PowerFull
27.07.11,00:35
Dobrý deň,

Chcel by som vedieť či ak stavba ( dom/chata/budova ... ) nieje
zakreslená na vektorovej katastrálnej mape a ani na mape určeného
operátu a parcela na ktorej sa nachádza nemá o tom zmienku že sa tam čosi nachádza,či takáto stavba má nejakého vlastníka ,keďže zrejme neexistujú k nej nijaké podklady a nik sa k nej nehlási. Dá sa takáto stavba považovať za neexistujúcu ? To znamená že ak by som odkúpil pozemky ktoré sú pod ňou a dal by som si ju geometricky zamerať a zapísať,stal by som sa jej oficiálnym vlastníkom ??? .

Ďakujem .
leonq
27.07.11,07:38
zamerat si jui mozes dat a spravit geometricky plan, ale kataster to asi nezapise na list vlastnictva, pretoze nevies preukazat titul nadobudnutia stavby, to ze kupis pozemky neznamena ze kupis aj stavbu. podstatne je ci stavba ma popisne cislo. ak nie musis ziskat potvrdenie od obce o existenci stavby, a takato stavba sa da ziskat vydrzanim ale na to ju musis uzivat aspon 10 rokov, teoreticky ju moze vydrzat sucastny vlastnik pozemku a potom ti ju predat spolu s pozemkom,
deha
03.08.11,08:41
Neviete mi odporučiť nejaký paragraf občianskeho zákonníka, kde sa pojednáva o tom , kto je vlastník rozostavanej stavby. Ja som mala za to, že ten kto je napísaný ako stavebník na stavebnom povolení, vzhľadom na to, že zodpovedá za financovanie a bezpečnosť a ost. pod. záležitosti. Jeden policajt mi však tvrdí , že nie, lebo stavba nie je skolaudovaná! Kde má oporu toto jeho tvrdenie? Vlastníctvo je založené nielen na liste vlastníctva, nemám pravdu? Ked raz mám stav. povolenie, dokonca aj pozemok je môj, nadobudacie doklady, napr. material na stavbu na moje meno , tak aj rozostavaná stavba sa dá považovať za moje vlastnictvo,aj napriek tomu , že zatial nie je uvedená v katastri!?
Mária27
03.08.11,10:07
Dobrý deň,

Chcel by som vedieť či ak stavba ( dom/chata/budova ... ) nieje
zakreslená na vektorovej katastrálnej mape a ani na mape určeného
operátu a parcela na ktorej sa nachádza nemá o tom zmienku že sa tam čosi nachádza,či takáto stavba má nejakého vlastníka ,keďže zrejme neexistujú k nej nijaké podklady a nik sa k nej nehlási. Dá sa takáto stavba považovať za neexistujúcu ? To znamená že ak by som odkúpil pozemky ktoré sú pod ňou a dal by som si ju geometricky zamerať a zapísať,stal by som sa jej oficiálnym vlastníkom ??? .

Ďakujem .
Podľa zákona sa v rôznych dobách zapisovali či nezapisovali, kreslili či nekreslili nehnuteľnosti rôzne.
Ak budeš kupovať pozemok, napíšte do zmluvy, že ho kupuješ so všetkým, čo na ňom je.
Mária27
03.08.11,10:13
Neviete mi odporučiť nejaký paragraf občianskeho zákonníka, kde sa pojednáva o tom , kto je vlastník rozostavanej stavby. Ja som mala za to, že ten kto je napísaný ako stavebník na stavebnom povolení, vzhľadom na to, že zodpovedá za financovanie a bezpečnosť a ost. pod. záležitosti. Jeden policajt mi však tvrdí , že nie, lebo stavba nie je skolaudovaná! Kde má oporu toto jeho tvrdenie? Vlastníctvo je založené nielen na liste vlastníctva, nemám pravdu? Ked raz mám stav. povolenie, dokonca aj pozemok je môj, nadobudacie doklady, napr. material na stavbu na moje meno , tak aj rozostavaná stavba sa dá považovať za moje vlastnictvo,aj napriek tomu , že zatial nie je uvedená v katastri!?
Pokiaľ to nemáš zapísané, ide o vlastníctvo toho materiálu ...
Rozostavanú stavbu si môžeš dať do katastra zapísať.

§ 46 Katastrálneho zákona (162/1995)

(4) Pri zápise údajov o práve k rozostavanej stavbe sa predkladá právoplatné stavebné povolenie, geometrický plán a znalecký posudok o stupni rozostavanosti a ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v právoplatnom stavebnom povolení, ak sa nepreukáže niečo iné.

§ 11 katastrálnej vyhlášky (461/2009)


Údaje o rozostavanej stavbe evidovanej v katastri obsahujú
a) parcelné číslo pozemku, na ktorom bude stavba postavená,
b) kód druhu stavby podľa prílohy č. 7 alebo opis stavby,
c) kód umiestnenia stavby podľa prílohy č. 8,
d) číslo listu vlastníctva,
e) ďalšie identifikačné údaje.