Digitalne
27.07.11,16:59
Dobrý deň pred 3 dňami zomrel môj otec ktorého som nevidel 20 rokov ÚDAJNE nechal po sebe v nebankovke katastrofálne dlhy v neuveriteľnej výške je nejaká možnosť ešte teraz už po jeho smrti sa:

1. zriecť otca

alebo...

2. zriecť sa dedičstva

alebo...

3. ???

PS: poprosím len rady od tých ktorí tomu rozumejú, prosím ŽIADNE príspevky mimo témy. Ďakujem.
Dáša_
27.07.11,15:18
zriecť sa dedičstva, ale tým sa zriekneš úplne všetkého majetku po ňom
Mária27
27.07.11,15:30
Notárka ťa vyrozumie o dedičstve a uvedie ti tam aj dátum, do ktorého môžeš odmietnuť dedičstvo - do jedného mesiaca od vyrozumenia.

Občiansky zákonník

Odmietnutie dedičstva
§ 463
(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
(2) Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len podľa plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje.
§ 464
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.
§ 465
Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť.
§ 466
K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.
§ 467
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.
§ 468
Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
Digitalne
27.07.11,15:30
"zriecť sa dedičstva, ale tým sa zriekneš úplne všetkého majetku po ňom"

= na jeho majetku mi nezáleží, rád sa ho zrieknem



Ďakujem pekne za odpovede.