DodoSTI
25.07.11,21:00
Dobrý večer,

obraciam sa na Vás s prosbou o radu.

Som jediným spoločníkom v s.r.o. (jednoosobová, bez zamestnancov) a ako študent VŠ som si na 2 mesiace zohnal brigádu u špedície (vodič), ktorá vyžaduje prácu na živnosť.

Je možné byť spoločníkom a živnostníkom zároveň?

Prvé čo ma napadlo bolo rozšíriť zoznam predmetov podnikania, no to vyžaduje množstvo papierovačiek a tuším 150€ v rôznych poplatkoch.

Živnosť potrebujem iba na 2 mesiace, potom ju zruším. Čo je pre mňa výhodnejšie (čítaj najlacnejšie a najrýchlejšie)? Aké povinnosti mi potom vyplývajú zo živnosti počas týchto 2 mesiacov a po zrušení?

Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď, dosť mi to ponáhľa :)

Pekný večer
KEJKA
25.07.11,19:19
vybavíš si živnosť a zaeviduješ sa v ZP ako SZČO, na DU ako SZČO.
Sociálnu poisťovňu neriešiš.
po skončení roka podáš DPFO B - ako SZČO.
DodoSTI
25.07.11,19:31
ďakujem za rýchlu odpoveď :)

- môžem použiť aj účet vedený na FO? alebo účet (podnikateľský) z s.r.o.?
- preddavky do ZP sa mi po ukončení živnosti asi nevrátia hmm? :)
KEJKA
25.07.11,20:01
na tie dva mesiace sa ti asi neoplatí zakladať podnikateľský účet, takže použiješ súkromný, ale pozor, aby si tam nemal veľa pohybov, resp. aby boli transparentné.
Určite nepouži účet sro.
A preddavky do ZP - neviem, všetko sa mení, a závisí od výšky príjmu za tie dva mesiace.....
alessi
25.07.11,20:14
ale zas ked zaplatí, tak mu ich môže ZP podľa veľkosti príjmu vrátiť, nie? radšej nech zaplatí, a nech mu ich ZP vráti ako mať nedoplatok a...
zk24
25.07.11,20:21
K tym preddavkom ZP, pozri tabulku s nazvom: "Platenie preddavkov SZČO od 01.05.2011" na tejto linke:

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943
DodoSTI
25.07.11,21:22
kedže som študent, tj. prípad SZČO+poistenec štátu, znamená to (podľa tabuľky), že si môžem zvoliť aj nulový preddavok?
Čo sa týka príjmu, tam počítam s príjmom max. 600€/mesiac, tj. 1200€/celé trvanie živnosti.

predmet živnosti - vedenie cudzieho mot. vozidla
- môžem si uplatniť paušálne výdavky?
- za prípadné škody na majetku, v tomto prípade na mot. vozidle, prípadne náklade zodpovedám ja, alebo zamestnávateľ? napr. nehoda. Je potrebné sa pripoistiť?
KEJKA
25.07.11,21:30
kedže budeš SZČO, nemáš zamestnávateľa. Za škodu budeš zodpovedať v rozsahu zmluvy - tak si ju poriadne prečítaj.
Tvoj predpokladaný príjem je nižší ako odpoč.položka, teda ak nebudeš mať iné príjmy tvoja daň bude nulová, aj ked si paušálne výdavky neuplatníš.
Ale môžeš.