anderson032
23.07.11,14:51
Potreboval by som poradiť v takejto veci:

Pred 3.5 rokom som sa stal vlastníkom bytu v bytovom dome. Bytový dom u nás spravuje SVBaNP.

Prvý problém je takýto:

- od doby, keď som sa stal vlastníkom bytu v tomto bytovom dome, som ešte ani raz nevidel zmluvu o spoločenstve, nemám ju uzatvorenú s predsedom SVBaNP a dokonca predseda mi za celý ten čas na viaceré moje výzvy neumožnil sa s touto zmluvou oboznámiť, hoci on sám mi ju mal podľa zák. 182/1993 dať podpísať, resp. on sám bol povinný so mnou túto zmluvu uzatvoriť. Napriek tejto skutočnosti si od začiatku odvádzam príspevok do fondu opráv a prevádzky. Chcel by som teda vedieť, či SVBaNP odo mňa nevyberalo príspevky neoprávnene a či by som mal nárok na ich spätné vyplatenie. Pokiaľ som správne pochopil zákon 182/1993, vyberanie tohto príspevku je podmiené uzatvorením zmluvy so SVBaNP. Vec je tá, že sa mi jedná hlavne o tú zmluvu o SVBaNP, ktorú mi predseda nechce sprístupniť. Ako sa k tejto zmluve dá ešte zákonnou cestou dostať?

Druhý problém je následovný:

- predseda nášho SVBaNP roky zanedbával svoju správcovskú činnosť, dôsledkom čoho máme na bytovke v havarijnej situácii kanalizáciu, ktorá je zle vyspádovaná a odpadová voda tu už 19 rokov podmýva základy bytovky a taktiež máme poškodenú, resp. opotrebenú strechu, ktorá za daždivého počasia preteká a vo vnútri máme mokré steny a horné byty, nad ktorými sa strecha nachádza, majú značne poškodené stropy a predseda SVBaNP odmieta za tento stav zodpovednosť. Hoci podľa zákona 182/1993 §7c ods. 4 má za vzniknuté škody plnú zodpovednosť voči vlastníkom bytov. Tento rok sme sa dohodli, že sa strecha dá opraviť. Vo fonde opráv máme našetrenú určitú sumu a firma nám vyúčtuje dodávku opravy v dvoch fázach. V prvej by sa vyplatili 2/3 sumy za opravu a zvyšnú 1/3 by sme splácali počas 12, alebo počas 10 splátok. A tu je kameň úrazu. Totižto nakoľko som po dnes deň nevidel predmetnú zmluvu o spoločenstve, nemám ju ani so SVBaNP uzatvorenú, trvám na tom, aby splátky zvyšnej časti opravy splácali všetky domácnosti (je nás 6, pričom sme 4 4-izb. byty a 2 2-izb. byty) rovnakým dielom. Trvám na tom na základe §2 ods. 4 a §19 ods. 1 zák. 182/1993, nakoľko tento neupravuje výšku podielu na spoločných častiach domu a tento podiel údajne nie je ani v zmieňovanej zmluve o SVBaNP našej bytovky. Ide o to, že jedna suseda trvá na tom, že ona má len 2-izb. byt, a teda by mala platiť aj nižšiu splátku za opravu strechy. Tieto splátky totiž by išli z fondu opráv, pričom podľa zákona odvádzame 4-izb. byty vačšiu sumu a 2-izb. byty menšiu sumu, ale nie dostatočnú na to, aby vykryla výšku mesačnej splátky za opravu. To nedostatočné vykrytie totiž musíme zaplatiť my, majitelia 4-izb. bytov. Ako túto situáciu riešiť? Konzultoval som to aj s právnikom a on mi povedal, že pokiaľ nemáme podiely na spoločných častiach domu upravené v zmluve o SVBaNP, že podľa zák. 182/1993 sa automaticky spoločné časti delia rovným dielom medzi všetkých vlastníkov bytov.

A na záver ešte otázka:

- kde môžem na predsedu nášho SVBaNP podať sťažnosť za nečinnosť a neplnenie si povinností, ako si mám brániť svoju investíciu? (toto bola kedysi družstevná bytovka a predseda a zmieňovaná suseda prišli k bytom celkom za 40 tisíc korún, naproti tomu ja som za byt dal aj s rekonštrukciou takmer 2 mil. korún a tým, že strecha a kanalizácia je v havarijnom stave, sa moja investícia znehodnocuje)

Ďakujem za Vaše rady, raďte prosím, kto viete, lebo strecha tečie, čas nás tlačí a dohoda v nedohľadne...
danushka
23.07.11,13:13
A na základe čoho Ti bol doručený výmer mesačných zálohových platieb na byt, keď si so správcom žiadnu zmluvu nepodpísal?

A druhá otázka, ako je možné, že nemáte v zmluve presne špecifikované podiely na spoločných častiach domu, keď je tento údaj daný LV, kde je presne určený podiel k spoločným častiam a spoločným zariadeniam domu a podiel na pozemku, ak je odkúpený?

A vôbec, prečo nezmeníte správcu, keď máte pocit, že nevykonáva správu tak, ako by mal?
Mária27
23.07.11,13:19
Rozsah spoluvlatníckych podielov nehľadaj v zmluve o spoločenstve ale na liste vlastníctva a tiež v zmluve o prevode bytu. Do fondu opráv sa prispieva podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov.

Spoluvlastníctvo odlišné od zákona môže byť len dohodou všetkých vlastníkov. Vtedy dochádza k zmene spoluvlastníckych podielov a robia sa aj dodatky k zmluvám o prevode bytov.
anderson032
23.07.11,13:37
A na základe čoho Ti bol doručený výmer mesačných zálohových platieb na byt, keď si so správcom žiadnu zmluvu nepodpísal?

Výšku platieb mi predseda spoločenstva oznámil iba ústne a novú výšku platieb na rok 2011 sme si ako vlastníci bytov so zreteľom na zák. 182/1993 dohodli na domovej schôdzi koncom minulého roka.

A druhá otázka, ako je možné, že nemáte v zmluve presne špecifikované podiely na spoločných častiach domu, keď je tento údaj daný LV, kde je presne určený podiel k spoločným častiam a spoločným zariadeniam domu a podiel na pozemku, ak je odkúpený?

No potreboval by som vysvetliť, čo znamená to zlomkové číslo na LV. Teda či to číslo vyjadruje v mojom prípade veľkosť bytu a garáže vzhľadom na celkovú plochy bytovky, alebo vzhľadom na veľkosť môjho bytu a garáže vyjadruje veľkosť podielu práve napríklad na tej streche.

A vôbec, prečo nezmeníte správcu, keď máte pocit, že nevykonáva správu tak, ako by mal?

Veď problém je práve ten, že tú zmluvu o SVBaNP som ešte nevidel, a predseda mi ju ani nechce z nejakého dôvodu sprístupniť.
anderson032
23.07.11,13:39
Ja mám len kupno-predajnú zmluvu s minulým majiteľom. Dodatok o prevode vlastníctva nemám žiadny. Ako sa tvorí výška preddavkov do fondu opráv viem, to som si naštudoval v zákone a vlastne podľa toho sme si aj vypočítali výšku príspevkov.
danushka
23.07.11,13:50
Ja mám len kupno-predajnú zmluvu s minulým majiteľom. Dodatok o prevode vlastníctva nemám žiadny. Ako sa tvorí výška preddavkov do fondu opráv viem, to som si naštudoval v zákone a vlastne podľa toho sme si aj vypočítali výšku príspevkov.

Takže poporiadku...
Kúpil si byt v OV a v kúpnej zmluve určite boli okrem iného články, kde sa špecifikuje predmet kúpy na základe LV a je vyšpecifikovaný podiel na spol. častiach a spol. zariadeniach domu a spoluvlastnícky podiel k pozemku v nejakej veľkosti.
Ďaľším článkom musel byť ten o ktorom sa informujete kto má na starosti správu a aj fakt, že na túto správu Ty pristupuješ, bez toho by Vám kataster nepovolil vklad.

Chceš mi povedať, že po povolení vkladu si nezobral svoje rozhodnutie o povolení zo správy katastra s novým LV a nepodpísal si zmluvu so správcom? Na základe čoho potom správca vyúčtováva Tvoje zálohové platby za užívanie bytu?

Nerozumiem na čo potrebuješ nejaký dodatok o prevode vlastníctva, tieto náležitosti mala obsahovať kúpna zmluva.
Hovoríme o byte v osobnom vlastníctve.
Ak by sme hovorili o družstevnom byte, tam by sme o kúpnej zmluve nemohli hovoriť.
verkaz
23.07.11,14:02
V zmysle zákona ako nový vlastník bytu si mal pre správcu podpísať pristúpenie k spoločenstvu a správca alebo predseda spoločenstva ti mal zmluvu o spoločenstve dať alebo si sa mal s ňou oboznámiť.
Takže ty nič nepotrebuješ, práve správca toto potrebuje od teba a tak isto by si mu mal oznámiť počet osôb bývajúcich v byte.
Naozaj neviem podľa čoho ti urobil predpis mesačných zálohových platieb.
Akonáhle si sa stal vlastníkom bytu si povinný prispievať do FO.
Mária27
23.07.11,14:23
Dodatok k zmluve o prevode bytu nemáš zjavne preto, lebo sa podiely nemenili. Čo je na liste vlastníctva? Je to to isté, ako si mal v zmluve o prevode vlastníctva (§ 5 ods. 1 písm. c zákona)?

Podľa § 5 ods. 1 písm. g si pri prevode vyhlásil, že si pristúpil k zmluve o spoločenstve, prešli na teba práva a povinnosti z nej - aj keď si ju nepodpisoval. Pôvodný vlastník ti ju prečo neodovzdal, keď si to podpisoval? Kde je napísané v zákone, že ti ju predseda musí dať podpísať?
anderson032
23.07.11,15:10
Takže poporiadku...
Kúpil si byt v OV a v kúpnej zmluve určite boli okrem iného články, kde sa špecifikuje predmet kúpy na základe LV a je vyšpecifikovaný podiel na spol. častiach a spol. zariadeniach domu a spoluvlastnícky podiel k pozemku v nejakej veľkosti.
Ďaľším článkom musel byť ten o ktorom sa informujete kto má na starosti správu a aj fakt, že na túto správu Ty pristupuješ, bez toho by Vám kataster nepovolil vklad.

