sunatko
25.07.11,21:11
Dobrý deň, rodičia zdedili pred dvoma rokmi domček so záhradou v dezolátnom stave. Hodnota bola pri dedičskom konaní vyčíslená na 1000,€.
Teraz mi ho chcú darovať, ale neviem či budem platiť daň z darovania alebo nie.
Hľadal som všade možne, a aj tu som našiel že daň z darovania je zrušená (tuším tam bolo od 1.1.2004), ale zase niekde inde som našiel, že sa daň platí.
Som z toho jeleň.

Poraďte prosím.

Ďakujem.
ivka70
25.07.11,19:16
Dan z darovania je zrusena.
Otazka je, od koho zdedili rodicia dom, ci sa nahodou nebude dan tykat ich.
danushka
25.07.11,19:24
Presne tak, od koho ho zdeldili, resp., ak dedili v priamom rade, či poručiteľ danú nehnuteľnosť mal vo vlastníctve minimálne 5 rokov.
Kvaka
25.07.11,19:28
Dan z darovania je zrusena.
Otazka je, od koho zdedili rodicia dom, ci sa nahodou nebude dan tykat ich.
Daň z dedičstva tiež bola zrušená, pokiaľ sa dom nepredáva, nie je čo platiť.
danushka
25.07.11,19:35
Daň z dedičstva tiež bola zrušená, pokiaľ sa dom nepredáva, nie je čo platiť.

Veru som nenašla nič k darovaným nehnuteľnostiam v Zákone o dani z príjmu.
Podľa všetkého sa daň neplatí.

Trošku ma tam zmiatlo to nadobudnutie dedením, ale to by sa týkalo skutočne len predaja, nie darovania, ktoré je bezodplatné.
sunatko
25.07.11,20:00
Presne tak, od koho ho zdeldili, resp., ak dedili v priamom rade, či poručiteľ danú nehnuteľnosť mal vo vlastníctve minimálne 5 rokov.


Zdedili to od rodicov, teda od mojich starych rodicov, ktori to mali cely zivot.
danushka
25.07.11,20:03
Sunatko,
neplatí sa daň v Tvojom prípade.
sunatko
25.07.11,20:16
Sunatko,
neplatí sa daň v Tvojom prípade.


ĎAKUJEM :):):)
pivko
25.07.11,20:24
Kedy móže predať byt ten čoho zdedí ak v ňom nemal trvalý pobyt aby neplatil daň?
Kvaka
25.07.11,20:40
Kedy móže predať byt ten čoho zdedí ak v ňom nemal trvalý pobyt aby neplatil daň?
Ak ho zdedí v priamom rade alebo niektorým z manželov, tak príjem z predaja je od dane oslobodený, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)