janula26
24.07.11,19:46
Dobry vecer,
chcem sa spytat na postup pri odstupeni od dohody o vykonani prace pri rekonstrukcii bytu. Po mnohych a mnohych absolutne neprofesionalnych chybach zo strany stavbara- elektrikara- veduceho ostatnych zivnostnikov, po jeho hysterickych vystupoch a problematickej komunikacii, chceme ukoncit toto trapenie a najst niekoho ineho. Mame podpisanu len spominanu dohodu. Bohuzial, tam nie je uvedene, dokedy sa ma praca realizovat (nakolko sme nechali otvoreny termin, kvoli onjednavke sanity a obkladu). Zaplatena zaloha bola vyplatena pri podpise, zvysok by sa mal vyplatit po dokonceni prace. Ta je vsak asi len v polovici........
Prosim, poradte, ako sa z tejto situacie dostat a neprist pri tom o dalsie peniaze!
danushka
24.07.11,17:49
A máte v dohode aj zakotvené nejaké podmienky o odstúpení?
janula26
24.07.11,17:50
prave ze NIE....ale je tam nejaky paragraf 232 zakonnika. Hladala som to, nedava mi to zmysel.
danushka
24.07.11,18:02
To znamená, že keď ste si nedali žiadne dojednanie o odstúpení, nemáte ani zmluvné dojednanie sankciíí pri odstúpení.

Pekne ho vypoklonkuj. Každá zmluva je vypovedateľná. Ak sa nebudete vedieť dohodnúť, navrhni mu, že súd rozhodne a hlavne maj svedkov pri sebe. Vypovedaj mu dohodu písomne a pošli ju doporučene, to či ju prevezme je jeho problém. Ak ste komunikovali mailom, zašli mu presne túto výpoveď aj elektronicky. Urob si fotodokumentáciu pri svedkoch a nekomunikuj s ním sama.

Paragraf akého zákonníka je tam uvedený?
terezamaria
24.07.11,18:05
prave ze NIE....ale je tam nejaky paragraf 232 zakonnika. Hladala som to, nedava mi to zmysel.

Paragraf 232 ZP nemá niuč spoločné s prácami na dohodu o vykonaní práce.
Vyplať mu, čo mu chodí a môžeš aj písomne odstúpiť od dohody, kde uvedieš dôvod - nespokojnosť s vykonanými prácami, resp. nevhodné správanie šéfa.......jednoducho si to prispôsob situácii.
Mila123
24.07.11,18:05
Dobry vecer,
chcem sa spytat na postup pri odstupeni od dohody o vykonani prace pri rekonstrukcii bytu. Po mnohych a mnohych absolutne neprofesionalnych chybach zo strany stavbara- elektrikara- veduceho ostatnych zivnostnikov, po jeho histerickych vystupoch a problematickej komunikacii, chceme ukoncit toto trapenie a najst niekoho ineho. Mame podpisanu len spominanu dohodu. Bohuzial, tam nie je uvedene, dokedy sa ma praca realizovat (nakolko sme nechali otvoreny termin, kvoli onjednavke sanity a obkladu). Zaplatena zaloha bola vyplatena pri podpise, zvysok by sa mal vyplatit po dokonceni prace. Ta je vsak asi len v polovici........
Prosim, poradte, ako sa z tejto situacie dostat a neprist pri tom o dalsie peniaze!
Mňa by zaujímalo, prečo máš podpísanú zmluvu o vykonaní práce? si SZČO? či PO?
janula26
24.07.11,18:07
Stoji tam: XY a XY uzavieraju podla parag. 232 a nasl. Zakonnika prace tuto dohodu o vykonani prace. Dojednana pracovna uloha...Rekonstrukcia kupelne, vymena elektro-instalacie......atd
janula26
24.07.11,18:08
Mňa by zaujímalo, prečo máš podpísanú zmluvu o vykonaní práce? si SZČO? či PO?[/QUOTE]

Nie, nie som SZCO ani PO. Cela ta dohoda je divna.
danushka
24.07.11,18:09
No ja by som skôr povedala, že sa nejedná o dohodu podľa ZP, ale o akúsi dohodu, ktorú živnostník podpísal s Jankou ako zákazníčkou.
Celý čas to chápem takto.
terezamaria
24.07.11,18:09
§ 232 ZP pojednáva o odborovej organizácii a iných odborových náležitostiach....
Mila123
24.07.11,18:10
Mňa by zaujímalo, prečo máš podpísanú zmluvu o vykonaní práce? si SZČO? či PO?

