luubaa08
25.07.11,10:20
dobry den,
byvam v 2 izbovom byte bez balkonu a rozhodli sme sa s manzelom dat si namontovat klimu. vonkajsia klimatizacna jednotka musi byt namontovana na fasade. Volala som na bytove druzstvo, aky je postup. Vraj je potrebne splnit dve podmienky - vyvesit oznam 7 dni pre zacatim podpisovej akcii a v podpisovej akcii zozbierat nadpolovicnu vacsinu podpisov vlastnikov bytov.
kedze som nevedela, ze niekto moze napadnut tuto 7 dnovu ohlasovaciu povinnost, zacala som zbierat podpisy uz 2 dni po vyveseni oznamu. Zatial mi takmer kazdy vlastnik, ktory bol doma podpis dal a neml problem s montazou klimy. len 3 nesuhlasia a medzi nimi je aj domovnik, ktory sa rozhodol tuto moju podpisovu akciu napadnut a zmarit.
hned na dalsi den vyvesil u nas vo vchode oznam velkosti A3 a nezabudol svoje body zvyraznit zvyraznovacom. oznam obsahuje nasledovne:
Vazeni vlastnici bytov, nakolko v dome prebeha podla zakona c.182/1993 Z.z. nezakonne pisomne hlasovanie (moznost nahliadnut do zakona ma kazdy, kto o zo poziada predsedu VCS) som nuteny Vas informovat o co sa jedna. Pani J.(uviedol cele priezvisko) ma zaujem namontovat si na fasadu pod oknom z vchodovej casti domi vonkajsiu klimatizacnu jednotku. Ked zanedbame esteticku stranku danej veci ( tieto jednotky kazia vzhlad domu z celnej strany), su tu aj ine podstatne dolezitejsie zalezitosti. Dana montaz sa stane predsedensom a na fasade domu zacnu pribudat klimatizacne jednotky roznej kvality, nakolko cinske vyrobky su dnes dostupne kazdemu.
1. Vonkajsie jednotky maju pri prevadzke v noci a cez den hlucnost od 45-65dB (klimatizacna jednotka pani J.) podla jej vyjadrenia ma hlucnost 56dB. Zariadenie, cim je starsie je aj hlucnejsie a v danom priestore sa nachadzaju okna obyvaciek a spalni, celkovo 24 bytov.
2. Nikto nezaruci, ze pri jednotkach nebude zatekat, nakolko panelove domy maju vlastny pohyb a zateplenie taktiez. Preto akykolvek predmet, ktory sa do zateplenia namontuje a utesni, skor ci neskor sa od zateplenia utrhne.
3. V dnesnej dobe sa pouzivaju klimatizacne jednotky, ktore nepotrebuju vonkajsie jednotky napr. Klimatizacie bez vonkajsej jednotky IVAR UNICO STAR, IVAR UNICO SKY, ARTE - DOPPIO, UNICO STAR. Preto montovat vonkajsie jednotky je neopodstatnene.
4. Velmi lahko sa podpisuje nieco ostatnym vlastnikom, ktorych sa hlucnost netýka, ich bolest nastane az ked ich sused namontuje podobne zariadenia k ich oknu, preto je dolezite uvedomit si toto este pred podpisom cohokolvek.
Predsesa VCS 0303.

Pan domovnik od prveho momentu, ked som mu oznamila, ze si chceme dat namontovat klimu s tymto nesuhlasi. Ako sa raz vyjadril, 2 izbovym bytom, ktore nemaju balkon, nikdy nepovoli namotovat si klimu. Preco mam byt ja diskriminovana voci ostatnym. Ved mam predsa rovnake pravo, zaplatila som si za byt to co ostatni.

Dalsia vec, na nasom dome su na vonkajsej strany balkonov namontovane dve klimatizacne jednotky. Tymto susedom domovnik problem nerobil, hoci pre nich plati ten isty bod ohladom hlucnosti, estetickej stranky a neopodstatelnosti namotovania si vonkajsej jednotky.

Som rozhodnuta toto jeho chovanie riesit, kedze pred obyvatelmi bytov pospinil moju osobu a mari moju podpisovu akciu.

Na bytovom druzstve mi poradili len jedno, vyvesit oznam o podpisovej akcii este raz, nechat ho 7 dni a az potom nanovo zbierat podpisy. Ale obavam sa, ze uz sa mi neporadi pozbierat dostatocne mnostvo, po tomto ozname, ktory domovnik vyvesil.

