Magda
27.07.11,14:31
Prajem pekný deň, prosím o pomoc. SZČO je platcom DPH, faktúra je vystavená sa celkovú sumu 2250,.€ a nie je zaplatená, 33 dní je po splatnosti. Penalizačnú faktúru som ešte nerobila, preto Vás prosím aby ste mi pomohli ako sa správne vypočítajú penále s uvedenej sumy, či je na výpočet vzorec, vopred ďakujem.
Mila123
27.07.11,12:35
stačí predsa kalkulačka, nie? a dohodnutá výška penále....
beatam
27.07.11,13:23
Magda
28.07.11,15:34
ďakujem za Vašu odpoveď Mila123, kalkulačku mám, aj vo faktúrach uvádzame, že môžeme účtovať penále vo výške 0,5% ale nakoľko som penalizačnú faktúru nerobila preto som sa zdôverou obrátila na fundovaných ľudí, aby som si nespravila blamáš pri vystavení penalizačnej fakúry.Neviem či je výpočet správny: výška sumy na faktúre je
2250,-€ x 0,5% = 11,25€ x počet dní 33 = 371,25€. Prosím o seriozne
vyjadrenie či tento výpočet je správny alebo nie.Ďakujem.
rodina1
28.07.11,15:51
ďakujem za Vašu odpoveď Mila123, kalkulačku mám, aj vo faktúrach uvádzame, že môžeme účtovať penále vo výške 0,5% ale nakoľko som penalizačnú faktúru nerobila preto som sa zdôverou obrátila na fundovaných ľudí, aby som si nespravila blamáš pri vystavení penalizačnej fakúry.Neviem či je výpočet správny: výška sumy na faktúre je
2250,-€ x 0,5% = 11,25€ x počet dní 33 = 371,25€. Prosím o seriozne
vyjadrenie či tento výpočet je správny alebo nie.Ďakujem.

Máš to vypočítané dobre.

Trošku som sa unáhlila :eek::mee:
veronikasad
28.07.11,15:57
Jarmilka, nie je to za 33 dní omeškania trošku moc ?
Magda
28.07.11,15:58
Ďakujem za odpoveď, potešila ma.
veronikasad
28.07.11,16:05
Penalizačnú faktúru som nevystavovala už dlho. Kedysi - pri obvyklej ročnej úrokovej miere 18 % bol výpočet nasledovný :

istina/360/100 x počet dní omeškania x % ročného úroku.
Magda
28.07.11,16:20
Tak teraz čo je pravda, 360 je predpokladám dní v roku, nemá to byť 360? Vo faktúre je text "V prípade nedodržania dátumu splatnosti na faktúre Vám môžeme účtovať penále vo výške 0,5% za každý deň omeškania. § 369 Obchodného zákoníka č. 513/1991 Zb. Nie je tu uvedená žiadna istina.
veronikasad
28.07.11,16:27
Tak teraz čo je pravda, 360 je predpokladám dní v roku, nemá to byť 360? Vo faktúre je text "V prípade nedodržania dátumu splatnosti na faktúre Vám môžeme účtovať penále vo výške 0,5% za každý deň omeškania. § 369 Obchodného zákoníka č. 513/1991 Zb. Nie je tu uvedená žiadna istina.
istina = suma neuhradenej faktúry.

Denný úrok 0,5% je vysoký, ak odberatel nemá na zaplatenie faktúry, ťažko bude mať na zaplatenie takého vysokého úroku z omeškania.
Magda
28.07.11,16:30
Tak aké penále môže byť v %. Poradíte mi, aby sme to uvádzali v každej faktúre
veronikasad
28.07.11,16:35
Tak aké penále môže byť v %. Poradíte mi, aby sme to uvádzali v každej faktúre
také, aké si dojednáš v obchodnej zmluve, primerané sa mi zdajú 0,05 % denne, t.j. 18 % ročne
Magda
28.07.11,16:59
Tento výpočet je už správny? - 2250,-: 365:100x33x1,65=3,36
dala som 0,05%x33=1,65. Veronika prosím o kontrolu či je tento výpočet správny.Ďakujem.
Mária27
28.07.11,18:18
Tak teraz čo je pravda, 360 je predpokladám dní v roku, nemá to byť 360? Vo faktúre je text "V prípade nedodržania dátumu splatnosti na faktúre Vám môžeme účtovať penále vo výške 0,5% za každý deň omeškania. § 369 Obchodného zákoníka č. 513/1991 Zb. Nie je tu uvedená žiadna istina.

