pepa78
22.07.11,09:46
Dobrý deň,

máme postavený dom na vlastnom pozemku...k nemu prináleží spoločný dvor ktorým sa dostaneme k záhrade na konci pozemku. Nakoľko chceme založiť náš dom + pozemok pre hypoúver tak by sm sa rád zbavil bremena spoločného dvoru. Ako dostanem z LV našeho domu a pozemku, že k ním prináleží aj spoločný dvor ? "spoločný dvor" chcem ale využívať ďalej na prístup k záhrade, len nechcem aby bol viazaný k domu :)

Ďakujem za odpoveď.
pepa78
22.07.11,16:04
doplnim...dom stoji na pozemku na ktory sa da dostat aj bez toho spolocneho dvora
Mária27
22.07.11,16:21
Reálne rozdeliť spoločný dvor na dva pozemky vo vlastníctve jednotlivcov a zriadiť si vecné bremeno vzájomného prechodu a prejazdu.
pepa78
22.07.11,17:42
Ďakujem za odpoveď...rozdelenie vzhľadom na susedov nieje reálne, v podstate tam nemáme ani problém s nažívaním. Ide o to, že samostatný pozemok na ktorom stojí náš RD má spolu s domom hodnotu akú potrebujeme pre hypoúver , len ju znižuje to, že k nemu patrí spoločný dvor...Chceme založiť len dom + pozemok na ktorom ten dom stojí....Ja si to predstavujem tak, že by sa pre našu nehnuteľnosť zrušil spoločný dvor, na ktorom nám náš podiel ostane vo forme spoluvlastníctva a naďalej by sme ho mohli využívať pre prístup k záhrade, ktorá ale nebude založená v prospech banky...
Mária27
22.07.11,18:26
Ak je to samostatný pozemok len na jednom LV, to by ti mala banka uznať - dohodni sa s ňou. Inak si neviem predstaviť čo mysliíš - napísať to na iný LV? Akože by to bolo na LV susedov a bol by si tam spoluvlastník tej časti? A je to vôbec spoločný dvor ako spoluvlastníctvo alebo len váš a ich a vecné bremeno?
pepa78
24.07.11,06:14
Ak je to samostatný pozemok len na jednom LV, to by ti mala banka uznať - dohodni sa s ňou. Inak si neviem predstaviť čo mysliíš - napísať to na iný LV? Akože by to bolo na LV susedov a bol by si tam spoluvlastník tej časti? A je to vôbec spoločný dvor ako spoluvlastníctvo alebo len váš a ich a vecné bremeno?

Je to takto:

Pozemok + dom su na jednom LV c.000 ktorý má v časti ťarchy - iné poznámky napísané - spoločný dvor na LV č.001

Spoločný dvor má samostatný LV č.001 - tam sme dvaja spoluvlastníci tohto spol.dvora.

Mne ide o to, ako dostať z LV č.000 z časti ťarchy - iné poznámky ten odkaz na LV č.001

Nepotrebujem k domu a pozemku na LV č.000 spoločný dvor, keďže prístup k domu mám z pozemku, ktorý je spolu s domom na LV č.000

Predstavujem si to tak, že po zmene ostane na LV č.000 len dom + pozemok na ktorom stojí ale bez tej ťarchy spoločného dvora

a na tom "spoločnom dvore" ostanem ako spoluvlastník tak ako doteraz, keďže ho využívam ako prístup k záhrade, ktorú ale nepotrebujem k domu :)

snáď som to vysvetlil trošku lepšie

Ďakujem
Mária27
24.07.11,07:48
Z toho, čo si doteraz napísal mi vychádza, že na LV 000 je len tvoj dom a tvoj pozemok. Ked ti cez tento pozemok nik nechodí, nemá tam čo bremeno byť. Môžete ho zrušiť dohodou s tým, v prospech koho je to bremeno zriadené a na s toutou dohodou dať zavkladovať zrušenie bremena.

Na LV 001 je zrejme druhý pozemok, ktorého ste spoluvlastníci, teda žiadne bremeno nie je potrebné na prechod ani jedného spoluvlastníka.
pepa78
24.07.11,16:40
Z toho, čo si doteraz napísal mi vychádza, že na LV 000 je len tvoj dom a tvoj pozemok. Ked ti cez tento pozemok nik nechodí, nemá tam čo bremeno byť. Môžete ho zrušiť dohodou s tým, v prospech koho je to bremeno zriadené a na s toutou dohodou dať zavkladovať zrušenie bremena.

Na LV 001 je zrejme druhý pozemok, ktorého ste spoluvlastníci, teda žiadne bremeno nie je potrebné na prechod ani jedného spoluvlastníka.

Áno, je to tak ako píšeš...na LV000 máme svoj dom a pozemok a na LV001 je druhý pozemok, kde sme spoluvlastníci...Akú formu by mala mať dohoda o zrušení bremena spoloč.dvora pre náš dom ?? Skúsim niečo pohľadať aj na nete.

Ďakujem