pazuchy
22.07.11,00:32
Neviem ci som v spravnej teme.
Banka poskytla bezucelovy uver zabezpeceny blankozmenkou, pracovnicka banky urobila chybu v rodnom cisle tim padom je podla vsetkeho tato zmenka ktora bola sucastou uverovej zmluvy neplatna.
Co z toho vyplyva pre osobu ktora si tento uver zobrala ak by si neplnila zavazky, splacanie uveru? Moze mat banka problem pri vymahani takejto pohladavky?
duves
22.07.11,04:54
Neviem ci som v spravnej teme.
Banka poskytla bezucelovy uver zabezpeceny blankozmenkou, pracovnicka banky urobila chybu v rodnom cisle tim padom je podla vsetkeho tato zmenka ktora bola sucastou uverovej zmluvy neplatna.
Co z toho vyplyva pre osobu ktora si tento uver zobrala ak by si neplnila zavazky, splacanie uveru? Moze mat banka problem pri vymahani takejto pohladavky?
Záväzok a jeho podpísanie je predsa platný v zmluve o úvere. Chyba v rodnom čísle v blankozmenke nie je dôvod a nebude, ako sa vyhnuť vráteniu istiny úveru s príslušenstvom. Banka síce môže mať trochu sťažene vymahanie, ale banka môže nesplacanu pohladavku predať inemu subjektu a potom príde na rad uplne odlišný system vymahania ako robia banky.
twe
22.07.11,09:52
Zmenka nie je neplatna, ak je nepochybne, o aku osobu ide. A to vyplyva z uverovej zmluvy.
Chobot
22.07.11,10:02
Neviem ci som v spravnej teme.
Banka poskytla bezucelovy uver zabezpeceny blankozmenkou, pracovnicka banky urobila chybu v rodnom cisle tim padom je podla vsetkeho tato zmenka ktora bola sucastou uverovej zmluvy neplatna.
Co z toho vyplyva pre osobu ktora si tento uver zobrala ak by si neplnila zavazky, splacanie uveru? Moze mat banka problem pri vymahani takejto pohladavky?

Zmenka je len jedným zo zabezpečovacích nástrojov úveru. Okrem toho je tam najmä úverová zmluva, ktorá je platná a záväzá.

Takže aj keby banka neuplatnila zmenku, môže vymáhať dlh na základe úverovej zmluvy a dostane sa rovnako k exekučnému konaniu, akurát dlžníka to bude stáť viac o bankové poplatky.

Inak si myslím, že tá zmenka je aj tak platná, pretože podľa zmenkového zákona § 75 rodné číslo nie je povinným údajom na zmenke:

"Vlastná zmenka obsahuje:

1. označenie, že ide o zmenku, pojaté do vlastného textu listiny a vyjadrené v jazyku, v ktorom je táto listina spísaná;
2. bezpodmienečný sľub zaplatiť určitú peňažnú sumu;
3. údaj sročnosti;
4. údaj miesta, kde sa má platiť;
5. meno toho, komu alebo na rad koho sa má platiť;
6. dátum a miesto vystavenia zmenky;
7. podpis vystaviteľa."
pazuchy
22.07.11,11:02
Ak je zmenka platna tak preco banka po viac ako troch rokoch nesplacania uveru nevymaha zatial pohladavku ani ju neodstupila inemu subjektu?
Stanislav 1975
22.07.11,11:13
Ak je zmenka platna tak preco banka po viac ako troch rokoch nesplacania uveru nevymaha zatial pohladavku ani ju neodstupila inemu subjektu?

pazuchy, ty si iný špekulant...:), najskor akože nenápadná otázka a potom to tu zaklincuješ...:D

Noooo, neviem, ale 3 roky je už poriadna dlhá doba- banky vačšinou po pol roku začnú naplno vymáhať...
Chobot
22.07.11,11:30
Ak je zmenka platna tak preco banka po viac ako troch rokoch nesplacania uveru nevymaha zatial pohladavku ani ju neodstupila inemu subjektu?

Však len počkaj... Banka má čas. čím neskôr začne vymáhať, tým vyššie budú úroky za omeškania.

Mohlo sa administratívnou chybou stať, že na predmetný úver sa "zabudlo", ale raz niekto bude "upratovať" staré pohľadávky a dlh vytiahne. Tak ako to nedávno robila Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá v r. 2010 začala vymáhať nedoplatky na poistnom aj z roku 1999. A s peknými úrokmi z omeškania.