Chceš mi povedať, že po povolení vkladu si nezobral svoje rozhodnutie o povolení zo správy katastra s novým LV a nepodpísal si zmluvu so správcom? Na základe čoho potom správca vyúčtováva Tvoje zálohové platby za užívanie bytu?

Nerozumiem na čo potrebuješ nejaký dodatok o prevode vlastníctva, tieto náležitosti mala obsahovať kúpna zmluva.
Hovoríme o byte v osobnom vlastníctve.
Ak by sme hovorili o družstevnom byte, tam by sme o kúpnej zmluve nemohli hovoriť.

Presne tak, spravca so mnou ziadnu zmluvu neuzatvoril, hoci mu to priamo vyplyva zo zakona. Na LV mam vyznaceny len byt a garaz. A aj pri byte a aj pri garazi mam vyznaceny zlomkom podiel. Ale stale neviem, co ten zlomok znamena.
anderson032
23.07.11,15:21
V zmysle zákona ako nový vlastník bytu si mal pre správcu podpísať pristúpenie k spoločenstvu a správca alebo predseda spoločenstva ti mal zmluvu o spoločenstve dať alebo si sa mal s ňou oboznámiť.
Takže ty nič nepotrebuješ, práve správca toto potrebuje od teba a tak isto by si mu mal oznámiť počet osôb bývajúcich v byte.
Naozaj neviem podľa čoho ti urobil predpis mesačných zálohových platieb.
Akonáhle si sa stal vlastníkom bytu si povinný prispievať do FO.
Vsetky zalohove platby si u nas robi kazdy sam, pretoze vsetci mame samostatne merace el. energie, vody a plynu, takze my len odvadzame podla 182-jky z r. 1993 prispevky do FOaU.
anderson032
23.07.11,15:55
Dodatok k zmluve o prevode bytu nemáš zjavne preto, lebo sa podiely nemenili. Čo je na liste vlastníctva? Je to to isté, ako si mal v zmluve o prevode vlastníctva (§ 5 ods. 1 písm. c zákona)?

Podľa § 5 ods. 1 písm. g si pri prevode vyhlásil, že si pristúpil k zmluve o spoločenstve, prešli na teba práva a povinnosti z nej - aj keď si ju nepodpisoval. Pôvodný vlastník ti ju prečo neodovzdal, keď si to podpisoval? Kde je napísané v zákone, že ti ju predseda musí dať podpísať?

"Vtip" je v tom, ze ta zmluva nebola uz X rokov aktualizovana a na tej zmluve figuruju este ludia, ktori tu uz roky nebyvaju. Tak zrejme aj preto mi spravca tu zmluvu nechce spristupnit, navyse za toho 3 a pol roka, co som tu, sa konali len asi 3 domove schodze, a podla zakona mala byt zmluva o SVBaNP aktualizovana a dana do suladu do marca tohto roka. Ale na ziadnej schodzi sme sa o tejto zmluve nebavili a naozaj po dnes den som tu zmluvu nevidel.
anderson032
23.07.11,16:01
Rozsah spoluvlatníckych podielov nehľadaj v zmluve o spoločenstve ale na liste vlastníctva a tiež v zmluve o prevode bytu. Do fondu opráv sa prispieva podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov.

Spoluvlastníctvo odlišné od zákona môže byť len dohodou všetkých vlastníkov. Vtedy dochádza k zmene spoluvlastníckych podielov a robia sa aj dodatky k zmluvám o prevode bytov.
Ako podla LV zistim, aky konkretny podiel mam napr. na odkvapovych rurach, odkvapovych zlaboch, plechoch na atikach, na bleskozvode, aky podiel na celkovej vymere strechy? Ony totiz tie odkvapy su len na mojej strane, teda nad mojim bytom a aj to nie priamo. Pretoze nad mojim bytom je este jeden byt a az nad nim sa nachadzaju. Pretoze podla vyjadreni predsedu, kedze tie zariadenia sa nachadzaju nad mojim bytom, mal by som ich, teda ich opravu, zaplatit ja. Ale tie zariadenia sluzia vsetkym. Nielen mne. Rovnako tak by som ja mohol povedat, ze mne strecha netecie, ze mam medzipodlazny byt a tym padom ma derava strecha netrapi.
Mária27
23.07.11,16:02
Presne tak, spravca so mnou ziadnu zmluvu neuzatvoril, hoci mu to priamo vyplyva zo zakona. Na LV mam vyznaceny len byt a garaz. A aj pri byte a aj pri garazi mam vyznaceny zlomkom podiel. Ale stale neviem, co ten zlomok znamena.
Tak máte spoločenstvo alebo správcu?

Vyhľadaj si list vlastníctva vášho domu na www katasterportal sk. Tam budeš vidieť podiely všetkých spoluvlastníkov na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu. Súčet plôch bytov a nebytových priestorov v dome je v menovateli zlomku, plocha každého bytu alebo NP je v čitateli. Niektorí majú v menovateli 10000 (100 % x 100) a v čitateli percento ich plochy x 100.
Mária27
23.07.11,16:04
Ako podla LV zistim, aky konkretny podiel mam napr. na odkvapovych rurach, odkvapovych zlaboch, plechoch na atikach, na bleskozvode, aky podiel na celkovej vymere strechy? Ony totiz tie odkvapy su len na mojej strane, teda nad mojim bytom a aj to nie priamo. Pretoze nad mojim bytom je este jeden byt a az nad nim sa nachadzaju. Pretoze podla vyjadreni predsedu, kedze tie zariadenia sa nachadzaju nad mojim bytom, mal by som ich, teda ich opravu, zaplatit ja. Ale tie zariadenia sluzia vsetkym. Nielen mne. Rovnako tak by som ja mohol povedat, ze mne strecha netecie, ze mam medzipodlazny byt a tym padom ma derava strecha netrapi.
Na každej spoločnej časti máš podiel rovnaký, aj keď to nie je pri tvojom byte.
anderson032
23.07.11,16:06
Tak máte spoločenstvo alebo správcu?

Vyhľadaj si list vlastníctva vášho domu na www katasterportal sk. Tam budeš vidieť podiely všetkých spoluvlastníkov na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu. Súčet plôch bytov a nebytových priestorov v dome je v menovateli zlomku, plocha každého bytu alebo NP je v čitateli. Niektorí majú v menovateli 10000 (100 % x 100) a v čitateli percento ich plochy x 100.

Dakujem, presne toto voditko som potreboval. Ja som si totiz aj myslel, ze ten zlomok, napr. pri byte, vyjadruje pomer podlahovej plochy mojho bytu k celkovemu suctu podlahovych ploch bytovky.
anderson032
23.07.11,16:07
Na každej spoločnej časti máš podiel rovnaký, aj keď to nie je pri tvojom byte.
Aj toto som si myslel, dakujem za potvrdenie mojej teorie. Lebo prave toto tu niektori ludia nechapu a presne toto mi povedal aj pravnik, ze co sa tyka takychto casti a zariadeni, kazdeho sa tykaju rovnakym dielom.
Halli
25.07.11,07:32
A na záver ešte otázka:

- kde môžem na predsedu nášho SVBaNP podať sťažnosť za nečinnosť a neplnenie si povinností, ako si mám brániť svoju investíciu? (toto bola kedysi družstevná bytovka a predseda a zmieňovaná suseda prišli k bytom celkom za 40 tisíc korún, naproti tomu ja som za byt dal aj s rekonštrukciou takmer 2 mil. korún a tým, že strecha a kanalizácia je v havarijnom stave, sa moja investícia znehodnocuje)

Ďakujem za Vaše rady, raďte prosím, kto viete, lebo strecha tečie, čas nás tlačí a dohoda v nedohľadne...


Sa ti čudujem, že si neinvestoval radšej do rodinného domu, ale kúpil si si byt v schátralom bytovom dome ako píšeš?..Máš pravdu len vo veľmi malej časti svojich úvah a viditeľne ti chýbajú znalosti z oblasti bývania v bytovom dome a jeho správe...no však ty im tam všetkým ukážeš? že? :rolleyes:


-
predseda nášho SVBaNP roky zanedbával svoju správcovskú činnosť

PS: len jedna z mnohých informácií pre teba: predseda nemá správcovskú povinnosť...
anderson032
25.07.11,08:30
Sa ti čudujem, že si neinvestoval radšej do rodinného domu, ale kúpil si si byt v schátralom bytovom dome ako píšeš?..Máš pravdu len vo veľmi malej časti svojich úvah a viditeľne ti chýbajú znalosti z oblasti bývania v bytovom dome a jeho správe...no však ty im tam všetkým ukážeš? že? :rolleyes:


No by si bol prekvapeny, ze aj pravnici mi dali v mojich uvahach za pravdu, a ano, ukazal som im, a strecha sa opravovat bude a vsetci budu platit rovnaku ciastku, nakolko sa jedna o spolocnu cast domu, a tyka sa kazdeho vlastnika rovnym dielom. To si zase nastuduj ty.


PS: len jedna z mnohých informácií pre teba: predseda nemá správcovskú povinnosť...

Zle som sa vyjadril, mal som na mysli nedostatocne plnenie si a zanedbavani povinnosti predsedu spolocenstva vlastnikov...

Tak sa nerob najmudrejsi na svete a radsej si precitaj novelizaciu 182-jky / 1993
Zitulda
25.07.11,09:27
Tak sa nerob najmudrejsi na svete a radsej si precitaj novelizaciu 182-jky / 1993

:)toto si asi nemyslel vážne?...zle si adresoval...vieš, chcela by som mať tie znalosti, čo ich má osoba z tvojej citácie.
anderson032
25.07.11,09:41
:)toto si asi nemyslel vážne?...zle si adresoval...vieš, chcela by som mať tie znalosti, čo ich má osoba z tvojej citácie.

Tak ked ma znalosti, mohol hned poradit, a nie sa vyvysovat. Nemam rad nadukanych ludi, to po prve a po druhe, nikto mudry z neba nespadol. A ja sa v tejto oblasti len zacinam pohybovat, ale nastastie viem, za kym mam ist, ked potrebujem vyklad k zakonu.
Tak ak je Halli taky odbornik, mal mi konkretne napisat, co a ako mam riesit. Prsia robit vie kazdy, aj nas sucasny predseda SVBaNP. Ale zakonu ocividne nerozumie, a bytovka je v havarijnom stave, za co moze on svojou necinnostou. Pretoze vzdy mu bolo prednejsie nieco ine.
Takze Halli aj pre Teba - ked vies, nekritizuj, porada.sk je o tom, ze ti co nevedia sa pytaju a ti co vedia by mali odpovedat. A nie robit nafukanca.

