zk24
25.07.11,18:49
Ahojte,

su to presne 4 mesiace čo som si kupila novy byt, ktory som cca 6 tyždňov prerabala (stavebné firmy).

Pre to, aby som vedela či moje preddavkove platby na energie su dobre nastavene, som si spravila taky "sukromný odpočet".

Spotreba:
El.energia: 265kWh .........67kWh/mes
Studená voda: 11m3.........2,75 m3/mes
Teplá voda: 4m3..............1,00 m3/mes

Zaplatene preddavky:
El.energia........................................ ...............................25,00 €/mes
Na vodu to v predpise vyzera takto:
- dodavka tepla na pripravu teplej uzitkovej vody....................9,06 €/mes
- dodavka studenej vody na pripravu teplej užitkovej vody........2,82 €/mes
- dodavka pitnej vody a odvod splaškových a zrážkových vôd....7,53 €/mes

El.energia: Typ dodávky: DD2-D2
Bydlisko: Petržalka, Bratislava

Neviem sa z tych cennikov na el.energiu vysomarit, kolko mam za 25€ mesačne predplatených kWh? Viete to niekto vypocitat? V zmluve je totiz napisane - predpokladana spotreba 11kWh ! To sa mi zda nehorazne malo za cenu 25€.

Viem ze boli vyuctovania teraz, viete niekto z Bratislavy v akej cene sa pohybuje voda? Tiez to podla tych nazvov co mam na preddavkoch neviem vycitat, co je vlastne co.

Nemozem to porovnavat s predoslym bytom, lebo to bolo uplne ine mesto, mali sme vlastnu kotolnu a tak.

Všetkým dakujem za postrehy a reakcie.

Zuzana K.
pepsikova
25.07.11,16:57
...elektrina sa platí zálohovo každý mesiac a podľa regionu sa raz za 12 mesiacov robí vyúčtovanie, kde ti odpočítajú spotrebu,vypočítajú sumu záloh a vyúčtujú...ty za 25€ nemusíš spáliť elektrinu - ale môžeš aj viac a 11kWH je predpokladaný odhad na tvoju domácnosť, podľa počtu el. spotrebičov....voda a plyn sú na tom tiež tak...cenu vody by si mohla zistiť u susedov,vo vyučtovaní...


...ak si chceš urobiť mesačný prehľad, tak počet KWH za jeden mesiac krát suma za 1 KWH (máš na zmluve) a máš mesačnú spotrebu...

To bude asi toto:
Spotreba:
El.energia:67*4=268kWh .........67kWh/mes..................67*cena za 1 kWh*4=
Studená voda: 11m3.........2,75 m3/mes...............2,75*4=
Teplá voda: 4m3..............1,00 m3/mes................4*1=
zk24
25.07.11,17:04
...elektrina sa platí zálohovo každý mesiac a podľa regionu sa raz za 12 mesiacov robí vyúčtovanie, kde ti odpočítajú spotrebu,vypočítajú sumu záloh a vyúčtujú...ty za 25€ nemusíš spáliť elektrinu - ale môžeš aj viac a 11kWH je predpokladaný odhad na tvoju domácnosť, podľa počtu el. spotrebičov....voda a plyn sú na tom tiež tak...cenu vody by si mohla zistiť u susedov,vo vyučtovaní...


...ak si chceš urobiť mesačný prehľad, tak počet KWH za jeden mesiac krát suma za 1 KWH (máš na zmluve) a máš mesačnú spotrebu...

ano, tam je ale nejaka mesacna ciastka, potom 17 roznych zloziek, a uz som z toho magor co vsetok platim ja.
bubkoch
25.07.11,17:04
pri priemernej spotrebe 67kWh/mes. mas zlu sadzbu ... pre taku spotrebu je vyhodnejsia sadzba DD1 – D1 (bod zlomu je 1252 kWh rocne, t.j. DD2 – D2 sa opati len pre spotrebu nad 1252 kWh/rok)

cize chod na zakaznicke miesto, zmen si sadzbu a pre optimalnu vysku mesacnej zalohy si jednoducho vynasob predpokladanu rocnu spotrebu v kWh cislom 0,163946, pripocitaj 12x 2,4373 a to cele vydel cislom 11
pepsikova
25.07.11,17:10
ano, tam je ale nejaka mesacna ciastka, potom 17 roznych zloziek, a uz som z toho magor co vsetok platim ja...

