Zauzana
26.07.11,20:13
Neviem nájsť "oporu v zákone" k rozhodnutiu o uložení pokuty..ak niekto vie, prosím, napíšte...

2007: vydané DIČ, príjmy podľa par.6 odst.2a /autorská zmluva/,riadne podané DP
2008: príjmy podľa par.6 odst.2a /autorská zmluva/, riadne podané DP, povinnosť platiť preddavky na rok 2009
2009: nulové príjmy, preddavky neboli platené, daňové priznanie nebolo podané
2010: nulové príjmy, vrátená registrácia DIČ
2011: na základe výzvy podané /nulové/ daňové priznanie za rok 2009

Na základe oneskoreného podania DP v roku 2011 za rok 2009 bola vyrúbená pokuta za oneskorené podanie DP a ešte vraj príde aj platový výmer za neplatenie preddavkov. Príjmy boli nulové, zakladá povinnosť platenia preddavkov súčasne aj povinnosť podať daňové priznanie? Neviem to nájsť v zákone, prečo bola vyrúbená pokuta, poradí niekto?
JuKaS
26.07.11,18:49
Daňovník, ktorému podľa DP v predchádzajúcom zdaňovacom období vyšlo platiť preddavky, platí ich buď štvrťročne za bežné zdaňovacie obdobie a to vo výške 1/4 dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Preddavky sú splatné do konca príslušného kalendárneho roka, daňovník vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania. Podľa zákona bola povinnosť platiť preddavky, DÚ vyrubí penále za každý oneskorený deň do splatnosti jednotlivých preddavkov. (pozri § 42 zákon o dani z príjmov)
Mila123
26.07.11,19:02
Neviem nájsť "oporu v zákone" k rozhodnutiu o uložení pokuty..ak niekto vie, prosím, napíšte...

2007: vydané DIČ, príjmy podľa par.6 odst.2a /autorská zmluva/,riadne podané DP
2008: príjmy podľa par.6 odst.2a /autorská zmluva/, riadne podané DP, povinnosť platiť preddavky na rok 2009
2009: nulové príjmy, preddavky neboli platené, daňové priznanie nebolo podané
2010: nulové príjmy, vrátená registrácia DIČ
2011: na základe výzvy podané /nulové/ daňové priznanie za rok 2009

Na základe oneskoreného podania DP v roku 2011 za rok 2009 bola vyrúbená pokuta za oneskorené podanie DP a ešte vraj príde aj platový výmer za neplatenie preddavkov. Príjmy boli nulové, zakladá povinnosť platenia preddavkov súčasne aj povinnosť podať daňové priznanie? Neviem to nájsť v zákone, prečo bola vyrúbená pokuta, poradí niekto?
podľa daň. zákona nie si povinná, ak nemáš príjmy podávať DP......za rok 2009 si nemala žiadne príjmy????a penále za nezaplatené preddavky dostaneš.....mala si požiadať o odpustenie preddavkov, alebo o prepočítanie, ....
doktor01
26.07.11,19:03
Neviem nájsť "oporu v zákone" k rozhodnutiu o uložení pokuty..ak niekto vie, prosím, napíšte...

2007: vydané DIČ, príjmy podľa par.6 odst.2a /autorská zmluva/,riadne podané DP
2008: príjmy podľa par.6 odst.2a /autorská zmluva/, riadne podané DP, povinnosť platiť preddavky na rok 2009
2009: nulové príjmy, preddavky neboli platené, daňové priznanie nebolo podané
2010: nulové príjmy, vrátená registrácia DIČ
2011: na základe výzvy podané /nulové/ daňové priznanie za rok 2009

Na základe oneskoreného podania DP v roku 2011 za rok 2009 bola vyrúbená pokuta za oneskorené podanie DP a ešte vraj príde aj platový výmer za neplatenie preddavkov. Príjmy boli nulové, zakladá povinnosť platenia preddavkov súčasne aj povinnosť podať daňové priznanie? Neviem to nájsť v zákone, prečo bola vyrúbená pokuta, poradí niekto?
Za oneskorené podanie DP je samozrejme pokuta. S pokutou za neplatenie preddavkov nemám skúsenosť ale viem, že DÚ jednému známemu zaslal pri neplatení preddavkov len upozornenie. A na základe upozornenia hádam nebudú vyrubovať pokutu alebo úroky. Nakoniec keďže v roku 2009 boli nulové prímy a platil by si tie preddavky v DP za 2009 by aj tak vznikol preplatok v plnej výške preddavkov.
PS: a to až teraz zistili, že si neplatil preddavky v roku 2009?
Mila123
26.07.11,19:05
Za oneskorené podanie DP je samozrejme pokuta. S pokutou za neplatenie preddavkov nemám skúsenosť ale viem, že DÚ jednému známemu zaslal pri neplatení preddavkov len upozornenie. A na základe upozornenia hádam nebudú vyrubovať pokutu alebo úroky. Nakoniec keďže v roku 2009 boli nulové prímy a platil by si tie preddavky v DP za 2009 by aj tak vznikol preplatok v plnej výške preddavkov.
PS: a to až teraz zistili, že si neplatil preddavky v roku 2009?

