zlatica.turisova
22.07.11,19:16
Ahojte poraďáci!
Som zamestnaná na čiastočný pracovný úväzok- môj hrubý príjem je 3O1 eur. Po zaplatení všetkých odvodov som dostala na ruku k výplate okolo 230 eur. Podotýkam sú v tom aj zaplatené aj stravné lístky. Vo februári 2011 mi po dlhých prieťahoch uznali čiastočný invalidný dôchodok - so spiatočnou platnosťou od mája 2010.
Ja som po doručení rozhodnutia o mojej invalidite odovzdala papiere do mzdovej učtárne. No vo výplate za mesiac jún som ostala nemilo prekvapená. Dostala som výplatu len 187 eur. Chcela som vedieť prečo, tak mi bolo povedané že už dostávam invalidný dôchodok, tak mám vyšší základ príjmu a tak mi majú z čoho stiahnúť preddavok na mesačnú daň.
Do teraz mi nevychádzala žiadna daň.Priznám sa, zaskočilo ma to. Myslela som, že invalidný dôchodok čiastočný (45%) je socialna dávka a nezdaňuje sa. Povedali mi síce, že daň mi vrátia pri daňovom priznaní- na budúci rok. Ale ja peniaze potrebujem teraz , nie na budúci rok. Prosím napíšte mi, ako to vlastne je. Vopred ďakujem, ostávam s pozdravom Zlata
Xanti
22.07.11,17:18
Máš podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov, daň ti nemala účtovníčka zťahovať.
To že si na invalidnom nič nemení. Skôr firma má výhodu nižších odvodov do ZP namiesto 10% zaplatia 5% a ty namiesto 4% zaplatíš 2%. Pýtaj sa na vyhlásenie, ak nie tak ho podpíš aby Ti opätovne nestiahla daň.

A podotýkam, mzdové musí opraviť odvody do ZP za teba spätne od dátumu priznania ID.
veronikasad
22.07.11,17:18
Ahojte poraďáci!
Som zamestnaná na čiastočný pracovný úväzok- môj hrubý príjem je 3O1 eur. Po zaplatení všetkých odvodov som dostala na ruku k výplate okolo 230 eur. Podotýkam sú v tom aj zaplatené aj stravné lístky. Vo februári 2011 mi po dlhých prieťahoch uznali čiastočný invalidný dôchodok - so spiatočnou platnosťou od mája 2010.
Ja som po doručení rozhodnutia o mojej invalidite odovzdala papiere do mzdovej učtárne. No vo výplate za mesiac jún som ostala nemilo prekvapená. Dostala som výplatu len 187 eur. Chcela som vedieť prečo, tak mi bolo povedané že už dostávam invalidný dôchodok, tak mám vyšší základ príjmu a tak mi majú z čoho stiahnúť preddavok na mesačnú daň.
Do teraz mi nevychádzala žiadna daň.Priznám sa, zaskočilo ma to. Myslela som, že invalidný dôchodok čiastočný (45%) je socialna dávka a nezdaňuje sa. Povedali mi síce, že daň mi vrátia pri daňovom priznaní- na budúci rok. Ale ja peniaze potrebujem teraz , nie na budúci rok. Prosím napíšte mi, ako to vlastne je. Vopred ďakujem, ostávam s pozdravom Zlata
prilož prosím zoskenovanú výplatnú pásku (zamaž si osobné údaje). Na túto výplatu som fakt zvedavá.
Xanti
23.07.11,06:38
Veronika,
mne to naozaj vychádza, že jej zamestnávateľ neuplatnil nezdaniteľnú časť. Pritom ak má podpísané vyhlásenie, tak zamestnávateľ sa má riadiť ním.

Dala by som asi písomnú žiadosť na opravu výplaty, a na uplatnenie nezdaniteľnej časti ako to bolo doteraz.

