jozefszabovt
24.07.11,15:39
Dobrý deň, ozaj už veľa dni presedávam pred pc a hľadám to ,,ono" pre mňa, ale nejako to nejde.. Sme s.r.o. a potrebovala by som zmluvu ale neviem akú. My poskytneme dodávku - čiže nejaka zmluva medzi dopravcom a vodičom. Vodič už má živnosť - Poskytovanie služby vedenia cudzieho motorového vozidla. Preto som si myslela, že by to bola nejaka zmluva o poskytovaní služieb. Ale potom som na porade našla iné veci a už neviem. Prosím poraďte. :confused:
danushka
24.07.11,13:46
Na Vašom aute bude vodič na svoju živnosť robiť Vaše obchody?
Veď to je čistá závislosť.

To už chcú dopravné spoločnosti tých svojich vodičov doviesť na totálny pokraj zúfalstva, aby sa vyhli diétam a odvodom za ich drinu?

Ešte malá pripomienka, ako chcete ošetriť pri takomto CMR poistenie, ktoré sa úzko viaže na auto a priamo dopravcu, ak by sa jednalo o medzinárodnú dopravu?
jozefszabovt
24.07.11,14:32
My nie sme žiadna veľká dopravná spoločnosť. Máme jednu dodávku, ktorú sme využívali na rozvoz cestovín. Momentálne nám to veľmi nejde tak sme sa rozhodli, aby dodávka nestála voziť nejaký náklad. A vodič už mal aj má živnosť tak teraz mu mám povedať nech to zruší a mám ho zamestnať? Čo ak to ani nepôjde? A nakoniec ho prepustim?

A druhá vec myslite si, že až toľko je možné zarobiť na takýchto malých autodopravách, že ešte aj výplata plus odvody a som dokonca v strate.
A nerozumiem CMR poistenie.
danushka
24.07.11,14:37
My nie sme žiadna veľká dopravná spoločnosť. Máme jednu dodávku, ktorú sme využívali na rozvoz cestovín. Momentálne nám to veľmi nejde tak sme sa rozhodli, aby dodávka nestála voziť nejaký náklad. A vodič už mal aj má živnosť tak teraz mu mám povedať nech to zruší a mám ho zamestnať? Čo ak to ani nepôjde? A nakoniec ho prepustim?

A druhá vec myslite si, že až toľko je možné zarobiť na takýchto malých autodopravách, že ešte aj výplata plus odvody a som dokonca v strate.
A nerozumiem CMR poistenie.

Podľa § 1 ods. 2 Zákonníka práce za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa
podľa pokynov zamestnávateľa
v jeho mene,
za mzdu alebo odmenu,
v pracovnom čase,
na náklady zamestnávateľa,
jeho výrobnými prostriedkami,
na zodpovednosť zamestnávateľa,
ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
Výber správnej zmluvnej formy výlučne závisí od obsahu vykonávanej práce. Ak má vykonávaná práca základné črty závislej práce, na výkon takejto práce musí byť uzatvorený pracovný pomer alebo výnimočne za podmienok ustanovených v Zákonníku práce aj iný pracovnoprávny vzťah. Ak takéto črty vykonávaná práca nemá, zamestnávateľ môže aj po novelizačnej zmene využiť príslušný zmluvný typ napríklad Obchodného zákonníka, Občianskeho zákonníka a podobne.
Správnu právnu identifikáciu pojmu závislá práca treba skúmať aj v nadväznosti na vymedzenie pojmu zamestnanec, najmä v judikatúre Európskeho súdneho dvora. Tá k vymedzeniu pojmu zamestnanec na účely voľného pohybu zamestnancov považuje niektoré znaky závislej práce v súvislosti s vymedzením pojmu zamestnanec za podstatné a niektoré znaky za menej podstatné. V jednom zo svojich rozhodnutí pojem zamestnanca vymedzuje takto: „zamestnancom je ten, kto v podriadenosti k inému osobne preňho vykonáva závislú prácu za odmenu“.

Podnikanie a živnosť
Podľa § 1 ods. 3 Zákonníka práce závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Paragraf 2 Obchodného zákonníka ustanovuje, že podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.