...necital som si jej profil, tak preto ten muzsky rod som pouzil :-)
Halli
25.07.11,10:46
Tak ked ma znalosti, mohol hned poradit, a nie sa vyvysovat. Nemam rad nadukanych ludi, to po prve a po druhe, nikto mudry z neba nespadol. A ja sa v tejto oblasti len zacinam pohybovat, ale nastastie viem, za kym mam ist, ked potrebujem vyklad k zakonu.
Tak ak je Halli taky odbornik, mal mi konkretne napisat, co a ako mam riesit. Prsia robit vie kazdy, aj nas sucasny predseda SVBaNP. Ale zakonu ocividne nerozumie, a bytovka je v havarijnom stave, za co moze on svojou necinnostou. Pretoze vzdy mu bolo prednejsie nieco ine.
Takze Halli aj pre Teba - ked vies, nekritizuj, porada.sk je o tom, ze ti co nevedia sa pytaju a ti co vedia by mali odpovedat. A nie robit nafukanca.
A v čo vidíš moju nafúkanosť? :D V mojom postrehu, že si investoval do bytu v neuržiavanom dome a teraz tu vyplakávaš? Čože ťa tak urazilo v mojom príspevku?? pravda?
Nuž mal si sa opýtať na rady predtým než si ten byt kupoval. Asi si len ťažko vieš predstaviť ako sa robí správa a údržba v dome so 6timi bytmi a to nehovorím o možnosti hlasovania, ak sa nevedia vlastníci dohodnúť.Tak ak si ma nepochopil, už ti len zostáva ísť za tým, čo ti ten výklad dá, lebo my sme tu všetci hlúpi a nafúkaní.:o

Máš jednu obrovsku šancu : buď taký dobrý, že presvedčíš ostatných vlastníkov, že budeš lepší predseda SVB a máš to ...
anderson032
25.07.11,11:11
A v čo vidíš moju nafúkanosť? :D V mojom postrehu, že si investoval do bytu v neuržiavanom dome a teraz tu vyplakávaš? Čože ťa tak urazilo v mojom príspevku?? pravda?
Nuž mal si sa opýtať na rady predtým než si ten byt kupoval. Asi si len ťažko vieš predstaviť ako sa robí správa a údržba v dome so 6timi bytmi a to nehovorím o možnosti hlasovania, ak sa nevedia vlastníci dohodnúť.Tak ak si ma nepochopil, už ti len zostáva ísť za tým, čo ti ten výklad dá, lebo my sme tu všetci hlúpi a nafúkaní.:o

Máš jednu obrovsku šancu : buď taký dobrý, že presvedčíš ostatných vlastníkov, že budeš lepší predseda SVB a máš to ...

Z tvojej reakcie som sa stale nedozvedel nic konkretne. Ziadna konkretna rada, ziadne voditko, proste nic, len prazdne reci...

Ak nie si nafukana panicka, daj mi konkretne odpovede na moje otazky. Ak nemienis odpovedat na ne, tak uz nereaguj. Na tieto mudrosti nie som naozaj zvedavy. Je mi jasne, ze zrejme aj ty sama si niekde spravkynou, preto sa toho nasho predsedu zastavas. Keby si vsak on plnil, to co mal, nemuselo prist k takej situacii, v akej sme teraz momentalne. Lenze pre neho vzdy boli prvorade jeho vlastne zaujmy.

Preco som kupoval byt neries, pretoze ma nepoznas a nevies nic o okolnostiach, ktore ma k tomu viedli. A s odstupom casu sa aj ja na to pozeram, ze radsej som naozaj mohol stavat, ako bojovat s veternymi mlynmi, pretoze niektori ludia hold nepochopia niektore veci.

Keby som sa ja pohyboval v tejto problematike uz tak dlho ako ty, tiez by som toho o nej vedel viac. Ale ja len zacinam a potrebujem sa to naucit. Lebo nas predseda si skutocne neplni to co ma, a toto ty nehodnot. Pretoze nepoznas skutkovy stav. Nechaj na seba kontakt a velmi rad ta s nim oboznamim. Nasa bytovka naozaj potrebuje toho dost poriesit, a nie je to nic take, co sa riesit neda. Ja teraz hladam sposoby, ako to poriesit, aj ked viem, ze zo dna na den to nebude.

Ja viem, ze robota s ludmi je na dlhe trate a je to nevdacna uloha, ale som ochotny sa jej ujat.A som ochotny sa ucit. A to aj robim, hladam zdroje informacii a konzultujem s pravnikmi. Tak ak chces pomoct, budem vdacny. Ak patris do kategorie ludi, ktori vsade boli, vsetko vedia, od vsade maju kluce... radsej uz naozaj nereaguj. Tym mi nepomozes. Zhadzovat vie kazdy. Ale skutocne dobre poradit malokto.

A v com si podla teba dobra ty? Ze sa tu povysujes nado mna, ktory sa este len v tejto problematike zorientovavam? Co som z tvojich reci mal akoze pochopit? Mozno su tu ludia, ktorym si pomohla, ale mne si este ziadnu konkretnu radu nedala. Povyseneckych a pochybovacnych reci mas za to ako koza bobkov. Asi tolko z mojej strany k tvojej osobe.
Halli
25.07.11,11:27
Z tvojej reakcie som sa stale nedozvedel nic konkretne. Ziadna konkretna rada, ziadne voditko, proste nic, len prazdne reci...

Ak nie si nafukanec, daj mi konkretne odpovede na moje otazky. Ak nemienis odpovedat na ne, tak uz nereaguj. Na tieto mudrosti nie som naozaj zvedavy.

Preco som kupoval byt neries, pretoze ma nepoznas. A s odstupom casu sa aj ja na to pozeram, ze radsej som naozaj mohol stavat, ako bojovat s veternymi mlynmi, pretoze niektori ludia hold nepochopia niektore veci.

A ak su tvoje rady len citaciami zakona, tak potom klobuk dole, skutocne mas vedomosti...

Ale bože veď už sa toľko nedurdi, keby si napísal...urobil som chybu, kúpil som byt v zanedbanom dome a mám problém.... nie hneď utočiť na nejakého predsedu, ktorý sa roky borí s jedným v podstate-veľkým domom v ktorom žije pramálo vlastníkov na to , aby investovali do rekonštrukcie a jeho obnovy...že títo vlastníci neprišli na to, že už to za nich nikto neurobí, že si musia dať primerane veľký fond na to, aby mohli robiť opravy, alebo aj keď nie som za zadlžovanie vlastníkov, zobrať uver...že majú doňho platiť podľa spoluvlastníckeho podielu, že majú mať záujem o správu domu, lebu tu síce zabezpečuje predseda, ale má mať na to radu a hlavne zhromaždenie vlastníkov a prvý najdôležitejší orgán SVB!! Toto všetko ale v dome so 6timi vlastníkmi je prinajmenšom krutenie sa v blate...ako z neho von? Napísala som ti poslednú radu...zober to do svojich rúk a konaj...nepíš, že nemáš na to nervy , že nemáš čas, že sa nechceš dohadovať s blbými ľudmi...to všetko už ten unavený predseda u Vás a my tiež poznáme;)
Máš právnika, ale o čom sa chceš súdiť, myslíš, že je to dobrá cesta?...komu tým pomôžeš?
Už si ma pochopil? Aj ja mám svoje chyby, ale mám aj strašne veľa skúsenosti a toto Ti nezávidím. Tak kľud a porozmýšľaj , čo sa dá robiť.:)


No vidíš, kým som dopísala priložil si to, čím sa malo začať;) Nepatrím do tej kategórie čo píšeš, len som ti napísala pravdu hneď na úvod a ty si sa rozčertil, ako keby som ti dačo urobila...hm?
Halli
25.07.11,11:37
Ten koniec si už nemusel dopisovať, nemáš pravdu a preto ak si si už vylial na mne zlosť, tak prepáč, máš pravdu ,už nebudem reagovať. Veľa šťastia.
anderson032
25.07.11,11:43
Ale bože veď už sa toľko nedurdi, keby si napísal...urobil som chybu, kúpil som byt v zanedbanom dome a mám problém.... nie hneď utočiť na nejakého predsedu, ktorý sa roky borí s jedným v podstate-veľkým domom v ktorom žije pramálo vlastníkov na to , aby investovali do rekonštrukcie a jeho obnovy...že títo vlastníci neprišli na to, že už to za nich nikto neurobí, že si musia dať primerane veľký fond na to, aby mohli robiť opravy, alebo aj keď nie som za zadlžovanie vlastníkov, zobrať uver...že majú doňho platiť podľa spoluvlastníckeho podielu, že majú mať záujem o správu domu, lebu tu síce zabezpečuje predseda, ale má mať na to radu a hlavne zhromaždenie vlastníkov a prvý najdôležitejší orgán SVB!! Toto všetko ale v dome so 6timi vlastníkmi je prinajmenšom krutenie sa v blate...ako z neho von? Napísala som ti poslednú radu...zober to do svojich rúk a konaj...nepíš, že nemáš na to nervy , že nemáš čas, že sa nechceš dohadovať s blbými ľudmi...to všetko už ten unavený predseda u Vás a my tiež poznáme;)
Máš právnika, ale o čom sa chceš súdiť, myslíš, že je to dobrá cesta?...komu tým pomôžeš?
Už si ma pochopil? Aj ja mám svoje chyby, ale mám aj strašne veľa skúsenosti a toto Ti nezávidím. Tak kľud a porozmýšľaj , čo sa dá robiť.:)


No vidíš, kým som dopísala priložil si to, čím sa malo začať;) Nepatrím do tej kategórie čo píšeš, len som ti napísala pravdu hneď na úvod a ty si sa rozčertil, ako keby som ti dačo urobila...hm?
Mas pravdu, trocha som sa rozcertil, ale necuduj sa. Ja sam si uvedomujem, ze sme mala bytovka, a presvedcit ludi je velmi tazke. Niektorych, pretoze ti racionalne uvazujuci si aj sami uvedomuju vaznost situacie.
Nas predseda je kapitola sama o sebe, mohol by som ti o nom popisat vela, ale uvediem aspon jeden priklad:

- ked som sa nastahoval do bytovky, vsimol som si, ze na chodbe, z ktorej sa ide do mojej a susedinej garaze a do kotolne, nesvieti svetlo. To svetlo je napajane zo spolocneho rozvodu, ktory nam napaja svetlo na chodbe a na schodisku. Tak som sa ho spytal, ze preco tam to svetlo nefunguje. A jeho odpoved ma vskutku prekvapila - vraj ze pred 15-timi rokmi tam mali uniky elektriky, stale im chodili vysoke faktury za spolocnu elektrinu, tak on a este jeden sused sa skratka zobrali a kliestami precvakli kabel, ktory tu vetvu napajal. Tak som ho poziadal, ze ked to ona a sused poskodili, a preslo uz zopar rokov a uniky uz nie su (niekedy bolo moderne mat v garazi chladnicky a mrazaky napojene na spolocnu elektrinu) a nakolko si spolocnu elektrinu platim ako ostatni, aby to teda opravili. A jeho odpoved ma opat vskutku prekvpaila - vraj zaplat si elektrikara, nech ti to opravi. Pozrel som sa na neho, ze to nemoze mysliet vazne... A myslel, a este sa na mna osopil, ze nie som schopny si nic zabezpecit sam.
Takze potrebuje toto este nejaky dalsi komentar?
anderson032
25.07.11,11:45
Ten koniec si už nemusel dopisovať, nemáš pravdu a preto ak si si už vylial na mne zlosť, tak prepáč, máš pravdu ,už nebudem reagovať. Veľa šťastia.
Prepac mi, nemyslel som to tak. A budem skutocne povdacny za kazdu dobru radu.
Zitulda
25.07.11,11:45
Anderson nejdem ťa presviedčať o tom, aké vlastnosti na ľudoch mám rada, a ktoré nie, a naozaj neviem či zasa nebudem mimotemy:)
Ale aj tak Ti za "mimotémy" ďakujem. Jedno by ma zaujímalo, a zdá sa mi, že si protirečíš v niektorých príspevkoch a v tvrdení, že si nevidel zmlúvu. tak potom ako si to myslel vo svojom príspevku č. 11...citujem celý:
"Vtip" je v tom, ze ta zmluva nebola uz X rokov aktualizovana a na tej zmluve figuruju este ludia, ktori tu uz roky nebyvaju. Tak zrejme aj preto mi spravca tu zmluvu nechce spristupnit, navyse za toho 3 a pol roka, co som tu, sa konali len asi 3 domove schodze, a podla zakona mala byt zmluva o SVBaNP aktualizovana a dana do suladu do marca tohto roka. Ale na ziadnej schodzi sme sa o tejto zmluve nebavili a naozaj po dnes den som tu zmluvu nevidel.
Na konci tvrdíš, že si ju nevidel až do dnes, ale hneď na začiatku vieš, že nebola aktualizovaná a sú tam osoby, ktoré už tam nebývajú.
Ináč, dobre Ti navrhol Paskov, aj Halli, že môžeš všetko sám napraviť a skúsiť zmenu predsedu. Veď starať sa iba o 6 bytový dom je určite menej ako o dom so 60 až 90-tími bytmi. Dúfam, že aspoň v tom so mnou súhlasíš
No a každé zanedbanie starostlivosti o dom sa odzrkadlí neskôr v značných nákladoch na ich opravu a to musia znášať všetci, starí aj noví vlastníci.
Vynikajúce odpovede si dostal od mnohých, tak držím palce ako pri oprave strechy, tak aj pri kanalizácii.
IvanPK
25.07.11,11:50
Tak v tomto prípade je ten Váš predseda SVB naizaj čudný...my máme urobenú revíziu elektro a tiež "vlastníci" mali napojené marazáky...všetko sme zrušili....čierny odber..teraz máme na schodiskách a v pivničných priestoroch perfektné senzorové osvetlenie a nové lampy....
Zitulda
25.07.11,11:54
Nooo vidíš?! anderson so zlosťou sa nedá dobre komunikovať, počítaj do troch a potom píš...nik si to nezaslúži.
Halli
25.07.11,11:57
Anderson nejdem ťa presviedčať o tom, aké vlastnosti na ľudoch mám rada, a ktoré nie, a naozaj neviem či zasa nebudem mimotemy:)
Ale aj tak Ti za "mimotémy" ďakujem. Jedno by ma zaujímalo, a zdá sa mi, že si protirečíš v niektorých príspevkoch a v tvrdení, že si nevidel zmlúvu. tak potom ako si to myslel vo svojom príspevku č. 11...citujem celý:
"Vtip" je v tom, ze ta zmluva nebola uz X rokov aktualizovana a na tej zmluve figuruju este ludia, ktori tu uz roky nebyvaju. Tak zrejme aj preto mi spravca tu zmluvu nechce spristupnit, navyse za toho 3 a pol roka, co som tu, sa konali len asi 3 domove schodze, a podla zakona mala byt zmluva o SVBaNP aktualizovana a dana do suladu do marca tohto roka. Ale na ziadnej schodzi sme sa o tejto zmluve nebavili a naozaj po dnes den som tu zmluvu nevidel.
Na konci tvrdíš, že si ju nevidel až do dnes, ale hneď na začiatku vieš, že nebola aktualizovaná a sú tam osoby, ktoré už tam nebývajú.
Ináč, dobre Ti navrhol Paskov, aj Halli, že môžeš všetko sám napraviť a skúsiť zmenu predsedu. Veď starať sa iba o 6 bytový dom je určite menej ako o dom so 60 až 90-tími bytmi. Dúfam, že aspoň v tom so mnou súhlasíš
No a každé zanedbanie starostlivosti o dom sa odzrkadlí neskôr v značných nákladoch na ich opravu a to musia znášať všetci, starí aj noví vlastníci.
Vynikajúce odpovede si dostal od mnohých, tak držím palce ako pri oprave strechy, tak aj pri kanalizácii.


Zitulka, máš pravdu, ale aj tak si niekedy myslím, že dom so 6timi bytmi je horšie spravovať ako dom so 60timi....Tu ak si dvaja, traja postavia hlavu, je veľa hlasovaní nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov... tak neodsúhlasíš nič, fond domu je veľmi malý, predseda aj keď je taký ako je má za prácu s tým spojenú tak pramálo, že si povie každý deň...ja to kašlem , nestojí mi to za to...
Neobhajujem ho samozrejme, je veľa predsedov, ktorí si túto prácu vzali k srdcu za smiešne ohodnotenie a trpia to, lebo....
V takomto SVB má byť jeden predseda , traja členovia rady, to je 4 a dvaja ostatní...no ak nvedia nájsť títo ľudia spoločnú reč, je každá rada zbytočná.
Možno by bolo najlepšie nájsť si slušnú správcovskú spoločnosť a boli by všetci zaviazaní jednať, ale neboli by 4ria zo 6tich zainteresovaní správou domu...
IvanPK
25.07.11,12:04
Ak si budú dvaja, traja stavať hlavu tak potom su blbí, veď je to ich vlastníctvo..ak sa nedohodnú resp. budú si robiť na priek nikam sa nepohnú....naše SVB má každé zhromaždenie 60 až 80 % účasť, ľudia - vlastníci sa musia zaujímať o život v bytovke....
anderson032
25.07.11,12:06
Anderson nejdem ťa presviedčať o tom, aké vlastnosti na ľudoch mám rada, a ktoré nie, a naozaj neviem či zasa nebudem mimotemy:)
Ale aj tak Ti za "mimotémy" ďakujem. Jedno by ma zaujímalo, a zdá sa mi, že si protirečíš v niektorých príspevkoch a v tvrdení, že si nevidel zmlúvu. tak potom ako si to myslel vo svojom príspevku č. 11...citujem celý:
"Vtip" je v tom, ze ta zmluva nebola uz X rokov aktualizovana a na tej zmluve figuruju este ludia, ktori tu uz roky nebyvaju. Tak zrejme aj preto mi spravca tu zmluvu nechce spristupnit, navyse za toho 3 a pol roka, co som tu, sa konali len asi 3 domove schodze, a podla zakona mala byt zmluva o SVBaNP aktualizovana a dana do suladu do marca tohto roka. Ale na ziadnej schodzi sme sa o tejto zmluve nebavili a naozaj po dnes den som tu zmluvu nevidel.
Na konci tvrdíš, že si ju nevidel až do dnes, ale hneď na začiatku vieš, že nebola aktualizovaná a sú tam osoby, ktoré už tam nebývajú.
Ináč, dobre Ti navrhol Paskov, aj Halli, že môžeš všetko sám napraviť a skúsiť zmenu predsedu. Veď starať sa iba o 6 bytový dom je určite menej ako o dom so 60 až 90-tími bytmi. Dúfam, že aspoň v tom so mnou súhlasíš
No a každé zanedbanie starostlivosti o dom sa odzrkadlí neskôr v značných nákladoch na ich opravu a to musia znášať všetci, starí aj noví vlastníci.
Vynikajúce odpovede si dostal od mnohých, tak držím palce ako pri oprave strechy, tak aj pri kanalizácii.
Takze poporiadku:

zmluvu som skutocne nevidel, a to, ze na nej figuruju ludia, ktori tam uz roky nebyvaju, viem od predsedu samotneho. Ze nebola aktualizovana je tiez pravda, lebo kazda zmena v zmluve sa musi prerokovat a napokon aj predseda sam priznal, ze ta zmluva uz aj tak neplati, lebo on s tou zmluvou od roku 2006, kedy do nej bola zaznacena posledna zmena, nic nerobil.

Co sa tyka tej starostlivosti - niekedy mam dojem, ze keby prave byvam vo vacsom dome, ze skor sa s ludmi dohodnem. Toto bola kedysi druzstevna bytovka, a byty si ludia neskor odkupili do OV, ale kedze nechceli ist pod nutenu spravu, museli si zalozit SVBaNP. A zial, predseda vzdy uprednostnoval svoje zaujmy pred zaujmami ludi. Udrzba sa nerobila priebezne a samozrejme, presne ako pises, skody sa prevalili az do havarijneho stavu, a teraz je malokto ochotny znasat naklady na opravu. Ved predseda robil schodzu raz do roka, aj to hned na zaciatku, ked sme sa dohadovali o vyske odvodov do FOaU. Nikdy som od neho nevidel ziadny plan cinnosti na dany rok, nikdy s nami nepreberal, ze to a to treba riesit, nikdy nam nepodal spravu o stave bytovky a jedine, co urobila uctovnicka je, ze na nastenku pripla jednu A4, kde popisala stav na ucte a co sa vsetko z uctu hradilo.