..máš malú spotrebu a teda máš mať aj inú sadzbu...ako píše bubo, zájdi si k dodávateľovi...
zk24
25.07.11,17:11
pri priemernej spotrebe 67kWh/mes. mas zlu sadzbu ... pre taku spotrebu je vyhodnejsia sadzba DD1 – D1 (bod zlomu je 1252 kWh rocne, t.j. DD2 – D2 sa opati len pre spotrebu nad 1252 kWh/rok)

cize chod na zakaznicke miesto, zmen si sadzbu a pre optimalnu vysku mesacnej zalohy si jednoducho vynasob predpokladanu rocnu spotrebu v kWh cislom 0,163946, pripocitaj 12x 2,4373 a to cele vydel cislom 11

To mi vyslo este menej ako platim teraz. Podla toho vypoctu mi to vyslo necelych 15€, a platim 25€. Spotreba 67kWh mesacne je relatívne nizka spotreba?
zk24
25.07.11,17:13
..

..máš malú spotrebu a teda máš mať aj inú sadzbu...ako píše bubo, zájdi si k dodávateľovi...


Som šokovana ze mala spotreba. som myslela ze poviete, ze co robim ked mam taku vysoku. A to sme 2mesiace zo styroch mesiacov prerabali - kazdy den vrtacky, zbijacky....
pepsikova
25.07.11,17:15
To mi vyslo este menej ako platim teraz. Podla toho vypoctu mi to vyslo necelych 15€, a platim 25€. Spotreba 67kWh mesacne je relatívne nizka spotreba?..

no môžeš mať spotrebu aj 275kWh mesačne, ak máš veľa spotrebičov...ale ak máš málo, máš malú spotrebu...
...poplatok za energiu sa platí 11x ročne, oosledný mesiac je vyúčtovanie, záloha sa síce neplatí, ale elektrina ti ide, nuž môžeš mať nedoplatok...
..dôležité je, v ktorej sadzbe si zaradená, lebo každá má inú sumu...
zk24
25.07.11,17:18
..

no môžeš mať spotrebu aj 275kWh mesačne, ak máš veľa spotrebičov...ale ak máš málo, máš malú spotrebu...
...poplatok za energiu sa platí 11x ročne, oosledný mesiac je vyúčtovanie, záloha sa síce neplatí, ale elektrina ti ide, nuž môžeš mať nedoplatok...
..dôležité je, v ktorej sadzbe si zaradená, lebo každá má inú sumu...

Teda neviem si predstavit ake ine spotrebice este existuju, okrem toho co mam doma :D Ale asi ich malo vyuzivam teda. Este aj varnu dosku a trubu mam na elektrinu.
pepsikova
25.07.11,17:19
Som šokovana ze mala spotreba. som myslela ze poviete, ze co robim ked mam taku vysoku. A to sme 2mesiace zo styroch mesiacov prerabali - kazdy den vrtacky, zbijacky......

..zbíjačka a vrtačka síce berie dosť, ale nejde 24 hodín, ako napr. chladnička, neporovnávaj to...spotrebiče majú v záručných listoch písanú predbežnú spotrebu, dá sa podľa toho zistiť, ale tým by som sa nezaťažovala...lebo ti z toho prepne, ak budeš len myslieť na to, čo ti ide a čo nemusí...(tiež som bola taká,zbytočne)
..uvedom si, že niečo musí ísť stále a niečo ide, len keď pracuješ- pc,nabíjačka,konvica- len chvílu...
pepsikova
25.07.11,17:22
Teda neviem si predstavit ake ine spotrebice este existuju, okrem toho co mam doma :D Ale asi ich malo vyuzivam teda. Este aj varnu dosku a trubu mam na elektrinu...

