kaja296
25.07.11,13:16
Zdravím všetkých poraďákov,
....som rozvedená,s exmanželom máme podiel 1/1 na byte, z ktorého sa sťahujem.Bývalý je problémový typ,preto som sa rozhodla,že ja budem tá čo odíde,keďže s rozumnou dohodou, predajom alebo vyplatením má probém.Zobrala som úver a kúpila byt,kam sa sťahujem aj som synom...stále však ostávam podielovou vlastníčkou a teda moja otázka znie:
-aké mám povinnosti voči nehnuteľnost,i v ktorej už nebudem bývať?(kým sa teda nezruší pod.vl.alebo sa neh.nepredá)Hm,možno blbá na pohľad,isté však je,že na réžii sa musím podieľať,aj keď v nej nebývam.Problémom je aj skutočnosť,že byt nemá merače ani na kúrení ani na vodu.Bola som osobne na SBD,ale ani neopisujem neznalosť pani kompetentnej,od ktorej som očakávala,že mi nejako poradí. Môj laický rozum mi navráva,že na kúrení asi polovicou,na vode polovicou % z úniku,no a plyn,elektrinu si ex zaplatí v plnej výške sám.
Môže ma prosím niekto opraviť,doplniť.Vďaka:)
Xanti
25.07.11,11:20
Ak tam nebývaš, tak nemusíš platiť réžiu.
Jediné čo musíš zaplatiť je polovica dane z nehnuteľnosti, a ešte môžeš od exmng. vyžadovať nájom za tú tvoju polovicu čo užíva.

Čo by si mala platiť, je ak sa bude byt rekonštruovať, tak zaplatíš polovicu nákladov na rekonštrukciu, lebo sa zhodnocuje aj tvoja polovica.
Katy a R
25.07.11,11:50
.. ja by som doplnila, že čo najskôr vysporiadať BSM ... (aspoň tak píšeš, že stále máte spoločný podiel 1/1:confused:).
Asi to dohodou nepôjde - tak daj návrh na vysporiadanie.
doktor23
25.07.11,11:54
a ako dlho si rozvedená?
Mária27
25.07.11,11:56
Ajk&
25.07.11,12:02
Ešte by som podotkla že ex to platenie určite nezvládne, budeš musieť všetko platiť ty aby si byt nezadĺžila, lebo by sa potom len ťažko predával. Ja mám tiež takú skúsenosť s bytovým družstvom: ja som platila svoju polovičku nájomného cez účet, exmanžel platil v hotovosti do pokladne, cez poštové poukážky - ako kedy sa mu uráčilo, teda vznikali mu penále, nedoplatky. Ale zodpovednosť za dlžobu na nájomnom a penále rozpočítali aj mne, nezaujímala ich polovica bytu ale celý.
Určite urýchlene podať na súd vyporiadanie BSM (pozor na lehotu 3 roky) a ponúknuť mu návrh na vyporiadanie čo najskôr tak ako to tebe vyhovuje, lebo sa dostaneš do neriešiteľnej situácie.
kaja296
25.07.11,12:17
a ako dlho si rozvedená?


od apríla 2011...ešte chcem upresniť (zle som sa vyjadrila) ide o podielové vlastníctvo,každý vlastní 1/2 bytu...nepatrí do BSM ďakujem