A čo ty vieš, možno už banka podnikla kroky. Si stále na tej istej adrese? Často sa stáva, že dlžník sa presťahuje a banke neoznámi novú adresu. Banka potom posiela výzvy na pôvodnú adresu, podá žalobu, predvolanie príde tiež na pôvodnú, rozsudok sa vynesie v neprítomnosti a potom to ide exekútorovi. A ten si ťa už nájde...:cool::cool::cool:
pazuchy
22.07.11,12:40
Este k tej zmenke aj rok po tom ako som dostal uver ma kontaktovavala nepravidelne pracovnicka banky nech pridem na pobocku im podpisat novu blankozmenku si zistila cislo aj na rodinneho prislusnika aj po nom mi odkazovala nech sa tam zastavim. Vtedy bol uver este pravidelne splacany ale skratka nemal som zaujem im uz nic navyse podpisovat.
Preto mi je divne, ze jej na tom tak zalozelo aby som to prisiel znovu podpisat ked ako niektory spominali je ta zmenka platna a aj keby nebola je to jedno.
Prisiel mi nedavno vypis z uveroveho uctu bolo to dost navysene o uroky tak som to zacal riesit.
Telefonoval som na oddelenie pohladavok, dohodnut sa na splatkach ale nedalo sa s nimi dohodnut, ze mam pockat az mi to pride od nejakej vymacskej firmy a s nimi to potom riesit alebo vyplatit im aspon omeskane platby za tie tri roky by mozno pomohlo.
Stalo sa dostal som sa do problemov nemohol som 3 roky platit uver, nejde o nejaku velku ciastku, tak nechapem preco sa s bankou neda dohodnut, nejaky splatkovy kalandar alebo nieco...
svetlik
22.07.11,12:52
Ak je zmenka platna tak preco banka po viac ako troch rokoch nesplacania uveru nevymaha zatial pohladavku ani ju neodstupila inemu subjektu?