Paradox ale je, ze my, co sme tam kratko, si uvedomujeme, ze nasa bytovka potrebuje poopravovat toho viac a sme ochotni do toho investovat, naproti tomu, ti co tam uz ziju dlhsie, vratane predsedu, su spokojni so stavom aky je.

Teraz nam tecie strecha a predseda nebol schopny za dva roky najst firmu a dat urobit projekt na rekonstrukciu. Pred mesiacom som sa toho ujal ja, nasiel som jednu firmu, ktora nam urobila perfektny projekt, mozem povedat, ze za dobru cenu, dojednal som s firmou komplet zmluvu, vybavil som vsetko to, co mal predseda vybavit, a ked prislo na splacanie 1/3 ceny, nakolko nemame k dispozicii celu sumu, on, ktory ma rovnaky byt ako ja, a suseda, ktora ma mensi byt, zacali strajkovat, ze preco by tato suseda mala platit za opravu strechy rovnako ako my (teda my, co mame vacsi byt), lebo vraj strecha nie je spolocna a teda ona bude platit len podla velkosti bytu. Preto som toto konzultoval aj s pravnikom, aby mi podal vyklad k zakonu 182/1993 a potom som navrhol splatkovy kalendar. Dal mi za pravdu nielen on, ale aj ludia tu na porade. Ide vsak o to, ze nasmu predsedovi a jej sa hodi, aby spolocne bolo len to, z coho maju profit oni dvaja. Napriklad vyuzivaju spolu jeden spolocny priestor, hoci na to nemaju narok, nakolko si tento neodkupili do OV, nemaju ho ani na LV a skratka my ostatni sa k nemu nedostaneme. Bolo by mi to jedno, ja mam miesta na bytovke dost, ale ide o princip, ze ludia, ktori najviac vykrikuju, ze preco by mali platit, sami, tym ze tam byvaju prakticky od zaciatku, si prisposobili pravidla sami sebe, ale ti zli sme my. Ved keby som bol ako oni, poviem, ze ja mam medzipodlazny byt a derava strecha ma netrapi, ze ak teda nie je spolocna, nech si predseda, nakolko strecha priamo kryje cely jeho byt, vymeria na streche svoje steny a nech si diery zaplata sam na svoje naklady. Ale nie som taky, proste strecha je v dezolatnom stave a uvedomujem si, ze sa opravit musi. A hoci splacam hypoteku a dalsi uver, som ochotny splacat aj deravu strechu. Tak neviem, som ja ten zly?
anderson032
25.07.11,12:08
Ak si budú dvaja, traja stavať hlavu tak potom su blbí, veď je to ich vlastníctvo..ak sa nedohodnú resp. budú si robiť na priek nikam sa nepohnú....naše SVB má každé zhromaždenie 60 až 80 % účasť, ľudia - vlastníci sa musia zaujímať o život v bytovke....
Plne suhlasim, ved ja neriesim opravu strechy sam pre seba, lenze niektori ludia, konkretne jedna suseda, to nechape. Ona to berie tak, ze jej netecie a nech si to riesi ten, co ma zatecene. Doprial by som jej mat v byte to, co ma suseda nado mnou.
Halli
25.07.11,12:08
Ak si budú dvaja, traja stavať hlavu tak potom su blbí, veď je to ich vlastníctvo..ak sa nedohodnú resp. budú si robiť na priek nikam sa nepohnú....naše SVB má každé zhromaždenie 60 až 80 % účasť, ľudia - vlastníci sa musia zaujímať o život v bytovke....

Ivan v takomto dome sú väčšinou buď ľudia predsedovi prívrženci, alebo odporcovia...byty získali za "pár šupov" a ešte stále neprišli na to, že majú povinnosť sa o to starať už sami. 6 vlastníkov je ozaj málo, na našich domoch sú už ľudia zvyknutí starať sa o vlastníctvo, lebo ich to dlhé roky učíme, však vieš...;)
anderson032
25.07.11,12:20
Je to presne tak Halli ako pises, niekedy mam dojem, akoby zili stale este v totaci a myslia si, ze aj dnes je 300 Sk dost na to, aby sa dali realizovat na bytovke opravy a udrzba. Viem ze predseda dostal byt za 40 tisic korun aj s garzou a moja suseda dostala byt za 19 tisic korun. A ja len za bagatel 1.35 mil. korun. A prosim ta nehnevaj sa na mna.
Halli
25.07.11,12:25
Je to presne tak Halli ako pises, niekedy mam dojem, akoby zili stale este v totaci a myslia si, ze aj dnes je 300 Sk dost na to, aby sa dali realizovat na bytovke opravy a udrzba. Viem ze predseda dostal byt za 40 tisic korun aj s garzou a moja suseda dostala byt za 19 tisic korun. A ja len za bagatel 1.35 mil. korun. A prosim ta nehnevaj sa na mna.

Nehnevám sa samozrejme, zvykneš si na moje príspevky, ktoré niekedy vyznejú až priveľmi "na rovinu" ;) Ďakujem za ponuku priateľstva a prajem ti, aby si sa prepracoval k tomu, že dáš veľa vecí vo Vašom dome na správnu mieru, ale ako som Ti písala v odkaze...je to beh na dlhé trate...veľa štastia.;)
Veľa sa tu dozvieš o živote v SVB, ...len je to tiež dlhé čítanie :)
anderson032
25.07.11,12:27
Nehnevám sa samozrejme, zvykneš si na moje príspevky, ktoré niekedy vyznejú až priveľmi "na rovinu" ;) Ďakujem za ponuku priateľstva a prajem ti, aby si sa prepracoval k tomu, že dáš veľa vecí vo Vašom dome na správnu mieru, ale ako som Ti písala v odkaze...je to beh na dlhé trate...veľa štastia.;)
Veľa sa tu dozvieš o živote v SVB, ...len je to tiež dlhé čítanie :)
Dakujem, a ten beh si uvedomujem a preto som sa zaregistroval na tuto stranku, pretoze ako sa hovori, vela ludi vela vie. A je fajn mat po ruke ludi, ktori vedia, o com to cele je. Ja som typ cloveka, ktory sa nehanbi pytat sa, ked nieco nevie. A naozaj by som nasu bytovku rad dal do poriadku, lebo tak skoro sa z nej zrejme nedostanem.
IvanPK
25.07.11,12:43
A ja za 11.000 sk za 4 izbový v roku 1997 ale preto sa chceme a musíme o tie 30 ročné paneláky starať....
Zitulda
25.07.11,13:07
Mnoho predsedov si naozaj nekoná a nekonalo svoje povinnosti, to viem a viem, že ťa to môže štvať. Ja by som sa snažila to tiež zmeniť, ale žiadnou súdnou cestou.
My ešte zatiať nemáme vytvorené SVB a správcu nám robí SBD. Nás je ale 90 a Halli či Ivan Pk majú pravdu, žiaľ akosi som si to neuvedomila. Náš bývalý zástupca vlastníkov bytov mal takú istú tendenciu (spoločný priestor práčovne používal on a pár osôb na sklad:()
FOaÚ bol nízky a nikdy nemal snahu o opravy výťahov, zateplenie, výmenu starých schránok, brány či osvetlenia. Stálo nás to veľa vysvetlovania, keď sme za dva roky zvýšili FO zo 4.-SK/m2 na 18.-SK., aby sa dalo niečo urobiť. Teda treba ľudí presvedčiť, aj tých, čo nechcú a to, že ste málo, skús sa s nimi osobne baviť bez emócií, ale s argumentáciou. Uvidíš, že sa ti to po čase, keď budú vidieť výsledky, zmenia názor a budú radi, že sa niekto stará lepšie.
Vy ako SVB neviem, ako si môžte zvolať schôdzu ale my máme iba raz za rok. A ak ste mali schôdzu...píšeš ža za tri a pol roka tri... podával správu o činnosti a o pláne opráv a údržby? Myslím si, že to je povinný tak isto ako správca bytovky. Nik sa neozval?
Takže ak máš záujem niečo zmeniť snaž sa presvedčiť ostatných a prikloniť si ich na svoju stranu a tak by ste mohli mať aj iného predsedu. Tak neviem, som ja ten zly?...to tu nikto nepovedal, iba že ...bez zlosti to jde líp... A držím palce a nezabudni, že vždy sa nájde niekto čo bude protia hlavne ak budú vidieťčo dobré si urobil. Za dobro čo iným urobíš dobro nečakaj.
anderson032
25.07.11,13:28
Mnoho predsedov si naozaj nekoná a nekonalo svoje povinnosti, to viem a viem, že ťa to môže štvať. Ja by som sa snažila to tiež zmeniť, ale žiadnou súdnou cestou.
My ešte zatiať nemáme vytvorené SVB a správcu nám robí SBD. Nás je ale 90 a Halli či Ivan Pk majú pravdu, žiaľ akosi som si to neuvedomila. Náš bývalý zástupca vlastníkov bytov mal takú istú tendenciu (spoločný priestor práčovne používal on a pár osôb na sklad:()
FOaÚ bol nízky a nikdy nemal snahu o opravy výťahov, zateplenie, výmenu starých schránok, brány či osvetlenia. Stálo nás to veľa vysvetlovania, keď sme za dva roky zvýšili FO zo 4.-SK/m2 na 18.-SK., aby sa dalo niečo urobiť. Teda treba ľudí presvedčiť, aj tých, čo nechcú a to, že ste málo, skús sa s nimi osobne baviť bez emócií, ale s argumentáciou. Uvidíš, že sa ti to po čase, keď budú vidieť výsledky, zmenia názor a budú radi, že sa niekto stará lepšie.
Vy ako SVB neviem, ako si môžte zvolať schôdzu ale my máme iba raz za rok. A ak ste mali schôdzu...píšeš ža za tri a pol roka tri... podával správu o činnosti a o pláne opráv a údržby? Myslím si, že to je povinný tak isto ako správca bytovky. Nik sa neozval?
Takže ak máš záujem niečo zmeniť snaž sa presvedčiť ostatných a prikloniť si ich na svoju stranu a tak by ste mohli mať aj iného predsedu. Tak neviem, som ja ten zly?...to tu nikto nepovedal, iba že ...bez zlosti to jde líp... A držím palce a nezabudni, že vždy sa nájde niekto čo bude protia hlavne ak budú vidieťčo dobré si urobil. Za dobro čo iným urobíš dobro nečakaj.

