martuľa
24.07.11,14:03
Ako to vyriešiť?
* máme zamestnaného poberateľa predčasného starobného dôchodku na DVP,no ten tak veľa pracuje,že za chvíľu prečerpá všetky hodiny.Môžem mu vystaviť DVP u toho istého zamestnávateľa za tú istú mzdu na inú pracovnú pozíciu ?
vďaka
Tweety
24.07.11,12:06
Ako to vyriešiť?
* máme zamestnaného poberateľa predčasného starobného dôchodku na DVP,no ten tak veľa pracuje,že za chvíľu prečerpá všetky hodiny.Môžem mu vystaviť DVP u toho istého zamestnávateľa za tú istú mzdu na inú pracovnú pozíciu ?
vďaka
Zamestnanec-dohodár na DoVP nemá mzdu, ale odmenu za prácu na dohodu, a ak mu chceš uzatvoriť inú DoVP, nebude to nič platné, pretože 350 hod. ročne je za všetky dohody dokopy. Mám ale také tušenie, že tá DoVP nie je v súlade so ZP, kedže zrejme ide o opakovanú činnosť.
Xanti
24.07.11,12:07
Ako to vyriešiť?
* máme zamestnaného poberateľa predčasného starobného dôchodku na DVP,no ten tak veľa pracuje,že za chvíľu prečerpá všetky hodiny.Môžem mu vystaviť DVP u toho istého zamestnávateľa za tú istú mzdu na inú pracovnú pozíciu ?
vďaka
Nie ,
nemôžeš na jedného zamestnávateľa je ročne 350 hodín, ak prečerpá tak viac DoVP mu dať nemôžeš.
Ak sa jedná o opakujúcu sa činnosť, vieš uzavrieť s ním DoPČ na 10 h týždenne.
martuľa
26.07.11,18:44
v prípade,že tak urobím, môže mať na DoPČ k tým 10 hod/týždenne (4*10) zaplatenú aj nejakú odmenu napr. konateľa? Ak áno,do akej výšky alebo je to jedno?
Kvaka
26.07.11,18:49
v prípade,že tak urobím, môže mať na DoPČ k tým 10 hod/týždenne (4*10) zaplatenú aj nejakú odmenu napr. konateľa? Ak áno,do akej výšky alebo je to jedno?
Odmenu konateľa nemôže mať, prišiel by o predčasný starobný dôchodok. Museli by ste ho prihlásiť do SP ako zamestnanca s pravidelným alebo nepravidelným príjmom, podľa toho, ako by mal vyplácanú odmenu konateľa.
Mária27
26.07.11,19:28
Ale mohol by prerušiť poberanie predčasného, riadne sa zamestnať a zvýšiť si starobný dôchodok. To by ste si museli dobre prerátať aj vy aj on, či sa to oplatí.
Kvaka
26.07.11,19:32
Skôr si myslím, že sa neoplatí. Nikto nikdy nevie, ako dlho ešte bude poberať dôchodok, ale ak bude robiť napr. za priemerný plat, zvýši sa mu za rok práce dôchodok cca o 10€. Za rok stratí ale 12 dôchodkov.
martuľa
27.07.11,08:47
v príspevku od Kvaka asi došlo k nedorozumeniu. On nie je konateľ, je robotník a tú odmenu som myslela ako nahradiť hod. ktoré nemôže mať vykázané ( naviac) nejakou odmenou napr. odmenu konateľa, vedúceho a pod. ( odmenu, ktorú schváli konateľ, vedúci ....)Alebo mu dať namiesto hod. sadzby mesačnú sadzbu,napr. 400,00 EUR je to možné?
Kvaka
27.07.11,09:01
v príspevku od Kvaka asi došlo k nedorozumeniu. On nie je konateľ, je robotník a tú odmenu som myslela ako nahradiť hod. ktoré nemôže mať vykázané ( naviac) nejakou odmenou napr. odmenu konateľa, vedúceho a pod. ( odmenu, ktorú schváli konateľ, vedúci ....)Alebo mu dať namiesto hod. sadzby mesačnú sadzbu,napr. 400,00 EUR je to možné?
Ok, zle som pochopila odmenu konateľa.
inges
02.08.11,10:21
Predčasný dôchodca, štatutárny orgán-konateľ,spoločník, za túto činnosť nepoberá žiadnu odmenu je predčasný dôchodca k 1.8.2011 a zároveň má k tomu dátumu uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti na inú činnosť ako bol PP.
Môže konateľ bez odmeny, mal ukončený trvalý PP k 31.7.2011, poberať predčasný dôchodok a zároveň byť zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti vo svojej vlastnej firme?
Zatiaľ mi to vychádza, že môže byť táto varianta.

ďakujem
inges
02.08.11,10:53
Timka1 ďakujem
Kvaka
02.08.11,11:08
Predčasný dôchodca, štatutárny orgán-konateľ,spoločník, za túto činnosť nepoberá žiadnu odmenu je predčasný dôchodca k 1.8.2011 a zároveň má k tomu dátumu uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti na inú činnosť ako bol PP.
Môže konateľ bez odmeny, mal ukončený trvalý PP k 31.7.2011, poberať predčasný dôchodok a zároveň byť zamestnaný na dohodu o pracovnej činnosti vo svojej vlastnej firme?
Zatiaľ mi to vychádza, že môže byť táto varianta.