No, ale nikde nepises za blankozmenka je vyplnena a aky je datum splatnosti. Zaroven nepises, kedy vzniklo (a ci vobec) pravo na vyplnenie blankozmenky v zmysle dohody o vyplnovacom prave. Cize z postupu banky by som zatial nejaku vedu nerobil.
deeda
22.07.11,12:58
Zmenka je platná. Pracovníčka zrejme zistila svoju chybu v písaní, tak ju chcela opraviť, aby nemala problém.
Ak banka už nemá záujem sa s tebou baviť, musí vedieť povedať, komu postúpila pohľadávku. Takže treba zájsť do banky a zistiť kontakt na vymáhačskú firmu a až s nimi riešiť splátkový kalendár.
pazuchy
22.07.11,13:35
Lenze banka to zatial ziadnej vymahacskej firme nepostupila, ta pani z banky mi iba povedala ze mam pockat az sa tak stane. Pripadne zaplatit hned dlznu ciastku, ktora vznikla za 3 roky nesplacania uveru a mozno tim by som tomu zabranil, Som sa chcel dohodnut, ze by som normalne uver platil dalej a vedla toho aj omeskanu ciastku na nejakych 12 splatok, ked uver je splatny az v roku 2017. Ale ze nie to sa neda.
Kvaka
22.07.11,13:46
Lenze banka to zatial ziadnej vymahacskej firme nepostupila, ta pani z banky mi iba povedala ze mam pockat az sa tak stane. Pripadne zaplatit hned dlznu ciastku, ktora vznikla za 3 roky nesplacania uveru a mozno tim by som tomu zabranil, Som sa chcel dohodnut, ze by som normalne uver platil dalej a vedla toho aj omeskanu ciastku na nejakych 12 splatok, ked uver je splatny az v roku 2017. Ale ze nie to sa neda.
Tebe už asi nijaká banka nepožičia na splatenie omeškanej dlžnej čiastky, si v zozname dlžníkov. Požičať si od nebankovky je istá exekúcia, radšej sa skús dohodnúť s bankou, ktorej si dlžný. Napíš list, počkaj si, čo ti odpíšu. Lebo jedna pani pri priehradke môže povedať všeličo. Vymáhačská firma už bude pýtať viac. Ak môžeš, požičaj si od rodiny, ak majú a zaplať dlh čo najskôr.
deeda
22.07.11,15:19
Treba platiť podľa možnosti, aby dlh nenarastal. Ak nejde riešiť s pracovníčkou, skús oficiálne, písomne na nadriadeného.
Gina Er
22.07.11,17:59
Stalo sa dostal som sa do problemov nemohol som 3 roky platit uver, nejde o nejaku velku ciastku, tak nechapem preco sa s bankou neda dohodnut, nejaky splatkovy kalandar alebo nieco...
V prvom rade si bol TY povinný ísť do banky a informovať ich o svojej fin.situácii a banka by Ti znížila splátky alebo
odložila splácanie o niekoľko mesiacov. Ešte stále by si bol pre nich dôveryhodný. Ale teraz už nie,teraz si len neplatič,tak musíš niesť následky.
pazuchy
22.07.11,18:23
V prvom rade si bol TY povinný ísť do banky a informovať ich o svojej fin.situácii a banka by Ti znížila splátky alebo
odložila splácanie o niekoľko mesiacov. Ešte stále by si bol pre nich dôveryhodný. Ale teraz už nie,teraz si len neplatič,tak musíš niesť následky.
To viem aj sam, ze tu situaciu som mal uz davno riesit, ale bol som nejaku dobu na tvrdych drogach tak mi to nejak uniklo.
Ako mal som viacero dlzob vsade sa dalo bez problemov dohodnut uz mam skoro vsetko zaplatene, len tento jeden uver a uz nemam nic. Nejde o to ze by som sa vyhybal zavazkom, akurat som sa chcel nejak dohodnut aby som to zvladol zaplatit, nech nemusim platit zbytocne exekutorovi dalsie peniaze a nedoplatim sa ani za desat rokov....
Kvaka
22.07.11,18:34
To viem aj sam, ze tu situaciu som mal uz davno riesit, ale bol som nejaku dobu na tvrdych drogach tak mi to nejak uniklo.
Ako mal som viacero dlzob vsade sa dalo bez problemov dohodnut uz mam skoro vsetko zaplatene, len tento jeden uver a uz nemam nic. Nejde o to ze by som sa vyhybal zavazkom, akurat som sa chcel nejak dohodnut aby som to zvladol zaplatit, nech nemusim platit zbytocne exekutorovi dalsie peniaze a nedoplatim sa ani za desat rokov....
Tak to ti gratulujem, že si sa z tých sr...k vyhrabal, že sa aspoň teraz snažíš byť zodpovedný. Nemôže ti nikto z rodiny nejako pomôcť? Držím ti prsty.
duves
23.07.11,09:18
Este k tej zmenke aj rok po tom ako som dostal uver ma kontaktovavala nepravidelne pracovnicka banky nech pridem na pobocku im podpisat novu blankozmenku si zistila cislo aj na rodinneho prislusnika aj po nom mi odkazovala nech sa tam zastavim. Vtedy bol uver este pravidelne splacany ale skratka nemal som zaujem im uz nic navyse podpisovat.
Preto mi je divne, ze jej na tom tak zalozelo aby som to prisiel znovu podpisat ked ako niektory spominali je ta zmenka platna a aj keby nebola je to jedno.
Prisiel mi nedavno vypis z uveroveho uctu bolo to dost navysene o uroky tak som to zacal riesit.
Telefonoval som na oddelenie pohladavok, dohodnut sa na splatkach ale nedalo sa s nimi dohodnut, ze mam pockat az mi to pride od nejakej vymacskej firmy a s nimi to potom riesit alebo vyplatit im aspon omeskane platby za tie tri roky by mozno pomohlo.
Stalo sa dostal som sa do problemov nemohol som 3 roky platit uver, nejde o nejaku velku ciastku, tak nechapem preco sa s bankou neda dohodnut, nejaky splatkovy kalandar alebo nieco...
Banka zosplatnila úver, ma na to právo a nemusí suhlasiť/navrhovať splatkovy kalendár. A počkaj na tu vymahačskú firmu, to už nebude jednanie v rukavičkach.

A vôbec, stojí ti to za to? Vieš čo je spoločný úverový register bánk?
Neviem ako si stary/mladý? Ale až budeš potrebovať hypoteku, zabudni.
pazuchy
23.07.11,10:59
Tak niekde som cital ze po piatich rokoch ked je nieco v registri sa to vymaze.
Ale nechapem, ze co ci mi za to stoji? Vsak ja hladam riesenie, zacal som to platit mesacne kolko mozem, ked s tim aj napriek tomu bude banka nieco robit si nepomozem ked uz sa neda nijak dohodnut.