bbeba
22.07.11,09:19
Potrebujem poradiť, zahrňuje sa do pracovnej doby aj cesta na školenie. Napr. ak potrebujem sa dostať na povinné firemné školenie z Košíc do Bratislavy, čo mi patrí ? Zamestnávateľ mi lístok preplatí, mne ide o ten čas. Totiž musím si odrobiť smenu až potom sa prepraviť . Ak chcem odísť skôr, ten čas si musím odpracovať neskôr iný deň. Je to správne?
Tweety
22.07.11,07:24
Potrebujem poradiť, zahrňuje sa do pracovnej doby aj cesta na školenie. Napr. ak potrebujem sa dostať na povinné firemné školenie z Košíc do Bratislavy, čo mi patrí ? Zamestnávateľ mi lístok preplatí, mne ide o ten čas. Totiž musím si odrobiť smenu až potom sa prepraviť . Ak chcem odísť skôr, ten čas si musím odpracovať neskôr iný deň. Je to správne?
§2
Áno, zahrňuje. Je to PC, za ktorú patrí náhrada podľa Zákona o CN. Nástup na ňu určuje zamestnáv..
1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.
§3
(1) Zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na pracovnú cestu písomne určí miesto jej nástupu, miesto výkonu práce, čas trvania, spôsob dopravy a miesto skončenia pracovnej cesty; môže určiť aj ďalšie podmienky pracovnej cesty. Zamestnávateľ je pritom povinný prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca.
§4
1) Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí

a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b) náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c) stravné,
d) náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,
e) náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu 3) alebo medzi zamestnávateľom a zamestnancom vopred dohodnutého miesta pobytu rodiny na území Slovenskej republiky, ak podľa určených podmienok pracovná cesta trvá viac ako sedem po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, a to každý týždeň, ak nie je v kolektívnej zmluve, prípadne v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá táto náhrada za dlhší čas, najdlhšie však za jeden mesiac.
Chobot
22.07.11,09:18
Potrebujem poradiť, zahrňuje sa do pracovnej doby aj cesta na školenie. Napr. ak potrebujem sa dostať na povinné firemné školenie z Košíc do Bratislavy, čo mi patrí ? Zamestnávateľ mi lístok preplatí, mne ide o ten čas. Totiž musím si odrobiť smenu až potom sa prepraviť . Ak chcem odísť skôr, ten čas si musím odpracovať neskôr iný deň. Je to správne?

Aby ťa náhodou odpoveď od Tweety nezmiatla, tak ti to upresním.

Tweety síce má pravdu, že do pracovnej cesty sa započítava čas od nástupu na prac. cestu až po jej skončenie, ale len pre účely výpočtu cestovných náhrad. Čo sa týka pracovného času, tak ten ti začína plynúť až začiatkom samotného školenia. Teda do pracovného času sa čas strávený cestovaním nezapočítava.

Viac som o tom písal v starších témach, napr. tu:


http://www.porada.sk/t19788-pracovny-cas-na-pracovnej-ceste.html