Bolo to z jeho strany v sulade zo zakonom? Existuju na to nejake "paky"?

Dakujem za rady
Lotarka
25.07.11,09:37
Pozor, písomné hlasovanie má svoje pravidlá:

(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom "áno" a druhý slovom "nie". Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.
luubaa08
25.07.11,09:50
zakon 182/1993 Z.z. ovladam. nemusite mi ho citovat. ja len chcem vediet, ci to, co spravil zastupca vlastnikov, ze mari moju podposivu akciu a ovplyvnuje nazor ostatnych obyvatelov je v sulade so zakonom. to by sme si predsa kazdy mohli hocico vyvesit na vchodove dvere a verejne ohovarat susedov, menovat ich a pod.
Lotarka
25.07.11,10:49
V zákone som si nevšimla žiadnu zmienku o nejakých podpisových akciách.
Môj názor je ten, že ako všetko, aj toto má dve strany mince, preto je vhodné informovať vlastníkov úplne a pravdivo, teda nepodávať len časť informácii, čo sa zvyčajne robí pri nezákonnom zbieraní podpisov po bytoch.
Niečo takého by som riešila buď bodom na schôdzi vlastníkov alebo ak nie je plánovaná schôdza, tak podobným vyvesením informačného oznamu domovníka, správcu, samozrejme, kde by nebol vyjadrení ich názor, ale len vecné fakty, ktorých tam uviedol podľa mňa dosť. A potom následne riadnym písomným hlasovaním.

Vaša podpisová akcia podľa mňa nie je v súlade zo zákonom a či oznam Vášho domovníka je porušením nejakého zákona, to bohužial neviem, no neodpustila som si svoj názor.
Zitulda
25.07.11,12:08
Podal si si žiadosť na družstvo a máš ich písomný súhlas? A aké stanovisko Ti dal stavebný úrad k tvojej žiadosti o osadenie klimatizačnej jednotky na fasáde?
luubaa08
25.07.11,12:54
stavebny urad s tym nic nema. volali sme na stavebny urad a tam nam povedali, ze kedze to nie je pristavba, prestavba, nadstavba...ale len namontovanie technickeho zariadenia, tak oni s tym nic nemaju a nepotrebujeme ziadne povolenie.
luubaa08
25.07.11,12:56
v zakone sa pise o pisomnom hlasovani t.j. podpisovej akcii. a bytove druzstvo petrzalka, nas spravca mi povedal, ze tieto dve podmienky je potrebne splnit. domovnik je len zastupca vlastnikov, nie je spravca, nema pravo rozhodovat v mene ostatnych vlastnikov.
luubaa08
25.07.11,12:59
nezakonne na podpisovej akcii bolo len to, ze sme nedodrzali 7 dnovu oznamovaciu povinnost. viac nie je co napadnut. a kazdy a jeden obyvatel domu sa moze pytat, klast otazky ohladom klimy a my nemame dovod nikoho zavadzat. nepochopili ste, ze si chcem namontovat klimatizacnu jednotku aby mi sluzila, nie aby som chcela postvat proti sebe susedov.
Zitulda
25.07.11,13:20
Nooo neviem, neviem, ale "že s tým stavebný úrad nič nemá" nie je celkom pravda už iba z jediného dôvodu. Je to zásah do fasády a každú zmenu (či už len zasklenie balkónov) je nutné ohlásiť na stavebný úrad. Nehovorila som o tom, že stavebný úrad Ti dáva na to stavebné povolenie. Čiže musíš si splniť ohlasovaciu polovinnosť na stavebnom úrade podľa zákona a žial, viem o čom píšem!
Zitulda
25.07.11,13:21
a ešte jedna rada, nerieš svoje problémy hneď sťažnosťou na zástupcu vôlastníkov:)
Kvaka
25.07.11,13:47
v zakone sa pise o pisomnom hlasovani t.j. podpisovej akcii. a bytove druzstvo petrzalka, nas spravca mi povedal, ze tieto dve podmienky je potrebne splnit. domovnik je len zastupca vlastnikov, nie je spravca, nema pravo rozhodovat v mene ostatnych vlastnikov.
Kto to hlasovanie vyhlásil? Lotarka ti správne citovala zákon, a aj keď tvrdíš, že ho poznáš, ešte raz si prečítaj tmavooznačenú časť. Písomné hlasovanie môže u vás vyhlásiť len správca alebo zástupca vlastníkov, predpokladám, že nie ste spoločenstvo vlastníkov.
luubaa08
25.07.11,16:07
podpisovu akciu vyhlasil spravca. Bytove druzstvo mi poslalo oficialne oznamenie o konani podpisovej akcii, ze svojim podpisom vlastnici bytu daju suhlas pani J. na namontovanie klimatizacnej jednotky na fasadu. dnes som sa bavila s pravnickou. neporusila som ziaden zakon, ako vo svojom ozname pise domovnik. neurobila som ziaden priestupok, takze ho mozem zalovat za zavadzanie, nepravdive iinformacie a hlavne porusenie osobnej slobody kedze udava na ozname cele moje meno...
buchač
25.07.11,16:28
podpisovu akciu vyhlasil spravca. Bytove druzstvo mi poslalo oficialne oznamenie o konani podpisovej akcii, ze svojim podpisom vlastnici bytu daju suhlas pani J. na namontovanie klimatizacnej jednotky na fasadu. dnes som sa bavila s pravnickou.
Čo právnik , to iný názor ...
neporusila som ziaden zakon, ako vo svojom ozname pise domovnik. neurobila som ziaden priestupok, takze ho mozem zalovat za zavadzanie, nepravdive iinformacie a hlavne porusenie osobnej slobody kedze udava na ozname cele moje meno...

