jozinecko
23.07.11,15:36
prajem pekny den a prosim o radu,

neviem ci som sa trafil do temy ak nie vopred sa ospravedlnujem a prosim o opravu.

som konatel sro ktore prevadzkuje sukromnu ambulanciu a uz som aj na storobnom dochodku, lenze este stale som vedeny ako zamestnany na minimalnu mzdu, chcel by som prestat platit vsetky povinne odvody a ostat len ako dochodca a konatel sro, ale zatial som sa nedopatral odpovede ci potom mozem aj nadalej pracovat v ambulancii ale uz len ako konatel nie zamestnanec, licenciu ma predsa sro a ja drzim dohlad ci tam pracujem alebo nie, otazne je vsak len to ci tam mozem nadalej predpisovat lieky a liecit, mate niekto s tym skusenosti?

Velmi pekne dakujem za odpovede.
Jozef
Stefan2005
23.07.11,13:53
prajem pekny den a prosim o radu,
neviem ci som sa trafil do temy ak nie vopred sa ospravedlnujem a prosim o opravu.

som konatel sro ktore prevadzkuje sukromnu ambulanciu a uz som aj na storobnom dochodku, lenze este stale som vedeny ako zamestnany na minimalnu mzdu, chcel by som prestat platit vsetky povinne odvody a ostat len ako dochodca a konatel sro, ale zatial som sa nedopatral odpovede ci potom mozem aj nadalej pracovat v ambulancii ale uz len ako konatel nie zamestnanec, licenciu ma predsa sro a ja drzim dohlad ci tam pracujem alebo nie, otazne je vsak len to ci tam mozem nadalej predpisovat lieky a liecit, mate niekto s tym skusenosti?

Velmi pekne dakujem za odpovede.
Jozef

daná problematika sa onoho času už tu párkrát rozoberala....

Aby si to mal ľahšie, dovolím si prekopírovať príspevok od Marikaby (http://www.porada.sk/1399094-post77.html):

Lekári - zamestnávanie zdrav. personálu
Niektorí lekári chcú ušetriť na mzdových nákladoch a poberajú mzdu ako konatelia s.r.o. (platia odvody iba na zdrav. poistenie a sociálne neplatia), zamestnávajú zdrav. sestry "načierno", resp. na dohodu o prac. činnosti.
Takto vážnym spôsobom porušujú predpisy a hrozí im zrušenie ambulancie.

Viď stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR:

Vec: K žiadosti "personálne zabezpečenie ambulancií" - právne stanovisko

1. Neštátni lekári môžu pôsobiť (vykonávať činnosť v príslušnom lekárskom odbore)

a) ako fyzické osoby na základe oprávnenia vydaného príslušným VÚC a licencie vydanej lekárovi príslušnou stavovskou organizáciou (SLK),

b) ako právnická osoba ( v rôznych formách), napr. spoločnosť s ručením obmedzeným (ďalej len "Sro") na základe povolenia vydaného VÚC (MZ SR), ak plní zákonom stanovené podmienky uvedené v ust. § 12 zák.č. 578/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov (zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti).

2. Osoby uvedené v predchádzajúcom bode majú právne postavenie podnikateľov, v zmysle ust. § 2 ods. 2 písm. a) alebo písm. c) zákona č. 513/1991 Zb., Obchodný zákonník (ďalej len "ObZ"). Výkon služieb zdravotnej starostlivosti z aspektu subjektov oprávnených k týmto službám, upravuje vyššie citovaný zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti (z.č. 578/2001 Z.z. v pl.znení)..

Lekár, v právnom postavení (podnikateľ) fyzická osoba môže poskytovať zdravotnú starostlivosť na základe povolenia, ak spĺňa podmienky uvedené v ust. § 12 odsek (2) písm. a) až c) zák.č. 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti... v pla. znení.

Obchodná spoločnosť (Sro) môže vykonávať poskytovanie zdravotnej starostlivosti na základe príslušného povolenia, ak spĺňa požiadavky uvedené v ust. § 12 ods. (3) písm. a) až c) zákona o poskytovateľoch.

