gaga8791
27.07.11,01:12
Zdravím poraďáci,

chcela by som si spraviť pedikérsky kurz a následne si doplniť živnosť o pedikuru , ale netuším , kto ma zamestná len kvoli praxi na par hodin , nakoľko pracujem vo svojom salone ako maserka . Môžem si spraviť prax aj u živnostníčky - pedikérky bez nároku na mzdu - čiže by som na prax chodila zadarmo? Platí aj takýto doklad? Pretože som počula , že živnostenský odbor si túto prax overuje na socialnej poisťovni. Poraďte mi prosím , kto s tým má skúsenosť.

Dakujem
Economic
27.07.11,05:13
Ja sa v tejto oblasti pohybujem už desiatku rokov. Že by si človeka živnostenský úrad overoval na sociálnej poisťovni, to počujem 1x. Čo viem čo určite overujú firmu alebo podnikateľa, ktorý vystaví nejaké potvrdenie či ten dotyčný má sám oprávnenie na takú činnosť, ale SP nie.
Danielle369
27.07.11,05:30
Nemôžeš robiť zadarmo, lebo to je práca na čierno-nelegálna. IP by to asi ťažko pochopil. Musíš mať aspoň dohodu o pracovnej činnosti , napr: na 2 hodinky denne
gaga8791
27.07.11,08:13
Je to práca na čierno , aj keď neberiem za to peniaze?
Economic
27.07.11,08:57
Je to práca na čierno , aj keď neberiem za to peniaze?

Práve pre to že neberieš peniaze. Za vykonanú prácu má každý nárok na odmenu - teda mzdu alebo nech sa to povie akokoľvek !
Lubka3474
02.09.11,19:35
Je pravda že sa zákon o povinnej 6 mesačnej praxi ruší? Ak áno, od kedy to platí?
karlinda
10.09.11,15:04
Je pravda že sa zákon o povinnej 6 mesačnej praxi ruší? Ak áno, od kedy to platí?

Tak toto by aj mna zaujimalo.Ak by sa to zrusilo ,tak je to super.Presne ten isty problem riesim aj ja,ako mas Ty.
Vie niekto o tom viac?
A tiez by ma zaujimalo ako sa rozumie 6 mesacna prax,postacia 2 hod denne po dobu 6 mesiacov????
Economic
10.09.11,15:09
Je pravda že sa zákon o povinnej 6 mesačnej praxi ruší? Ak áno, od kedy to platí?


Neviem o tom, že bola prijatá nejaká zmena živnostenského zákona.
Economic
10.09.11,15:10
Tak toto by aj mna zaujimalo.Ak by sa to zrusilo ,tak je to super.Presne ten isty problem riesim aj ja,ako mas Ty.
Vie niekto o tom viac?
A tiez by ma zaujimalo ako sa rozumie 6 mesacna prax,postacia 2 hod denne po dobu 6 mesiacov????


6mesačná prax sa rozumie prax v období 6 mesiacov. Do potvrdenia sa neuvádza koľko hodín denne odpracoval.
Lubka3474
11.09.11,12:43
Terajšie znenie je:

e) dokladom o vzdelaní uvedeným v písmenách a) až d) alebo osvedčením o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a dokladom o vykonaní následnej najmenej šesťmesačnej praxe v odbore a osvedčením o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou vydaným Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky
gaga8791
25.11.11,07:44
Vie mi niekto poradiť či tá 6-mesačná prax musí byť až po absolvovaní kurzu - živnostenskej skúšky , alebo prax mohla byť absolvovaná aj pred ňou ? apropo, neviete niekto aký je poplatok za živnostenskú skúšku? dakujeeem za všetky informácie
alaya1
25.11.11,08:17
mojmu manzelovi povedali, ze ked spravi akreditovany kurz, nemusi mat tu prax, lebo kurz mu nahradza vzdelanie.
renka9
27.12.11,13:04
6 - mesacna prax musi byt pred zivnostenskou skuskou . Poplatok v roku 2011 bol 160€+ 6€ kolok. V novom roku - 2012 ma byt poplatok za skusku vyse 300€.
Lubka3474
29.12.11,08:27
6 - mesacna prax musi byt pred zivnostenskou skuskou . Poplatok v roku 2011 bol 160€+ 6€ kolok. V novom roku - 2012 ma byt poplatok za skusku vyse 300€.

Tak toto nie je pravda. Živnostenská skúška sa môže urobiť hneď po ukončení kurzu a nezáleží ci máš alebo nemáš prax. Prax vyžadujú až na živnostenskom úrade keď si vybavujete zivnostenský. list. K tomu stačí potvrdenie spolocnosti v ktorej sa prax vykonávala. Čiže prax stačí vykonať až po zivnostenskej skúške .
renka9
04.01.12,15:06
ja som robila skusku v novembri , a musela som mat potvrdenie o absolventskej praxi . takze to je moja skusenost .
Lubka3474
04.01.12,15:15
ja som robila skusku v novembri , a musela som mat potvrdenie o absolventskej praxi . takze to je moja skusenost .

Tak asi to záleží od konkrétnej skúšobnej komisie, lebo ja som robila skúšku v októbri a prax som nepotrebovala a ani sa ma na to nepýtali :). Až v novembri som získala potvrdenie o praxi.
karlinda
02.02.12,10:10
chcem sa spytat:
1. ci ta prax potvrdena moze byt aj z Rakuska zo salonu,ci nase urady beru do uvahy taketo potvrdenie.
2.A ako ma take potvrdenie vyzerat,je to nejake prehlasenie zamestnavetala o odpracovani praxe?
3.Ci existuje na SR zivnost na mobilnu pedikuru? /bez priestoru,chodenie k ludom do bytu/

Dakujem za odpoved
karlinda
02.02.12,10:11
Tak asi to záleží od konkrétnej skúšobnej komisie, lebo ja som robila skúšku v októbri a prax som nepotrebovala a ani sa ma na to nepýtali :). Až v novembri som získala potvrdenie o praxi.

chcem sa spytat:
1. ci ta prax potvrdena moze byt aj z Rakuska zo salonu,ci nase urady beru do uvahy taketo potvrdenie.
2.A ako ma take potvrdenie vyzerat,je to nejake prehlasenie zamestnavetala o odpracovani praxe?
3.Ci existuje na SR zivnost na mobilnu pedikuru? /bez priestoru,chodenie k ludom do bytu/

Dakujem za odpoved
ssttoorrmm
02.05.12,04:37
na zivnostenskom urade som bola minuly tyzden a tam mi povedali: 6 mesacna prax stacila do konca roka 2011 teraz je treba 2 rocna prax s tym ze vas niekto zamestnaval. Neviem na co sa robia kurzy ked si potom nemozem otvorit salon...samozrejme iba na slovensku vedia vsetko skomplikovat