...hej hlavne to ...osobná sloboda ...


1. Základné ľudské práva a slobody (čl. 14 - 25):

spôsobilosť každého na práva;
právo na život (problematika prerušenia tehotenstva, trestu smrti);
nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia (môže byť obmedzená v zákonom ustanovených prípadoch);
zákaz mučenia, krutého, neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestu;
osobná sloboda (napr. obmedzenie osobnej slobody – zadržanie obvineného alebo podozrivého, väzba, ústavná zdravotnícka starostlivosť, skúmanie duševného stavu);
zákaz nútených prác alebo služieb (výnimky sú prípustné napríklad v prípade osôb vo výkone trestu odňatia slobody, odsúdených na iný trest, vojakov, živelných pohrôm,
pri ochrane života, zdravia, menších obecných služieb na základe zákona);
právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena, na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do rodinného a súkromného života;
ochrana pred neoprávneným zhromažďovaním, uverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe;
právo vlastniť majetok (ochrana vlastníctva, obmedzenie vlastníckeho práva, dedenie, vyvlastnenie);
nedotknuteľnosť obydlia (na vstup je potrebný súhlas toho, kto v ňom býva; sú stanovené aj výnimky, napríklad v prípade domovej prehliadky v trestnom konaní,
pri ochrane života, zdravia, majetku osôb, ochrane práv a slobôd iných, odvrátení závažného ohrozenia verejného poriadku);
listové tajomstvo, tajomstvo dopravovaných správ, iných písomností, ochrana osobných údajov;
sloboda pohybu a pobytu, zákaz vyhostenia vlastného občana (zákon môže tieto slobody obmedziť, ak je to nevyhnutné pre bezpečnosť štátu, udržanie verejného poriadku, ochranu zdravia alebo ochranu práv a slobôd iných a na vymedzených územiach aj v záujme ochrany prírody);
sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery, právo zmeniť náboženské vyznanie a vieru, verejne prejavovať svoje zmýšľanie, náboženstvo, vieru, zúčastňovať sa náboženských obradov, vyučovania náboženstva, organizácia cirkví (tieto práva je možné obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia nevyhnutné v demokratickej spoločnosti na ochranu verejného poriadku, zdravia a mravnosti alebo práv a slobôd iných);
branná povinnosť, vojenská služba (nikto nemôže byť nútený k výkonu vojenskej služby, ak je to v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským vyznaním).

...kde je to porušenie osobnej slobody ???

Prepáč , ale má sa hádam o Tebe zmieňovať ako o X.Y ...???
Predsa uverejnením mena a priezviska nič neporušuje ....to by mohol potom hociktorý sused porušiť ústavu ,ak by Ťa , napríklad , na chodníku pred barákom oslovil konkrétnym menom ...