Pre Zlaticu Turisovu,
tvoja výplata by mala byť bajočko o 6 eur vyššia pretože budeš platiť nižšie preddavky do ZP, namiesto 4% to budú 2% . A detto spätne ak opravia výplaty, tak bajočko rátaj za každý mesiac cca 6 eur.
veronikasad
23.07.11,06:41
Gabika prečo od júna ? Alebo si mzdárka myslí, že ID nemá nárok na NČZD ? Lebo ak zdaňuje ID, tak to je pekná blbosť ...
Xanti
23.07.11,06:43
Veronika,
sama si sa tu stretla s tým, že ludia robia to čomu sa nerozumejú. A očividne si mzdárka asi to myslí. Alebo jej niekto dal chybnú info.
A prečo od júna, vtedy Zlatici doručili papiere a ona ich dala zamestnávateľovi.
Kvaka
23.07.11,07:01
Neviem, koľko rokov má zadávateľka, možno ju mzdárka nesprávne posudzuje ako starobnú dôchodkyňu, nie každý ID má nárok na NČZD, však vy to viete, tam sa to menilo niekoľkokrát, až je z toho riadny guláš. Tu je tabuľka:http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=97682
Xanti
23.07.11,07:02
Kvaka,
ale ked doteraz nezdaniteľnú čiastku mala, tak predsa aj keby bola starobný dôchodca s nárokom na ID tak má na nu nárok do konca roka 2011.
Kvaka
23.07.11,07:04
JJ, máš recht, ja som vychádzala z predpokladu, že možno nesplnila podmienky nároku na SD, tak má aspoň ID.
Xanti
23.07.11,07:11
Hovorím,
prerátala som si to . Nedali jej nezdaniteľnú čiastku, síce divné ale to musí doriešiť si zadávateľka. Lebo ked má podpísané vyhlásenie, tak neviem čo mzdárka za kiksy robí.

Mimochodom,
čo sa týka ludí, stretla som sa že starobnej dôchodkyni čo bola 2 roky na SD priznali nezdaniteľnú čiastku. Ona mala vtedy šťastie, že jej príjem bol do 1/2 NM bo ináč sa nedoplatí daní. Aj mzdári sú ludia a robia chyby.
Kvaka
23.07.11,07:38
ok, tiež si myslím, že je len neuplatnila NČZD
zlatica.turisova
23.07.11,20:03
Dobrý večer, mám 55 rokov a starobný dôchodok poriadne ďaleko.
zlatica.turisova
23.07.11,20:04
V pondelok si pôjdem pre výplatnu pásku a pošlem ti ju. Zdravím, Zlata
zlatica.turisova
23.07.11,20:09
No to presne neviem, či mám podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov. Musím si to zistiť. Nepamätám sa, či som to podpísala. Minulý rok asi áno- ale tento rok neviem. Zistím a napíšem-zdravím- Zlata
zlatica.turisova
24.07.11,07:32
Dobrý deň !
Chcela by som sa ešte opýtať, či ČID podlieha dani, alebo či je súčasťou základu pre výpočet dane v Daňovom priznaní. JA som tento problém riešila so mzdárkou telefonicky, nebola som doma. Ona mi povedala, že mám teraz s inv. dôchodkom väčší základ, preto mi musí stiahnúť preddavok na daň. Ale najprv ma odbila odpoveďou, že moja výplata je vypočítaná dobre, lebo ju počítal stroj. Až na moje naliehanie sa na to pozrela a prišla na to, že mám vyšší základ dane- predpokladala . Zdá sa mi, že výšku inv. dôchodku som nenahlásila.
Andyke
24.07.11,07:41
Inval.dôchodok nepodlieha dani, takže poberanie inv.dôchodku nemá nič spoločné s Tvojou výplatou.
Treba zajtra zistiť, či máš podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdanit.časti na tento rok.
Xanti
24.07.11,07:45
Nechcem byť zlá, ale dotyčná mzdárka by mala navštíviť pár školení, alebo minimálne si prečítať zákon. :(
zlatica.turisova
24.07.11,07:50
Áno, to mám v pláne. Zajtra tam idem a ďakujem za odpoveď. Ozvem sa čo vybavím. Zlata
Katy a R
24.07.11,08:13
.. no ak si nepodpísala vyhlásenie - tak tam je chyba. V každom prípade ho teraz podpíš. (nebudeš predsa čakať na RZD! - do marca).
Keďže dôchodok bol spätne priznaný ešte aj za minulý rok .. mala by si mať dosť veľký preplatok aj na poistnom (ZP). to si tiež treba dať do poriadku.
zlatica.turisova
25.07.11,17:33
Dobrý večer!
Dnes som bola za mzdárkou, ale mala som smolu je na dovolenke- nastúpi vo štvrtok- tak idem za ňou vtedy. Mám oskenovanú výplatnú pásku z marca- poslala by som ti ju, ale neviem ako. Tam mi ešted uplatňovala mzdárka nezdaniteľnú časť- teda 296 eur.
drobeceva
25.07.11,17:38
Dobrý večer!
Dnes som bola za mzdárkou, ale mala som smolu je na dovolenke- nastúpi vo štvrtok- tak idem za ňou vtedy. Mám oskenovanú výplatnú pásku z marca- poslala by som ti ju, ale neviem ako. Tam mi ešted uplatňovala mzdárka nezdaniteľnú časť- teda 296 eur.
pokiaľ si mala podpísané vyhlásenie /ak Ti uplatňovala NČD/ a zmenu si vo vyhlásení nepodpísala - na základe čoho Ti to pozastavila?
veronikasad
25.07.11,17:39
Dobrý večer!
Dnes som bola za mzdárkou, ale mala som smolu je na dovolenke- nastúpi vo štvrtok- tak idem za ňou vtedy. Mám oskenovanú výplatnú pásku z marca- poslala by som ti ju, ale neviem ako. Tam mi ešted uplatňovala mzdárka nezdaniteľnú časť- teda 296 eur.
Tak predsa ide o pozastavenie uplatňovania NČZD. Požiadaj moderátora o úpravu nadpisu témy ...