Nie, nie som SZCO ani PO. Cela ta dohoda je divna.[/QUOTE]
prečo si takú podpísala????
danushka
24.07.11,18:11
Stoji tam: XY a XY uzavieraju podla parag. 232 a nasl. Zakonnika prace tuto dohodu o vykonani prace. Dojednana pracovna uloha...Rekonstrukcia kupelne, vymena elektro-instalacie......atd

Ah tak...

A Ty si to s ním podpísala ako jeho zamestnávateľ?
Si registrovaná takto na DÚ a nahlásila si dohodárov na SP?
terezamaria
24.07.11,18:11
Vôbec sa nestresuj, nemáš prečo. Raz si z niečím nespokojná, tak skončíš spoluprácu. Sú to Tvoje peniaze, takže si Ty vyberáš, kto Ti kúpelňu dokončí.

Ty v tej dohode figuruješ ako zamestnávateľ? Snáď nie!
janula26
24.07.11,18:11
Ano, presne tak, som zakaznicka. Len neviem, ako z tej slamastiky von. Ide o to, ze jeho praca je nekvalitna, stale vravi, ze on svoje chyby opravovat nebude (a tym myslim priecky nakrivo, nerovna podlaha...)
Existuje nejaky vzor pre to odstupenie?
ivka70
24.07.11,18:12
Stoji tam: XY a XY uzavieraju podla parag. 232 a nasl. Zakonnika prace tuto dohodu o vykonani prace. Dojednana pracovna uloha...Rekonstrukcia kupelne, vymena elektro-instalacie......atd


Fyzicka osoba nemoze uzavriet dohodu o vykonani prace s niekym inym.
Na to musis byt zamestnavatel, teda minimalne SZCO.

Ta vasa uzavreta zmluva je tak na 2 veci.
Mila123
24.07.11,18:14
To oni ti dali takú zmluvu podpísať???? myslím dohodu, pozri si, či majú na výkon stav, prác napr. živnosť.....aby si sa vedela brániť....
danushka
24.07.11,18:14
Ano, presne tak, som zakaznicka. Len neviem, ako z tej slamastiky von. Ide o to, ze jeho praca je nekvalitna, stale vravi, ze on svoje chyby opravovat nebude (a tym myslim priecky nakrivo, nerovna podlaha...)
Existuje nejaky vzor pre to odstupenie?

Mne z toho vychádza, že tento pánko robí túto robotu načierno a spolieha sa na fakt, že ľudia sú sprostí.
Vyprevaď ho zo svojho obydlia a povedz mu, že túto dohodu ukážeš daň. a živnostenskému úradu a bude mať opletačky so zákonom.

No ale akí sú títo čierni živnostníci vydr.aní :eek:...
terezamaria
24.07.11,18:15
Ano, presne tak, som zakaznicka. Len neviem, ako z tej slamastiky von. Ide o to, ze jeho praca je nekvalitna, stale vravi, ze on svoje chyby opravovat nebude (a tym myslim priecky nakrivo, nerovna podlaha...)
Existuje nejaky vzor pre to odstupenie?

K tomu nepotrebuješ vzor. Stačí keď napíšeš na jeho meno odstúpenie od prác na kúpelni, pre ....................../ dôvod/. Dátum a Tvoj podpis. Prípadne mu môžeš napísať, aby si prišiel zobrať, čo má u Teba dňa.........o ........hodine.
ivka70
24.07.11,18:16
Kludne napis na papier :

zrusenie dohody ....

a ze dohodu rusis ku dnu ... kvoli nekvalitne vykonanvanym pracam
veci, ktore ma u teba v byte, nech si prevezme vtedy a vtedy
janula26
24.07.11,18:17
Fyzicka osoba nemoze uzavriet dohodu o vykonani prace s niekym inym.
Na to musis byt zamestnavatel, teda minimalne SZCO.