Čistá paranoja ...:confused:


Ozaj .....domovník a zástupca vlastníkov bytov je niečo úplne iné ...capisci ???
Kvaka
25.07.11,16:35
podpisovu akciu vyhlasil spravca. Bytove druzstvo mi poslalo oficialne oznamenie o konani podpisovej akcii, ze svojim podpisom vlastnici bytu daju suhlas pani J. na namontovanie klimatizacnej jednotky na fasadu. dnes som sa bavila s pravnickou. neporusila som ziaden zakon, ako vo svojom ozname pise domovnik. neurobila som ziaden priestupok, takze ho mozem zalovat za zavadzanie, nepravdive iinformacie a hlavne porusenie osobnej slobody kedze udava na ozname cele moje meno...
Ak teda správca vyhlásil písomné hlasovanie, mal tam byť uvedený aj dátum hlasovania. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní aj o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania. Ak si začala zbierať podpisy skôr, tak si porušila v tomto bode zákon, hlasovanie je neplatné a malo by sa zopakovať, správca má pravdu.
bettylou
25.07.11,17:31
nerieš domovníka (či kto to bol), rieš svoju klimatizáciu - na to je lepšie sa sústrediť, a hlavne odvahu.
Gapo
25.07.11,17:32
Tvoje otázka znela, či môžeš podať sťažnosť a ZV.
Odpoveď je, môžeš.
Otázka je, čo s tým dosiahneš?
Matias.S
26.07.11,06:16
podpisovu akciu vyhlasil spravca. Bytove druzstvo mi poslalo oficialne oznamenie o konani podpisovej akcii, ze svojim podpisom vlastnici bytu daju suhlas pani J. na namontovanie klimatizacnej jednotky na fasadu. dnes som sa bavila s pravnickou. neporusila som ziaden zakon, ako vo svojom ozname pise domovnik. neurobila som ziaden priestupok, takze ho mozem zalovat za zavadzanie, nepravdive iinformacie a hlavne porusenie osobnej slobody kedze udava na ozname cele moje meno...

Moj osobný názor ako zástupcu vlastníka bytov je, že si si síce zvolila dobrý postup avšak si neuviedla všetky potrebné náležitosti .... nie je v záujme zástupcov (aspon môj nie) škodiť vlastníkom bytov, avšak musíš sa na to pozrieť zo širšieho hľadiska. Ak máte zateplenú bytovku sú určité parametre, ktoré je potrebné dodržať (vzhľad a hlavne funkčnosť zateplenia, systémové riešenie pre inštaláciu klímy do všetkých bytov ...). Podľa mňa to nebolo nič osobné, len viem aký je prístup bytového družstva k takýmto požiadavkám ... povolia skoro všetko (asi to bude ich odbornosťou) aj keď ich nechcem urážať. Minule sa mi stalo, že povolili vybúranie všetkých priečok aj nosných v byte a to bez projektu ... takže obavy sú na mieste a je lepšie si to nechať odsúhlasiť na schôdzy a tak predísť takýmto naťahovačkám. Viem, že je to zložité avšak radšej skôr ako potom mrhať energiou na právnikov.