ID má nárok na uplatnenie NČZD. Upozorni na to mzdárku, NČZD si nemôže mesačne uplatniť len starobný dôchodca alebo predčasný SD, ak bol poberatelom k 1.1. kal.roka - čo nie je tvoj prípad.
zlatica.turisova
25.07.11,18:22
Tak predsa ide o pozastavenie uplatňovania NČZD. Požiadaj moderátora o úpravu nadpisu témy ...

ID má nárok na uplatnenie NČZD. Upozorni na to mzdárku, NČZD si nemôže mesačne uplatniť len starobný dôchodca alebo predčasný SD, ak bol poberatelom k 1.1. kal.roka - čo nie je tvoj prípad.

Ako by som mala požiadať moderátora o zmenu témy- ešte som to nerobila- prosím poraď
zlatica.turisova
25.07.11,18:25
pokiaľ si mala podpísané vyhlásenie /ak Ti uplatňovala NČD/ a zmenu si vo vyhlásení nepodpísala - na základe čoho Ti to pozastavila?
No to neviem, spýtam sa jej na to vo štvrtok
zlatica.turisova
29.07.11,18:34
Dobrý večer!
Bola som za tou mojou mzdárkou. Priznám sa, neprišli sme na spoločnú reč.Ale pekne po poriadku.
Vyhlásenie o uplatnení NČZD mám na tento rok podpísané. Pýtala som sa mzdárky, prečo mi ho v mesiaci jún neuplatnila. Povedala mi že vraj mám už väčšiu výplatu. Myslela tým ID a aj výplatu.Preto mi aj stiahla 50 eur ako preddavok na daň. Pýtala som sa prečo, ona povedala že to tak robí stále.Že vraj pri takej výplate musí platiť preddavok, lebo by som mala v marci veľký daňový nedoplatok. Vraj takých 200 eur. Ja som jej povedala, že si želám, aby mi uplatňovala NČZD . Nechcela som aby mi sťahovala znovu 50 eur. Nerozumiem tomu, odkiaľ vie že 200 eur nedoplatok- ak mi nebude sťahovať, a ak by mi mesačne platila preddavok 50 eur, tak by to bolo do konca roka 350 eur. A čo sa týka zníženej platby odvodov do soc. a zdrav. poisťovne na 5 a 2 %, tak na to pozabudla. Pripomenula som jej to. Neviem, stále mám pocit, že si neuvedomila chybu , ktorú spravila. Ten preddavok mi nebude sťahovať len preto, že som súhlasila s tým, že ak mi vyjde nedoplatok, tak si ho zaplatím. Stále mi tvrdila, že ID podlieha dani.
Kvaka
29.07.11,19:06
Dobrý večer!
Bola som za tou mojou mzdárkou. Priznám sa, neprišli sme na spoločnú reč.Ale pekne po poriadku.
Vyhlásenie o uplatnení NČZD mám na tento rok podpísané. Pýtala som sa mzdárky, prečo mi ho v mesiaci jún neuplatnila. Povedala mi že vraj mám už väčšiu výplatu.
To snáď nemyslela vážne. Prosím ťa, ako došla na to, že máš väčšiu výplatu? Ju by nemalo zaujímať, akú máš výšku invalidného dôchodku, ale len to, že ho poberáš.
zlatica.turisova
29.07.11,19:36
Že mám väčšiu výplatu prišla na to tak, že vie o tom že poberám nejaký inv. dôchodok- ale výšku nevie- spočítala si to s výplatou a ....konala
Kvaka
29.07.11,19:57
Že mám väčšiu výplatu prišla na to tak, že vie o tom že poberám nejaký inv. dôchodok- ale výšku nevie- spočítala si to s výplatou a ....konala
Neuveriteľné.
veronikasad
29.07.11,20:52
Že mám väčšiu výplatu prišla na to tak, že vie o tom že poberám nejaký inv. dôchodok- ale výšku nevie- spočítala si to s výplatou a ....konala
Zlatica, tú sľúbenú pásku by som rada videla ...
drobeceva
30.07.11,07:57
Zlatica, mzdárka nemá pravdu. Výška dôchodku nemá vplyv na Tvoj zárobok a uplatn.NČ.