Neúčtujú sa penále ale úrok z omeškania. Ešte by mohla byť dohodnutá zmluvná pokuta.
Obchodný zákonník v súčasnosti pri úrokoch z omeškania odkazuje na občianske právo. Ide o (maximálny) úrok z omeškania uvedený v Nariadení vlády 87/1995.

Ak ešte nevieš, koľko bude omeškanie trvať, tak žiadaj úhradu dlžnej sumy s tým, že po jej uhradení sa vypočíta úrok z omeškania. Tak sa to píše aj na súd.

Nariadenie vlády
Omeškanie s plnením peňažného dlhu
(k § 517 ods. 2 a k § 53b ods. 1)


§ 3

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

Základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky bola od 13.4. do 12.7.2011 vo výške 1,25%, od 13.7.2011 je 1,50%.
Rozalka
28.07.11,18:28
Pred rokmi som priložila tabuľku pre výpočet tu: http://www.porada.sk/561100-post5.html
Tabuľku som trochu poopravila, došlo k zmene (nie NBS ale ECB a nie +10 ale len +8 bodov), prikladám novú tabuľku.
pandorasbox
28.07.11,21:14
Tento výpočet je už správny? - 2250,-: 365:100x33x1,65=3,36
dala som 0,05%x33=1,65. Veronika prosím o kontrolu či je tento výpočet správny.Ďakujem.

Pokiaľ je uzavretá zmluva a sú definované zmluvné sankcie, penále a úroky z omeškania, musíš sa riadiť zmluvou.
Pokiaľ nie je uzavretá žiadna zmluva a dodávka a fakturácia je na základe objednávky, tak sa opäť riadiš tým, čo je uvedené (čo ste uviedli) na faktúre. Akceptovaním faktúry odberateľ akceptoval aj podmienky a to výšku úrokov z omeškania platby, ktorú ste tam uviedli. Samozrejme v oboch prípadoch musí byť v súlade s platným OZ.
Rozalka
29.07.11,17:46
Ja som si doteraz myslela, že keď je na faktúre napísané:

"Dodávateľ je oprávnený účtovať 1% úrok za každý deň omeškania"

že si môže písať, čo chce, aj tak nemá pravdu, pretože toto nemá zakotvené v žiadnej zmluve a nie je oprávnený účtovať 1% úrok.

Mohol by sa k tomu vyjadriť nejaký právnik?
Magda
02.08.11,08:38
Dobrý deň, prvú otázku som zadala ako sa vypočítajú penále, chcela by som vedieť či treba vyhotoviť aj zmluvu ktorá sa bude týkať Obchodného zákonníka č.513/1991 Zb, §369 podľa ktorého si môžem účtovať penále vo výške 0,5% za každý omeškaný deň, alebo stačí uviesť tento text na faktúru. Ešte som penalizačnú faktúru nerobila a nechcem sa dopustiť chyby. Z textov na porade som sa takejto odpovede nedočítala o ktorú mám záujem, preto prosím o správne vyjadrenie.Ďakujem.
marjankaj
02.08.11,09:13
Dobrý deň, prvú otázku som zadala ako sa vypočítajú penále, chcela by som vedieť či treba vyhotoviť aj zmluvu ktorá sa bude týkať Obchodného zákonníka č.513/1991 Zb, §369 podľa ktorého si môžem účtovať penále vo výške 0,5% za každý omeškaný deň, alebo stačí uviesť tento text na faktúru. Ešte som penalizačnú faktúru nerobila a nechcem sa dopustiť chyby. Z textov na porade som sa takejto odpovede nedočítala o ktorú mám záujem, preto prosím o správne vyjadrenie.Ďakujem.
Áno. Alebo máš s tým nejaký problém?
Magda
02.08.11,09:22
Áno znamená, vyhotoviť zmluvu, alebo áno znamená iba text napísať na faktúru,tak ktoré je správne ďakujem
Andyke
02.08.11,09:25
Pokiaľ chcete faktúrovať úroky z omeškania 0,5 % na deň, tak na každú obchodnú transakciu treba uzavrieť buď kúpnu zmluvu alebo Zmluvu o dielo (záleží čo predávate či poskytujete..)
Tam to zadefinuješ a pokiaľ Ti to podpíše druhá strana, tak zmluvy platia.
marjankaj
02.08.11,09:28
Áno znamená, vyhotoviť zmluvu, alebo áno znamená iba text napísať na faktúru,tak ktoré je správne ďakujem

V obchodnom zákonníku je odkaz na zmluvu.

