Najka
16.01.06,06:17
Ahojte,zaujíma ma Váš názor na nasledovné:
SZČO uzavrie zmluvu o dielo na vykonanie pomocných stavebných prác na obdobie jedného týždňa s dobrovoľne nezamestnaným. Odmena za prácu je vo výške 95000,-. Keďže ide o príjem do 100000,- SZČO ho nehlási na DÚ. Dobrovoľne nezamestnaný si urobí daňové priznanie, kde uvedie ako príjem z príležitostných činností sumu 72100 (95000-22900) a výsledok je nulová daň. Preddavky na ZP sa mu nezmenia, keďže z jednorazového príjmu sa neplatia. Môže byť?
Najka
16.01.06,07:13
Dá mi niekto za pravdu?
bepo
16.01.06,07:20
Dá mi niekto za pravdu?
DU asi nie,nechcel by som byť pri tom keď sa bude vysvetľovať 51 týždňov nezamestnaný a za 1 týždeň príjem 95tis Sk
Najka
16.01.06,07:43
Ale ja nezdôvodňujem, prečo bol 51 týždňov nezamestnaný. U mňa pracoval 1týždeň a ja som mu zaplatila za jeho prácu dohodnutú odmenu. Či mu dám 5000 alebo 95000 to je moja vec.
bepo
16.01.06,07:54
Je to tvoja vec ale pri 1 týždňovom príjme 95 tis za pomocné stavebné práce to každá kontrola prekvalifikuje z príležitostnej práce na závislú+z toho vyplývajúce sankcie.Jedine že by ten príjem bol bežný o čom nie som presvedčený.A asi nikto na SK
Pepa
16.01.06,08:14
Ahojte,zaujíma ma Váš názor na nasledovné:
SZČO uzavrie zmluvu o dielo na vykonanie pomocných stavebných prác na obdobie jedného týždňa s dobrovoľne nezamestnaným. Odmena za prácu je vo výške 95000,-. Keďže ide o príjem do 100000,- SZČO ho nehlási na DÚ. Dobrovoľne nezamestnaný si urobí daňové priznanie, kde uvedie ako príjem z príležitostných činností sumu 72100 (95000-22900) a výsledok je nulová daň. Preddavky na ZP sa mu nezmenia, keďže z jednorazového príjmu sa neplatia. Môže byť?

Môj názor zne - nemôže byť.
Toto je tak do očí bijúca špekulácia, že až no. Zas na druhej strane, pokiaľ si to dokážeme obhájiť - prečo nie? Ale - zmluva o dielo - obchodné právo - dobrovoľne nezamestnaný - no neviem. A ďalej - dobrovoľne nezamestnaný koná v tomto prípade v mene niekoho, vykonáva práce na príkaz niekoho - mne to "zaváňa" závislou činnosťou.
Aj ja špekulujem ako poznižovať dane, ale takto by som to určite neriešila.
uzivatel2
16.01.06,11:57
Ahojte,zaujíma ma Váš názor na nasledovné:
SZČO uzavrie zmluvu o dielo na vykonanie pomocných stavebných prác na obdobie jedného týždňa s dobrovoľne nezamestnaným. Odmena za prácu je vo výške 95000,-. Keďže ide o príjem do 100000,- SZČO ho nehlási na DÚ. Dobrovoľne nezamestnaný si urobí daňové priznanie, kde uvedie ako príjem z príležitostných činností sumu 72100 (95000-22900) a výsledok je nulová daň. Preddavky na ZP sa mu nezmenia, keďže z jednorazového príjmu sa neplatia. Môže byť?
S dobrovoľne nezamestnaným nemôže uzavrieť zmluvu o dielo. Musí ísť o pracovný pomer, dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej práci študentov. V každom prípade mu vyplatenú mzdu musí zdaniť.
Roman.S
19.01.06,12:06
Zmluvu o dielo by som neriešil. Niekde tu na porade som sa dočítal, že tam treba niečo riešiť s autorským zákonom, alebo niečo podobného. Daj tam radšej príkaznú zmluvu - paragraf 8. A dobu výkonu prác nešpecifikuješ časovo, dáš tam termín splnenia. Robí kedy a koľko chce - teba to netrápi.
mimotemy
Počul som jeden veselý príbeh, ako kontrola z inšpektorátu práce nabehla na stavbu a išla kontrolovať nelegálnu prácu. Pri otázke, či roboši sú zamestnanci, vedúci povedal, že nie. A že nie sú ani nikde nahlásení. Inšpektori začali machrovať, no padol im hrebienok ked vedúci vytiahol príkazné zmluvy, a bolo basta fidli. Zbalili sa a šli.