P.S.: Právne to, že vyvesil tvoje meno domovník neporušil žiaden zákon, nakoľko uviedol oznam, ktorý si mala dať ty, že chceš zbierať podpisy ...
luubaa08
26.07.11,11:12
zabudla som Vam napisat, ze na oznameni o konani podpisovej akcii boli vsetky nalezitosti zakona- cas, miesto konania podpisovej akcii. jedna jedina podmienka nebola dodrzana a to 7 dnova ohlasovacia povinnost. tym som ale neporusila zakon. nesplnila som len ohlasovaciu povinnost, cim sa moja podpisova akcia stala neplatnou. ale nie nezakonnou.
domovnik na ozname pise, ze robim "nezakonnu podpisovu ackiu", co nie je pravda. nerobim nic nezakonne, neurobila som priestupok. tym padom ma nemaju za co stihat. to, ze spomenul moje meno s nezakonnou podpisovou akciou, napadol moju osobu a dobre meno a zaroven na oznam spisal body, ktore nie su overene....domovnik si v nasom dome pocas svojho posobenia uz spravil niekolko desiatok nepriatelov. chcem mu len ukazat, ze nie je kohut na smetisku. dalsi oznam o novej podpisovej akcii som znova vyvesila vo vchode. po 7 dnoch idem nanovo zbierat podpisy a verim, ze prave pre toto jeho konanie mi vlastnici naschval tie podpisy daju.
Lotarka
26.07.11,11:59
Nezabudni potom, ako sa popodpisujú vlastníci na hlasovacie lístky, že pri zrátavaní a zistení výsledku hlasovania musia byť dvaja vlastníci a výsledok hlasovania má byť do piatich pracovných dní vyvesený, aby hlasovanie bolo platné.
Ale to všetko vieš, kedže zákon poznáš. .-)
verkaz
27.07.11,19:48
Písomné hlasovanie by som nenazvala podpisovou akciou. Na písomné hlasovanie sú potrebné hlasovacie lístky (ale to vieš všetko zo zákona) a presný termín hlasovania. Na písomné hlasovanie by sa mali určiť osoby, ktoré rozdajú a následne pozbierajú hlasovacie lístky. Po sčítaní sa tieto odložia do archívu.
Podpisová akcia je to, že si chodíš pre podpisy po bytoch a nemusíš mať hlasovacie lístky. Stačí na papieri mať napísané, že svojim podpisom vlastníci súhlasia s tým alebo tým.
Práve novela zákona nepripúšťa takého podpisové akcie.
buchač
28.07.11,06:46
zabudla som Vam napisat, ze na oznameni o konani podpisovej akcii boli vsetky nalezitosti zakona- cas, miesto konania podpisovej akcii. jedna jedina podmienka nebola dodrzana a to 7 dnova ohlasovacia povinnost.
Aj táto predsa stačí ...alebo nie ???
tym som ale neporusila zakon. nesplnila som len ohlasovaciu povinnost, cim sa moja podpisova akcia stala neplatnou. ale nie nezakonnou.
domovnik na ozname pise, ze robim "nezakonnu podpisovu ackiu", co nie je pravda. nerobim nic nezakonne, neurobila som priestupok. tym padom ma nemaju za co stihat.
Stíhať ???...tento výraz je v tejto súvislosti trochu nadnesený ...
to, ze spomenul moje meno s nezakonnou podpisovou akciou, napadol moju osobu a dobre meno
Ešte raz opakujem ...
Že spomenul Tvoju osobu alebo nebodaj aj meno ???
Podľa zákona by muselo ísť minimálne o urážku na cti ...
Musíš dokázať na súde , len ten je kompetentný rozhodnúť , či šlo o tento trestný čin ,alebo nie ...
Nič Ti predsa nebráni podať trestné oznámenie , ešte aj nejaké lovky za spoločenskú ujmu môžeš vysúdiť a nie iba ospravedlnenie ...;)
a zaroven na oznam spisal body, ktore nie su overene
Kto to povedal ????.....TY ??? ...tak dokáž...:rolleyes:
....domovnik si v nasom dome pocas svojho posobenia uz spravil niekolko desiatok nepriatelov. chcem mu len ukazat, ze nie je kohut na smetisku.
Riešenie je jednoduché ...
Daj podnet , vyves na oznamovaciu tabuľu , daj každému do schránky papier s návrhom na novú voľbu zástupcu vlastníkov ...ak sa o neho jedná ...
Domovníka by som odvolal z fleku ...teda JA ako zástupca vlastníkov nášho vchodu ...
Zástupca vlastníkov - zastupuje majiteľov ( vlastníkov ) bytov pri rôznych konaniach so správcom domu ...
Domovník - je v podstate upratovač vchodu .....
dalsi oznam o novej podpisovej akcii som znova vyvesila vo vchode. po 7 dnoch idem nanovo zbierat podpisy a verim, ze prave pre toto jeho konanie mi vlastnici naschval tie podpisy daju.
Rob tak,aby dobre bolo ...hlavne podľa litery zákona , ktorý "" poznáš "" .....vraj ...;):rolleyes::confused:


...jáááááj....viacero skutočností je opomenutých , zabudnuté ostali v priečinku nejakom ...;)