Možno by niekomu stačilo považovať za zmluvu text na faktúre. Ale keď príde k sporu, tak ti môžu povedať, že faktúru nepodpísal majiteľ ale nejaký skladník a budeš sa s nimi naťahovať, či je to platná zmluva alebo nie.
pandorasbox
03.08.11,02:55
V obchodnom zákonníku je odkaz na zmluvu.

Možno by niekomu stačilo považovať za zmluvu text na faktúre. Ale keď príde k sporu, tak ti môžu povedať, že faktúru nepodpísal majiteľ ale nejaký skladník a budeš sa s nimi naťahovať, či je to platná zmluva alebo nie.

a môže skladník odsúhlasovať faktúru bez toho, že by bol k tomu poverený? predsa je určené internými smernicami kto čo preberá, odsúhlasuje a a následné úkony s tým súvisiace. To by potom mohla preberať aj upratovačka faktúry-neniesť zodpovednosť a majiteľ/konateľ by sa vyhováral, že on o ničom nevedel -ale keby neboli úroky z omeškania tak by mu inak nevadila fakturovaná dodávka služby/materiálu prevzatá upratovačkou. Je schopný skladník, alebo upratovačka posúdiť, či má faktúra všetky náležitosti daňového dokladu? Kedy sa považuje faktúra za akceptovanú? vystavením, dodaním tovaru/služby, prevzatím a zaradením do účtovníctva alebo kombináciou? Sú povinné smernice pre firmy? Nariaďuje zákon povinne podpisovať akúkoľvek zmluvu s druhou stranou k službe alebo dodávke na takú hodnotu, akú tu dala zadávateľka témy, nemôže riešiť objednávkou? Veď sa jednalo o jednorázovú dodávky. Zmluvu neuzavreli s druhou stranou a asi by bolo zvláštne, ak by takúto zmluvu spätne s takým neobvyklým úrokom z omeškania podpísali, to by asi boli raritou. Zastávam teda názor, že prevzatím tovaru/služby a faktúry, ktorú nevrátili, akceptovali aj textáciu uvedenú na faktúre. Výnimkou je, keď je v rozpore s OZ. Dá sa druhá strana dodatočne "prinútitť? Asi nie! Právnici - Váš názor, ak nie je zmluva a v akcpetovanej faktúre je uvedený úrok z omeškania, ktorý by súdom vymáhali od neplatcu - neuspeli by???
marjankaj
03.08.11,07:36
a môže skladník odsúhlasovať faktúru bez toho, že by bol k tomu poverený? predsa je určené internými smernicami kto čo preberá, odsúhlasuje a a následné úkony s tým súvisiace. To by potom mohla preberať aj upratovačka faktúry-neniesť zodpovednosť a majiteľ/konateľ by sa vyhováral, že on o ničom nevedel -ale keby neboli úroky z omeškania tak by mu inak nevadila fakturovaná dodávka služby/materiálu prevzatá upratovačkou. Je schopný skladník, alebo upratovačka posúdiť, či má faktúra všetky náležitosti daňového dokladu? Kedy sa považuje faktúra za akceptovanú? vystavením, dodaním tovaru/služby, prevzatím a zaradením do účtovníctva alebo kombináciou? Sú povinné smernice pre firmy? Nariaďuje zákon povinne podpisovať akúkoľvek zmluvu s druhou stranou k službe alebo dodávke na takú hodnotu, akú tu dala zadávateľka témy, nemôže riešiť objednávkou? Veď sa jednalo o jednorázovú dodávky. Zmluvu neuzavreli s druhou stranou a asi by bolo zvláštne, ak by takúto zmluvu spätne s takým neobvyklým úrokom z omeškania podpísali, to by asi boli raritou. Zastávam teda názor, že prevzatím tovaru/služby a faktúry, ktorú nevrátili, akceptovali aj textáciu uvedenú na faktúre. Výnimkou je, keď je v rozpore s OZ. Dá sa druhá strana dodatočne "prinútitť? Asi nie! Právnici - Váš názor, ak nie je zmluva a v akcpetovanej faktúre je uvedený úrok z omeškania, ktorý by súdom vymáhali od neplatcu - neuspeli by???