zlatica.turisova
30.07.11,12:44
Zlatica, tú sľúbenú pásku by som rada videla ...
Ahoj veronikasad-mám to skopirované, ale neviem ako to poslať. Ešte som neposielala na poradu-iba písala príspevky.
Xanti
30.07.11,18:15
Zlatica,
napísala by som písomnú žiadosť o opravenie mzdy a doručila by som ju zamestnávateľovi. Bud doporučenou poštou alebo na protipodpis.
Ak by "mzdárka" mala námietky, požiadala by som ju aby mi to napísala písomne a šla by som s jej vyjadrením na IP aby sa na tú mzdu pozreli. Hádam potom by mzdárka si doštudovala zákony, a nerobila hlúposti.
zlatica.turisova
30.07.11,18:33
Zlatica, tú sľúbenú pásku by som rada videla ...
Ahoj! Už som ti to poslala. Zlata
zlatica.turisova
30.07.11,18:35
Zlatica,
napísala by som písomnú žiadosť o opravenie mzdy a doručila by som ju zamestnávateľovi. Bud doporučenou poštou alebo na protipodpis.
Ak by "mzdárka" mala námietky, požiadala by som ju aby mi to napísala písomne a šla by som s jej vyjadrením na IP aby sa na tú mzdu pozreli. Hádam potom by mzdárka si doštudovala zákony, a nerobila hlúposti.
Aj ja si myslím, že len vtedy by možno doštudovala zákony- ak by ešte mala šancu a neprepustili ju.
Xanti
30.07.11,18:39
Zlatica,
nemáš čo stratiť, lebo aj ked tá daň sa ti vráti v marci budúceho roka, tak ako píšeš teraz potrebuješ tie peniaze. Takže skús to s tou písomnou žiadosťou.
A ktovie ešte koľko škody narobí, a ak Ti vyráta zlé ročné zúčtovanie dane a daň Ti na budúci rok nevráti? Treba to každopádne riešiť a navyše sa blíži další výplatný termín.
zlatica.turisova
30.07.11,19:25
Ďakujem za radu a nenechám to tak. Sľúbila mi že za júl mi uplatní NČZD a tých 50 eur sa mi vyrovná v daňovom priznaní. A daňové priznanie si nedám robiť pri nej. Nepodpíšem jej do 15 februára žiadosť . Potom si vyžiadam doklady potrebné k daňovému priznaniu a urobí mi to niekto. Neverím jej už. Až mi júl neurobí tak, ako sľúbila, tak to idem riešiť písomne.
zlatica.turisova
09.08.11,17:24
Dobrý večer!
Už mi prišla výplata na účet za mesiac júl a je to v poriadku. Dostala som niečo cez 240 eur. Ďakujem za pomoc ktorú ste mi poskytli a tak som to vedela úspešne poriešiť. Ešte raz ĎAKUJEM všetkým. Zlata
Xanti
09.08.11,17:28
Zlatica,
nezabudni od mája 2010 do júna 2011 by mala mzdárka opraviť mzdy, teda odvody do ZP lebo platila za teba aj za firmu viac. Takže aj tam by Ti mal výjsť príjem ešte. Upozorni ju na to.
zlatica.turisova
15.08.11,20:49
Ďakujem, upozorním ju na to v priebehu tohto mesiaca- je na dovolenke. ešte raz díky za všetko. Zlata
akeber
23.08.11,08:18
Dobrý deň , ja by som sa chcela opýtať ( na tejto stránke som ešte nepísala , tak ani neviem či píšem správne ) môj manžel pracuje v sbs v apríli mal úraz doma na cinkulárke.Ostali mu trvalé následky nevie nič uchopiť do ruky....vlasne je nefunkčná....ako máme postupovať pri vybavení inv. dôch......určite má nárok aspoň na čiastočný......a ešte v akej výške sa kompenzuje dôchodok a plat ? dá sa po priznaní žiadať spatne o dôch od doby dátumu liečby ? ďakujem veľmi mi pomôžete
veronikasad
23.08.11,08:33
Dnes, 11:18 AM