...zvyšok v texte ...................zákon nik nepozná dokonale ...vždy sa dá jeho význam takpovediac poprekrúcať ...:cool:
majkii
28.07.11,19:38
zabudla som Vam napisat, ze na oznameni o konani podpisovej akcii boli vsetky nalezitosti zakona- cas, miesto konania podpisovej akcii. jedna jedina podmienka nebola dodrzana a to 7 dnova ohlasovacia povinnost. tym som ale neporusila zakon. nesplnila som len ohlasovaciu povinnost, cim sa moja podpisova akcia stala neplatnou. ale nie nezakonnou.
domovnik na ozname pise, ze robim "nezakonnu podpisovu ackiu", co nie je pravda. nerobim nic nezakonne, neurobila som priestupok. tym padom ma nemaju za co stihat. to, ze spomenul moje meno s nezakonnou podpisovou akciou, napadol moju osobu a dobre meno a zaroven na oznam spisal body, ktore nie su overene....domovnik si v nasom dome pocas svojho posobenia uz spravil niekolko desiatok nepriatelov. chcem mu len ukazat, ze nie je kohut na smetisku. dalsi oznam o novej podpisovej akcii som znova vyvesila vo vchode. po 7 dnoch idem nanovo zbierat podpisy a verim, ze prave pre toto jeho konanie mi vlastnici naschval tie podpisy daju.

Obavam sa, že možeš mať problém s opakovaním "hlasovania" písomnou formou, pretože hlasovanie bolo pre formálnu chybu správcu (toho, kto zvolal písomné hlasovanie) neúspešné, preto predmet otázky je potrebné prerokovať na riadne zvolanej schôdzi a až po prerokovaní predmetnej otázky na schôdzi sa môže písomné hlasovanie opakovať. pozri §14 ods. 6) 8 a 9 veta zákona č. 182/1993 Z.z.

"V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení."
majkii
28.07.11,20:42
postup vášho správcu považujem za dosť neštandardný, opäť ma prekvapuje, ako niektoré družstvá dokážu obrátiť paragraf tak, aby si uľahčili prácu. Montáž vonkajšej klimatizácie pre vlastníkov bytov môže znamenať zásah do pokojného stavu, preto by takýto návrh mal byť prerokovaný na schôdzi vlastníkov.

Inak pre montáž technických zariadení ako sú vonkajšie klimatizácie platia podmienky
- niektoré mestá (napr. košice) majú schválené podmienky inštalácie vonkajších klimatizácií výlučne na loggiu bytu (podmienky útvaru hlavného architekta mesta),
- montáž klimatizácie podlieha ohláseniu stavebnému úradu (nespoliehal by som sa na ústnu informáciu referentky na stavebnom úrade), ide o to, že klimatizácia síce je technické zariadenie a na jej montáž sa nevzťahujú ustanovenia stavebného zákona, ale pokiaľ si montáž klimatizácie vyžaduje stavebné úpravy napr. kotvenie do obôdového plášťa domu, tieto stavebné úpravy je potrebné ohlásiť stavebnému úradu podľa §55 ods.2 písm.c) stavebného zákona .
pozri odborné stanovisko Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zo dňa 28.12.2010
http://files.zvb502.webnode.cz/200000132-2b4ed2c48b/Stanovisko%20k%20montáži%20klim%20jednotiek%20a% 20pod%20na%20obytný%20dom.pdf

- vonkajšia klimatizácia musí mať samostaný el. okruh s min. 16A istením,
- kondenzát z klimatizácie má mať vyustenie do vnútorenj kanalizácie nie na fasádu domu,

zdroj : http://www.sbd1ke.sk/data/pdf/Podmienky_pre_instalaciu_klimatizacii_a_vymenu_vyk urovacich_telies.pdf?PHPSESSID=cdfb2a983becbe42e95 f7ad065a15c5e


V tomto sa vnútorná klimatizácia ukazuje ako vhodnejšie riešenie, nie je potrebné prerábať elektroinštaláciu a odtok kondenzátu
Kvaka
29.07.11,07:27
felix1
29.07.11,16:05
Je to trochu mimo temy o sposobe hlasovania, ale aby tvoja snaha nebola zbytocna mas odskusane ci nebudu clenovia tvojej rodiny reagovat na klimu ALERGIOU :) ???
rudopp
30.07.11,06:56
stavebny urad s tym nic nema. volali sme na stavebny urad a tam nam povedali, ze kedze to nie je pristavba, prestavba, nadstavba...ale len namontovanie technickeho zariadenia, tak oni s tym nic nemaju a nepotrebujeme ziadne povolenie.

Meníš vonkajší vzhľad fasády.
rudopp
30.07.11,06:58
Nooo neviem, neviem, ale "že s tým stavebný úrad nič nemá" nie je celkom pravda už iba z jediného dôvodu. Je to zásah do fasády a každú zmenu (či už len zasklenie balkónov) je nutné ohlásiť na stavebný úrad. Nehovorila som o tom, že stavebný úrad Ti dáva na to stavebné povolenie. Čiže musíš si splniť ohlasovaciu polovinnosť na stavebnom úrade podľa zákona a žial, viem o čom píšem!