Podľa mňa by neuspeli. Ak nie je zmluva, tak sa ide podľa obchodného zákonníka ako uviedla Mária27 vo svojom príspevku. Teda úrok 8+1,5=9,5 %.



§ 369
1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka.

Občiansky zákonník


§ 40

(1) Ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje zákon alebo dohoda účastníkov, je neplatný.

(2) Písomne uzavretá dohoda sa môže zmeniť alebo zrušiť iba písomne.

(3) Písomný právny úkon je platný, ak je podpísaný konajúcou osobou; ak právny úkon robia viaceré osoby, nemusia byť ich podpisy na tej istej listine, ibaže právny predpis ustanovuje inak. Podpis sa môže nahradiť mechanickými prostriedkami v prípadoch, keď je to obvyklé.


Prijatie návrhu
§ 43c

(1) Včasné vyhlásenie urobené osobou, ktorej bol návrh určený, alebo iné jej včasné konanie, z ktorého možno vyvodiť jej súhlas, je prijatím návrhu.

(2) Včasné prijatie návrhu nadobúda účinnosť okamihom, keď vyjadrenie súhlasu s obsahom návrhu dôjde navrhovateľovi. Prijatie možno odvolať, ak odvolanie dôjde navrhovateľovi najneskôr súčasne s prijatím.
pandorasbox
03.08.11,11:42
Marjankaj - otázka je položená:
.......ak nie je zmluva a v akcpetovanej faktúre je uvedený úrok z omeškania, ktorý by súdom vymáhali od neplatcu - neuspeli by??? k tejto otázke spadá aj predošlá veta, ktorú som písala:
Zastávam teda názor, že prevzatím tovaru/služby a faktúry, ktorú nevrátili, akceptovali aj textáciu uvedenú na faktúre. Výnimkou je, keď je v rozpore s OZ.
Takže po zložení ešte raz pokladám otázku právnikom:
.......ak nie je zmluva a v akcpetovanej faktúre je uvedený úrok z omeškania v zmysle OZ, ktorý by súdom vymáhali od neplatcu - neuspeli by???
Stále som o tom presvedčená, že aj bez zmluvy môžem vymáhať úroky z omeškania v zmysle OZ (aj súdom), keď je to napísané vo faktúre, ktorú odberateľ akceptoval prevzatím, tak ako som písala
marjankaj
03.08.11,13:18
Marjankaj - otázka je položená:
.......ak nie je zmluva a v akcpetovanej faktúre je uvedený úrok z omeškania, ktorý by súdom vymáhali od neplatcu - neuspeli by??? k tejto otázke spadá aj predošlá veta, ktorú som písala:
Zastávam teda názor, že prevzatím tovaru/služby a faktúry, ktorú nevrátili, akceptovali aj textáciu uvedenú na faktúre. Výnimkou je, keď je v rozpore s OZ.
Takže po zložení ešte raz pokladám otázku právnikom:
.......ak nie je zmluva a v akcpetovanej faktúre je uvedený úrok z omeškania v zmysle OZ, ktorý by súdom vymáhali od neplatcu - neuspeli by???
Stále som o tom presvedčená, že aj bez zmluvy môžem vymáhať úroky z omeškania v zmysle OZ (aj súdom), keď je to napísané vo faktúre, ktorú odberateľ akceptoval prevzatím, tak ako som písala

No keď sa chce niekto takto zabezpečiť, tak nech uzatvorí normálnu zmluvu. A nikto nebude pochybovať. Takto to bude viac právnych názorov a riešiť to budeš na súde? Stačí uzatvoriť zmluvu.

Vymáhať môžeš, len či uspeješ. So zmluvou je to bez pochybností.

O čo ti ide? Vyrábať si zbytočné problémy?