Ta vasa uzavreta zmluva je tak na 2 veci.

Na tej dohode je uvedene: podpis zakaznika a peciatka a podpis podnikatela.....
Problem bol rpi podpisani v tom, ze sme sa ponahlali s prerabkou, tohto xsichta nam poradili znami. Nemali sme dovod mysliet si, ze cele sa to takto pototo.
Mila123
24.07.11,18:19
Na tej dohode je uvedene: podpis zakaznika a peciatka a podpis podnikatela.....
Problem bol rpi podpisani v tom, ze sme sa ponahlali s prerabkou, tohto xsichta nam poradili znami. Nemali sme dovod mysliet si, ze cele sa to takto pototo.

a známi boli s ich prácou spokojní????
ivka70
24.07.11,18:23
Na tej dohode je uvedene: podpis zakaznika a peciatka a podpis podnikatela.....
Problem bol rpi podpisani v tom, ze sme sa ponahlali s prerabkou, tohto xsichta nam poradili znami. Nemali sme dovod mysliet si, ze cele sa to takto pototo.

Este raz, ty ako fyzicka osoba nemozes uzatvarat s podnikatelom dohodu o vykonani prace podla zakonnika prace.

ale keby aj to nebola takto zle uzavreta zmluva (tiez si myslim, ze je to len fingovane a robi to pan podnikatel na cierno), tak nemozes nasilu trpiet nekvaitnu praciu, a vzdy mas pravo od zmluvy odstupit a do bytu ho viac nepustit.

On moze vypocitat, kolko uz u teba odpracoval a to by ste mali vyrovnat s tou zalohou, alebo nieco doplatit ci vratit.
Ak vsak odviedol nejaku pracu nekvalitne, mas pravo ziadat, aby ju odviedol riadne, ked si ju fakturuje.
danushka
24.07.11,18:23
Na tej dohode je uvedene: podpis zakaznika a peciatka a podpis podnikatela.....
Problem bol rpi podpisani v tom, ze sme sa ponahlali s prerabkou, tohto xsichta nam poradili znami. Nemali sme dovod mysliet si, ze cele sa to takto pototo.
Ale Ty sa ničoho neboj. S takouto dohodou by dotyčný pred súdom nepochodil.
Totiž on mal s tebou uzatvoriť zmluvu o dielo podľa Obch. zákonníka ak sa vydáva za živnostníka. Váš vzťah sa neriadi Zákonníkom práce božinečku.
janula26
24.07.11,18:23
a známi boli s ich prácou spokojní????

Ano boli, ale im robil iba kupelnu a u nas sa robil cely byt. Vsetko bolo v poriadku pri buracich pracach, ale ked prislo na stavanie....manzel musel kupit vlastny uholnik, zistil, ze ten ich je nepresny......a od toho sa zacalo vsetko odvijat: priecka, ktora nie je v uhle s druhou stenou. Pri zakladani prvej rady tehal, keby tam manzel nie je, tak to zase zalozia uplne zle. Posuvne dvere, teda ich zarubnu dali od steny 20cm, my sme chceli 5cm.....atd
danushka
24.07.11,18:27
Ano boli, ale im robil iba kupelnu a u nas sa robil cely byt. Vsetko bolo v poriadku pri buracich pracach, ale ked prislo na stavanie....manzel musel kupit vlastny uholnik, zistil, ze ten ich je nepresny......a od toho sa zacalo vsetko odvijat: priecka, ktora nie je v uhle s druhou stenou. Pri zakladani prvej rady tehal, keby tam manzel nie je, tak to zase zalozia uplne zle. Posuvne dvere, teda ich zarubnu dali od steny 20cm, my sme chceli 5cm.....atd

Jáj, tak ich je tam viac u Vás...
Júj, to by si ale naši páni úradníci zgustli u Vás, keby tak náhodou došli na kontrolu, uf, uf, to by bola podívaná...
janula26
24.07.11,18:30
Jáj, tak ich je tam viac u Vás...
Júj, to by si ale naši páni úradníci zgustli u Vás, keby tak náhodou došli na kontrolu, uf, uf, to by bola podívaná...

danushka, co tym presne myslis? ze by si uradnici zgustli...akych myslis uradnikov?
danushka
24.07.11,18:37
danushka, co tym presne myslis? ze by si uradnici zgustli...akych myslis uradnikov?

