katus78
26.07.11,07:33
Dpbrý den, otcovi bol priznaný "čiastočný" invalidný dôchodok 45% . Je hlásený na úrade práce ...môže sa z úradu vyhlásiť ak už nemá nárok na podporu alebo existuje nejaká výhoda pre ktorú by mal ostať prihlásený ? napr. odvody????
Ďakujem.
katka
janaGT
26.07.11,05:46
výhodu vidím iba v tom, že by mu pohli pomôcť nájsť prácu, prípadne nejaká rekvalifikácia ... inak odvody do ZP za invalidného dôchodcu platí štát i v prípade, ak nie je registrovaný na úrade práce
katus78
26.07.11,06:05
Dakujem za odpoved...
Pekný den.
alaya1
26.07.11,06:12
No neviem, plati to aj pri ID pod 70%?
janaGT
26.07.11,06:15
No neviem, plati to aj pri ID pod 70%?+

myslíš to, že za neho platí zdravotné poistenie štát? to platí.
Inak nad 70% by z úradu práce resp. SP nedostával žiadne peniažky ... zaevidovaný by mohol byť ale bez peniažkov ...
Xanti
26.07.11,07:22
Dpbrý den, otcovi bol priznaný "čiastočný" invalidný dôchodok 45% . Je hlásený na úrade práce ...môže sa z úradu vyhlásiť ak už nemá nárok na podporu alebo existuje nejaká výhoda pre ktorú by mal ostať prihlásený ? napr. odvody????
Ďakujem.
katka
No ja vidím jednu výhodu v tom ostať na UP.
Ak sa otec rozhodne podnikať, tak si môže vybaviť príspevok viac čítaj tu http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim.html?page_id=13317

konkretne http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/57-prispevok-obcanovi-so-zdravotnym-postihnutim-na-prevadzkovanie-alebo-vykonavanie-samostatnej-zarobkovej-cinnosti.html?page_id=12996

Alebo pokiaľ sa ho niekto rozhodne zamestnať tak tiež môže zamestnávateľ získať príspevok zato, že zamestná zdravotne postihnutého občana konkretne http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/nastroje-aktivnych-opatreni-trhu-prace/podpora-zamestnavania-obcanov-so-zdravotnym-postihnutim/55-chranena-dielna-a-chranene-pracovisko.html?page_id=13312
alusa783
26.07.11,07:36
suhlasím so Xanti aj ja som na ID a tiež chodim na ten hnusný urad práce len kôli tomu aby som si mohla založiť živnost a zobrat príspevok ale radím každému predtým si pozistovat ktorý príspevok ja najlepší lebo pre ID je ich dost vela
alaya1
26.07.11,08:05
suhlasím so Xanti aj ja som na ID a tiež chodim na ten hnusný urad práce len kôli tomu aby som si mohla založiť živnost a zobrat príspevok ale radím každému predtým si pozistovat ktorý príspevok ja najlepší lebo pre ID je ich dost vela
Ako to myslis? ved je mozne ziskat prispevok na chranene pracovisko, ake ine este existuju?
Xanti
26.07.11,08:10
alaya1
26.07.11,08:27
Xanti, no neviem, ci si to spravne pripojila. lebo v §55 je specifikovane len to, co je chranena dielna.

Potom su tu 2 moznosti zamestnania sa, ci zahajenia SZC v CHD.
T.J. Ci osobu v chranenej dielni niekto zamestna, pripadne si zoberie zivnost a vytvori si pre seba CHP.
1.SZCO- chranene pracovne miesto -prispevok na zacatie podnikania
2. zamestnanec v CHD -prispevok sa poukazuje zamestnavatelovi

Aby sme niekoho neuviedli do omylu.
Xanti
26.07.11,08:29
Upravila som link.

Ako aj ked je človek ŤZP a ZPS nemusí si vybavovať príspevok podľa § 57 ale môže si kludne vybaviť aj ten nižší podľa § 49 ako bežný občan.
alaya1
26.07.11,08:38
Xanti, to by snad bolo nerozumne, nie?
Xanti
26.07.11,08:41
Xanti, to by snad bolo nerozumne, nie?
Prečo?
Napr. aj ja som zvažovala aký príspevok ( než som sa zamestnala ), a vyšlo mi že lepší je ten nižší, lebo na moju činnosť by som ten vyšší nemala kde minúť.

