Adka78
24.07.11,15:43
Moze mi nikto pomoct odpovedat na otazku.....???
Potrebujem prejst dedicnym konanim pomame.
Problem je vtom,ze mam sestru ktora ma cast dedicstva ale stale vravela ze z domu nic nechce nakolko ju mama vyplatila asi pred 10 rokmi.
Doklad na to nieje ,ale problem je ,ze ja aj ona sme mimo slovenska a nemozem sa s nou skontaktovat....posielam jej a jej synom e-mail ,tak isto facebook neodpoveda...nehlasi sa.
Je na slovesku nejake pravo ktore by mi pomohlo.
Ja a aj ona do domu naspat ist nechceme ja chcem dom predat kym sa rozpadne..


Vopred dakujem.
Xanti
24.07.11,13:51
Ak sa s ňou nespojíš,
tak notár majetok prededí ale tak, že ty budeš vlastníkom 1/2 a ona bude vlastníkom tiež 1/2. Jedine ak máš bankový výpis alebo nejaký doklad, z ktorého je jasné, že mama dala sestre peniaze, tak vieš požiadať o započítanie týchto peňazí ako neobvyklého daru. A tým pádom sa zníži sestrin podiel na majetku.

Potom môžete dom predať, a peniaze rozdeliť.
Mária27
25.07.11,12:21
Predpokladám, že sa nezúčastníš dedičského konania a niekoho splnomocníš. Ak to neurobí sestra tak isto, ak nebude reagovať na výzvu notárky, môže sa stať, že zdedíš všetko sama

Občiansky zákonník
§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.