..nevyšiluj, keď budeš mať doma 4 žrútov a kopu ich kamarátov a budeš variť ako pre malú armádu, nebude kedy myslieť, kolko tá plotna zožere...:D
zk24
25.07.11,17:23
..

..zbíjačka a vrtačka síce berie dosť, ale nejde 24 hodín, ako napr. chladnička, neporovnávaj to...spotrebiče majú v záručných listoch písanú predbežnú spotrebu, dá sa podľa toho zistiť, ale tým by som sa nezaťažovala...lebo ti z toho prepne, ak budeš len myslieť na to, čo ti ide a čo nemusí...(tiež som bola taká,zbytočne)

Je mi jasne, ze chladnicka ide stale. Najvacsi odber ma to co za kratku dobu da vysoky vykon, ako trebars rychlovarna kanvica, zehlicka, sklokeramicka doska, fen a tak.... ale vkuse ide asi len chladnicka....

Normalne som sa potesila. Som sa bala ze urcite budem mat obrovske nedoplatky, hlavne kvoli prerabkam, velkemu bytu a tak...
bubkoch
25.07.11,17:24
To mi vyslo este menej ako platim teraz. Podla toho vypoctu mi to vyslo necelych 15€, a platim 25€. Spotreba 67kWh mesacne je relatívne nizka spotreba?
ked budes platit vysoku zalohu, budes mat vysoky preplatok

neda sa povedat ci spotreba 67 kWh/mes. je vysoka alebo nizka, zalezi na tom kolko vas je v byte, ako casto vyuzivate spotrebice a kolko ich je, ak si len sama a jedina tvoja spotreba je vecer telka po tme a rano kupelna, tak je to vela :D, napr. my sme v byte 4 a mame priemernu spotrebu cca 160-170 kWh mesacne (ziarovky v 4 izbach, telka, PC, DVD, konvica, hriankovac, rúra, mikrovlnka,umyvačka, 2x tyzdenne pračka, 100x denne otvorena chladnicka ...) :(
pepsikova
25.07.11,17:24
Je mi jasne, ze chladnicka ide stale. Najvacsi odber ma to co za kratku dobu da vysoky vykon, ako trebars rychlovarna kanvica, zehlicka, sklokeramicka doska, fen a tak.... ale vkuse ide asi len chladnicka....

Normalne som sa potesila. Som sa bala ze urcite budem mat obrovske nedoplatky, hlavne kvoli prerabkam, velkemu bytu a tak.....

bubo ti dobre napísal, zájdi si dať upraviť sadzbu a prestaň kontrolovať každý kilovat...vážne je to na nervy...viem to!..:D
zk24
25.07.11,17:33
..

bubo ti dobre napísal, zájdi si dať upraviť sadzbu a prestaň kontrolovať každý kilovat...vážne je to na nervy...viem to!..:D

nie nie ja nekontrolujem kazdy kilovat :--- Len chcem mat zbežný prehlad, aby ma na vyuctovani neprekvapila suma nedoplatku jak prasa. Radsej budem mesacne platit viac ako mat na konci roka nedoplatky. Jeden rok odskusam a potom budem vediet orientacne, len som tu kratko a vsetko je to inak ako trebars v novostavbe v SC :) Zas neni dobre ani byt blby zo vsetkeho, treba vediet aspon orientacne co kam platim a kolko minam :)
pepsikova
25.07.11,17:37
...doložím k bubovmu výpočtu-2 plazmy (skoro stále súbežne spolu),3 nabíjačky,práčka 6x týždenne, roomba stále v elektrine a denne fičí,pleyko,dom. kino,lampa pri pc do polnoci , repráky,a žiarovky mám len obyčajné,neonka v kuchyni a malé svetlo nad dresom, a spotreba je +-210KWH, nedoplácam,platba 60€/mes
pepsikova
25.07.11,17:41
nie nie ja nekontrolujem kazdy kilovat :--- Len chcem mat zbežný prehlad, aby ma na vyuctovani neprekvapila suma nedoplatku jak prasa. Radsej budem mesacne platit viac ako mat na konci roka nedoplatky. Jeden rok odskusam a potom budem vediet orientacne, len som tu kratko a vsetko je to inak ako trebars v novostavbe v SC :) Zas neni dobre ani byt blby zo vsetkeho, treba vediet aspon orientacne co kam platim a kolko minam :)..