ak nevznikla povinnosť podať DP, nemôže ju DU sankcionovať, a ak ťa požiada DU o podanie DP, musíš tak urobiť.......
doktor01
26.07.11,19:07
podľa daň. zákona nie si povinná, ak nemáš príjmy podávať DP......za rok 2009 si nemala žiadne príjmy????a penále za nezaplatené preddavky dostaneš.....mala si požiadať o odpustenie preddavkov, alebo o prepočítanie, ....
Ak úž dostaneš pokutu tak, môžeš požiadať DU v zmysle zákona o zníženie alebo odpustenie.
Mila123
26.07.11,19:13
Ak úž dostaneš pokutu tak, môžeš požiadať DU v zmysle zákona o zníženie alebo odpustenie.

s kolkom, v hodnote bývalých 500 Sk.......a s rizikom, že ti nemusia vyhovieť.....
doktor01
26.07.11,19:18
ak nevznikla povinnosť podať DP, nemôže ju DU sankcionovať, a ak ťa požiada DU o podanie DP, musíš tak urobiť.......
"Na základe oneskoreného podania DP v roku 2011 za rok 2009 bola vyrubená pokuta za oneskorené podanie DP...".
Ak je v rozhodnutí o pokute takáto formulácia tak zrejme nebola dodržaná ani lehota vo vyzve alebo mal povinnosť podať DP za rok2009.
Ak je ta pokuta neopodstatnená nech podá odvolanie v stanovenej lehote.
michaelak
28.11.11,07:09
Dobrý deň, mám podobný problém, ako je uvádzaný v tejto téme. Prosím Vás o radu:
Daňovníkovi vznikla povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov FO na rok 2009 z podaného daňového priznania za rok 2008. Preddavok za II.Q.2009 bol zaplatený, preddavky za III.Q. 2009 a IV.Q.2009 boli odpustené na základe žiadosti a preddavok I.Q.2010 mal byť zaplatený, ale nebol. Za rok 2009 daňovník nepodával daňové priznanie (nemal povinnosť, robilo sa mu len ročné zúčtovanie ako zamestnancovi). Za rok 2010 podával zasa daňové priznanie, kde daň aj riadne zaplatil.
Daňovníkovi, keďže nepodal DP za rok 2009, zostal preplatok v podobe zaplateného preddavku na daň II.Q.2009. Tento preplatok chcel na základe žiadosti vrátiť, no správca dane mu tvrdí, že nemôže, že musí podať daňové priznanie za rok 2009 a tam si uplatniť zaplatený preddavok, ale samozrejme, podanie DP za rok 2009 bude brané ako oneskorené podanie a teda bude mu vyrubená pokuta. Je toto tvrdenie správcu dane správne? Existuje na to aj nejaký paragraf?
Ďakujem pekne za odpovede.
Mila123
28.11.11,07:18
neviem či tvrdenie správcu dane je správne.....
ale viem, že RZD sa berie ako keby podal DP, t.j. v tvojom prípade môžeš dať DDP a sankciu za nepodané DP nebudeš mať.....pretoža aj RZD je DP........
michaelak
28.11.11,07:38
ďakujem pekne za odpoveď. To s tým RZD napadlo aj mňa, že je to vlastne podané daňové priznanie, ale správca dane mi to zamietol s tým, že RZD sa považuje za podané daňové priznanie typu A a ja musím podať typ B, nakoľko tie preddavky vyplynuli z príjmu podľa § 8 za rok 2008, kedy sa podávalo DP typu B. Má to vôbec logiku?
KEJKA
28.11.11,07:46
ďakujem pekne za odpoveď. To s tým RZD napadlo aj mňa, že je to vlastne podané daňové priznanie, ale správca dane mi to zamietol s tým, že RZD sa považuje za podané daňové priznanie typu A a ja musím podať typ B, nakoľko tie preddavky vyplynuli z príjmu podľa § 8 za rok 2008, kedy sa podávalo DP typu B. Má to vôbec logiku?
podľa mňa má. AK si platil preddavky na živnosť, z ktorej nevyplynuli príjmy, tak ti síce povinnosť podať DPFO nevznikla, ale ak si chcel vrátiť preddavky, bolo potrebne tento nárok preukázať práve podaním DPFO B - ZDP rieši povinnosti, povinnosť nebola, bolo to v záujme daňovníka a teda výsostne v jeho rozhodnutí.
Takže určite nie DPFO A, resp. RZD, v tom má DU podľa mňa pravdu - nie je nárok na vrátenie preplatku.
Ak však nebola povinnosť podať DPFO B, tak prečo sankcia? Svoj nárok si daňovník môže uplatniť tuším do 3 rokov.
michaelak
28.11.11,07:52
no neboli to preddavky na živnosť, vznikli z titulu predaja pozemku v roku 2008 - ostatný príjem. A sankcia preto, lebo keď chceme teraz vrátiť zaplatené preddavky za II.Q.2009, tak musíme podať DPFO B za rok 2009, ktoré sa chápe ako nové DP (teda nie dodatočné) a z toho tá pokuta za nepodanie DP v riadnom termíne.
KEJKA
28.11.11,08:17
no - pochopila som, len akosi nechápem, prečo by mala byť pokuta za niečo, čo nebolo povinné.
Ale to už je otázka na niekoho iného - ja by som sa odvolala na tvrdosť zákona, ak nenájde niekto schopnejší pádne argumenty.
michaelak
28.11.11,08:24
veru, zákon je zákon. ale aj tak mi vŕta v hlave ten §32 ods. 9, kde sa vykonané ročné zúčtovanie podľa § 38 považuje za podané daňové priznanie - nie je tu konkrétne povedané, že podané DP typ A.
KEJKA
28.11.11,08:30
aj to môže byť argument.
je veľký rozdiel medzi preddavkami=preplatkom a výškou pokuty? Pokuta hádam nemá byť vyššia ako 67 EUR, či?
michaelak
28.11.11,08:36
pokuta pri FO je najmenej 33,19. rozdiel je cca 400 eur, no aj tých 33,19 navyše je pre niekoho peniaz ...
ego.mc
28.11.11,10:56
DP by som v každom prípade podal ako dodatočné a odvolal by som sa na § 39 ods. 9. ZoDP.
Mila123
28.11.11,11:55
ak som správne pochopila, podané DP za rok 2008 bol príjem z § 5 a z § 8......opýtam sa kedy sa platia preddavky na daň z PFO ????? ak je tam § 6 buď samostatne alebo v kombinácií s § 5 , na § 7 a 8 sa neprihliada....pozrela som si § 34 daň. zákona (celý) a našla som v ods. 9 toto
(9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.


