hanzolo
24.07.11,08:10
Dobry den.

Prosim, vedeli by ste mi pomoct zo situacie, do ktorej sme sa po smrti otca so sestrou dostali?
Otec nam zanechal dlzoby/vyse 7000€/ o ktorych sme doteraz nevedeli.
Byvali sme 3 (otec, ja a sestra)v byte, kt. kupili rodicia (je v osobnom vlastnictve)
Mozu bankove/nebankove subjekty respektive exekutor odpustit dlhy?Na nas byt nie je uvalena exekucia.

Otec bol tiez spoluvlastnikom domu po rodicoch spolu s 3 surodencami, s ktorymi sa nevedeli dohodnut ohl. predaja domu. Je tu moznost mimosudneho/sudneho vyrovnania veci, ja by som osobne mal zaujem o predaj tohoto domu(resp. pozemku, pretoze nema velku hodnotu). Pribuzny nejavia zaujem o predaj domu ani o komunikaciu... bojim sa ze dom prepadne obci. Viacery z nich uz boli na psychiatrickych lieceniach a tak je s nimi tazka rec... Na jedneho z otcovych sestier je tiez exekucia, ktora je uvalena na jej cast domu.:confused:

Za prispevky vopred dakujem.
arizona
24.07.11,06:28
Prebehlo uz dedicske konanie po otcovi? Prijali ste nejake dedicstvo po nom?

...dom v ktorom mal otec ciastku obci neprepadne. Kto ho zdedil po otcovi? Byva tam niekto?
Ak je dom prazdny,pribuznym treba asi po lopate vysvetlit, ze budu mat z toho nejake peniaze,ak sa dom preda.

Ale dal si malo informacii, mozeme zatial len hadat...
Ice dive
24.07.11,06:29
no dalo by sa dedičstvo odmientnuť čím by ste sa vyhli zaplatenia tých 7000 € čo však neodporúčam, nakoľko hodnota časti domu ako aj byt majú asi vyššiu hodnotu...

v prvom rade by malo prebehnúť dedičské konanie, (potom asi zaplatiť dlh z exekúcie) a až následne ak budete spoluvlastníkmi domu môžete podať návrh na súd na vysporiadanie vlastníctva...
danushka
24.07.11,06:35
A hlavne po dedičskom konaní, resp. aj pred nim si treba overiť či boli vyplatené dane za otcov podiel miestnemu správcovi dane.
Keď hovoríš, či nemôžu nehnuteľnosti prepadnúť obci, tak si tie dane treba preveriť, lebo to tam asi dlhšie nemá gazdu.
Mária27
24.07.11,07:36
Dlhy vám nik neodpustí, počítajte radšej s tým, že sa môžu objaviť aj ďalšie dlhy. Dohodnite sa s veriteľmi o odklade ich vyrovnania, kým predáte dom. Vyplatiť ich budete musieť až do výšky hodnoty dedičstva. Veritelia by mohli uvaliť exekúciu na byt, čo by bolo horšie.
Xanti by ti mohla poradiť, ako predať dom, na ktorom už na jednom podieli exekúcia je.
Xanti
24.07.11,07:55
Dobry den.

Prosim, vedeli by ste mi pomoct zo situacie, do ktorej sme sa po smrti otca so sestrou dostali?
Otec nam zanechal dlzoby/vyse 7000€/ o ktorych sme doteraz nevedeli.
Byvali sme 3 (otec, ja a sestra)v byte, kt. kupili rodicia (je v osobnom vlastnictve)
Mozu bankove/nebankove subjekty respektive exekutor odpustit dlhy? Jedine ak odmietneš dedičstvo, tým pádom ale prídeš o nárok na byt ( na otcov podiel ) a o nárok na podiel z domu. Na nas byt nie je uvalena exekucia. Čo nie je môže byť. Ak dedičstvo neodmietneš, tak exekútor sa prihlási do dedičského konania, a budeš ty so sestrou povinný vyplatiť tento dlh. Ak nevyplatíš tak exekútor Ti dá poznámku o exekúcii majetku aj na tvoj byt, okrem toho ti bude môcť zablokovať účet v banke a podobné veci.