..no veď to je dobre, len počítaj s tým, že nie každý mesiac bude rovnaký aj na rok...ja som takto testovala svoje nervy a nervy mojich hadov s elektrinou dva roky a potom som to vzdala,len preto, že - zase svieti v kúpelni a nikto tam nieje, čo kukáš do tej chladničky pol hodinu- čo sú tam holé ženy- a podobne...:D:D

..ja radšej doplatím akoby moje eurky stáli v elektrárňach a mne úroky nikto nedá...im hej...
gogol99
31.07.11,03:59
Pozri si túto stránku: VyhodnaEnergia.sk a zorientuješ sa v tom, ktorá sadzba je pre teba najlepšia. Elektrinu budeš používať a podstatné je to, aby si za to, čo aj tak spotrebuješ, platil optimálnu cenu v optimálnej sadzbe.
rudopp
31.07.11,10:00
Je mi jasne, ze chladnicka ide stale. Najvacsi odber ma to co za kratku dobu da vysoky vykon, ako trebars rychlovarna kanvica, zehlicka, sklokeramicka doska, fen a tak.... ale vkuse ide asi len chladnicka....

Normalne som sa potesila. Som sa bala ze urcite budem mat obrovske nedoplatky, hlavne kvoli prerabkam, velkemu bytu a tak...

Zhruba to čo máš napísané na štítku (v kW ) vynásobíš časom použitia (v hod) a máš spotrebu (v kWh), ktorú vidíš na budíku (elektromer).

PS
Chladnička povedzme 0,2 kW / ide 4 hodiny denne = 0,8 kWh
Rovnako ako rýclovarná konvica 1,5 kW / ide 1/2 hodiny denne = 0,75 kWh
rudopp
31.07.11,10:03
ked budes platit vysoku zalohu, budes mat vysoky preplatok

neda sa povedat ci spotreba 67 kWh/mes. je vysoka alebo nizka, zalezi na tom kolko vas je v byte, ako casto vyuzivate spotrebice a kolko ich je, ak si len sama a jedina tvoja spotreba je vecer telka po tme a rano kupelna, tak je to vela :D, napr. my sme v byte 4 a mame priemernu spotrebu cca 160-170 kWh mesacne (ziarovky v 4 izbach, telka, PC, DVD, konvica, hriankovac, rúra, mikrovlnka,umyvačka, 2x tyzdenne pračka, 100x denne otvorena chladnicka ...) :(

67 * 12 = 804 - patrí do najnižšej tarify (pozor na fixné platby - preveriť hlavný istič)
prechodová hranica je nad 1000 kWh/ rok
rudopp
31.07.11,10:09
nie nie ja nekontrolujem kazdy kilovat :--- Len chcem mat zbežný prehlad, aby ma na vyuctovani neprekvapila suma nedoplatku jak prasa. Radsej budem mesacne platit viac ako mat na konci roka nedoplatky. Jeden rok odskusam a potom budem vediet orientacne, len som tu kratko a vsetko je to inak ako trebars v novostavbe v SC :) Zas neni dobre ani byt blby zo vsetkeho, treba vediet aspon orientacne co kam platim a kolko minam :)

Máš hodiny.
Odpisuje si stavy :
- každú polhodinu (v trvaní pol dňa) a vždy pri odpise zmeň zapnutý spotrebič
- každý deň (v trvaní týždňa) a poznámky o spotrebičoch
- každý týždeň (v trvaní 1 mesiaca) a poznámky o mimoriadnych spotrebičoch
- každý mesiac v trvaní kvartálu.

Za 4 mesiace budeš vediať všetko.

