slnjecko
23.07.11,08:12
Dobry den, chcela by som sa opytat na "vhodnost" prepisu sukromneho osobneho auta do majetku sro. Auto bolo kupene v marci 2011 na FO, v hodnote 43 tis EUR. V auguste chcem zalozit sro (jednoosobova, zakladatel=konatel, bez zamestnancov, platca DPH, predmet podnikania - poskytovanie poradenskych sluzieb). Je pre mna vhodne prepisat auto do majetku sro, kvoli uplatnovaniu nakladov? Auto budem pouzivat na sluzobne ucely, mesacne sluzobne najazdim cca 2000km. Ake vyhody/nevyhody ma takyto ukon? Dakujem.
KEJKA
23.07.11,15:16
FO ako občan, alebo FO ako SZČO?
z dlhodobého hľadiska sa podľa mňa lepšie oplatí používať ho pre sro ako súkromné a uplatniť si paušálne náhrady za 1km plus PHM. Nové auto ešte vysoké náklady na údržbu nebude mať.
O pár rokov budeš možno kupovať nové a už prípadne ako platiteľ DPH si odpočítaš DPH, to sa ti oplatí viac.
slnjecko
24.07.11,07:16
Ahoj,
dik za reakciu. Doplnim:
Auto bolo kupovane na sukromnu osobu, nie SZCO.
Naklady na opravu by mali byt nulove, kedze plati zaruka, skor som myslela naklady typu:
1. odpisy - co pri 4 rokoch odpisovania predstavuje cca 10.000 EUR rocne (ak tomu rozumiem spravne)
2. prevadzkove naklady - poistenia, zimne pneumatiky (ovela vyssie ako pri beznych autach), naklady na PHM,...
Ak mi neuniklo nieco podstatne, tak mi to stale vychadza viac ako uplatnovanie pausalnych nakladov na auto, ktore by sa hybali do 5000 EUR rocne a vsetky ostatne vydavky (vid vyssie) by neboli uznatelene.
KEJKA
24.07.11,11:37
pekne si si to rozobral, sám sa musíš rozhodnúť.
za koľko rokov počítaš, že auto budeš chcieť meniť za nové?
tie odpisy máš na 4 roky, ale paušálne výdavky môžeš mať dlhodobo - aj 10 rokov.
Pneumatiky nemeníš každý rok.
Ak auto zo sro predáš, tržbu= zisk zdaníš.
ale inak v pohode - dobrý prístup.
zk24
24.07.11,11:42
Ja by som prepisala. Ak budes platca DPH, tak zo vsetkych vydavkov si budes uplatnovat este aj DPH-cku. Bud budes viest knihu jazd, alebo uplatnovat 80%:20% vydavky na PHL.
Nezabudni pocitat s cestnou danou.

Nejaka nevyhoda? Mozno akurat to ze auto bude patrit firme, a teda ze je jej majetkom (v pripade nejakych problemov - sud, konkurz....)
riccado
25.07.11,13:07
Zaroven davam do pozornosti § 59a ObZ:

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10% hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

(2) Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10% hodnoty základného imania.

(4) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nevzťahujú na zmluvy uzatvorené pri bežnom obchodnom styku, na nadobudnutie majetku podľa rozhodnutia súdu alebo správneho orgánu a na majetok nadobudnutý na burze za cenu rovnajúcu sa kurzu, ktorý zodpovedá v tom čase danej ponuke a dopytu.
formulka
25.07.11,13:16
Zaroven davam do pozornosti § 59a ObZ:

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10% hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.

(2) Ak spoločnosť uzatvára zmluvu podľa odseku 1 v lehote dvoch rokov odo dňa vzniku spoločnosti, musí návrh tejto zmluvy vopred schváliť valné zhromaždenie spoločnosti.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa primerane použijú aj na zmluvy, ktoré spoločnosť uzatvára s osobami, ktoré sú blízke zakladateľom alebo spoločníkom spoločnosti alebo ktoré sú ovládajúcimi osobami alebo ovládanými osobami zakladateľov alebo spoločníkov spoločnosti, a ak spoločnosť nadobúda majetok za protihodnotu vo výške najmenej 10% hodnoty základného imania.

(4) Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa nevzťahujú na zmluvy uzatvorené pri bežnom obchodnom styku, na nadobudnutie majetku podľa rozhodnutia súdu alebo správneho orgánu a na majetok nadobudnutý na burze za cenu rovnajúcu sa kurzu, ktorý zodpovedá v tom čase danej ponuke a dopytu.

V prípade že by auto tvorilo vklad do ZI by bolo potrebné mať znalecký posudok, nie tak náhodou ?
riccado
25.07.11,13:27
V prípade že by auto tvorilo vklad do ZI by bolo potrebné mať znalecký posudok, nie tak náhodou ?

to vobec nie je o zakladnom imani, ani nahodou...
alessi
25.07.11,20:44
FO ako občan, alebo FO ako SZČO?
z dlhodobého hľadiska sa podľa mňa lepšie oplatí používať ho pre sro ako súkromné a uplatniť si paušálne náhrady za 1km plus PHM. Nové auto ešte vysoké náklady na údržbu nebude mať.
O pár rokov budeš možno kupovať nové a už prípadne ako platiteľ DPH si odpočítaš DPH, to sa ti oplatí viac.

teoreticky: predam stare auto, a peniaze dam do ZI sro. ked ju založím(bude paltca dph) tak z tých peňazi+doložím si kupim nove a odpočítam dph. hm, bude to tak v poho?
KEJKA
25.07.11,20:52
ano