Myslím tým konkrétne to, že on vystupuje ako živnostník a zamestnáva ďaľších ľudí, ktorých dám krk na to neeviduje nikde ako zamestnávateľ a ani ich nemá úrazovo poistených v SP, čo je dosť veľké riziko pri takýchto prácach.

Keď si to rozmeníš na drobné a nepreukáže sa Ti živnostenským oprávnením, tak dôjdeš k faktu, že vykonáva trestnú činnosť.

Pretože nepovolené podnikanie je trestné.
A že podniká nepovolene by som takto zdiaľky nevyvracala, lebo úplne inú zmluvu by Ti dal podpísať, keby bol opak pravdou.

Ale toto je len môj dojem, veď sa ho opýtaj sama. Stačí nakuknúť na nete do živnostenského registra a podľa mena a priezviska overiť, či je živnostník, resp. do obch. registra.
janula26
24.07.11,18:43
Myslím tým konkrétne to, že on vystupuje ako živnostník a zamestnáva ďaľších ľudí, ktorých dám krk na to neeviduje nikde ako zamestnávateľ a ani ich nemá úrazovo poistených v SP, čo je dosť veľké riziko pri takýchto prácach.

Keď si to rozmeníš na drobné a nepreukáže sa Ti živnostenským oprávnením, tak dôjdeš k faktu, že vykonáva trestnú činnosť.

Pretože nepovolené podnikanie je trestné.
A že podniká nepovolene by som takto zdiaľky nevyvracala, lebo úplne inú zmluvu by Ti dal podpísať, keby bol opak pravdou.

Ale toto je len môj dojem, veď sa ho opýtaj sama. Stačí nakuknúť na nete do živnostenského registra a podľa mena a priezviska overiť, či je živnostník, resp. do obch. registra.

danushka, on je zivnostnik od maja 2010. Tych dalsich chlapov asi neeviduje, to je dost pravdepodobne!
Ked uz raz niekto dostane zivnostensky, plati mu stale, neobmedzene? Alebo sa musi tento list opatovne aktualizovat? Neviem, nevyznam sa

a inak, DAKUJEM za rady
Mila123
24.07.11,18:46
danushka, on je zivnostnik od maja 2010. Tych dalsich chlapov asi neeviduje, to je dost pravdepodobne!
Ked uz raz niekto dostane zivnostensky, plati mu stale, neobmedzene? Alebo sa musi tento list opatovne aktualizovat? Neviem, nevyznam sa

a inak, DAKUJEM za rady

pozri si ho na www.zrsr.sk podľa napr. aj mena a priezviska a uvidíš či je tam evidovaný, či napr. nepozastavil platnosť ŽO........a tú zmluvu, dohodu, kt. ti dal podpísať? totálna hov...ina......má ti dať narp. faktúru a pred tým podpísať napr. zmluvu o dielo......
danushka
24.07.11,18:57
danushka, on je zivnostnik od maja 2010. Tych dalsich chlapov asi neeviduje, to je dost pravdepodobne!
Ked uz raz niekto dostane zivnostensky, plati mu stale, neobmedzene? Alebo sa musi tento list opatovne aktualizovat? Neviem, nevyznam sa

a inak, DAKUJEM za rady

No tak ak je živnostník, z právneho hľadiska so zmluvou o vykonaní práce nemá šancu uspieť pri akomkoľvek dovolávaní sa účinnosti dohody na súde.

Ako živnostník mal s Tebou spísať objednávku a Zmluvu o dielo tak, ako Ti už bolo spomínané.