Potom sa na to vykašli :D:D:D .
zk24
31.07.11,10:10
67 * 12 = 804 - patrí do najnižšej tarify (pozor na fixné platby - preveriť hlavný istič)
prechodová hranica je nad 1000 kWh/ rok

co myslis tym ze preverit hlavny istic?
zk24
31.07.11,10:11
Máš hodiny.
Odpisuje si stavy :
- každú polhodinu (v trvaní pol dňa) a vždy pri odpise zmeň zapnutý spotrebič
- každý deň (v trvaní týždňa) a poznámky o spotrebičoch
- každý týždeň (v trvaní 1 mesiaca) a poznámky o mimoriadnych spotrebičoch
- každý mesiac v trvaní kvartálu.

Za 4 mesiace budeš vediať všetko.

Potom sa na to vykašli :D:D:D .

Mna inac celkom bavi zivot :D
bubkoch
31.07.11,10:20
Zhruba to čo máš napísané na štítku (v kW ) vynásobíš časom použitia (v hod) a máš spotrebu (v kWh), ktorú vidíš na budíku (elektromer).

PS
Chladnička povedzme 0,2 kW / ide 4 hodiny denne = 0,8 kWh
Rovnako ako rýclovarná konvica 1,5 kW / ide 1/2 hodiny denne = 0,75 kWh

to co pises v PS v mnohych pripadoch neplati (chladnicka, plazma, ...)
to co je na stitku je maximalny prikon, nie konstantny pocas celej prevadzky ...
ak by mala chladnicka denu spotrebu 5 kWh, asi by dlho neprezila ... vsak dnesne chladnicky maju udavanu priemernu spotrebu 0,8 kWh/den ... plazma detto :)
bubkoch
31.07.11,10:22
co myslis tym ze preverit hlavny istic?
nevsimaj si ... domacnosti neplatia fix podla velkosti istica ...
Stanislav 1975
31.07.11,10:30
Ahojte,

su to presne 4 mesiace čo som si kupila novy byt, ktory som cca 6 tyždňov prerabala (stavebné firmy).

Pre to, aby som vedela či moje preddavkove platby na energie su dobre nastavene, som si spravila taky "sukromný odpočet".

Spotreba:
El.energia: 265kWh .........67kWh/mes
Studená voda: 11m3.........2,75 m3/mes
Teplá voda: 4m3..............1,00 m3/mes

Zaplatene preddavky:
El.energia........................................ ...............................25,00 €/mes
Na vodu to v predpise vyzera takto:
- dodavka tepla na pripravu teplej uzitkovej vody....................9,06 €/mes
- dodavka studenej vody na pripravu teplej užitkovej vody........2,82 €/mes
- dodavka pitnej vody a odvod splaškových a zrážkových vôd....7,53 €/mes

El.energia: Typ dodávky: DD2-D2
Bydlisko: Petržalka, Bratislava

Neviem sa z tych cennikov na el.energiu vysomarit, kolko mam za 25€ mesačne predplatených kWh? Viete to niekto vypocitat? V zmluve je totiz napisane - predpokladana spotreba 11kWh ! To sa mi zda nehorazne malo za cenu 25€.

Viem ze boli vyuctovania teraz, viete niekto z Bratislavy v akej cene sa pohybuje voda? Tiez to podla tych nazvov co mam na preddavkoch neviem vycitat, co je vlastne co.

Nemozem to porovnavat s predoslym bytom, lebo to bolo uplne ine mesto, mali sme vlastnu kotolnu a tak.

Všetkým dakujem za postrehy a reakcie.

Zuzana K.
Mňa zaujala tá spotreba teplej vody- ,že 1 m3 za mesiac- chcel by som- my to máme 6 krát viac...:cool:
zk24
31.07.11,10:33
Mňa zaujala tá spotreba teplej vody- ,že 1 m3 za mesiac- chcel by som- my to máme 6 krát viac...:cool:

Tak my sme v domacnosti len 2,5 ks (2 dospeli + 1 pes :D). Tepla voda sa mina iba pri sprchovani. Pracka, umyvacka berie studenu vodu.... Ja zatial neviem posudit ci je to vela alebo malo...
Stanislav 1975
31.07.11,10:35
Tak my sme v domacnosti len 2,5 ks (2 dospeli + 1 pes :D). Tepla voda sa mina iba pri sprchovani. Pracka, umyvacka berie studenu vodu.... Ja zatial neviem posudit ci je to vela alebo malo...