To CMR postenie v prípade len vnútroštátnej prepravy sa Ťa netýka.
jozefszabovt
24.07.11,14:53
Ale potom načo dávajú takúto živnosť? Vodič má živnosť a ja si tu lámem hlavu, že ako mám s ním spolupracovať, na základe akej zmluvy a pri tom sa to asi ani nedá. Čiže ako by to bolo najľahšie?
A my máme dodávku do 3,5 t.
veronikasad
24.07.11,14:56
Ale potom načo dávajú takúto živnosť? Vodič má živnosť a ja si tu lámem hlavu, že ako mám s ním spolupracovať, na základe akej zmluvy a pri tom sa to asi ani nedá. Čiže ako by to bolo najľahšie?
A my máme dodávku do 3,5 t.
zamestnať ho na pracovnú zmluvu.
jozefszabovt
24.07.11,14:59
Ďakujem!
danushka
24.07.11,15:01
Pozri aj tu http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.porada.sk%2Farchive%2Findex.p hp%2Ft-93558.html&ei=v0AsTr_0McXMtAbWwJCcDA&usg=AFQjCNG4HpQ0n9gRR5cwQj2D8VcXqhyjPQ

Vieš, podľa môjho názoru, je takáto živnosť a uznateľnosť výdavku od poskytovateľa takejto služby len záležitosťou občasného poskytovania služieb a nie pravidelnosťou.
Je to napadnuteľné, ak by sa jednalo o pravidelné poskytovanie takýchto služieb z pohľadu Zákonníka práce a vymedzenia závislosti.

Viem si predstaviť takúto spoluprácu napríklad tak, že dotyčný na zákllade takejto spolupráce Ti vyfakturuje napríklad 2x mesačne faktúru za poskytnutie svojich služieb, určite nie denne.
Ale to ho vieš v princípe zamestanať takto aj na dohodu a nemáš odvodovú povinnosť zaň, teda aspoň zatiaľ, kým sa nezmení zákon.

Doterajší TPP by si musel so zamestnancom rozviazať v súlade so zákonom, ak nevieš preň zabezpečiť sústavnú prácu.
jozefszabovt
24.07.11,15:22
A potom stále pred vyfakturovaním sa podpíše zmluva o poskytnutí služby? Alebo ako? Alebo sa napíše zmluva o spolupráci a sem-tam mi dá faktúru? Ja mu presne pravidelne prácu ,aspoň zatiaľ neviem zabezpečiť, len max. raz do týždňa.
danushka
24.07.11,15:33
A potom stále pred vyfakturovaním sa podpíše zmluva o poskytnutí služby? Alebo ako? Alebo sa napíše zmluva o spolupráci a sem-tam mi dá faktúru? Ja mu presne pravidelne prácu ,aspoň zatiaľ neviem zabezpečiť, len max. raz do týždňa.

Nie, mali by ste uzatvorenú napríkad mandátnu zmluvu, na základe ktorej by Ti faktúroval Tvoj už obchodný partner svoje služby. Túto zmluvu by ste mohli uzatvoriť na určitý čas a dodatkom ju predlžovať.

Ak by však jeho práca počas týždňa nepresiahla 10 hodín, môžeš s ním uzatvoriť aj dohodu o pracovnej činnosti. Takto mi to príde ,,čistejšie".
jozefszabovt
24.07.11,15:38
No asi to tak bude.. Zatiaľ bude ta dohoda..Ďakujem..
onical
24.07.11,20:17
Nechápem o čo tu ide.Je to normálna živnosť vodič cudzieho motorového vozidla.Jednoducho si ho objednáš na určité dni,kedy potrebuješ,prípadne na celý mesiac,on ti pošle raz za mesiac faktúru,buď na km,alebo hodiny na ktorých ste sa dohodli a hotovo.Opakujem,je to legálna živnosť a nikde nie je určené,že len občas.Na ňom záleží,aké fin. podmienky si dohodne,aby mal aj na odvody stravenky a pod.A nie je to stará živnosť,patrí medzi novšie kedysi to nebolo možné,musel byť prac.pomer. Asi vedeli,prečo je to živnosť.
Ak ti to moc nejde a zamestnáš ho,budeš ho platiť aj keď nebude nič voziť+odvody.Veď on predsa v čase,keď ho nebudeš potrebovať môže robiť u niekoho iného,alebo niečo iné.A nebude to žiadne zdieranie,pretože mu zaplatíš,keď bude pre teba pracovať a keď nebudeš mať pre neho prácu,môže zarábať inde,alebo "robiť na záhradke".
Zdieranie je,keď ho zamestnáš za mizerný plat a bude u teba uviazaný bez roboty.
danushka
24.07.11,20:46
Nechápem o čo tu ide.Je to normálna živnosť vodič cudzieho motorového vozidla.Jednoducho si ho objednáš na určité dni,kedy potrebuješ,prípadne na celý mesiac,on ti pošle raz za mesiac faktúru,buď na km,alebo hodiny na ktorých ste sa dohodli a hotovo.Opakujem,je to legálna živnosť a nikde nie je určené,že len občas.Na ňom záleží,aké fin. podmienky si dohodne,aby mal aj na odvody stravenky a pod.A nie je to stará živnosť,patrí medzi novšie kedysi to nebolo možné,musel byť prac.pomer. Asi vedeli,prečo je to živnosť.
Ak ti to moc nejde a zamestnáš ho,budeš ho platiť aj keď nebude nič voziť+odvody.Veď on predsa v čase,keď ho nebudeš potrebovať môže robiť u niekoho iného,alebo niečo iné.A nebude to žiadne zdieranie,pretože mu zaplatíš,keď bude pre teba pracovať a keď nebudeš mať pre neho prácu,môže zarábať inde,alebo "robiť na záhradke".
Zdieranie je,keď ho zamestnáš za mizerný plat a bude u teba uviazaný bez roboty.