Tak teda ja neviem, kde je problém.......
KEJKA
28.11.11,12:15
problém je v tom, že tie preddavky platil.
Ale potom by sa malo žiadať listom o vrátenie neoprávnene - zo strany DU - prijatých preddavkov. ved ma od začiatku zaráža, že z takého podania platil preddavky.
Ved aj systém im to mal vyhodiť, že preddavky sú nulové.
Je však možné, že to DU berie ako dobrovoľné určenie budúcej daňovej povinnosti - ale ak nemal živnosť?....hm, čudné.
Pavol / Lukáčik&Partners
28.11.11,12:32
KAJEKA,
omylom zaplatene preddavky Ti podla sucasnej legislativy nemoze DU vratit, musis cakat na podanie DP. Od 1.1.2012 vsak novy danovy poriadok bude obsahovat toto ustanovenie:
34 (11) Správca dane vráti do 30 dní odo dňa podania žiadosti daňovníka zaplatené preddavky na daň, ak daňovníkovi nevznikla povinnosť platiť preddavky na daň podľa tohto zákona, alebo rozdiel zaplatených preddavkov na daň, ak daňovník zaplatil preddavky na daň v sume vyššej, akú bol povinný zaplatiť podľa tohto zákona. Na postup správcu dane sa pri vrátení takto zaplatených preddavkov alebo rozdielu zaplatených preddavkov na daň použijú ustanovenia osobitného predpisu.126)“ .