Ved ja tiez som nepovedal, ze tu niekto povedal, ze som zly :). Presne tak, predseda je povinny predkladat, okrem inych, aj podrobnu spravu o stave bytovky, aj rocny plan udrzby, aj navrhovat vysku odvodov do FOaU, lenze pre jeho "pokoj a pohodlie" to nikdy nerobil, on skratka nedokaze ludom povedat, ze to a to treba... Ale to preto, lebo roky boli zvyknuty, ze ved druzstvo opravi... Ale tie casy uz su v nenavratne, a opravovat musi kazdy sam a na vlastne naklady. No a to je to, co on a menovana suseda nikdy nepochopia, akoby ani nechceli pochopit. Radsej sa budu tvarit, ze vsetko je OK a problemy budu radsej hadzat za hlavu. Tak dufam, ze casom sa mi mozno podari dat tu veci do poriadku, sme tu teraz tri nove rodiny, vlastne dve a ma prist dalsia suseda, rocnik ako ja, tak snad ta si vaznost situacie bude uvedomovat a nebude sa stavat na protiven. Skratka je nutne tu vela veci opravit a bez zvysenia odvodov do FOaU to nepojde. Ale to uz vies aj ty.
anderson032
25.07.11,17:31
Tak v tomto prípade je ten Váš predseda SVB naizaj čudný...my máme urobenú revíziu elektro a tiež "vlastníci" mali napojené marazáky...všetko sme zrušili....čierny odber..teraz máme na schodiskách a v pivničných priestoroch perfektné senzorové osvetlenie a nové lampy....

Kiez by sa aj mne podarilo u nas taketo nieco presadit. Ale k zmluve na rekonstrukciu strechy sa mi podarilo jednym vrzom vybavit aj reviziu bleskozvodu. A este skusim dojednat reviziu spolocnej elektriky a kedze je zaujem, skusim to rozsirit pre zaujemcov aj na jednotlive byty. Samozrejme to uz si zaplatime kazdy samostatne.
danushka
25.07.11,17:49
Kto to tu kričal na našu Halli z fachu ???? :eek::eek::eek:

NO-NO-NO !!!!!!!!!!! :D

Berem flintu, strieľam...
lubica_02
25.07.11,21:26
od doby, keď som sa stal vlastníkom bytu v tomto bytovom dome, som ešte ani raz nevidel zmluvu o spoločenstve, nemám ju uzatvorenú s predsedom SVBaNP a dokonca predseda mi za celý ten čas na viaceré moje výzvy neumožnil sa s touto zmluvou oboznámiť, hoci on sám mi ju mal podľa zák. 182/1993 dať podpísať, resp. on sám bol povinný so mnou túto zmluvu uzatvoriť. Napriek tejto skutočnosti si od začiatku odvádzam príspevok do fondu opráv a prevádzky. Chcel by som teda vedieť, či SVBaNP odo mňa nevyberalo príspevky neoprávnene a či by som mal nárok na ich spätné vyplatenie. Pokiaľ som správne pochopil zákon 182/1993, vyberanie tohto príspevku je podmiené uzatvorením zmluvy so SVBaNP. Vec je tá, že sa mi jedná hlavne o tú zmluvu o SVBaNP, ktorú mi predseda nechce sprístupniť. Ako sa k tejto zmluve dá ešte zákonnou cestou dostať?
Byt si predpokladám kupoval od prvého vlastníka bytu, teda si bol oboznámený s plochou bytu, pivnice a aj o spoluvlastníckom podiele dotknutého bytu. Toto sú veci, ktoré obsahuje kúpna zmluva. Predsedovi SVB si predložil oznámenie o zmene vlastníctva bytu s odovzdávacím protokolom s udaním stavu vodomerov, prípadne PRVN, oznámil si mu počet osôb bývajúcich v byte. Na základe tohoto ti bol vypracovaný predpis zálohových platieb za plnenia a platba do FPÚ a O. Ty ako nový vlastník bytu v tomto prípade nerozhoduješ hlasovaním ani iným spôsobom o správe domu, ale pristupuješ k zmluve uzatvorenej nadpolovičnou väčšinou hlasov v dome. Vy ako SVB máte stanovy SVB a zmluvu o spoločenstve, ktorú ti mohol odovzdať aj pôvodný vlastník bytu, predseda SVB by ti ju mal na požiadanie poskytnúť. Ak si nepochodil ústne skús požiadať písomne predsedu alebo radu.
lubica_02
25.07.11,21:37
K druhej časti :
spoluvlstnícky podiel máš ako opísala Mária27 - o pravách na spoločných častiach a spoločných priestoroch rozhoduje zhromaždenie SVB, teda ak máte dom v takom havarijnom stave požiadaj o zvolanie zhromaždenia a navrhni spôsob vykonania potrebných opráv a ich postup podľa nutnosti a vyriešte financovanie v pokoji a kľude, tým, že sa nedohodnete na financovaní nenesie zodpovednosť predseda, ale vy všetci. Zhromaždenie je pre vas najvyšší orgán, ktorý môže rozhodnúť a nechce sa mi veriť, že by mali náklady spojené s opravou spoločných častí znášať len určití vlastníci bytov. Nerozdeľuj jednotlivé časti spoločného majetku, ale riešte situáciu, lebo vám potom spadne strecha na hlavu a potom na tých hlavách Vás všetkých zostane aj zodpovednosť.
lubica_02
25.07.11,21:39
k tretej časti : skôr nemám slov, sťažnosti sa dávajú ľahko, horšie sa vyriešia problémy s problémovými ľudmi - polož si otázku, či si vyčerpal všetko, aby prišlo k dohode alebo skôr hľadáš chyby krásy......
anderson032
26.07.11,05:05
od doby, keď som sa stal vlastníkom bytu v tomto bytovom dome, som ešte ani raz nevidel zmluvu o spoločenstve, nemám ju uzatvorenú s predsedom SVBaNP a dokonca predseda mi za celý ten čas na viaceré moje výzvy neumožnil sa s touto zmluvou oboznámiť, hoci on sám mi ju mal podľa zák. 182/1993 dať podpísať, resp. on sám bol povinný so mnou túto zmluvu uzatvoriť. Napriek tejto skutočnosti si od začiatku odvádzam príspevok do fondu opráv a prevádzky. Chcel by som teda vedieť, či SVBaNP odo mňa nevyberalo príspevky neoprávnene a či by som mal nárok na ich spätné vyplatenie. Pokiaľ som správne pochopil zákon 182/1993, vyberanie tohto príspevku je podmiené uzatvorením zmluvy so SVBaNP. Vec je tá, že sa mi jedná hlavne o tú zmluvu o SVBaNP, ktorú mi predseda nechce sprístupniť. Ako sa k tejto zmluve dá ešte zákonnou cestou dostať?
Byt si predpokladám kupoval od prvého vlastníka bytu, teda si bol oboznámený s plochou bytu, pivnice a aj o spoluvlastníckom podiele dotknutého bytu. Toto sú veci, ktoré obsahuje kúpna zmluva. Predsedovi SVB si predložil oznámenie o zmene vlastníctva bytu s odovzdávacím protokolom s udaním stavu vodomerov, prípadne PRVN, oznámil si mu počet osôb bývajúcich v byte. Na základe tohoto ti bol vypracovaný predpis zálohových platieb za plnenia a platba do FPÚ a O. Ty ako nový vlastník bytu v tomto prípade nerozhoduješ hlasovaním ani iným spôsobom o správe domu, ale pristupuješ k zmluve uzatvorenej nadpolovičnou väčšinou hlasov v dome. Vy ako SVB máte stanovy SVB a zmluvu o spoločenstve, ktorú ti mohol odovzdať aj pôvodný vlastník bytu, predseda SVB by ti ju mal na požiadanie poskytnúť. Ak si nepochodil ústne skús požiadať písomne predsedu alebo radu.

Byt som kupoval od 2. vlastníka v poradí. Na LV mám vyjadrenú zlomkom len podlahovú plochu bytu a garáže. Preberací protokol som neodovzdával nikomu, mám ho len ja, s podpisom minulého majiteľa bytu. Prepdis zálohových platieb mi bol oznámený len ústnou formou a bol iba "okopírovaný" od ostatných rovnako veľkých bytov. K zmluve o SVB sa pristupuje automaticky prechodom vlastníckych práv z predošlého majiteľa na nového, avšak naša zmluva o SVBaNP je špecifická v tom, že je neplatná, nakoľko jednak sú v nej uvedené skutočnosti, ktoré nezodpovedajú súčasnému stavu a jednak nebola daná do súladu s novelou zák. 182/1993 Z.z.. Stanovy nemáme - mám to potvrdené od samotného predsedu SVBaNP, vraj všetky náležitosti obsahuje vyššie zmienená zmluva. A rovnako tak minulý majiteľ mi neposkytol nič, s ním mám uzatvorenú len kupno-predajnú zmluvu.
anderson032
26.07.11,05:10
k tretej časti : skôr nemám slov, sťažnosti sa dávajú ľahko, horšie sa vyriešia problémy s problémovými ľudmi - polož si otázku, či si vyčerpal všetko, aby prišlo k dohode alebo skôr hľadáš chyby krásy......

Nehľadám žiadne chyby krásy a ani sa s nikým nechcem súdiť, to by zbytočne len oddialilo riešenie problému. Lenže ak ľudia, s ktorými žiješ, nerešpektujú vôbec nič, ani zákon, ani dohody, pretože musia niečo splácať a bránia sa tomu zubami nechtami, hoci situácia si to vyžaduje, potom nezostáva, len obrátiť sa na vyšší orgán. Ale to je pre mňa to najkrajnejšie riešenie. Ja svoje argumenty, ktoré som im predostrel na domovej schôdzi, mám podopreté aj vyjadreniami právnika.
anderson032
26.07.11,05:35
K druhej časti :
spoluvlstnícky podiel máš ako opísala Mária27 - o pravách na spoločných častiach a spoločných priestoroch rozhoduje zhromaždenie SVB, teda ak máte dom v takom havarijnom stave požiadaj o zvolanie zhromaždenia a navrhni spôsob vykonania potrebných opráv a ich postup podľa nutnosti a vyriešte financovanie v pokoji a kľude, tým, že sa nedohodnete na financovaní nenesie zodpovednosť predseda, ale vy všetci. Zhromaždenie je pre vas najvyšší orgán, ktorý môže rozhodnúť a nechce sa mi veriť, že by mali náklady spojené s opravou spoločných častí znášať len určití vlastníci bytov. Nerozdeľuj jednotlivé časti spoločného majetku, ale riešte situáciu, lebo vám potom spadne strecha na hlavu a potom na tých hlavách Vás všetkých zostane aj zodpovednosť.