3. Právnickej osobe (Sro) vydá príslušný orgán štátnej správy (samosprávy) povolenie, ak má určeného odborného zástupcu s licenciou vydanou na výkon činnosti v tej kategórii zdravotníckych pracovníkov, v ktorej má poskytovateľ prevažne poskytovať zdravotnú starostlivosť. Podľa odseku (7) citovaného ustanovenia zákona, podmienky na vydanie povolenia FO alebo PO musia byť splnené po celý čas platnosti povolenia.
Odborný zástupca je fyzická osoba, ktorá osobne zodpovedá za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v príslušnom zdravotníckom zariadení. Odborný zástupca musí byť v pracovnoprávnom alebo v obdobnom vzťahu k poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti (§ 12 ods. (9) zákona).

4. Konateľ obchodnej spoločnosti (Sro) je štatutárnym orgánom tejto spoločnosti. Jeho vzťah voči spoločnosti je vzťahom obchodno-právnym. Riadi spoločnosť a zodpovedá za výsledky jej činnosti, ako top manažér, ale nie ako zamestnanec. V praxi sa často vyskytujú osobné kapitálové obchodné spoločnosti (Sro), v ktorých je spoločník (zakladateľ), štatutárny orgán (konateľ) a zamestnanec (napr. lekár) v jednej osobe.

Aj v tomto prípade dostáva licenciu na výkon zdravotníckeho povolania v príslušnom odbore "lekár", ktorý je v pracovnoprávnom vzťahu k tejto spoločnosti. Povolenie je však vydané spoločnosti Sro, ako právnickej osobe. Pracovnoprávnym alebo obdobným vzťahom je zásadne "závislá práca", či už podľa Zákonníka práce, Zákona o výkone práce vo verejnom záujme, Zákona o štátnej službe alebo iných osobitných zákonov upravujúcich vzťahy fyzických osôb k zamestnávateľom. Ide o vzťahy, v ktorých fyzická osoba plní úlohy podľa pokynov a na zodpovednosť zamestnávateľa. Podnikateľ vykonáva činnosť samostatne vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť.

5. Právne postavenie konateľa (Sro) nikdy nie je pracovnoprávnym vzťahom. Odmena, ktorú poberá konateľ Sro nie je mzdou, ale peňažným príjmom (plnením) za výkon riadiacej funkcie v obchodnej spoločnosti. Konateľ (jednoosobá Sro) si môže vyplácať túto odmenu (zdaňuje sa podľa § 6 z.č. 595/2003 Z.z. o daniach z príjmu), ale nemusí. Z tejto odmeny však nemôže odvádzať odvody do fondov zdravotného a sociálneho poistenia, nakoľko nejde o pracovnoprávny ani obdobný vzťah, ale o podnikateľskú činnosť. Odborný zástupca však zo zákona musí byť v pracovnoprávnom (obdobnom) vzťahu k príslušnej Sro. Tak má vydanú licenciu SLK.

Z á v e r
Ak odborný zástupca osobne zodpovedný za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v príslušnom zdravotníckom zariadení nie je voči nemu v pracovnoprávnom vzťahu, potom spoločnosť nespĺňa základný predpoklad pre vydanie povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zmysle ust. § 12, ods. (3), ods. (7), ods.(9) a ods. (12) zákona č. 578/2004 Z.z. v platnom znení.
jozinecko
23.07.11,14:13
len pre upresnenie, zdravotna sestra je a bude zamestnana na plny pracovny uvazok ako zdravotna sestra, len mi pripada uplne zbytocne platit nadalej do socialne poistovni ked dochodok mi to zvysi o 5 rokov oca 1 EUR!

a licenciu ma vydane zdravotne zariadenie na poskytovanie, ja tam nikdenevidim ze lekar musi byt zamestbnaty na trvaly pracovny uvazok, este by bolo fajn aspon na dohodu aspon ja, nie sestra, kedze som aj konatel a nepotrebujem si vykazovaz plnu mzdu, kedze zisk mi plynie z sro.
Mila123
23.07.11,14:26
len pre upresnenie, zdravotna sestra je a bude zamestnana na plny pracovny uvazok ako zdravotna sestra, len mi pripada uplne zbytocne platit nadalej do socialne poistovni ked dochodok mi to zvysi o 5 rokov oca 1 EUR!

a licenciu ma vydane zdravotne zariadenie na poskytovanie, ja tam nikdenevidim ze lekar musi byt zamestbnaty na trvaly pracovny uvazok, este by bolo fajn aspon na dohodu aspon ja, nie sestra, kedze som aj konatel a nepotrebujem si vykazovaz plnu mzdu, kedze zisk mi plynie z sro.

