ricco24
26.07.11,07:49
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako by som mohol riešiť nasledovnú situáciu.

Som študent VŠ (práve skončený bakalár), popri škole pracujem na dohodu o vykonaní práce.
Keďže pracujem v oblasti IT - tvorba web riešení, tak sa mi niekedy naskytne možnosť privyrobiť si aj popri práci. No mám problém s tým ako to riešiť, čo mám podpísať, akú zmluvu keď tvorim napríklad stránku pre niekoho iného ako pre svoju firmu. ŽL nemám.
Môžem to riešit podpisom ďalšej dohody o vykonaní práce ? poprípade dohody na dielo - no tu neviem ako je to s odvodmi.

Za každú radu budem vďačný
ivka70
26.07.11,06:01
Student moze mat podpisanych aj viac dohod sucasne, ziaden zakon ho v tom neobmedzuje.
Jedine tvoj aktualny zamestnavatel by mohol mat podmienku v dohode, ze nemozes tu cinnost, co robis pre neho, robit pre niekoho ineho, ale do dohod sa to nezvykne davat.
Akurat uplatnovanie nezdanitelneho minima mozes mat podpisane v jednom mesiaci len u jedneho zamestnavatela, takze u druheho sa ti bude danit cely prijem.
Pripadne vyrovnanie a vratenie dani si potom uplatnis v danovom priznani najneskor v marci nasl. roka.
Jana Motyčková
26.07.11,06:27
Pri IT prácach upozorňujem, že dohody sa nemôžu uzatvoriť na činnosti, ktoré sú predetom ochrany podľa autorského zákona.
Takéto práce je možné vykonávať v pracovnom pomere, alebo na zmluvu - napr. autorskú, zmluvu o dielo a pod..