no velmi málo na 2 osoby a pes...:), to je len 12 m3 za rok...
trisestri
06.09.12,11:15
zda sa my to na dva osoby velmi nizka spotreba-pre doplnenia infa,kolko dni ste boli prec z bytu /na dovolenke,na oslave,na chate,navsteve atd?/,ci ste boli cele vikendy doma,celkovo traveny cas v byte,vybavenost a pouzivanie spotrebicov atd-lebo tieto faktory tiez ovplyvnuju spotrebu.
JankaO
06.09.12,11:41
zda sa my to na dva osoby velmi nizka spotreba-pre doplnenia infa,kolko dni ste boli prec z bytu /na dovolenke,na oslave,na chate,navsteve atd?/,ci ste boli cele vikendy doma,celkovo traveny cas v byte,vybavenost a pouzivanie spotrebicov atd-lebo tieto faktory tiez ovplyvnuju spotrebu.
Zuzka založila túto tému pred viac ako rokom, odpoveď už bude asi neaktuálna. To len OdpocetEnergii sa realizuje a pre reklamu otvára aj staré témy, lebo oznámiť to v jednej asi je málo reklamy. Viacej tém, viacej reklamy - viacej pásikov - viacej addiddas.
trisestri
07.09.12,17:21
Zuzka založila túto tému pred viac ako rokom, odpoveď už bude asi neaktuálna. To len OdpocetEnergii sa realizuje a pre reklamu otvára aj staré témy, lebo oznámiť to v jednej asi je málo reklamy. Viacej tém, viacej reklamy - viacej pásikov - viacej addiddas.

skoda,lebo spotreba je stale aktualna tema,takisto by boli zaujimave odpovede na polozene otazky ako aj ako sa vyselektovala sppotreba za cely rok.
sotrebaenergie asi nevie ze menej rekamy je viac a ze prilis agresivna reklama skor odpudzuje a je podozriva-ak maju tak skvely produkt nech oslovia spolocenstva vlastnikv,predsedov a energetikov v bytovych druzstvach.
gogol99
09.09.12,11:36
Treba si uvedomiť, že jediným meradlom, ktoré je certifikované na odpočet komodity, je to meradlo, ktoré má ciach zo štátnej skúšobne. Súčasne musí byť toto meradlo majetkom distribučnej spoločnosti. Takže môžete si zakúpiť a namontovať najmodernejší satelitný digitál-turbo systém na meranie, aj tak Vám budú chodiť do bytu odpočtári, pretože Vám budú robiť odpočty z meradiel, ktorých majiteľmi sú distribútori. Takže celý ten drahý super systém Vám je na prd. Budete mať síce dobrý pocit, že máte to, čo nemá nikto, ale naďalej Vám bude vystavovaná faktúra za spotrebu na základe údajov na kolieskach súčasných meradiel, ktoré máte už teraz doma nainštalované.
trisestri
09.09.12,11:45
Treba si uvedomiť, že jediným meradlom, ktoré je certifikované na odpočet komodity, je to meradlo, ktoré má ciach zo štátnej skúšobne. Súčasne musí byť toto meradlo majetkom distribučnej spoločnosti. Takže môžete si zakúpiť a namontovať najmodernejší satelitný digitál-turbo systém na meranie, aj tak Vám budú chodiť do bytu odpočtári, pretože Vám budú robiť odpočty z meradiel, ktorých majiteľmi sú distribútori. Takže celý ten drahý super systém Vám je na prd. Budete mať síce dobrý pocit, že máte to, čo nemá nikto, ale naďalej Vám bude vystavovaná faktúra za spotrebu na základe údajov na kolieskach súčasných meradiel, ktoré máte už teraz doma nainštalované.

