sway
02.09.04,09:17
:mad:

Zdravím poradu!!
prosím o radu mám uviesť prenajatú budovu po skončení nájmu do pôvodného stavu na základe zmluve o prenájme, mám na to firmu, zaplatim to - vysokánska čiastka - ako to zaúčtujem, môj názor je, že to nemôže ísť do nákladov, ale neviem či to môžem odpisovať, keďže zhodnocujem budovu, ktorú som už opustila.

prosím ak máte niekto k tomu niečo dajte mi vedieť o 16 .00 musím dať vedieť čo s tým - tak moc ďakujem za rady :cool:
sway
mudroš
02.09.04,11:53
Je to náklad. Budova sa uvádza do pôvodného stavu, t.j. likviduje sa jej zhodnotenie a nie robí nové.
Nemôže to ísť do majetku a odpisovať. Veď sa žiadny majetok netvori (likviduje sa). To by bolo skreslenie účtovníctva. Ak ste mali takú podmienku v zmluve, mali ste počas prenájmu tvoriť rezervu. Tak by to bolo po účtovnej sránke v poriadku. Tvorba rezervy ani jej použitie by neovplyvnili základ dane, daňový výdavok bude až náklad na uvedenie do pôvodného stavu.
sway
02.09.04,12:24
:confused: dakujem, a este- ak mozem, vobec neviem co mam urobit s odpisom, tu budovu som zhodnocovala, odpisovala, ale rezervy sa netvorili. no neviem.
mudroš
03.09.04,11:28
Účtovne sa bude odpisovať, kým sa majetok (technické zhodnotenie prenajatého majetku) nevyradí v dôsledku predaja. V účtovníctve bude ako náklad zaúčtovaný účtovný odpis a účtovná zostatková cena.
Daňovo ra v roku vyradenia majetok už nebude odpisovať. Ak daňový výdavok sa uzná daňová zostatková cena. Takto vzniknuté rozdiely sa vysporiadajú v daňovom priznaní.
Čo sa týka tej rezervy, väčšina (najmä malých) firiem tomu nevenuje pozornosť. účtovná závierka potom nedáva pravdivý a verný obraz, je to porušenie zákona o účtovníctve a DÚ môže dať pokutu. Ak sa to nerobilo, tak je to problematické opravovať. Nechal by som to tak a čakal (dúfal) by som, že prípadná daňová kontola sa bude venovať daňovej problematike a nie účtovníctvu. Daňový základ nebol skreslený.