Áno, nechápeš.
Keď si prečítaš v príspevku č. 5 tejto témy http://www.porada.sk/t93558-zmluva-medzi-szco-v-nakladnej-doprave.html?highlight=zmluva+medzi+SZ%C8O+n%E1kla dnej+doprave, možno pochopíš, ale len možno.
Totiž, keď Ti takéto faktúry náhodou daň. kontrola nekompromisne vyhodí ako neoprávnený výdavok a spätne dodaní, lebo z ich pohľadu to bola čistá závislosť, vtedy už bude neskoro.

O tom či sa mi to páči, alebo nepáči, či sa s takýmto pohľadom na tento druh živnosti stotužňujem sa teraz nebavíme.
Jednoducho to tu na Porade bolo rozoberané v niekoľkých témach a zadávateľ nech si vyberie, čo mu je blízke :).

Keď bol novelizovaný ZP k 1.7.2007, mnoho činností na živnosť sa prekvalifikovalo ako závislosť a veľa faktúr letelo z účtovníctva von po kontrole tetušiek z DÚ ;).
onical
25.07.11,09:23
Ja nie som učtovník,preto nemám strach z kontroly DÚ,čo je z vášho príspevku jasné.Mal som za 21 rokov 4 kontroly a všetko OK.
Podľa toho,čo ste napísala,živnostník autodopravca,ktorý každý deň pendluje medzi KIA Žilina a YURA Lednické Rovné,čo je asi 70km a nerobí nič iné už celé 3 roky,len preváža súčiastky medzi firmami,robí vlastne závislú činnosť a podľa vás to je nesprávne.
veronikasad
25.07.11,09:42
Ja nie som učtovník,preto nemám strach z kontroly DÚ,čo je z vášho príspevku jasné.Mal som za 21 rokov 4 kontroly a všetko OK.
Podľa toho,čo ste napísala,živnostník autodopravca,ktorý každý deň pendluje medzi KIA Žilina a YURA Lednické Rovné,čo je asi 70km a nerobí nič iné už celé 3 roky,len preváža súčiastky medzi firmami,robí vlastne závislú činnosť a podľa vás to je nesprávne.
na koho aute "pendluje" svojom alebo "zamestnávatela" ?
onical
25.07.11,10:15
Na svojom.Teraz som si to uvedomil.Ospravedlňujem sa.
danushka
25.07.11,17:37
Na svojom.Teraz som si to uvedomil.Ospravedlňujem sa.

Onical,
medzi dopravcami a ich zamestnancami som pracovala dosť dlhý čas na to, aby som vedela, že je to ťažký chlebík.

Na Tvoju poznámku, že nie si účtovník a nemusíš sa báť kontroly z DÚ Ti poviem, že ani ja nie som účtovník a nikdy som ním vlastne ani nebola.

Toto sú len moje pripoviedky zo života bežného smrteľníka opreté o nejaké paragrafy čisto nezaujate podané. :)