Zdôvodni mu tieto skutočnosti písomne a odstúp od tejto právne nepodloženej dohody.
janula26
24.07.11,19:11
Manžel podpisoval tuto dohodu ako zakaznik. Aj ked je povolanim slobodny umelec, ma pridelene DICo na zaklade zmluv podla autorskeho zakona. Nema zivnostensky list, takze tu dohodu ani nepodpisoval ako SZCO. Vlastne o tom ten dotycny stavbar ani nevie.
Moze mat tato skutocnost nejaky vplyv pri odstupeni od tej absurdnej dohody?
Mila123
24.07.11,19:13
Manžel podpisoval tuto dohodu ako zakaznik. Aj ked je povolanim slobodny umelec, ma pridelene DICo na zaklade zmluv podla autorskeho zakona. Nema zivnostensky list, takze tu dohodu ani nepodpisoval ako SZCO. Vlastne o tom ten dotycny stavbar ani nevie.
Moze mat tato skutocnost nejaky vplyv pri odstupeni od tej absurdnej dohody?
Na dohode je uvedený kto ako zamestnávateľ? manžel?
janula26
24.07.11,19:16
Prave, manzel je tam uvedeny, ale ako zakaznik. Na tej dohode nie je ani zmienka o zamestnavatelovi...
Mila123
24.07.11,19:19
Prave, manzel je tam uvedeny, ale ako zakaznik. Na tej dohode nie je ani zmienka o zamestnavatelovi...

je to teda dohoda o vykonaní práce??? (takýto typ dohody poznám , kt. sa vyhotovuje na základe PPV vzťahov)....podľa akého zákona?
janula26
24.07.11,19:23
je to teda dohoda o vykonaní práce??? (takýto typ dohody poznám , kt. sa vyhotovuje na základe PPV vzťahov)....podľa akého zákona?

Je tam pisany paragraf 232 a Zakonnik prace.....mne sa skor zda, ze ten zakon vobec nesuvisi s tym, ze si u zivnostnika objednavame rekonstrukcne prace.
A hlavne, na tej dohode je uvedeny podpis zakaznika (manzela) a peciatka a podpis podnikatela (toho stavbara).
Mila123
24.07.11,19:42
Je tam pisany paragraf 232 a Zakonnik prace.....mne sa skor zda, ze ten zakon vobec nesuvisi s tym, ze si u zivnostnika objednavame rekonstrukcne prace.
A hlavne, na tej dohode je uvedeny podpis zakaznika (manzela) a peciatka a podpis podnikatela (toho stavbara).
je to také...celé nejaké pochybné......ale ako ti radili predchádzajúci poraďaci, urob s nim rýchly koniec....ale ak by ti mal nejaké peniaze vrátiť, ťažko ich budeš vymáhať.......
držím palce....
janula26
24.07.11,20:13
danushka, mame mat pri tom odstupeni aj svedkov z tretej strany? alebo stacim ja s manzelom?
danushka
25.07.11,09:59
danushka, mame mat pri tom odstupeni aj svedkov z tretej strany? alebo stacim ja s manzelom?

No keďže sme sa pomaličky prekusali k podrobnostiam, tak ja by som napísala písomne odstúpenie od zmluvy,ktorá právne neobstojí a zaslala ho doporučene a dotyčný keby mal prísť prevziať ku mne pracovné náradie, určite by som chcela mať ešte nejakého svedka okrem manžela.
janula26
25.07.11,13:25
No keďže sme sa pomaličky prekusali k podrobnostiam, tak ja by som napísala písomne odstúpenie od zmluvy,ktorá právne neobstojí a zaslala ho doporučene a dotyčný keby mal prísť prevziať ku mne pracovné náradie, určite by som chcela mať ešte nejakého svedka okrem manžela.