Ja som dával iba rolety, takže som sa "zabudol opýtať" :D.
rudopp
30.07.11,07:01
Kto to hlasovanie vyhlásil? Lotarka ti správne citovala zákon, a aj keď tvrdíš, že ho poznáš, ešte raz si prečítaj tmavooznačenú časť. Písomné hlasovanie môže u vás vyhlásiť len správca alebo zástupca vlastníkov, predpokladám, že nie ste spoločenstvo vlastníkov.

Prečo myslíš, že písomný súhlas s namontovaním klímy je písomným hlasovaním podľa 182 ?????????????????????????
rudopp
30.07.11,07:08
postup vášho správcu považujem za dosť neštandardný, opäť ma prekvapuje, ako niektoré družstvá dokážu obrátiť paragraf tak, aby si uľahčili prácu. Montáž vonkajšej klimatizácie pre vlastníkov bytov môže znamenať zásah do pokojného stavu, preto by takýto návrh mal byť prerokovaný na schôdzi vlastníkov.

Inak pre montáž technických zariadení ako sú vonkajšie klimatizácie platia podmienky
- niektoré mestá (napr. košice) majú schválené podmienky inštalácie vonkajších klimatizácií výlučne na loggiu bytu (podmienky útvaru hlavného architekta mesta),
- montáž klimatizácie podlieha ohláseniu stavebnému úradu (nespoliehal by som sa na ústnu informáciu referentky na stavebnom úrade), ide o to, že klimatizácia síce je technické zariadenie a na jej montáž sa nevzťahujú ustanovenia stavebného zákona, ale pokiaľ si montáž klimatizácie vyžaduje stavebné úpravy napr. kotvenie do obôdového plášťa domu, tieto stavebné úpravy je potrebné ohlásiť stavebnému úradu podľa §55 ods.2 písm.c) stavebného zákona .
pozri odborné stanovisko Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zo dňa 28.12.2010

vonkajšia klimatizácia musí mať samostaný el. okruh s min. 16A istením,
- kondenzát z klimatizácie má mať vyustenie do vnútorenj kanalizácie nie na fasádu domu,



V tomto sa vnútorná klimatizácia ukazuje ako vhodnejšie riešenie, nie je potrebné prerábať elektroinštaláciu a odtok kondenzátu

Tebe je fajn. Ale mne tu všetky zásuvky nadžubali IBA 10 A
rudopp
30.07.11,07:10
Je to trochu mimo temy o sposobe hlasovania, ale aby tvoja snaha nebola zbytocna mas odskusane ci nebudu clenovia tvojej rodiny reagovat na klimu ALERGIOU :) ???

Po týchto skúsenostiach s prípravou a montážou možno aj :D .
mahony1
02.08.11,13:29
Nerozumiem, preco by si mala svoj problem riesit pisomnym hlasovanim.

§ 11 ods. (4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva;ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.

Kedze vo vasom pripade sa nejedna o spolocenstvo ale mate spravcu, potrebujes suhlas nadpolovicnej vacsiny vlastnikov (ak by ste boli Spolocenstvo bytov, stacil by ti podla toho suhlas Spolocenstva). Nikde nevidim povinnost urobit to pisomnym hlasovanim (ktore ma svoje zakonne nalezitosti...ako 7 dnova lehota atd.). Takze podla mna kludne zozbieraj podpisy, pisomne oznam stavebnemu uradu (ohlasovacia povinnost)..dolozis kopiu suhlasu vacsiny vlastnikov a ak stavebny urad nebude mat namietky mas to.

Ak je niekde v zakone uvedene, ze takyto suhlas musi byt prevedeny pisomnym hlasovanim, vyzyvam ostatnych, aby sem uviedli dany paragraf. Inak plati to, co som napisal.
covamje8
12.04.15,21:06
Toto je nejaka recesia?
Takze teoreticky nie je nikdy mozne namontovat si klimu (s vonkajskou jednotkou), pretoze byty bez balkonu maju smolu.
Mozem si potom dostavat balkon, odrezat z obyvacky? Mozem si tym padom namontovat vonkajsiu jednotku a ukotvit ju na vlastne okna, resp zavesit o strop a hotovo? (Ak by niekto oponoval, zastrelte sa, lebo ten kto ma obraz zaveseny, je to zasah do spolocnych stien - kazdy 1 klincek, musi prejst stavebnym konanim, inak ste extremisticky farizejsky smejdi)
To je tak slovenske, nelogicke.
A farisejske, az sa z vas, krestanov, prasi, prdi, taha alkohol, farizejsky.