Ak by si dokázala, že ten text spĺňa náležitosti zmluvy vrátane podpisov to by možno išlo. Ale čo ak grafológ potvrdí, "zmluvu" podpísal niekto iný. Vyžaduješ pri odovzdávaní faktúry, či má dotyčná osoba povolené uzatvárať zmluvy? Možno má povolené potvrdiť iba prevzatie tovaru. Alebo ťa má poslať s každou faktúrou za majiteľom?
marjankaj
03.08.11,13:28
Marjankaj - otázka je položená:
.......ak nie je zmluva a v akcpetovanej faktúre je uvedený úrok z omeškania, ktorý by súdom vymáhali od neplatcu - neuspeli by??? k tejto otázke spadá aj predošlá veta, ktorú som písala:


Ešte raz si prečítaj §369. Nehovorí sa tam o faktúre, ale o zmluve. Ak by si dokázala že tá faktúra je zmluva, tak nie je čo riešiť.
pandorasbox
03.08.11,14:33
No keď sa chce niekto takto zabezpečiť, tak nech uzatvorí normálnu zmluvu. A nikto nebude pochybovať. Takto to bude viac právnych názorov a riešiť to budeš na súde? Stačí uzatvoriť zmluvu.

Vymáhať môžeš, len či uspeješ. So zmluvou je to bez pochybností.

O čo ti ide? Vyrábať si zbytočné problémy?

Ak by si dokázala, že ten text spĺňa náležitosti zmluvy vrátane podpisov to by možno išlo. Ale čo ak grafológ potvrdí, "zmluvu" podpísal niekto iný. Vyžaduješ pri odovzdávaní faktúry, či má dotyčná osoba povolené uzatvárať zmluvy? Možno má povolené potvrdiť iba prevzatie tovaru. Alebo ťa má poslať s každou faktúrou za majiteľom?

ne-ne-ne - ja fungujem iba na základe zmlúv, nikdy inak! Tuto uvažujem o riešení probému, ktorý má zadávateľka. Nemá uzavretú zmluvu, nemá zaplatenú faktúru a chce potrestať logicky neseriózneho obchodného partnera-neplatiteľa úrokmi z omeškania. Ak by sme sa pozerali na problém z pohľadu toho, že musím mať usavične pochybnosti, či "správny" človek faktúru prevzial, či už poštou alebo osobne a či nie, tak by sme museli ku každej faktúre žiadať overený podpis povereného človeka k preberaniu a odsúhlaseniu faktúr. A to teraz nehovorím iba o klauzule o úrokoch z omeškania ale aj o inej textácii vo faktúre, ktorá by sa mohla dostať do nejaoého sporu a následne na súde by spochybnili, že majiteľ/konateľ o ničom nevedel. Takto obchodný styk predsa nemôže fungovať! Práve z uvedebného dôvodu za povinne musia vypracovávať smernice, ktoré sú následne pri dokazovaní predkladané. Stále si ma nepresvedčila, že tým, že neuzavrela zmluvu s obchodným partnerom má všetko stratené a nemôže si svoje práva uplatňovať súdnou cestou k spokojnosti - tým, že peniaze nemôže točiť predsa prichádza& o ďalšie peniaze a to majú kryť tie úroky z omeškania
pandorasbox
03.08.11,14:41
Ešte raz si prečítaj §369. Nehovorí sa tam o faktúre, ale o zmluve. Ak by si dokázala že tá faktúra je zmluva, tak nie je čo riešiť.

nemať ošetrený obchodný styk zmluvou je ľahkovážne - s tým s Tebou úplne súhlasím. Nikdy by som do žiadneho obchodného vzťahu neišla bez riadne vypracovanej na telo ušitej zmluvy ani keby išlo o málo bubášov. Ale už sa stalo zadávateľke a nemyslím si, že sa jej podarí presvedčiť teraz k podpisu zmluvy odberateľa k pokutovaniu. Preto sa snažím od právnikov a z ich slúseností vytiahnuť možnosti - za i proti, ak by to chceli súdne riešiť a tak potrestať neseriózneho obchodného partnera. Vždy sú nejaké možnosti a nejaké šance, treba vždy iba zvážiť, či to stojí za súdny proces alebo nie, lebo šance sú malé. Nesúdila som sa a nemám s tým skúsenosti, iba uvažujem. Určite skúsenosť a rada každého právnika , či znalého takýchto súdných prieťahov jej pomôže v rozhodovaní - ale aj iným poraďákom, ktorý podobný problém riešia. Určite zadávateľka nepochodí na súde s % výškou úroku uvedenou na faktúre, lebo to nie je v súlade s OZ. Ale píšeš, že : Ešte raz si prečítaj §369. Nehovorí sa tam o faktúre, ale o zmluve. Ak by si dokázala že tá faktúra je zmluva, tak nie je čo riešiť. Tu vzniká otázka z praxe. Je to zložité dokazovanie, Aká je úspešnosť?
Rozalka
03.08.11,17:50
Marjankaj - otázka je položená:
.......ak nie je zmluva a v akcpetovanej faktúre je uvedený úrok z omeškania, ktorý by súdom vymáhali od neplatcu - neuspeli by??? k tejto otázke spadá aj predošlá veta, ktorú som písala:
Zastávam teda názor, že prevzatím tovaru/služby a faktúry, ktorú nevrátili, akceptovali aj textáciu uvedenú na faktúre. Výnimkou je, keď je v rozpore s OZ.
Takže po zložení ešte raz pokladám otázku právnikom:
.......ak nie je zmluva a v akcpetovanej faktúre je uvedený úrok z omeškania v zmysle OZ, ktorý by súdom vymáhali od neplatcu - neuspeli by???
Stále som o tom presvedčená, že aj bez zmluvy môžem vymáhať úroky z omeškania v zmysle OZ (aj súdom), keď je to napísané vo faktúre, ktorú odberateľ akceptoval prevzatím, tak ako som písala