ďakujem
Môže byť taký variant, ale treba si dať pozor. To, že nebude mať odmenu musí byť niekde v zmluve (stanovách) aj zakotvené, nestačí, že on nebude poberať odmenu. Pozri tu je príklad poslanca: http://www.socpoist.sk/aktuality-predcasny-starobny-dochodok-a-mandat-bez-odmeny/1755s43585c
Citujem: Poslanec nemá právne postavenie zamestnanca podľa § 4 ods. 1 alebo 2 zákona o sociálnom poistení v znení účinnom od 1. januára 2011 len vtedy, ak v zásadách odmeňovania poslancov bude uvedené napríklad, že „odmena nepatrí poslancom, ktorí vyhlásili, že svoj mandát budú vykonávať bez odmeny“. Skutočnosť, že odmena nepatrí poslancovi, ktorý vyhlásil, že svoj mandát bude vykonávať bez odmeny, musí byť na účely posúdenia vzniku právneho postavenia zamestnanca v sociálnom poistení a na účely posúdenia vzniku povinného sociálneho poistenia zamestnanca deklarovaná a schválená v zásadách odmeňovania poslancov, ktoré vydá a schváli obecné zastupiteľstvo.
inges
02.08.11,11:22
Ďakujem Kvaka. :)

Bude teda v poriadku ak traja konatelia-štatutári uzatvoria zmluvu, dohoda a pod. o tom, že nepoberajú za výkon funkcie odmenu k dátumu 1.1.2011.
inges
09.08.11,08:21
Ešte by som sa chcela opýtať ako je to potom s dividendami?
Teda s podielom na zisku osobe, ktorá má podiel na jej základnom imaní.
Kvaka
09.08.11,10:16
Ešte by som sa chcela opýtať ako je to potom s dividendami?
Teda s podielom na zisku osobe, ktorá má podiel na jej základnom imaní.
§ 138 ods. 1
Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 3 ods. 1 písm. a), je príjem plynúci z tejto zárobkovej činnosti okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa osobitného predpisu,7)...
Dividendy nie sú predmetom dane, ale podľa § 138 ods. 1 je vymeriavací základ zamestnanca aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva.
Takže ak fyzická osoba má účasť na základnom imaní, nemala by z týchto dividend platiť odvody na sociálne poistenie.
Zatiaľ tak, pripravuje sa však veľká novela.
inges
09.08.11,12:32
Ešte raz Vám krásne ďakujem za Vaše rady.
inges
10.08.11,04:58
Kvaka ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Ak idem podľa môjho príspevku číslo 10 a pripojím k nemu príspevok 14, môže to tak byť.
Predčasný dôchodca môže pracovať na dohodu alebo dostávať podiel na zisku, ak má účasť na základnom imaní ale nemal by poberať odmenu za činnosť konateľa.
Ešte raz vďaka :)
Kvaka
10.08.11,07:51
Kvaka ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Ak idem podľa môjho príspevku číslo 10 a pripojím k nemu príspevok 14, môže to tak byť.
Predčasný dôchodca môže pracovať na dohodu alebo dostávať podiel na zisku, ak má účasť na základnom imaní ale nemal by poberať odmenu za činnosť konateľa.
Ešte raz vďaka :)
Vyzerá to ale tak, že od 1.1.2012 to už nebude možné, v pripravovanej novele sú veľké zmeny.
inges
12.09.11,08:24
Dobrý deň.

Ešte by som sa chcela opýtať k téme predčasný dôchodca a dohoda o pracovnej činnosti-šéf predčasný dôchodca.
Môže dostávať odmenu takú istú ako mal plat pri TPP?

ďakujem
katka50
12.09.11,08:33
Dobrý deň.

Ešte by som sa chcela opýtať k téme predčasný dôchodca a dohoda o pracovnej činnosti-šéf predčasný dôchodca.
Môže dostávať odmenu takú istú ako mal plat pri TPP?

ďakujem
Áno, môže. Výška odmeny nie je limitovaná.
inges
12.09.11,08:36
Katka50, ďakujem. :)
Takže ak mal plat napr.2500 Eur tak mu môžem vykazovať pri dohode odmenu 2500 Eur(62,50Eur x 40 hod) na inú činnosť ako mal pri TPP.
inges
28.05.12,05:50
Dobrý deň.
Chcem sa ešte raz opýtať, či konateľovi, ktorý nepoberá odmenu, pracuje vo vlastnej firme na dohodu a poberá predčasný dôchodok a boli vyplatené koncom roka 2011 dividendy za rok 2010, nakoľko má účasť na základnom imaní a keďže z toho to neplatí žiadne odvody do SP, nebude mu pozastavený predčasný dôchodok. Ďakujem.
jacekova
09.01.13,10:15
v roku 2012 mohol predčasný dôchodca pracovať na dohodu?
Tweety
09.01.13,10:22
v roku 2012 mohol predčasný dôchodca pracovať na dohodu?
Mohol, ale dôch. mu bol pozastavený.
jacekova
09.01.13,10:24
fuuuuha, lebo sme takeho mali od 1.10.2012. bola mi podaná info, že je dôchodca (nie že predčasný)... takže SP na to ešte asi neprišla :-(
Andyke
09.01.13,11:05
Ja len doplňujem : v r.2012 bola možnosť poberania PSD a zároveň pracovať na dohody.
Andyke
09.01.13,11:07
Nikomu kvôli tomu nepozastavili PSD.
jacekova
09.01.13,13:05
tak potom je to super