Tak, už sme dotyčného vyhodili z bytu...vlastne sa vyhodil sám, keď odmietol napraviť chybu a keď odchádzal dole schodmi vravel, že už sa nevráti....no konečne! Pred chvíľou sme mu doporučene poslali odstúpenie od dohody (ktorá je vlastne úplne neplatná) a jeho kópiu mu zaslali mailom. Ako perličku si nechávame nahrávku jeho hysterického výstupu v mobile. A, aby som nezabudla, vravel, že sa stretneme na súde.....
janula26
25.07.11,14:34
[QUOTE=danushka;1804427]Myslím tým konkrétne to, že on vystupuje ako živnostník a zamestnáva ďaľších ľudí, ktorých dám krk na to neeviduje nikde ako zamestnávateľ a ani ich nemá úrazovo poistených v SP, čo je dosť veľké riziko pri takýchto prácach.

Keď si to rozmeníš na drobné a nepreukáže sa Ti živnostenským oprávnením, tak dôjdeš k faktu, že vykonáva trestnú činnosť.


Keď sa potvrdí fakt, že zamestnáva iných ľudí bez toho aby ich registroval a neodvádzal poistné do SP, komu to uškodí? Len jemu alebo aj tým zamestnancom?
Petra Nová
25.07.11,14:51
Veľa je tu toho napísané, neprečítala som všetko, len poslednú stranu. Dobre ste postupovali, keď ste odstúpili od zmluvy. Predpokladám, že v tom odstúpení ste označili zmluvu od ktorej odstupujete(názvom a dátumom) a uviedli aj konkrétny dôvod, pre ktorý od zmluvy odstupujete. Ide teraz o to, či budete chcieť vrátiť časť zálohy, napr. z dôvodu, že práce neboli vykonané v rozsahu, ktorý by zodpovedal skutočne vykonaným prácam. Mali by ste si ešte dnes vyhotoviť fotodokumentáciu všetkého, čo a ako bolo v byte v rámci zmluvy urobené (pre prípad sporu). Je to vhodné mať aj pre ďalšieho dodávateľa, ktorý práce dokončí.
janula26
25.07.11,16:33
Veľa je tu toho napísané, neprečítala som všetko, len poslednú stranu. Dobre ste postupovali, keď ste odstúpili od zmluvy. Predpokladám, že v tom odstúpení ste označili zmluvu od ktorej odstupujete(názvom a dátumom) a uviedli aj konkrétny dôvod, pre ktorý od zmluvy odstupujete. Ide teraz o to, či budete chcieť vrátiť časť zálohy, napr. z dôvodu, že práce neboli vykonané v rozsahu, ktorý by zodpovedal skutočne vykonaným prácam. Mali by ste si ešte dnes vyhotoviť fotodokumentáciu všetkého, čo a ako bolo v byte v rámci zmluvy urobené (pre prípad sporu). Je to vhodné mať aj pre ďalšieho dodávateľa, ktorý práce dokončí.


Ano, ano, aj som napisala, ze odstupujeme od dohody zo dna xy z dovodu nespokojnosti s doteraz vykonanymi pracami. Foto mame, dnes tam bol pan s laserovou vodovahou, zmeral odchylku tej postavenej steny- 4 cm!
dakujem vsetkym za rady a prinosnu diskusiu :)
rodina1
25.07.11,16:38
Keď sa potvrdí fakt, že zamestnáva iných ľudí bez toho aby ich registroval a neodvádzal poistné do SP, komu to uškodí? Len jemu alebo aj tým zamestnancom?

To, že zamestnáva ľudí "načierno" uškodí jemu, ale aj jeho tzv. zamestnancom. Ak neboli prihlásení na SP, ZP, a peniaze im vyplácal "na ruku" je to čierna práca a nakoľko z príjmu nebola odvádzaná žiadna daň tak ide aj o trestný čin.
janula26
25.07.11,16:45
To, že zamestnáva ľudí "načierno" uškodí jemu, ale aj jeho tzv. zamestnancom. Ak neboli prihlásení na SP, ZP, a peniaze im vyplácal "na ruku" je to čierna práca a nakoľko z príjmu nebola odvádzaná žiadna daň tak ide aj o trestný čin.

Presne to som si myslela.... Pytala som sa to preto, lebo on sa zacal vyhrazat sudom! To mi pride absurdne. Ved musi sam dobre vediet, ze tu trestnu cinnost vykonava. No, kazdemu sa raz vsetko vrati...