anett9
27.07.11,21:37
chcem sa opýtať..kto by mi vedel poradiť : chcem dať do prenájmu byt,ktorého vlastníkom je len môj manžel,ja nie.Mala som tam len dlhší trvalý pobyt.Som dlhodobo na MD a RD /6 rokov/ čiže poberám rodičovský príspevok.Okrem toho nemám žiadny iný príjem.Musím platiť daň z prenájmu toto bytu?Mám v tom trochu chaos,zákony sa stále menia:confused:
Ice dive
27.07.11,19:44
no ideálne by bolo ak by ste prenajímali ako manželia - príjem s prenájmu nehnuteľnosti len jedného z manželov spadá do BSM... to preto, aby ste si každý vedeli odrátať z nájomného každý 500 € nezdaniteľnú časť z prenájmu... ďalej by si si mohla uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane čo je 3552 € - pokiaľ si ju neuplatňuje manžel... všetko čo zarobíte nad 4522 € bude zdaňované 19 % daňou z príjmu...(pokiaľ nebudete mať iné náklady)
Katy a R
27.07.11,19:52
... ďalej by si si mohla uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane čo je 3552 € ...

.. nemôže si uplatniť NČZD ... :mee: viď zák o DzP
Mila123
27.07.11,20:21
no ideálne by bolo ak by ste prenajímali ako manželia - príjem s prenájmu nehnuteľnosti len jedného z manželov spadá do BSM... to preto, aby ste si každý vedeli odrátať z nájomného každý 500 € nezdaniteľnú časť z prenájmu... ďalej by si si mohla uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane čo je 3552 € - pokiaľ si ju neuplatňuje manžel... všetko čo zarobíte nad 4522 € bude zdaňované 19 % daňou z príjmu...(pokiaľ nebudete mať iné náklady)
ak je výlučne iba manžel majiteľ bytu, byt potom nespadá do BSM, mohol ho napr. získať aj pred manželstvom, či darom, dedením......jednoznačne by som príjem nedelila,aby si mohli obaja uplatniť 500€ sumu.....
a tiež nezd. časť základu dane si manželka nebude môcť pre tento rok uplatniť, bola zmena zákona, dá sa nezd. časť uplatňovať iba pri akt. príjmoch a tam prenájom nepatrí.......
Ice dive
28.07.11,05:43
ak je výlučne iba manžel majiteľ bytu, byt potom nespadá do BSM, mohol ho napr. získať aj pred manželstvom, či darom, dedením......jednoznačne by som príjem nedelila,aby si mohli obaja uplatniť 500€ sumu.....
a tiež nezd. časť základu dane si manželka nebude môcť pre tento rok uplatniť, bola zmena zákona, dá sa nezd. časť uplatňovať iba pri akt. príjmoch a tam prenájom nepatrí.......
manžel môže byť výlučným vlastníkom nehnuteľnosti aj naďalej... avšak príjem z prenájmu už spadá do BSM, t.j. výhodnejšie by bolo uplatniť si odpočet 2x 500 € ako len 1x 500 €

za ďalšie príjem z prenájmu nespadá do aktívnych činností, avšak ak by si založila živnosť, a vykazovať daný príjme podľa § 6 zák. o dani z príjmov t.j. mohla by si uplatniť aj nezdaniteľnú časť.....
truch
28.07.11,05:54
manžel môže byť výlučným vlastníkom nehnuteľnosti aj naďalej... avšak príjem z prenájmu už spadá do BSM, t.j. výhodnejšie by bolo uplatniť si odpočet 2x 500 € ako len 1x 500 €

..
Podľa stanoviska DRSR si nemôžu prenájom deliť. prikladám
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorý plynie manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, zahŕňa do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. To znamená, že sa musí jednať o príjem plynúci z bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Nakoľko vo Vašom prípade sa jedná o príjem plynúci z výlučného vlastníctva nehnuteľnosti, tento príjem z prenájmu sa zahrňuje do základu dane iba u vlastníka nehnuteľnosti, teda u manžela.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať na nasledovný problém:
Manžel vlastní nehnuteľnosť, ktorú prenajíma. Túto nehnuteľnosť získal už pred uzavretím manželstva. V súčasnosti máme bezpodielové vlastníctvo.
Vzťahuje sa na nás §4 ods.8 ZDP, môžeme si prenájom za nehnuteľnosť rozdeliť v DP rovnakým pomerom?
deeda
03.08.11,18:47
Chcem nadviazať podobným prípadom - jednému z manželov bol zmluvou o výpožičke požičaný byt /zmluva počas trvania manželstva a BSM/ za účelom prenájmu. Ako to bude s prenájmom takého bytu, môže sa deliť ?
Katarina
03.08.11,19:15
Môj názor - jednému z manželov bol zmluvou o výpožičke požičaný byt za účelom prenájmu - zdaňuje sám. Počkaj na názor ostatných, resp. podaj dopyt na drsr.