discret
16.01.06,09:11
prosím o radu!
Som zivnostnik.V r.2003 pre mna pracovala s.r.o. ako subdodavatel prác.Tato pre mna vykonavala prace,tieto fakturovala vratane DPH a ja som jej tieto uhradzal.Dan kontrolou sa zistilo ze nebola platitelom DPH a dan urad my vyrubil tuto dan doplatit.Tuto splacam v mes.splatkach na ktorych som sa s dan.ur.dohodol.Na uvedenú s.r.o.a jej konatela som podal trestne oznamenie a ten bol za to aj odsudený.
Dodatocne som zistil ze konatel a zaroven 100 perc.vlastnik spolocnosti bol uz predtym tri krat trestany a odsudeny,naposledy 25.5.2000 za trestny cin sprenevery a okrem ineho mu bol ulozeny trest zakazu cinnosti hmotne zodpovedneho pracovnika na 2 roky.
S.R.O. kupil a majitelom sa stal v januari 2002,teda v case ked mal zakaz takuto cinnost vykonavat.
-Mozem zalovat stat za to ze umoznila takemuto cloveku podnikat? A ziadat o vratenie dph?...mam nejaku oporu v zakone?...
discret
16.01.06,19:10
naozaj nemá nikto skúsenosti s obdobným prípadom?...može v tejto krajine podnikat kriminálnik?
elPi
16.01.06,19:31
A kto Ťa zastupoval v daňovom konaní - pri kontrole?

V zákone o DPH bola povinnosť odviesť daň učená tomu, kto ju na doklade ako neregistrovaný platiteľ uviedol. Tak mi je divné, prečo ju máš splácať.

Ako dlho je od skončenia kontroly - právoplatnosti rozhodnutia?
Nedá sa ešte odvolať?
Alebo do 6 mesiacov je možné požiadať o obnovu konania, neskôr o preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania.
Podrobnosti sú v zákone č. 511/1992 o správe daní a poplatkov.
Ak sa jedná o vážnu sumu, bolo by vhodné sa obrátiť na daňového poradcu, príp. právnika.

K druhej otázke:
Áno môže.
A podľa mojich skúseností tých, ktorým robí radosť s druhými vybabrať (v zákonnom rámci nášho predokonalého právneho poriadku) je čoraz viac.
Takú vymožiteľnosť práva ako u nás nemajú hádam ani na Pobreží Slonoviny.
evina
16.01.06,19:35
Čo sa týka DPH postupujú podľa nasledovného paragrafu zákona o DPH, ktorý je podľa mojej mienky najnehoráznejším paragrafom v zákonoch-jednoducho podvodník sa zbaví povinnosti a štát to vymáha na tom, ktorý ju už. o.i. i tomu podvodníkovi zaplatil:

paragraf 69 zákona o DPH:

(10) Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť


Neviem ako sa dá dokázať vedomosť, resp. nevedomosť o podvodníkovi.....
evina
16.01.06,19:40
Tweety
16.01.06,19:48
Čo sa týka DPH postupujú podľa nasledovného paragrafu zákona o DPH, ktorý je podľa mojej mienky najnehoráznejším paragrafom v zákonoch-jednoducho podvodník sa zbaví povinnosti a štát to vymáha na tom, ktorý ju už. o.i. i tomu podvodníkovi zaplatil:
paragraf 69 zákona o DPH:
(10) Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť
Neviem ako sa dá dokázať vedomosť, resp. nevedomosť o podvodníkovi.....
Súhlasím, na stránke DR sa dá overiť, či je partner platcom alebo neplatcom DPH, ale, že či ju aj skutočne platí, tam to už nie je, takže štát sa pozichroval.
Marianna01
16.01.06,21:52
Toto je absolútne nehorázny paragraf! A potom vraj máme "sprostých" zákonodarcov. Veľmi dobre vedia, čo robia... My na to doplácame, resp. doplácame na neserióznosť našich "obchodných tiežpartnerov"!:cool:
discret
17.01.06,05:02
dan úrad postupoval podla §20ods.1c-na dan doklady vystavené neplatcom dph sa v dan.konaní neprihliada...podotýkam ža v roku 2003 ešte neexistoval register platcov dph a dotyčný mi predložil falošné doklady...
discret
17.01.06,05:12
od skončenia dan.kontroly je niečo viac ako 2 mesiace...počul som niečo o 6 smernici rady č.77/388/EHS,ktorej bolo treba po vstupe do eú prisposobit legislatívu(hovorí o tom,že dph odvedie ten kto ju na faktúre uvedie)a aj som ju spomenul v odvolaní,ale neviem nájst v našom zákone prísl.paragraf...dakujem za radu!...možeš byt konkrétnejší?...moj právnik to vzdal...
evina
17.01.06,06:50
Existuje aj §69 zákona o DPH - Osoby povinné platiť daň a tam je:

5/ Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň.
JanaSys
17.01.06,08:49
paragraf 69 zákona o DPH:
(10) Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť
Neviem ako sa dá dokázať vedomosť, resp. nevedomosť o podvodníkovi.....
K tej 6. smernici. Našla som toto (stav z času nášho vstupu do EU) :
HLAVA XII Osoby. ktoré sú povinné platiť daň
Článok 21 v znení článku 28 Osoby, ktoré sú povinné platiť daň
Ods1 a 2 - hovorí o tom, kto j e povinný platiť daň
ale ods.3 hovorí (mám český preklad) : V situacích uvedených v odstavcích 1 a 2 mohou členské státy stanovit, že za platbu daně ručí společne a nerozdílně jiná osoba než osoba, která je povinná platiť daň.
ods4. hovorí o dovoze.
JanaSys
17.01.06,08:57
Existuje aj §69 zákona o DPH - Osoby povinné platiť daň a tam je:
5/ Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, pri dodaní tovaru alebo služby uvedie vo faktúre daň, je povinná zaplatiť túto daň.
Tým sa skôr myslí, že ak ju uvedie na FA, tak ju aj odvedie a zaplatí štátu.
Discret má skôr problém, že si na základe týchto FA uplatnil nárok na odpočet a teraz chcú po ňom, aby uplatnenú DPH vrátil.
retep
17.01.06,11:45
Predpokladám,že DÚ Vám neuznal odpočítanie dane z dôvodov uvedených v § 49 ods.1 a ods.2 zákona o DPH. Obdobne bolo riešené aj v predchádzajúcom zákone /§20/.Kedže spoločnosť, ktorá Vám fakturovala za vykonané práce nebola v čase vystavenia faktúr registrovaná za plátcu DPH teda pri tejto službe/tovare/ nevznikla daňová povinnosť, ale hlavne platiteľ môže odpočítať daň ak je voči nemu uplatnená iným platiteľom./vychádzam z predpokladu,že spoločnosť,ktorá Vám fakturovala je tuzemská/.Takže vždy si vyžiadať registráciu o DPH a následne preveriť na príslušnom DÚ či nebolo určené posledné zdaňovacíe obdobie./Pozor na obchody s subjektami v nemecku. Zrušenie registrácie prebieha aj retrospektívne. / Vždy preverovať cez VIES na stránke europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm sú tu všetky štáty EU teda aj SR.
Excise Duty
17.01.06,13:41
V prílohe pripojujem slovenské, nemecké a anglické znenie smernice Rady č. 77/388/EHS. Pozorne si prečítajte článok 21 a posúďte, či je § 69 zákona o dani z pridanej hodnoty v súlade s touto smernicou a či je postup správcu dane správny.
eevvaa
29.10.07,12:13
K tej 6. smernici. Našla som toto (stav z času nášho vstupu do EU) :
HLAVA XII Osoby. ktoré sú povinné platiť daň
Článok 21 v znení článku 28 Osoby, ktoré sú povinné platiť daň
Ods1 a 2 - hovorí o tom, kto j e povinný platiť daň
ale ods.3 hovorí (mám český preklad) : V situacích uvedených v odstavcích 1 a 2 mohou členské státy stanovit, že za platbu daně ručí společne a nerozdílně jiná osoba než osoba, která je povinná platiť daň.
ods4. hovorí o dovoze.

Chcem sa opýtať, akú právnu silu majú u nás normy, obsiahnuté v smerniciach EU a teda hlavne v 6. smernici. V zákone o DPH platnom k 31.12.2004 nebol implementovaný článok 17 ods.1 - pokiaľ išlo o zdanenie prijatých služieb z IČŠ "Právo na odpočítanie dane vzniká v čase vyrubenia odpočítateľnej dane".
Ústava SR v čl. 7 ods. 2 hovorí: "Právne záväzné akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie majú prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky. Prevzatie právne záväzných aktov, ktoré vyžadujú implementáciu, sa vykoná zákonom alebo nariadením vlády podľa čl. 120 ods. 2."
slimak
19.04.09,19:35
Falosne doklady a DPH. Som celkom prekvapeny, ze tu je tak malo pripadov.
Jeden bol podvodnik jasny. Co vystavoval faktury a nebol platitel DPH. Ja za poslednu dobu som mal tri rozne pripady , ze danova kontrola nasla falosne doklady z registracnej pokladne. Islo o firmy mimo okresu, nemam v tom prsty.:-)

Ale seriozne, prva firma bola v konkurze, danovy urad zrusil registraciu, ale firma nadalej blokovala s DPH. Dobre mal si to overit. Druhy aj treti pripad bol cez registracnu. Pricom aspon pri jednom je zrejme podla mna ze to musel robit zamestnanec firmy(benzinky). Aj ked ja som pri tom nebol. problem je ze klienti - podnikatelia niesu pri vsetkych transakciach, proste nakupuje PHM zamestnanec, ci nejaky iny clovek(kamarat). Danova kontrola preverila dodavatela(robia to celkom casto) a on tvrdil ze take obchody sa u neho nediali. Bolo nablokovane na doklade nieco ine ako v skutocnosti mal v pokladni. (PHM namiesto zuvaciek). Ale tie DU musia mat tipy, zas neverim ze preveruju vsetkych, ale nic proti tomu nerobia. Od jedneho aj druhe zinkasovali na dodatocnej dani 100 000Sk. Ako im mam v takom pripade pomoct? Inak nic nenasli. Ta moja praca je uplne zbytocna.

Klienti v tom boli na aspon 75%(podla mna jeden na 100% za druheho by som ruku do ohna nedal) nevinne - podvedeni.