meggie1984
27.07.11,09:30
Ahojte, dúfam, že som otázku zaradila správne.

Priateľ je neplatca DPH, živnostník, montážne práce nábytku. Má zmluvu o sprostredkovaní služieb /neviem, či som to presne napísala/ s dodávateľom nábytku. Čiže predá sa tovar, zákazníkovi je vypočítaná suma montáže a následne montér /teda priateľ/ fakturuje zákazníkovi. Ide to mimo dodávateľa.

Teraz firma/dodávateľ žiada, aby všetci montéri pracujúci na živnosť/neplatcovia DPH sa stali plátcami DPH a faktúri pôjdu cez firmu, tiež plátcom DPH.
Čiže sumu za montáž vyplatí zákazník najprv firme a následne si montér vyfakturuje u firmy sumu za montáž.

Otázka:
Teraz ke´d namontoval za 100€ /cena práce/, vystavil faktúru s DPH pre zákazníka, následne všetky

Ako to bude po novom?
Povinnosti ohľadom plátcovstva som ešte nezisťovala, čiže kedy sa platí DPH, v akej výške... Zatiaľ by som potrebovala vedie´t, či on bude vystavovať firme faktúru bez DPH? Zákazník zaplatí sumu s DPH firme, napr 100€ s DPH, montér vyfakturuje firme tých 100€ alebo už len sumu bez DPH. Bude tým mať menšie zisky?

Aká suma zostane montérovi pri napr. 100€. Teraz odviedol v daňovom DPH... a bolo. Keď bude teraz paltca DPH ako to bude?

Veľmi pekne ďakujem za každú radu, neviem sa z toho vymotať, účtovníčku ešte hľadáme, doteraz sme ju nepotrebovali.

Magda
Luba
27.07.11,16:21
Len v krátkosti - keď montérova služba je v hodnote 100 Eur, ktoré fakturuje, tak keď by sa stal platiteľom DPH, vyfakturoval by 100 + DPH, t.j. 120. Takto by to malo byť. T.j. jemu ostane tých 100,- ktoré mu patria a 20 odvedie štátu. Odberateľ, nech už je to ktokoľvek, mu uhradí celých 120.