Zhromaždenie už prebehlo a oprava sa odhlasovala, s tým, že všetci budú úver platiť rovným dielom, a aj napriek vážnosti situácie niektorí vlastníci nie sú ochotný sa podielať na opravách rovnakým dielom, hoci im to vyplýva zo zák. 182/1993 §2 ods. 4 a §19. Podľa §7c ods. 4 predseda, okrem iného, zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome...
Halli
26.07.11,08:14
Zhromaždenie už prebehlo a oprava sa odhlasovala, s tým, že všetci budú úver platiť rovným dielom, a aj napriek vážnosti situácie niektorí vlastníci nie sú ochotný sa podielať na opravách rovnakým dielom, hoci im to vyplýva zo zák. 182/1993 §2 ods. 4 a §19. Podľa §7c ods. 4 predseda, okrem iného, zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome...

Ono platiť rovnakým dielom je dosť na tenkej latke, .........a nakoľko sa nevedeli dlhé roky dohodnúť vlastníci určila sa platba podľa zákona :
Do fondu opráv sa platí podľa spoluvlastníckeho podielu
Novela jednoznačne určuje len jeden spôsob platenia preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Tým sa odstránilo znevýhodnenie určitej skupiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov pri tvorbe fondu v dome.

Ja vždy vravím, ak sa vlastníci dohodnú všetci je to najlepšie riešenie a veľakrát som opakovala, že kde končí zákon začína rozum...tak neviem ako to dopadne u Vás, lebo ak sa nájde nespokojenec ťažko to ustojíte. Osobne som za príspevky do FO podľa spoluvl.podielu. Je to logické, nakoľko je veľký rozdiel medzi 2 a 4-izbákom...na rodinnom dome sa nikto pýtať nebude- máš malý bungalov , pohoda, máš obrovský barák, máš nadštandard...tak plať;)
Halli
26.07.11,08:18
Toho predsedu už prosím nechaj na pokoji, čo ho budeš žalovať? Skús isť cestou ako si začal, získať si vlastníkov a riešiť veci správnym smerom, ver, že na mnoho jeho nedostatkov budeš hľadieť po čase zhovievavejšie.;) hlavne ak si zvolia teba za predsedu;)
anderson032
26.07.11,08:26
Toho predsedu už prosím nechaj na pokoji, čo ho budeš žalovať? Skús isť cestou ako si začal, získať si vlastníkov a riešiť veci správnym smerom, ver, že na mnoho jeho nedostatkov budeš hľadieť po čase zhovievavejšie.;) hlavne ak si zvolia teba za predsedu;)

Ale vobec nie, nechcem ho zalovat. Ja som tiez za dohodu. Jednoducho je to cele o kompromisoch a precedens je taky, ze akonahle sa berie niekde uver povedzme na zateplenie, alebo skratka na nejaku opravu, kazdy vlastnik plati rovnakym dielom bez ohladu na to, ci ma mensi, alebo vacsi byt. Respektujem zakon v tom, ze vacsi byt do FOaU odvadza viac ako byt mensi. Ale uver je uver. A tam trvam na rovnosti, pretoze ja tiez v bytovke nevyuzivam niektore priestory, napr. ako schodisko veduce na 2. posch., lebo byvam na prvom... no a mohol by som tych, co byvaju na druhom a tykaju sa ich tym padom nielen schody, ale aj obvodove mury, poslat do kelu, ze nech si to opravia na vlastne naklady, rovnako tak potrebujeme opravit kanalizaciu, a su tam tri domacnost s dochodcami, ktori ju zatazuju v omnoho vacsej miere ako ja, lebo su doma v jednom kuse, rovnako tak suseda tam ma v bytovke kadernictvo, cize znova tu kanalizaciu zatazuje v omnoho vacsej miere ako ja, a tiez by som mohol povedat, ze vzhladom na tieto skutocnosti zaplatim za opravu kanalizacie mensiu ciastku, lebo sa domov chodim len vyspat... Ale to su extremy, ku ktorym sa neznizim.
A este otazocka - ak mi niekto necha odkaz, ako nan mozem odpovedat? :-) (som tu newbie :-))
Zitulda
26.07.11,10:28
[QUOTE=anderson032;1805902] Ale vobec nie, nechcem ho zalovat. Ja som tiez za dohodu. Jednoducho je to cele o kompromisoch a precedens je taky, ze akonahle sa berie niekde uver povedzme na zateplenie, alebo skratka na nejaku opravu, kazdy vlastnik plati rovnakym dielom bez ohladu na to, ci ma mensi, alebo vacsi byt.
...naozaj sa mýliš a nie je to tak, lebo iba za osvetlenie spoločných priestorov, výťahy (tie asi u Vás nemáte) a za upratovanie platí každý byt rovnakým dielom!
Respektujem zakon v tom, ze vacsi byt do FOaU odvadza viac ako byt mensi. Ale uver je uver. A tam trvam na rovnosti, pretoze ja tiez v bytovke nevyuzivam niektore priestory, napr. ako schodisko veduce na 2. posch., lebo byvam na prvom... no a mohol by som tych, co byvaju na druhom a tykaju sa ich tym padom nielen schody, ale aj obvodove mury, poslat do kelu, ze nech si to opravia na vlastne naklady,
:( ...nože nooo a už zasa máš zlosť na jazyku a nesúhlasím s tým čo píšeš...povedzme, ako by vyzeral Váš blok, keby si tí hore daliopraviť, či zatepliť len svoje obvodové múry?...v tom je tvoje myslenie na hlavu postavené...nemyslíš?
rovnako tak potrebujeme opravit kanalizaciu,
a su tam tri domacnost s dochodcami, ktori ju zatazuju v omnoho vacsej miere ako ja, lebo su doma v jednom kuse,
... oni sa už narobili dosť a nezabúdaj, že aj Ty budeš starý:)
rovnako tak suseda tam ma v bytovke kadernictvo,
...ááále nooo, snáď by si nechcel, aby ona si dala urobiť kanalizáciu zvlášť?:D...a o tom si už písal v téme:
http://www.porada.sk/t173152-je-povinny-platit-ci-nie-je.html...teda tu ste mali tie platby s ňou dohodnúť a nakoniec si aj Ty musel podpísať súhlas o odpredaj do jej vlastníctva či nie :rolleyes:
cize znova tu kanalizaciu zatazuje v omnoho vacsej miere ako ja, a tiez by som mohol povedat, ze vzhladom na tieto skutocnosti zaplatim za opravu kanalizacie mensiu ciastku, lebo sa domov chodim len vyspat... Ale to su extremy, ku ktorym sa neznizim.
...k tomu už naozaj nemám čo dodať, iba sa divím nad Tvojim zmýšľaním. A hlavný tvoj problém je teda kde? že za úver chceš platiť menej?! ...naozaj, keby si bol tu pri mne, nabijem Ťa ...koľko máš rokov prezradíš?:)
a iba tak mimo, aj ja som dôchodca, celý deň som doma, dokonca mám psíka, čo ho musím pár krát kúpať a bývam na druhom poschodí z 12-tich a blok máme naozaj vysoký úver a nik nereptal, že má byt na prízemí, že niekedy ani týždeň nie je doma a za výmenu stupačiek, opravu strechy,či komplexnú obnovu bloku bude platiť iba to, čo sa jeho bytu týka.
Zitulda
26.07.11,10:34
no a na toto tvoje posledné vety z citátu:... este otazocka - ak mi niekto necha odkaz, ako nan mozem odpovedat? :-) (som tu newbie :-))...nevieš? aj ja budem zlá ako Ty:) nempoviem:):):) ...reaguj tu v téme :) bude sranda.
Halli
26.07.11,10:53
Zitulka nebuď naňho zlá, ja už som mu napísala ako má odpovedať :D...no a to ostatné, vieš všetko chce svoj čas. Strašne veľa ľudí zabúda, že v dome s xxxx bytmi je najdoležitejšia spolupatričnosť a tolerancia. Preto ak si niekto myslí, že "ja si budem robiť" čo chcem v "svojej nehnuteľnosti", tak sa veľmi mýli.
Ani si nevieme uvedomiť, čo máme za výhody, že nám bolo umožnené mať drahu nehnuteľnosť na svojom LV...dokonca v susednom Česku doteraz niet toľko šťastlivcov a oveľa viac ich býva v prenájme. No a tu si nik nebude buchať do hrude "ja som tu vlastník"...tu sa býva v prenájme, platia sa veľké nájomné a byty a domy su vlastníkmi /mestami, štátom/ zanedbané....

Andersonovi držím palce, nech sa tu veľa dozvie a nech sa mu podarí zmeniť veľa vecí v dome, ale zmení určite aj pohľad na celú problematiku predsedov a SVBčiek ;)
anderson032
26.07.11,11:48
[QUOTE=anderson032;1805902] Ale vobec nie, nechcem ho zalovat. Ja som tiez za dohodu. Jednoducho je to cele o kompromisoch a precedens je taky, ze akonahle sa berie niekde uver povedzme na zateplenie, alebo skratka na nejaku opravu, kazdy vlastnik plati rovnakym dielom bez ohladu na to, ci ma mensi, alebo vacsi byt.
...naozaj sa mýliš a nie je to tak, lebo iba za osvetlenie spoločných priestorov, výťahy (tie asi u Vás nemáte) a za upratovanie platí každý byt rovnakým dielom!
Respektujem zakon v tom, ze vacsi byt do FOaU odvadza viac ako byt mensi. Ale uver je uver. A tam trvam na rovnosti, pretoze ja tiez v bytovke nevyuzivam niektore priestory, napr. ako schodisko veduce na 2. posch., lebo byvam na prvom... no a mohol by som tych, co byvaju na druhom a tykaju sa ich tym padom nielen schody, ale aj obvodove mury, poslat do kelu, ze nech si to opravia na vlastne naklady,
:( ...nože nooo a už zasa máš zlosť na jazyku a nesúhlasím s tým čo píšeš...povedzme, ako by vyzeral Váš blok, keby si tí hore daliopraviť, či zatepliť len svoje obvodové múry?...v tom je tvoje myslenie na hlavu postavené...nemyslíš?
rovnako tak potrebujeme opravit kanalizaciu,
a su tam tri domacnost s dochodcami, ktori ju zatazuju v omnoho vacsej miere ako ja, lebo su doma v jednom kuse,
... oni sa už narobili dosť a nezabúdaj, že aj Ty budeš starý:)
rovnako tak suseda tam ma v bytovke kadernictvo,
...ááále nooo, snáď by si nechcel, aby ona si dala urobiť kanalizáciu zvlášť?:D...a o tom si už písal v téme:
http://www.porada.sk/t173152-je-povinny-platit-ci-nie-je.html...teda tu ste mali tie platby s ňou dohodnúť a nakoniec si aj Ty musel podpísať súhlas o odpredaj do jej vlastníctva či nie :rolleyes:
cize znova tu kanalizaciu zatazuje v omnoho vacsej miere ako ja, a tiez by som mohol povedat, ze vzhladom na tieto skutocnosti zaplatim za opravu kanalizacie mensiu ciastku, lebo sa domov chodim len vyspat... Ale to su extremy, ku ktorym sa neznizim.
...k tomu už naozaj nemám čo dodať, iba sa divím nad Tvojim zmýšľaním. A hlavný tvoj problém je teda kde? že za úver chceš platiť menej?! ...naozaj, keby si bol tu pri mne, nabijem Ťa ...koľko máš rokov prezradíš?:)
a iba tak mimo, aj ja som dôchodca, celý deň som doma, dokonca mám psíka, čo ho musím pár krát kúpať a bývam na druhom poschodí z 12-tich a blok máme naozaj vysoký úver a nik nereptal, že má byt na prízemí, že niekedy ani týždeň nie je doma a za výmenu stupačiek, opravu strechy,či komplexnú obnovu bloku bude platiť iba to, čo sa jeho bytu týka.