Dobrý deň , ja by som sa chcela opýtať ( na tejto stránke som ešte nepísala , tak ani neviem či píšem správne ) môj manžel pracuje v sbs v apríli mal úraz doma na cinkulárke.Ostali mu trvalé následky nevie nič uchopiť do ruky....vlasne je nefunkčná....ako máme postupovať pri vybavení inv. dôch......určite má nárok aspoň na čiastočný......a ešte v akej výške sa kompenzuje dôchodok a plat ? dá sa po priznaní žiadať spatne o dôch od doby dátumu liečby ? ďakujem veľmi mi pomôžete

----
Manžel už má ukončenú PN-ku ? O priznaní ID rozhoduje posudkový lekár SP na základe výsledkov vyšetrení a podrobnej správy ošetrujúceho lekára.

Miera postihnutia musí byť viac ako 40 %, zoznam ochorení tvorí prílohu zákona o socialnom poistení.

PS : 4 mesiace sú príliš krátka doba na to, aby sa SP zaoberala priznaním ID.
akeber
23.08.11,08:53
áno má ukončenú pn ale v septem. ho čaká konzultácia s plastykom, už sme raz boli povedal že to nie je dobré ....šľachy boli značne poškodené a manžel ešte chodí na rehab. tak neviem či ho bude chcieť ešte operovať.....musí byť pn jeden rok aby bolo možné podať žiadosť o inv.dôch?
veronikasad
23.08.11,08:54
áno má ukončenú pn ale v septem. ho čaká konzultácia s plastykom, už sme raz boli povedal že to nie je dobré ....šľachy boli značne poškodené a manžel ešte chodí na rehab. tak neviem či ho bude chcieť ešte operovať.....musí byť pn jeden rok aby bolo možné podať žiadosť o inv.dôch?
Pracovný pomer trvá, je schopný vykonávať doterajšiu prácu ?
akeber
23.08.11,09:03
anopracovný pomer trvá , túto prácu je schopný vykonávať
Katy a R
23.08.11,09:10
anopracovný pomer trvá , túto prácu je schopný vykonávať

