arco
24.07.11,04:56
Neviem ci sa pytam na spravnom mieste , ak nie ospravedlnujem sa.
Pracujem v dvojsmennej prevadzke na nocnych smenach. Ako prva vec sa chcem opytat , nas zamestnavatel si vedia nieco ako neoficialnu knihu prichodov a ked si vypisujeme harky tak sa pise nieco ine. Okrem toho pracujem len na nocnych ale nemam za vsetky hodiny v noci zaplateny priplatok za nocne smeny, ale iba ako keby som robil 8-hodinovky tak nam to delia aj s dennymi ktori nocne vobec nemaju. Je to legalne a mozne ?

Okrem toho co sa tyka dovolenky tak nam nechcu preplatit celu dovolenku lebo vraj robime 12 hodin a dovolenky sa vztahuju len na osemhodinovky tak za kazdy den dovolenky mi rtaju len akoby 8 hodin a zvysne styry si po prichode musim nadrobit dany mesiac alebo nasledujuci . Kedze som mal 14 dni dovolenky , odmietli mi ju preplatit celu ale iba preratanu na osemhodiove smeny.

Okrem toh opovedali nam ze dovolenka sa nevztahuje na vikendy, takze ked som mal cez dovolenku dva vikendy, ani tam mi to nechcu preplatit aj ked teda cez vikendy pracujem. Chcem sa opytat ako mam v takomto pripade postupovat.
Dakujem za skoru odpoved.
ivka70
24.07.11,05:13
Neviem ci sa pytam na spravnom mieste , ak nie ospravedlnujem sa.
Pracujem v dvojsmennej prevadzke na nocnych smenach. Ako prva vec sa chcem opytat , nas zamestnavatel si vedia nieco ako neoficialnu knihu prichodov a ked si vypisujeme harky tak sa pise nieco ine. Okrem toho pracujem len na nocnych ale nemam za vsetky hodiny v noci zaplateny priplatok za nocne smeny, ale iba ako keby som robil 8-hodinovky tak nam to delia aj s dennymi ktori nocne vobec nemaju. Je to legalne a mozne ?
Podla aktualneho zakonnika prace nie je legalne pracovat len na nocnych zmenach. Novy zakonnik prace to uz so suhlasom zamestnanca umoznuje.
Aj kvoli tomu to zamestnavatel obchadze inou evidenciou dochdzky, co uplne legalne nie je. To, ze priplatky dava podla tejto oficialnej evidencie, krotu predlozi aj pri pripadnej kontrole, to uz robit musi, aby mu to sedelo.

Okrem toho co sa tyka dovolenky tak nam nechcu preplatit celu dovolenku lebo vraj robime 12 hodin a dovolenky sa vztahuju len na osemhodinovky tak za kazdy den dovolenky mi rtaju len akoby 8 hodin a zvysne styry si po prichode musim nadrobit dany mesiac alebo nasledujuci . Kedze som mal 14 dni dovolenky , odmietli mi ju preplatit celu ale iba preratanu na osemhodiove smeny.

Okrem toh opovedali nam ze dovolenka sa nevztahuje na vikendy, takze ked som mal cez dovolenku dva vikendy, ani tam mi to nechcu preplatit aj ked teda cez vikendy pracujem. Chcem sa opytat ako mam v takomto pripade postupovat.

Spravny postup , ktory vsak vela nasich "podnikatelov" neovlada, je prepocitat narok na dovolenku na 12 hodinove zmeny. Potom clovek nema narok na 20 dni dovolenky, ale napr. len na 13 dni, ale vyplatenych 12 hodinami.
Pri nerovnomerne rozlozenom prac. case si dovolenku beries len na dni, kedy si mal povodne pracovat, bez ohladu na to, ci ten den pripada na vikend alebo sviatok.
Predpokldam, ze kvoli tej dvojitej evidencii ani tento postup zamestnavatel nedodrziava :(
Dakujem za skoru odpoved.

v texte