1. To ze kazda bytovka je inej farby, po zatepletni, to je OK? to je krasne, vsakze ?
2. Bol by som zvedavy, ako by ste riesili SPAD potrubia, aby som to neviedol von, ten kondenzat, ale do jadra.
3. A ze klima huci? A ludsky rozhovor o 23:30 na balkone, alebo v okne, s cigaretkou v nevymachanej hubinke, to uz je legalne? Smiech, nepravidelny, taktiez po 22:00, to je tiez OK ?


a PS tym smejdom, co su farizejsky krali(kovia) a davaju ruky pred od zateplenia strechy. OK, predajte mi podiel, ak nechcete strechu, za 1 eur a urobim si tam mezonet, respektive, odstranim sterchu a urobim si z bytu bazen, ved vy strechu NEPOTREBUJETE.

Najlepsie je naozaj predat byt, a odist do pr....prirody niekam, idealne mimo Slovenska, pretoze tu zavist nad zavist..

Alebo je lepsie, ked napr babicka chcipne od horka? kolaps? a to ze takyto kolaps od horka nas stoja miliony EUR rocne z dani a odvodov, a klimatizacie by znizili vyjazd sanitiek a umrtnost, to zu je v pohode?

A ten zakladatelsky dovernik, ci akokolvek ho nazveme, je len TROLL, uchylak co si musi rypnut, hrdina, co si mysli, ze jeho bytovka je super top a znizi sa hodnota bytovky, ked tam bude par klimatizacii.

PS2; teoreticky si mozem vykurit byt na 80C, ak sa mi paci sauna? Alebo ani to nemozem?

pokial je niekto ochotny prejst tou torturou, ze si namontuje klimu do bytu, a nie lacnu (ako ten uchyl krivo obvinuje, ze Made in China, byt cinanon, podavam trestne oznamenie za krive obvinenie a ohovaranie a ponizovanie), tak hadam to ma svoje opodstatnenie, nie ?!

Potom by bolo defacto (alebo proste LOGICKY) zakazane aj otvorit okno, pretoze to meni vzhlad bytovky, ci uz spredu, alebo z analu, pardon, zo zadu.

Mozem sexovat v okne? ved som v byte nie? a ze nie ? takze poburujem? a ked NSA (nie NASA, ale NSA) teleskom sleduje moju spalnu, skrz rolety, termokamerou, ze sexujem, tiez poburujem okolie?

Takze defacto, zakon mi zakazuje zit, musim sa zabit, ale predtym sa musim sam niekam odpratat.

To je logika teda. Absolutne neriesitelne, kedze hlavnym argumentom bol HLUK, ale hluk huci aj budik, niekto ma budik na 14:30, lebo ide na nocnu, niekto pride z nocnej o 6 a chce spat, a niekto o 8 zacne vysavat, a kto je teraz ten nelegalny bastard, ktory umyselne skodi susedovi?

Preto by som zakazal vsetky panelaky, alebo tam nastahoval len zavistlivych ludi, ktori si ziju skor zivot suseda, ako ten svoj.

Ale vdaka za show, strasne moc velmi sa bavim na tom, ako as hadaju ludia a strasne moc velmi :D

Skor by ma zaujimalo, co by robil ten uchyl, keby si tam namontujes tu klimu. Dopustil by sa nejakeho cinu a zasiahol do tvojho vlastnictva? hm... ja len tak rozmsylam nahlas, na nic nenavadzam. pochopitelne.

Smejem sa aj na tom, ze niekto sa tu seriozne snazi zbierat podpisy, logicky v lete nie je cas na akesi 7 dnove lehoty. Alebo 3500 dnove lehoty, lebo sa ide menit vlada a podobne chujoviny. A este dotane picung, ze co as to opovazuje montovat na stenu.

Vyzerala by bytovka skaredo? JASNE ZE ANO. ale zite v 36C bulbine. nech sa paci. ak preferujete sadomasochisticke a mate nesmrtelny cievny system, tak do toho.