Možno vo väčšine prípadov sa o ID žiada po roku PNky ... ale nie vždy to tak musí byť. Ak je už skôr jasné, že je tam znížená schopnosť pracovať .. tak aj skôr môže ... ale to najlepšie vie poradiť jeho ošetrujúci lekár.
Keďže v tomto prípade liečba pokračuje - rehabilitácie ... a ešte keď píšeš, že je schopný prácu vykonávať - tak veru neviem.:confused:
treba sa poradiť s tým lekárom - veď nakoniec na základe jeho správy rozhodnú, či je nárok na ID (ak požiada).
akeber
23.08.11,09:12
Do januára 2011 vykonával aj funkciu starostu obce...8 rokov už nekandidoval hladal si ešte jednu prácu popri sbs ...tu pracuje denná , nočná štyri dni volno, keď že máme na krku hypot. úver preto je pre nás potrebné ešte jedno zamestnanie....ale prišiel do toho tento úraz....tak preto sa zaujímam o čiastoč inv. dôch.....
veronikasad
23.08.11,09:19
anopracovný pomer trvá , túto prácu je schopný vykonávať
skúsiť požiadať o ID môže, ale - po vlastných skúsenostiach - veľkú šancu na "úspech" nedávam.
O aké poškodenie ruky sa jedná - pozrieme % postih v "tabulkách" SP ...
akeber
23.08.11,09:24
ruku mal odrezanú cinkulárkou cez dlaň ostal len palec , kotúč potrhal šlachy...ruku....prsty nevystrie a niš neuchopí pohyb len troch prstov je maximálne v 1 cm.....je to prišité naspať len nefunkčné
akeber
23.08.11,09:25
(komplet aj kosti
veronikasad
23.08.11,09:27
ruku mal odrezanú cinkulárkou cez dlaň ostal len palec , kotúč potrhal šlachy...ruku....prsty nevystrie a niš neuchopí pohyb len troch prstov je maximálne v 1 cm.....je to prišité naspať len nefunkčné
ktorú ruku pravú (dominantnú) alebo ľavú ?
akeber
23.08.11,09:29
ľavú
veronikasad
23.08.11,09:36
ľavú

Prikladám ti zo zákona o SP zopár dg. s % postihom. Skús medzi nimi pohladať tú manželovu.

20. Zle zahojené alebo nezahojené zlomeniny zápästných kostí, jednej záprstnej kosti alebo viacerých záprstných kostí s poruchou funkcie ruky a) na nedominantnej 10 - 30
b) na dominantnej 35 - 45
21. Stuhnutie kĺbov palca na ruke v priaznivom postavení
a) na nedominantnej 5
b) na dominantnej 15
22. Stuhnutie jedného prsta
a) na nedominantnej 5
b) na dominantnej 10
23. Strata koncového článku a polovice základného článku palca ruky
a) na nedominantnej 5
b) na dominantnej 15
24. Strata všetkých článkov palca na dominantnej ruke 25
25. Strata jedného prsta ruky (okrem palca) 10 -15
26. Strata troch prstov ruky II + III + IV
a) dominantnej končatiny 25
b) nedominantnej končatiny 20
27. Strata všetkých desiatich prstov na oboch rukách 70 - 80
28. Strata úchopovej schopnosti ruky
a) na nedominantnej 50
b) na dominantnej 60 - 70
29. Nervové poškodenie
29.1. Nervové poškodenie hornej končatiny - plexus brachialis 60 - 70