Súhlasím, môžeš vymáhať, ale len vo výške
základná úroková sadzba ECB + 8.
Všetko ostatné musí byť dohodnuté v zmluve.
Text na faktúre nie je zmluva, pretože nie je podpísaná tak, ako má byť podpísaná zmluva. Napr. chýba na nej záverečná formulka "v slobodnej vôli".
Na faktúre uvádzať úžernícke úroky a potom sa ich aj domáhať je neetické a nezodpovedá "slobodnej vôli".
ego.mc
04.08.11,11:35
Len by som doplnil. Úroky z faktúry by ste mohli vymáhať, ak by dĺžnik písomne uznal dlh vrátane príslušenstva, t.j. úrokov.
jeso
07.10.11,09:32
môžem poprosiť ...
prišla nám fa na úroky z omeškania -v sume 186,52 EUR
na faktúre / istina-dodávka tovaru / nie je odvolávka na výšku úrokov, čiže by som mala postupovať podľa OZ - 1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

istina - 1501,90 EUR - splatná 13.5.2010
čiastkové úhrady :
21.12.2010 - 500
7.3.2011 - 200
23.9.2011 -100
30.9.2011 - 701,9

moje výpočty :



suma

od

do

sadza



dni

úrok





1501,90


13.5.2010


21.12.2010


9,00%


0,000247


222


82,21




1001,90


21.12.2010


7.3.2011


9,00%


0,000247


76


18,78




801,90


7.3.2011


23.9.2011


9,50%


0,00026


200


41,74




701,90


23.9.2011


30.9.2011


9,50%


0,00026


7


1,28
















144,01



kde robím chybu pri výpočte ? dodávateľ vypočítal úroky na sumu 186,52 EUR !rozdiel 42,51 Eur ...