Veľa záleží od toho na čo má slúžiť, a v akej činnosti sa rozhodne ten ktorí človek podnikať. :D
alaya1
26.07.11,13:48
myslim, ze peniaze sa daju vyuzit vzdy. Ked uz na nic, tak na zaplatenie najmu na 2 roky a mas vystarane, ze ta nevyhodia.Avsak, ak podnikatel chce pracovat v byte, tak to neviem, tam je lepsie sa zamestnat v CHD a poberat z prispevku mzdu.
pepsikova
26.07.11,14:18
...výška príspevku na podnikanie pre občana so TZP je 6863€,ďalej môže dostať príspevok na auto, pokiaľ je zamestnaný a dokladuje, že sa autom dopravuje do práce aspoň 3x v týždni, to je tiež takmer 7000€, prípadne viac,(až do takmer 13000€) podľa miery postihnutia a tiež podľa toho aj kompenzácie na rôzne postihnutia- ale tie môže dostať aj bez toho, že by šiel podnikať...dĺžka evidencie je minimálne 3 mesiace na ÚP, a potom podať žiadosť o príspevok na podnikanie, doložiť podnikateľským zámerom-teda v čom ide podnikať...
..výhody pre zamestnávateľa tu už dievčatá popísali...
alaya1
26.07.11,17:34
...výška príspevku na podnikanie pre občana so TZP je 6863€,ďalej môže dostať príspevok na auto, pokiaľ je zamestnaný a dokladuje, že sa autom dopravuje do práce aspoň 3x v týždni, to je tiež takmer 7000€, prípadne viac,(až do takmer 13000€) podľa miery postihnutia a tiež podľa toho aj kompenzácie na rôzne postihnutia- ale tie môže dostať aj bez toho, že by šiel podnikať...dĺžka evidencie je minimálne 3 mesiace na ÚP, a potom podať žiadosť o príspevok na podnikanie, doložiť podnikateľským zámerom-teda v čom ide podnikať...
..výhody pre zamestnávateľa tu už dievčatá popísali...
Len by som ta upresnila. Dotacie na zriadenie chranenej dielne alebo zamestnanie obcana so TZP v chranenom pracovisku a kompenzacie su 2 rrozdielne veci, rozhoduju o tom dva rozdielne odbory UP.
Ziskat tie kompenzacie TZP nie je tak jednoduche.Napr. spominany prispevok na kupu motoroveho vozidla. je tam podmienka mat v posudku od lekara z UPSVaR, ze je obcan odkazany na individualnu prepravu. A to si sakra daju zalezat na tom, komu to daju.
Je to tazke ziskat tym, ktori su naozaj chori. tym, co nosia policku pod pazuchou to tazko ziskat nie je.
Nestaci prehlasenie, ze chodis do prace, pripadne denneho stacionara alebo vzdelavacieho zariadenia.vyskla dotacie na kompenzacie sa pocita z priemerneho prijmu rodiny, t.j. aj manzela, manzelky, rodica a pod. pri ZTP sa dlzka evidencie aspon u nas neskuma.
A pri ziadosti o prispevok na zriadenie alebo zamestnania cloveka v chranenom p. treba vyplnit mnozstvo cestnych prehlaseni, ziadost, pod.zamer a pod. je to dost narocne, preto to ludi odradza.
phamrak
27.07.11,08:12
Dobrý deň.
Prosím o radu.
Nemáte tu prosím niekto skúsenosti s fungovaním chránenej dielne? Mám záujem aby môj švagor zriadil CHD a zamestnal ma, tak sa pokúšam zistiť potrebné informácie. Aktuálne ma zaujímajú predovšetkým finančné príspevky, ktoré sa dajú získať z úradu práce prípadne z EÚ. Zákony som si prečítal a myslím, že aj pochopil, ale rád by som vedel ako to funguje v praxi, aké druhy príspevkov je možné získať?
V zákone sa uvádza limitovaná kumulácia príspevkov do výšky ceny práce - tej tak celkom nerozumiem.

Má budúci pracovník nárok aj na iné príspevky ako príspevok na zriadenie a zachovanie dielne a potom príspevok na prevádzkové náklady? A čo dotácia na časť mzdy? (pochopil som to tak, že podľa zákona o zamestnanosti ak získam prvé dve uvedené finančné pomoci, nárok na náhradu časti mzdy už nebudem mať?).
Xanti
27.07.11,08:20
Dobrý deň.
Prosím o radu.
Nemáte tu prosím niekto skúsenosti s fungovaním chránenej dielne? Mám záujem aby môj švagor zriadil CHD a zamestnal ma, tak sa pokúšam zistiť potrebné informácie. Aktuálne ma zaujímajú predovšetkým finančné príspevky, ktoré sa dajú získať z úradu práce prípadne z EÚ. Zákony som si prečítal a myslím, že aj pochopil, ale rád by som vedel ako to funguje v praxi, aké druhy príspevkov je možné získať?
V zákone sa uvádza limitovaná kumulácia príspevkov do výšky ceny práce - tej tak celkom nerozumiem.

Má budúci pracovník nárok aj na iné príspevky ako príspevok na zriadenie a zachovanie dielne a potom príspevok na prevádzkové náklady? A čo dotácia na časť mzdy? (pochopil som to tak, že podľa zákona o zamestnanosti ak získam prvé dve uvedené finančné pomoci, nárok na náhradu časti mzdy už nebudem mať?).
Skús si prečítať túto tému http://www.porada.sk/t86752-55-z-5-2004-chd-prispevky-a-doklady.html
PUTINKAL
27.07.11,09:08
DOBRI DEN CHCEL BY SOM VEDIET KOLKO MY MOZE ZAMESTNAVATEL DRZAT VYPLATU KOLKO MA NA TO VLASTNE CASU DO KEDY JE CHRANENY
Xanti
27.07.11,09:09
DOBRI DEN CHCEL BY SOM VEDIET KOLKO MY MOZE ZAMESTNAVATEL DRZAT VYPLATU KOLKO MA NA TO VLASTNE CASU DO KEDY JE CHRANENY
Putinkal,
vypni CAPS LOCK a tak píš.

V akej súvislosti ti drží výplatu? Z tvojho zadania sa nedá nič pochopiť. Skús to upresniť.
PUTINKAL
27.07.11,10:34
tak jednoducho mam mat vyplatu 15teho v zmluve mam do 30teho a dami hu vlastne ze ked ma
veronikasad
27.07.11,10:45
chceš ukončiť pracovný pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy ?
PUTINKAL
27.07.11,11:00
asi to urobim furd ju dava po zadu minimalne o mesiacapol a ja nemozem povedat v obchode pockaj na vyplatu ako si to mysli zamestnavatel a co su oneskorene platby ako je inkaso atd len stracam na upomienkach stej almuznej co sa v tomto state zaraba asi tak
PUTINKAL
27.07.11,11:01
alebo da sa na nho podat trestne oznamenie po akom case nevyplatenia mzdy?
diky!