Nikita
16.01.06,07:19
Prosím o radu...........v januári 2005 mi prišlo rozhodnutie zo zdrav.poisťovne, že som za 7-10/1995 neuhradila poistné vo výške 1171,-
(toho času som externe študovala a za tieto mesiace mi štát neplatil poistné, čo som samozrejme nevedela), ďalej mi vyrubili poplatok z omeškania vo výške 0,2% (7960,-). Dlžné poistné som hneď uhradila
a požiadala som o odpustenie poplatku z omeškania.Minulý týždeň,čiže
po roku) mi prišlo rozhodnutie z Úradu pre dohľad nad zdrav.starostlivosťou,že moja žiadosť sa zamieta a musím uhradiť i poplatok.
Je tento postup správny? Má poisťovňa nárok i po 10 rokoch právo vymáhať poplatky z omeškania?
ďakujem Vám veľmi pekne............
jery
17.01.06,06:25
Takze – za obdobie 7-10/1995 – na poistne bola v tom case premlcacia doba tri roky. V juni 1998 sa premlcacia doba predlzila na 10 rokov s tym, ze nepremlcanemu poisnemu k datumu ucinnosti novely sa meni premlcacia doba tiez na 10 rokov (§ 76b) t. j. pravo predpisat poistne za 7-10/1995 sa premlci v 8-11/2005... Ak nie je poistne premlcane, je tu narok aj na prislusenstvo, t. j. na poplatok z omeskania. je to sice asi dost nestandartne, predpisat nedoplatok po 9,5 roku, ale z pravneho hladiska je to asi OK... tam si nepomozes.
Ale je mi trochu divne, ze ziadost o odpustenie poplatku z omeskania ti riesil Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, a nie zdravotna poistovna. Je sice pravda, ze ked sa z poistovni stali akciovky, Urad pre dohlad od nich prevzal nedokoncene spravne konania, ale este zakon 273/1994 (podla ktoreho ti poplatky z omeskania predpisali) urcoval ( § 23, ods. 9) ze na odpustanie poplatku z omeskania sa nevztahuje spravne konanie, teda mala to riesit tvoja poistovna, nie Urad pre dohlad. Pripada mi to skor tak , ze si tu ziadost o odpustenie nazvala „odvolanie“ a to bolo riesene v zmysle Zakona o spravnom konani...
Odporucam ti napisat si znova na zdravotnu poistovnu ziadost o odpustenie poplatkov (nie odvolanie, lebo to zase posunu na Urad pre dohlad), popis tam skutocnosti, ako to cele bolo a podla mna by ti to mohli odpustit. Zakon im v kazdom pripade odpustenie umoznuje.