Touto cestou by som vsak nesiel, kedze rozumiem, ze podla podaneho DP bol danovnik povinny platit ten preddavok, az neskor mu platenie preddavkov spravca odpustil, kedze asi prestal s vykonom podnikania. Ja sa priklanam rieseniu od ega.mc, dava mi to najvacsi zmysel.
KEJKA
28.11.11,12:55
Touto cestou by som vsak nesiel, kedze rozumiem, ze podla podaneho DP bol danovnik povinny platit ten preddavok, az neskor mu platenie preddavkov spravca odpustil, kedze asi prestal s vykonom podnikania. Ja sa priklanam rieseniu od ega.mc, dava mi to najvacsi zmysel.
no práve príspevok č.19 objasňuje, že v prípade príjmov podľa §8 nie je povinnosť platiť preddavky, ................to je jeho prípad.
michaelak
28.11.11,12:57
Kejka a mila123,
aby som vás nemýlila, asi som mala ešte na začiatku dodať, že za rok 2008 mal aj príjem podľa §6 (prenájom nehnuteľnosti podľa §6 ods. 3), ale ten bol zanedbateľný, gro predstavoval príjem podľa §8. Takže z tohto dôvodu bol povinný platiť preddavky, ktoré mu neskôr zrušili. Ospravedlňujem sa, že som neuviedla všetky skutočnosti hneď na začiatku.
DP za 2009 idem podať, ešte som zvedavá aké, lebo mne jednoznačne vychádza, že by to malo byť dodatočné, no pani správkyňa tvrdí, že nie.Takže idem zajtra osobne to s ňou doriešiť. ďakujem vám za váš čas a názory.
KEJKA
28.11.11,13:04
tak to je potom iné. Mali ste síce v tom prípade žiadať hned o stanovenie preddavkov inak, ale riešili ste to pre III. a IV.Q.
takže prikláňam sa k riešeniu ego.mc
ja by som podala tiež dodatočné a nešla by som sa dohadovať osobne, lebo potom dostaneš len info "per huba", pardon.
Bud by som to podala na podateľni, alebo poslala poštou a čakala na písomné vyjadrenie. Tam by už v prípade neakceptácie museli uviesť §§ a je možnosť sa odvolať.
marjankaj
28.11.11,13:18
Kejka a mila123,
aby som vás nemýlila, asi som mala ešte na začiatku dodať, že za rok 2008 mal aj príjem podľa §6 (prenájom nehnuteľnosti podľa §6 ods. 3), ale ten bol zanedbateľný, gro predstavoval príjem podľa §8. Takže z tohto dôvodu bol povinný platiť preddavky, ktoré mu neskôr zrušili. Ospravedlňujem sa, že som neuviedla všetky skutočnosti hneď na začiatku.
DP za 2009 idem podať, ešte som zvedavá aké, lebo mne jednoznačne vychádza, že by to malo byť dodatočné, no pani správkyňa tvrdí, že nie.Takže idem zajtra osobne to s ňou doriešiť. ďakujem vám za váš čas a názory.

No ak mal za rok 2009 iba príjmy podľa §5 tak nebol povinný podávať daňové priznanie. Za nepodanie mu sankcia nemôže byť udelená.
Podaj dodatočné ako píše ego.mc
§32
(9) Ak podá daňové priznanie daňovník, ktorý nebol povinný podať daňové priznanie podľa odsekov 1 a 2, alebo mu nevznikla povinnosť podať daňové priznanie podľa odseku 3, a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) mu vykonal ročné zúčtovanie podľa § 38, považuje sa toto daňové priznanie za opravné alebo dodatočné daňové priznanie podľa osobitného predpisu, 122a) pričom vykonané ročné zúčtovanie podľa § 38 sa v tomto prípade považuje za podané daňové priznanie.
michaelak
09.12.11,08:39
ahojte, hlásim sa znova. Tak dodatočné DP mi neprešlo, pani to systém nechce nijako zobrať, keď je vykonané ročné zúčtovanie a potom podané dodatočné DP B. Že aj na školení im hovorili, že ročné zúčtovanie = podané DP A. Tak si asi nepomôžem. Ešte som skúšala volať na metodické p. Leškovú, ale neberie telefón, asi tam momentálne nie je.
Mila123
09.12.11,08:47
nebudeš podávať B ale A--čko DP.....máš pravdu , ak sa urobí RZD berie sa to ako DP , ale iba typ A......ak by mal zamestanec povinnosť podať DP ale typ B a tak neurobil,dal si urobiť RZD, toto by sa mu nebralo ako podané DP.... sankcii za nepodanie DP by sa nevyhol.......
michaelak
09.12.11,09:11
no tak teraz už fakt neviem, čo mám spraviť.
Dovolala som sa na metodické do Bratislavy, po tom, ako som pani vysvetlila celú genézu problému, jednoznačne mi povedala, že sa môže podať dodatočné DP B, s poznámkou, že sa podáva na základe §32 ods. 9.
Takže naša pani správkyňa dane to ešte bude konzultovať s metodickým - asi s pani Leškovou a už uvidím.
ego.mc
10.12.11,02:32
Nedaj sa zviklať. To, že to nechce zobrať systém, nie je tvoj problém, ale ich. :)