Otec bol tiez spoluvlastnikom domu po rodicoch spolu s 3 surodencami, s ktorymi sa nevedeli dohodnut ohl. predaja domu. Je tu moznost mimosudneho/sudneho vyrovnania veci, ja by som osobne mal zaujem o predaj tohoto domu(resp. pozemku, pretoze nema velku hodnotu). Pribuzny nejavia zaujem o predaj domu ani o komunikaciu... bojim sa ze dom prepadne obci. Ako Ti povedali neprepadne, budeš teraz po dedičskom konaní po otcovi aj ty aj sestra spoluvlastníkmi tohto domu. Viacery z nich uz boli na psychiatrickych lieceniach a tak je s nimi tazka rec... Na jedneho z otcovych sestier je tiez exekucia, ktora je uvalena na jej cast domu.:confused: To nič neznamená, že je na dome exekúcia. Pre teba by to zmysel malo keby si ten podiel na dome od otcovej sestry chcel odkúpiť. Vtedy by si rokoval nie s tetou ale exekútorom.

Za prispevky vopred dakujem.
Odpovede v texte modrým.
danushka
24.07.11,10:19
Predaja nehnuteľnosti, na ktorej LV je exekučná plomba sa netreba báť. Tak ako píše Xanti, treba komunikovať priamo s exekútorom.

Avšak na komunikáciu s exekútorom musí dostať kupujúci od povinného splnomocnenie.
Takže môj overený postup ako odkúpiť nehnuteľnosť, kde jeden zo spoluvlastníkov má svoj podiel pod ex.plombou je takýto:
- plná moc od predávajúceho na kupujúceho na overenie na súde, aké exekúcie sú voči nemu vedené /toto je dôležité preveriť, lebo môžu byť exe, ktoré ešte nie sú na LV/,
- v plnej moci odobrenie na jednanie už s konkrétnym exekútorom, ktorý zablkoval LV,
- v plnej moci od kupujúceho odobrenie na jednania s exe.úradmi, DP, SP, ZP, atď.

Následne si vyžiadať od exekútora/ov vyčíslenie pohľadávky s príslušenstvom a jeho/ich výšku vypísať v kúpnej zmluve ako časť kúpnej ceny, ktorú uhradí kupujúci po podpise zmluvy a bude riadnou úhradou časti kúpnej ceny.
Zvyšok kúpnej ceny si môžte dojednať, že bude uhradený až po povolení vkladu na kupujúceho a taktiež po vydaní kvintancie exekučným úradom a až bude konkrétny LV bez tiarch.

No a hlavne by som predávajúcemu nedávala za jeho podiel v žiadnom prípade sumu, ktorú on chce a zvyčajne ľudia nevedia, čo pýtať. Totiž keď jeho plomba na LV prejde od exe ku dražobnej spoločnosti, to už bude mať celkom inú hodnotu...
Takže by som mu navrhla niečo, čo ním pohne, nie však niečo, čo Ťa zrujnuje.

A nezabúdaj, nepredá Ti to teraz, nevyplatí dlh, aj tak to dostane dražobka a predkupné právo majú podieloví spoluvlastníci, takže neboj sa, nič Ti neutečie, ani on pred ničím neutečie.
hanzolo
25.07.11,04:22
dakujem kazdemu,aspon som sa dozvedel zase nieco viac.

mam este jednu otazocku.

ako je to so splatkovymi spolocnostami pripadne bankami.?
po smrti klienta nezanika napr. v Ceteleme uverova zmluva alebo napr. v banke zmluva o kontokorentnom uvere?
BXLmiami
25.07.11,08:55
Ak si mladý a pracuješ,vezmi hypotekárny uver a vyplať dlhy,aj dom a ešte kup aj podiely príbuzných či exekutora.A máš dom aj byt.
Nič nezaniká.Dedíš majetok aj dlhy.Jediné ako sa možeš zbaviť dlhov je neprijať dedičstvo,čo by bola v tomto prípade blbosť.