dávali ste predsa na vyšší územný celok v pôsobnosti ambulancie pracovnú zmluvu, ktorou deklarujete, že ste odb. zástupca, a ten musí byť zamestnaný ako je dohodnuté, ak je ambulancia , jej činnosť postavená na 1.00 úväzku sestry, určite je postavený aj prac. úväzok lekára na 1.00 pracovného miesta....predpokladám, že iného lekára na tento výkon nemáte...
dokonca ja účtujem lekárku, kt. vykonáva odb. garanta v ďaľších dvoch s.r.o. a je tam tiež na základe pracovnej zmluvy, aj vo svojej sro má 1.oo úväzok
ak nechcete mať problém, že stratíte linenciu ta odporúčam mzdu 317 € a z nej aj fondy.....
zk24
23.07.11,14:37
Takisto mam jedneho lekára, vykonáva PZS a ma zriadenu ambulaciu. Musí byt zamestnaný sám, alebo zamestnávat miesto seba rovnako kvalikovaneho lekara. Nestaci byt na zmluvu o vykone funkcie konatela. Musi byt sam zamestnany, plus musime mat zamestnanu aj zdravotnu sestru.

My mame min.mzdu uvazok 1 den v tyzdni.

Takisto je to lekar, starobny dochodca, konatel/spolocnik, a k tomu vsetkemu este aj Rakusan :)
Mila123
23.07.11,14:46
Takisto mam jedneho lekára, vykonáva PZS a ma zriadenu ambulaciu. Musí byt zamestnaný sám, alebo zamestnávat miesto seba rovnako kvalikovaneho lekara. Nestaci byt na zmluvu o vykone funkcie konatela. Musi byt sam zamestnany, plus musime mat zamestnanu aj zdravotnu sestru.

My mame min.mzdu uvazok 1 den v tyzdni.

Takisto je to lekar, starobny dochodca, konatel/spolocnik, a k tomu vsetkemu este aj Rakusan :)

s pracovným úväzkom 0.200 prac. miesta?
Stefan2005
23.07.11,14:50
... pre istotu som nalistoval zákon 578/2004 v platnom znení ( ... o sposkytovateľoch zdravotnej starostlivosti) a v ňom v § 12, odst. 9. stojí:

"(9) Odborný zástupca [odsek 3 písm. a)] je fyzická osoba, ktorá osobne zodpovedá za odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení. Odborný zástupca musí byť v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom vzťahu s poskytovateľom."
BXLmiami
23.07.11,14:56
len pre upresnenie, zdravotna sestra je a bude zamestnana na plny pracovny uvazok ako zdravotna sestra, len mi pripada uplne zbytocne platit nadalej do socialne poistovni ked dochodok mi to zvysi o 5 rokov oca 1 EUR!

a licenciu ma vydane zdravotne zariadenie na poskytovanie, ja tam nikdenevidim ze lekar musi byt zamestbnaty na trvaly pracovny uvazok, este by bolo fajn aspon na dohodu aspon ja, nie sestra, kedze som aj konatel a nepotrebujem si vykazovaz plnu mzdu, kedze zisk mi plynie z sro.
Zdravotnícke zariadenie má licenciu na poskytovanie zdrav.starostlivosti,pretože preukázalo,že vyhovuje po profesnej stránke a zamestnáva kvalifikovaného lekára a na taký istý úvazok kvalifikovanú sestru.Je to v normatívoch MZ pre zriadenie ambulancie.Akonáhle nemá zamestnaného kvalifikovaného lekára,stráca licenciu na poskytovanie zdravotnej strarostlivosti.Takže zamestnaný musíš byť bud ty,alebo niekoho zamestnáš.
zk24
23.07.11,14:56
s pracovným úväzkom 0.200 prac. miesta?

Ano. Vzhladom k tomu, ze ambulancia ma ordinacne hodiny iba 1 den v tyzdni, tak mame uvazok na 8h týždenne. Specifikovane v pracovnej zmluve.
jozinecko
23.07.11,17:47
no keby este aj rakusan tak toto tu neriesime, vzhladom na plat...

takze neni sanca vyhnut sa platbe do socialky nakolko im zaplatim 150 a mne poslu 390, krasa, keby ma zmysel odtialto odist idem aj ja...