Daniela 7
24.07.11,20:23
Ahojte
Pýtam sa miesto kamarátky.Predáva kancelárske potreby a súčasťou sú aj obálky.Tovar si zakúpi vo veľkosklade a potom ho predáva cez eshop.A tovar často posiela aj v bublinkovej obálke.Ako sa vlastne ten tovar účtuje?Ona kúpi napr.100 kusov nejakého tovaru aj obálky a v nich posiela ten tovar.Kam v účtovníctve zaradí tie použité obálky ako balné?Nemala ich na vlastnú spotrebu,ale na zaslanie tovaru.Ale pri kontrole musí vydokladovať presne čo a ako použila.
danushka
24.07.11,18:31
Ja by som to v JÚ účtovala ako nákup materiálu a to balné by bol príjem za služby, nie príjem z predaja tovaru.
zk24
24.07.11,18:37
Ahojte
Pýtam sa miesto kamarátky.Predáva kancelárske potreby a súčasťou sú aj obálky.Tovar si zakúpi vo veľkosklade a potom ho predáva cez eshop.A tovar často posiela aj v bublinkovej obálke.Ako sa vlastne ten tovar účtuje?Ona kúpi napr.100 kusov nejakého tovaru aj obálky a v nich posiela ten tovar.Kam v účtovníctve zaradí tie použité obálky ako balné?Nemala ich na vlastnú spotrebu,ale na zaslanie tovaru.Ale pri kontrole musí vydokladovať presne čo a ako použila.

Podľa mna je to obycajna spotreba materialu.
stewo
29.07.11,05:09
Je to spotreba materialu , klasicky vydaj firmy ako napr.lepiaca paska alebo pera a pod.
Daniela 7
11.10.11,09:37
Dúfam,že som toto pochopila správne.Ak si nakúpim obálky na zasielanie tovaru,tak je to vlastne v PD v alfe príjem za výrobky a služby a ak v nich budem posielať ten tovar,tak je to výdavok za materiál?A musím aj pri obálkach určených na zasielanie tovaru viesť skladovú evidenciu?A ak zaplatím poštovné na pošte,je to prevádzková réžia? Prosím o poradenie.Dakujem
zk24
11.10.11,09:43
Dúfam,že som toto pochopila správne.Ak si nakúpim obálky na zasielanie tovaru,tak je to vlastne v PD v alfe príjem za výrobky a služby a ak v nich budem posielať ten tovar,tak je to výdavok za materiál?A musím aj pri obálkach určených na zasielanie tovaru viesť skladovú evidenciu?A ak zaplatím poštovné na pošte,je to prevádzková réžia? Prosím o poradenie.Dakujem

Nakup obalok nemoze byt prijem za vyrobky a sluzby....

Neviem ako sa uctuje v JU, ale predpokladam ze nakup obalok je jednoduchy VOZD, nejake kancelarske potreby...
Daniela 7
11.10.11,09:46
preto sa na to pýtam,ako by som to mala účtovať.
AlaNR
11.10.11,09:48
Nákup obálok - prevádzková réžia
Poštovné - v podobe poplatku, ktorý zaplatíš pošte - prevádzková réžia

Ak na doklad alebo faktúru dáš položku "poštovné a balné" (do tohoto môžeš zarátať sumu poštovného a aj nákupnúcenu obálky, alebo si určíš paušálny poplatok) tak potom toto účtuješ ako tržbu z predaja služieb.
Daniela 7
11.10.11,09:57
Dakujem
A musím si viesť aj pri týchto obálkach určených na zasielanie tovaru skladovú evidenciu?Mne ak niekto zaplatil za tovar tak ja som do faktúry dala poštovné a balné a v PD v alfe som to poštovné a balné účtovala ako prevádzkovú réžiu.
AlaNR
11.10.11,10:08
Poštovné a balné, ak je uvedené na faktúre a zákazník ti ho platí spolu s cenou tovaru, nemôžeš účtovať ako výdavok v prevádzkovej réžii, keďže je to príjem za službu.

Do prevádzkovej réžie účtuješ doklady o kúpe obálok a doklady o úhrade poštovného z pošty ...

To sú dve veci - príjem - výdaj...

Čo sa týka skladovej evidencie - my pri takýchto veciach charakteru kancelárskych potrieb, evidenciu nevedieme. U teba sa pravdebodobne bude rovnať nákup obálok aj ich výdaju. Nevidím dôvodu viesť na obálky skladovú evidenciu.
Daniela 7
11.10.11,10:22
Som z toho trošku domotaná.A asi sme sa moc nepochopili.Vysvetlím to takto:Ja som kúpila obálky určené na zasielanie tovaru.To je moj výdavok na prevádzkovú réžiu.NIekto si kúpi odo mňa napr.mobilný telefon v sume 100 €Poštovné a balné je vo výške 2,50 €.On mi na účet zaplatí sumu 102,50 €.Zvlášť účtujem príjem za tovar-mobil a zvlášť poštovné a balné ako príjem za výrobky a služby.Následne na to ja ten tovar zabalím a idem s ním na poštu.A tam ja zaplatím to poštovné v hotovosti.A to je môj výdavok na čo?Jediné čo mi tam sedí,je prevádzková réžia.
AlaNR
11.10.11,10:24
Presne tak, tebou zaplatené poštovné je prevádzková réžia.

Prochopili sme sa správne
Daniela 7
11.10.11,10:29
Veľmi pekne ďakujem.
Sarlotka
11.10.11,15:42
ja by som to úctovala inak

1. nákup obálok - VOZP materiál

Opatrenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky MF/27076/2007-74

§ 11
Zásoby

Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce,obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do dobyjeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako:

obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu
a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru
a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly
dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú
vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

2 predaj tovaru:
napr. tovar 100 + postovne balne 2,50 Eur = 102,50 Eur

102,50 Eur POZD - tovar

3. poštovné na pošte , ktoré uhradíte VOZP - réžia
Daniela 7
11.10.11,16:04
Ahoj
Čo je to POVZ?
Sarlotka
11.10.11,19:34
Ahoj
Čo je to POVZ?,

jaaaj pardon chcela som napisat prijimy ovplyvnujuce zaklad dane...:DDD pisala som dost frisko.. ospravedlnujem sa za skratku...:)))
Daniela 7
18.10.11,14:33
Na faktúre mám tieto položy:
obálky 25 € - tie sú na zasielanie tovaru
textil 158 € - ten budem dalej predávať
poštovné 3,62 €
Ako toto zaúčtujem presne v alfe.Nie som platca DPH
Daniela 7
22.10.11,09:12
Ahojte
Mohli by ste ma len opraviť ak som niečo zle zaúčtovala? Prišla mi faktúra s týmito položkami:
obálky 25 € - tie sú na zasielanie tovaru
textil 158 € - ten je na predaj
poštovné 3,62 €
Ja som to v JÚ v programe alfa dala takto:
Dala som si faktúru do záväzkov,ktorú som následne spárovala ako môj výdavok z pokladnice.Obálky na zasielanie tovaru som si dala ako výdavok za materiál,textil spolu s poštovným som dala ako výdavok za tovar,lebo ten budem následne predávať ďalej.Samozrejme že textil som si nahodila aj do skladu.Je to správne?