Ved vsetko som to pisal s nadsazkou, takze nemusis mi nakladat :-) A nie, za uver nechcem platit menej. Pretoze ja, kedze mam vacsi byt, budem platit tak ci tak viac a s tym problem naozaj nemam.

Mozno este dodam tolko, ze vo vacsich blokoch je to s uverom lahsie, pretoze na FOaU mas vyzbieranu vacsiu sumu, kedze plati viacej ludi a aj pri splacani sa na tom podiela viac ludi. Ibaze my sme len sest-bytovka a tak si mozem dovolit, vzhladom na skladbu obyvatelstva, ist len do urcitej vysky, aby to ti ludia este vladali splacat mesacne. Ja osobne si tiez nemozem vyskakovat, nakolko mam na krku hypoteku na 30 rokov + dalsi uver. A prijem nemam dvakrat vysoky.
anderson032
26.07.11,12:07
Zitulka nebuď naňho zlá, ja už som mu napísala ako má odpovedať :D...no a to ostatné, vieš všetko chce svoj čas. Strašne veľa ľudí zabúda, že v dome s xxxx bytmi je najdoležitejšia spolupatričnosť a tolerancia. Preto ak si niekto myslí, že "ja si budem robiť" čo chcem v "svojej nehnuteľnosti", tak sa veľmi mýli.
Ani si nevieme uvedomiť, čo máme za výhody, že nám bolo umožnené mať drahu nehnuteľnosť na svojom LV...dokonca v susednom Česku doteraz niet toľko šťastlivcov a oveľa viac ich býva v prenájme. No a tu si nik nebude buchať do hrude "ja som tu vlastník"...tu sa býva v prenájme, platia sa veľké nájomné a byty a domy su vlastníkmi /mestami, štátom/ zanedbané....

Andersonovi držím palce, nech sa tu veľa dozvie a nech sa mu podarí zmeniť veľa vecí v dome, ale zmení určite aj pohľad na celú problematiku predsedov a SVBčiek ;)

Tym com som tu popisal som sa Vam len snazil priblizit myslenie niektorych mojich susedov. Ja tak nerozmyslam, keby ano, tak sa vykaslem na celu opavu strechy a jednoducho poviem, ze mne netecie a nech si opravuje ten, co mu tecie.
lubica_02
26.07.11,12:22
Tym com som tu popisal som sa Vam len snazil priblizit myslenie niektorych mojich susedov. Ja tak nerozmyslam, keby ano, tak sa vykaslem na celu opavu strechy a jednoducho poviem, ze mne netecie a nech si opravuje ten, co mu tecie.
Ale nevyzeralo to tak ..:D
napr.:
" kde môžem na predsedu nášho SVBaNP podať sťažnosť za nečinnosť a neplnenie si povinností, ako si mám brániť svoju investíciu? "
Halli
26.07.11,12:55
Tym com som tu popisal som sa Vam len snazil priblizit myslenie niektorych mojich susedov. Ja tak nerozmyslam, keby ano, tak sa vykaslem na celu opavu strechy a jednoducho poviem, ze mne netecie a nech si opravuje ten, co mu tecie.

Ja viem presne ako sa cítiš, prešla som si tým všetkým pred viac ako desiatkou rokov, aj Lubka vie o čom to je, tak milý Anderson neboj ak máš ten správny postoj k celej veci verím, že sa ti veľa podarí. Musíš mať ale na svojej strane aspoň 5 vlastníkov okrem seba :)...viac sa už asi nedá, že ? :o
anderson032
26.07.11,17:54
Ja viem presne ako sa cítiš, prešla som si tým všetkým pred viac ako desiatkou rokov, aj Lubka vie o čom to je, tak milý Anderson neboj ak máš ten správny postoj k celej veci verím, že sa ti veľa podarí. Musíš mať ale na svojej strane aspoň 5 vlastníkov okrem seba :)...viac sa už asi nedá, že ? :o

Skor rozmyslam nad tym, ze pri tomto ich mysleni este doplatim povinnu cast hypoteky a potom to tu predam a odstahujem sa niekde inde, kde nebudu byvali druzstevnici, ktori cely zivot okrem vidli nic ine nepoznali.
anderson032
26.07.11,17:57
Ale nevyzeralo to tak ..:D
napr.:
" kde môžem na predsedu nášho SVBaNP podať sťažnosť za nečinnosť a neplnenie si povinností, ako si mám brániť svoju investíciu? "

Toto ty radsej nehodnot, pretoze nepoznas skutkovy stav.
Zitulda
26.07.11,18:37
Skor rozmyslam nad tym, ze pri tomto ich mysleni este doplatim povinnu cast hypoteky a potom to tu predam a odstahujem sa niekde inde, kde nebudu byvali druzstevnici, ktori cely zivot okrem vidli nic ine nepoznali.
...sľúbila som (nie Tebe), že nebudem už na Teba zlá, ale nedá mi znova nepríjemne reagovať. Že čo urobíš ďalej, je Tvoj vec. A či sa staneš predsedom a dotiahneš to, o čom si tu písal, som aj ja kvitovala a želala Ti veľa šťastia. Ale po tej poslednej tvojej impertimentnej vete,(zvýraznenej) už si to naozaj nemyslím. Tá veta - je už pre mňa veľmi silná káva. Kedy prestaneš nemiestne urážať?:mad:
Teraz Tebe anderson Ti sľubujem že už viac na tvoje príspevky nebudem reagovať.
Prosím Vás milí poraďáci, prepáčte mi moje rozhorčenie a nezvládnutie vlastných emócií. A budem rada, ak sa k môjmu príspevku tu nevyjadríte, ale v ss-kách ma vyhrešíte.
lubica_02
26.07.11,18:43
Toto ty radsej nehodnot, pretoze nepoznas skutkovy stav.
Toto je slobodné fórum, každý má právo na svoj názor - ja TEBA nehodnotím, len konštatujem - s takýmito stavmi sa stretávam denne.
Halli
27.07.11,07:15
Sa ti čudujem, že si neinvestoval radšej do rodinného domu, ale kúpil si si byt v schátralom bytovom dome ako píšeš?.......................:rolleyes:


-

PS: len jedna z mnohých informácií pre teba: predseda nemá správcovskú povinnosť...


Skor rozmyslam nad tym, ze pri tomto ich mysleni este doplatim povinnu cast hypoteky a potom to tu predam a odstahujem sa niekde inde, kde nebudu byvali druzstevnici, ktori cely zivot okrem vidli nic ine nepoznali.


No vidíš, teraz sa troška usmievam na monitor, lebo si konečne pochopil, čo som ti napísala na začiatku, za čo si sa tak do mňa pustil a dal mi neužitočný bod:D....ale to už sme si vysvetlili, tak o.k

ááále nevešaj hlavu, keď už si sa do toho dal, tak to ťahaj ďalej, možno to dotiahneš tam, kde to bude lepšie pre všetkých v dome. Písal si, že sa tam sťahujú mladšie generácie, jednaj s nimi, hovorte o problémoch. Ja viem, ten dom má spústu nevýhod, ale treba tam hľadať pozitíva, isto nejaké sú, keď si sa rozhodol pre kúpu bytu v ňom...ak ak nemá, tak to zmeň. Určite to bude ležať v krku aj ostatným. Myslenie tých , ktorí byt dostali niekedy od JRD/podľa toho čo píšeš, ja som najskôr pochopila, že družstevníci z OSBD:D/ nezmeníš, to zmení až nástup novej generácie, tak ber to tak, že ty si ten vyvolený ;)
anderson032
27.07.11,07:30
No vidíš, teraz sa troška usmievam na monitor, lebo si konečne pochopil, čo som ti napísala na začiatku, za čo si sa tak do mňa pustil a dal mi neužitočný bod:D....ale to už sme si vysvetlili, tak o.k

ááále nevešaj hlavu, keď už si sa do toho dal, tak to ťahaj ďalej, možno to dotiahneš tam, kde to bude lepšie pre všetkých v dome. Písal si, že sa tam sťahujú mladšie generácie, jednaj s nimi, hovorte o problémoch. Ja viem, ten dom má spústu nevýhod, ale treba tam hľadať pozitíva, isto nejaké sú, keď si sa rozhodol pre kúpu bytu v ňom...ak ak nemá, tak to zmeň. Určite to bude ležať v krku aj ostatným. Myslenie tých , ktorí byt dostali niekedy od JRD/podľa toho čo píšeš, ja som najskôr pochopila, že družstevníci z OSBD:D/ nezmeníš, to zmení až nástup novej generácie, tak ber to tak, že ty si ten vyvolený ;)

Dakujem Halli za podporu. Ano, ten dom ma aj svoje vyhody, nie su to len negativa a mas pravdu v tom, ze ich myslenie sa nikdy nezmeni, zmenit to mozeme jedine my novi, ktori sme sa tam nastahovali v poslednych rokoch.