tak to tu potom robi niekto reklamu vyrobku, ktory je nam prakticky nanic-pricom mohli by zmenit legislativu,lebo uzitocnejsie by bolo keby nam nemusel kde kto pobehovat po byte a popritom by sa lepsie dala kontrolovat spotreba. /laicky sa zda ten system celkom zaujimavy/
gogol99
09.09.12,15:31
http://www.sme.sk/c/6525827/setrit-sa-da-uplne-vsade-chytra-siet-vam-aj-zarobi.html

ČEZ v Čechách už testuje inštaláciu SMART meradiel v jednom malom regióne. Musíme si uvedomiť, že ak nechceme mať po byte behajúcich odpočtárov, tak treba napr. SMART meradlá. SMART meradlá sú drahšie a kto to celé nakoniec zaplatí? Odberateľ.

Takže je síce fajn túžiť po novej technológii, ale to znamená nárast ceny distribučných služieb, čo v konečnom dôsledku znamená vyššie sumy na faktúrach.

Welcome in real world.
trisestri
10.09.12,11:32
http://www.sme.sk/c/6525827/setrit-sa-da-uplne-vsade-chytra-siet-vam-aj-zarobi.html

ČEZ v Čechách už testuje inštaláciu SMART meradiel v jednom malom regióne. Musíme si uvedomiť, že ak nechceme mať po byte behajúcich odpočtárov, tak treba napr. SMART meradlá. SMART meradlá sú drahšie a kto to celé nakoniec zaplatí? Odberateľ.

Takže je síce fajn túžiť po novej technológii, ale to znamená nárast ceny distribučných služieb, čo v konečnom dôsledku znamená vyššie sumy na faktúrach.

Welcome in real world.

vsak dokial sa zacnu u nas montovat,tak zlacneju:)prave o elektrinu sa nejedna,tam mame merac na chodbe-ide o plyn,teplo,vodu-prtv tam je zivotnost okolo 7 rokov,nieco podobne aj na teplu a studenu vodu-takze islo by aj pomer zivotnosti a ceny/aj ked prtv by mohli rovno zrusit /
sito
10.09.12,20:17
vsak dokial sa zacnu u nas montovat,tak zlacneju:)prave o elektrinu sa nejedna,tam mame merac na chodbe-ide o plyn,teplo,vodu-prtv tam je zivotnost okolo 7 rokov,nieco podobne aj na teplu a studenu vodu-takze islo by aj pomer zivotnosti a ceny/aj ked prtv by mohli rovno zrusit /

... aj keď PRT, PRVN by mohli rovno zrušiť ...

A prečo si ich nezrušíte vy, spoluvlastníci! Čí nemôžete?
gogol99
22.09.12,14:35
Novela zákona o energetike

§ 42
Inteligentné meracie systémy(1) Ministerstvo, v spolupráci s úradom, prevádzkovateľmi regionálnych distribučných sústav a ostatnými účastníkmi trhu s elektrinou, vypracuje analýzu ekonomických prínosov vyplývajúcich zo zavedenia rôznych foriem inteligentných meracích systémov a nákladov na ich obstaranie, inštaláciu a prevádzku pre jednotlivé kategórie koncových odberateľov elektriny.

(2) Na základe analýzy podľa odseku 1 ministerstvo v spolupráci s úradom určí kategórie koncových odberateľov elektriny, pre ktoré je preukázaná opodstatnenosť využitia inteligentných meracích systémov, a uloží prevádzkovateľovi sústavy povinnosť zaviesť inteligentné meracie systémy minimálne v rozsahu 80 % odberných miest spadajúcich do takto určených kategórií koncových odberateľov elektriny.

(3) Úrad zohľadní náklady na obstaranie, inštaláciu a prevádzku inteligentných meracích systémov pre jednotlivé kategórie koncových odberateľov elektriny podľa odseku 1 v navrhovanom spôsobe cenovej regulácie po obstaraní a inštalácii inteligentných meracích systémov a ich uvedení do prevádzky.

(4) Účastníci trhu s elektrinou sú povinní poskytnúť prevádzkovateľovi sústavy súčinnosť pri inštalácii a prevádzke inteligentných meracích systémov spôsobom a za podmienok ustanovených všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným podľa § 95 ods. 1 písm. h).