neostar
24.07.11,18:44
Dobrý deň.
V roku 2005 som dostal od úradu práce dotáciu na podnikanie. Po 6 rokoch som sa rozhodol živnosť zrušiť k 31. júla 2011. Mám pláne byť nezamestnaný tri mesiace a potom zase požiadať o dotáciu. Mám na to možnosť, toto mi potvrdili na živnostenskom úrade. Chcel by som sa Vás spýtať čo v tom prípade ak mi v tomto roku zatiaľ neuhradili 2 faktúry? Ak odovzdám živnosť musím spraviť aj daňové priznanie? Kým mi neuhradia faktúry, tak bankový účet nemôžem zrušiť. Bol by som veľmi rád, ak mi niekto napísal základný postup pri zrušení živnosti. Ďakujem.
Economic
25.07.11,09:10
Dobrý deň.
V roku 2005 som dostal od úradu práce dotáciu na podnikanie. Po 6 rokoch som sa rozhodol živnosť zrušiť k 31. júla 2011. Mám pláne byť nezamestnaný tri mesiace a potom zase požiadať o dotáciu. Mám na to možnosť, toto mi potvrdili na živnostenskom úrade. Chcel by som sa Vás spýtať čo v tom prípade ak mi v tomto roku zatiaľ neuhradili 2 faktúry? Ak odovzdám živnosť musím spraviť aj daňové priznanie? Kým mi neuhradia faktúry, tak bankový účet nemôžem zrušiť. Bol by som veľmi rád, ak mi niekto napísal základný postup pri zrušení živnosti. Ďakujem.

1. živnostenský úrad a zrušenie živnosti + následné oznámenie DÚ zdravotná poisťovňa a sociálna poisťovňa /odovzdať kartičku registrácie DÚ/
2. Do 31. 3. 2012 budeš podávať DP k z P FO za rok 2010
3. DP si daj spracovať svojej účtovníčke /predpokladám že si ju mal aj doteraz/ Tá Ti poradí čo s pohľadávkami aj so všetkým ostatným.
Zita5
25.07.11,09:19
Dobrý deň.
V roku 2005 som dostal od úradu práce dotáciu na podnikanie. Po 6 rokoch som sa rozhodol živnosť zrušiť k 31. júla 2011. Mám pláne byť nezamestnaný tri mesiace a potom zase požiadať o dotáciu. Mám na to možnosť, toto mi potvrdili na živnostenskom úrade.

Chcel by som sa Vás spýtať čo v tom prípade ak mi v tomto roku zatiaľ neuhradili 2 faktúry? Ak odovzdám živnosť musím spraviť aj daňové priznanie? Kým mi neuhradia faktúry, tak bankový účet nemôžem zrušiť. Bol by som veľmi rád, ak mi niekto napísal základný postup pri zrušení živnosti. Ďakujem.

Ak faktúry(pohľadávky) nebudú uhradené do dátumu ukončenia živnosti , tak ich zahrniete do základu dane(celkové príjmy), ako keby boli uhradené .

Zákon o dani z príjmu

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-a.html#hore)

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
neostar
07.08.11,20:32
Ďakujem za odpovede. Takže bankový účet dovtedy nemôžem zrušiť kým mi neuhradia pohľadávky? A s daňovým priznaním tiež musím počakať dovtedy kým mi neuhradia faktúry. No čo vtedy, ak mi náhodou nezaplatia? Vtedy budem musieť zaplatiť aj dane z týchto dlžných príjmov?
Katarina
07.08.11,21:11
Môžeš zrušiť bankový účet, ale daj vedieť odverateľovi, nech platí na tvoj osobný účet, resp. v hotovosti. Podanie daňového priznania nemá nič spoločné s úhradou faktúr. Treba podať do 31.3.2012. Pohľadávky treba dodaniť , t.j. zaplatiť daň v daňovom priznaní za rok 2011.
formulka
08.08.11,16:25
Ďakujem za odpovede. Takže bankový účet dovtedy nemôžem zrušiť kým mi neuhradia pohľadávky? A s daňovým priznaním tiež musím počakať dovtedy kým mi neuhradia faktúry. No čo vtedy, ak mi náhodou nezaplatia? Vtedy budem musieť zaplatiť aj dane z týchto dlžných príjmov?

Zita5 Už v predchádzajúcom príspevku presne odpovedala. Starostlivo prečítať !