - musím denne alebo intervalovú uzávierku si vytlačím raz za 10 dní a účtujem výnosy,úhrady....vklady a výbery z fiškálnych tlačiarni každý deň musím takto aj účtovať - výber z pokladni, vklad do pokladnice, evidovanie tržieb z pokladnice, odvod tržby z pokladnice a vklad do pokladne.......to mi vychádza strašne veľa účtovnych zápisov na jednu uzávierku... a pokladnic ERP máme 5
Mila123
10.12.11,22:27
ja neúčtujem až 5 pokladní.....a účtujem cez intervalovú uzávierku (iba tržbu).....iba mesačne....
latka
11.12.11,08:15
Nemusím každý deň robiť odvod hotovosti z ERP pokladnice ak sa mi v ERP pri dennej uzávierke nuluje hotovosť v zásuvke? Neúčtujete denne na analytike 211/ERP tržby a úhrady faktúr podľa dennej uzávierky. Prosím vysvetlite mi to prosím ako to zaviesť do praxe, lebo mam z toho pocit že nebudem robiť nič iné len prevody medzi 211/1 a 211/ERp cez 261
KEJKA
11.12.11,08:25
znova sa pýtam, ako si účtovala doteraz?
plus tie ostatné otázky................
latka
11.12.11,08:27
kejka písala som odpoved v tom prvom príspevku, prepáčte za duplicitu
KEJKA
11.12.11,08:36
to sa nazýva mrníkovanie.
otázka je duplicitná,
máme tú podobnú tému, tak pokračujme tam
Hlasujem za vyriešené, niežeby vyriešné bolo, nech sa téma uzatvorí.
ešte pripnem link, kde pokračujeme.
KEJKA
11.12.11,08:37
latka
11.12.11,09:11
Ďakujem Kejka
KEJKA
11.12.11,09:40
Ďakujem Kejka
mohla si tiež zahlasovať, téma by sa uzavrela............
latka
11.12.11,11:38
kde mam zahlasovať, dala som hore súhlasím...
Benko
14.03.12,10:50
Ja som ten prvý prípad a nie 1x