ďakujem za pomoc
truch
07.10.11,11:01
Katka, máš to správne, jedine že by použili iné percento:)
jeso
07.10.11,13:05
ďakujem...zavolám si dodávateľovi- ako postupoval pri výpočte on...
Rozalka
07.10.11,17:23
Pred eurom sa počítali penále takto: základná úroková sadzba NBS + 10%, tvoj dodávateľ asi ešte neprehodil výhybku ....
vila
29.12.11,12:17
Zmluvná pokuta sa počíta z celkovej sumy s DPH alebo zo základu dane ( bez DPH) ? Vystavili sme faktúru so zmluvnou pokutou z celkovej sumy (s DPH), odberateľ ju reklamuje s tým, že má byť správne zo základu dane.
Ďakujem
Jana Acsová
29.12.11,12:39
Zmluvná pokuta sa počíta z celkovej sumy s DPH alebo zo základu dane ( bez DPH) ? Vystavili sme faktúru so zmluvnou pokutou z celkovej sumy (s DPH), odberateľ ju reklamuje s tým, že má byť správne zo základu dane.
ĎakujemA čo Vám dodávateľ dlhuje? Sumu pohľadávky. Zo sumy dlžnej pohľadávky počítame sankčné úroky. Z toho čo dlhuje. Je jedno, za čo to je. Dôležité je koľko. Nehovoriac o tom, že on si DPH odpočítal, ale Vy ste ju museli DÚ odviesť ... a on Vám ju nezaplatil. Čiže odpoveď je, že sankčný úrok počítame z ceny s daňou, čiže z celej dlžnej sumy.
(Ale ako pokus od odberateľa dobré.)
vila
29.12.11,13:47
Sorry, zle som sa vyjadrila:my - odberateľ, vystavujeme dodávateľovi faktúru - zmluvnú pokutu (neodovzdal nám dielo - oprava fasády domu - v termíne). Avšak dodávateľ vystavil faktúru s DPH, logicky sa fakt zdá byť, že pokutu by sme mali počítať zo základu dane, nie?
vila
29.12.11,13:54
Sorry , zle som sa vyjadrila: my - odberateľ, podľa Zmluvy o dielo máme vystaviť faktúru - zmluvnú pokutu dodávateľovi - za nedodržanie termínu odovzdania diela. Dodávateľ nám vystavil faktúru s DPH a fakt sa logicky zdá, že zmluvná pokuta by sa mala počítať len zo základu dane (cena diela), nie?
marjankaj
29.12.11,14:00
Sorry , zle som sa vyjadrila: my - odberateľ, podľa Zmluvy o dielo máme vystaviť faktúru - zmluvnú pokutu dodávateľovi - za nedodržanie termínu odovzdania diela. Dodávateľ nám vystavil faktúru s DPH a fakt sa logicky zdá, že zmluvná pokuta by sa mala počítať len zo základu dane (cena diela), nie?

No zmluvnú pokutu vystavte podľa zmluvy o dielo. Ak to tam nemáte uvedené, tak ju nemusíte vystaviť. Kto vás do toho núti?
vila
29.12.11,15:04
My ju tam práve máme uvedenú, a , mimochodom: činí vyše 10000€ takže prečo nie? Chudák dodávateľ, no čo už. A vlastníci bytov by mi dali keby som ju nevyfakturovala. Lenže Zmluva nerieši či zo sumy - základu dane, alebo zo sumy s DPH. To bol môj problém. Takže ĎAKUJEM, pekný Nový Rok
marjankaj
29.12.11,15:15
My ju tam práve máme uvedenú, a , mimochodom: činí vyše 10000€ takže prečo nie? Chudák dodávateľ, no čo už. A vlastníci bytov by mi dali keby som ju nevyfakturovala. Lenže Zmluva nerieši či zo sumy - základu dane, alebo zo sumy s DPH. To bol môj problém. Takže ĎAKUJEM, pekný Nový Rok

V zmluve je uvedená pokuta 10000 €? A dodávateľ chce aby ste mu tam pripočítali ešte DPH?
Jana Acsová
29.12.11,15:32
Sorry , zle som sa vyjadrila: my - odberateľ, podľa Zmluvy o dielo máme vystaviť faktúru - zmluvnú pokutu dodávateľovi - za nedodržanie termínu odovzdania diela.Fakturácia zmluvnej pokuty dohodnutej písomne nie je dodaním služby ani tovaru a preto je vždy bez dane. Do daňového priznania sa vôbec nedostane. Nezamieňame ju preto s oslobodeným plnením. Je to tzv. plnenie "mimo DPH". Zmluva je východiskom na výpočet zmluvnej pokuty. Tu sa nejedná o sankciu za omeškanie platenia dlžnej sumy, ktorá by sa počítala z dlžnej sumy a teda prípadne aj z ceny s DPH. U zmluvnej pokuty je stanovená suma pevnou čiastkou alebo iným spôsobom, napríklad z ceny diela. Predpokladám, že bližšie máte podmienky uvedené v zmluve. Štandardne sa však vychádza z ceny bez dane uvedenej v zmluve a DPH sa na faktúre neuvádza. Fakturácia je mimo DPH.


Dodávateľ nám vystavil faktúru s DPH ...To je logické. Veď je platiteľ a dodal službu/tovar. Vy však dodávateľovi zmluvnú pokutu nedodávate na základe jeho objednávky. Jedná sa o sankčnú zmluvne dohodnutú platbu.

...a fakt sa logicky zdá, že zmluvná pokuta by sa mala počítať len zo základu dane (cena diela)...Áno.
vila
30.12.11,08:43
Ďakujem veľmi pekne :). Pekný Silvester