Patrik27373
28.07.11,07:46
ahoj Poradáci. Mám problém a myslím, že vy by ste my poradili. O čo vlastne ide ??

Moja babička pred cca 7 rokmi darovala svoj byt jednej zo svojej dcér. Tá nakoniec pred rokom, na naliehanie rodiny rozdelila tento byt na podiely.
1/3 jej ostala, druhú 1/3 darovala svojej sestre a 3 1/3 darovala mne, nakoľko ja som bol priamym dedičom podielu mojej matky. Čiže teraz máme každý 1/3.
Chceme tento byt predať a ide my o To či ja budem musieť zaplatiť daň z príjmu a kolko % je daň ??
Ešte ma napadla jedna klučka v zákone. Byt by som predal svojej susedke. Kedže ju velmi dlho poznám a ja potrebujem byt tak by som sa mohol s nou dohodnúť, že za môj 1/3 podiel by my ona zaistila garzonku. V tom prípade by som nemal platiť daň nie ??
KEJKA
28.07.11,06:25
aj nepeňažný príjem je príjem.
budeš platiť daň z príjmu - u teba zmena nastala pred rokom.
a_je_to
28.07.11,07:16
Ak svoju tretinu predáš, musíš príjem priznať v daňovom priznaní. Zároveň môžeš uplatniť ako výdavok 1/3 z ceny bytu, ktorá je uvedená v dedičskom rozhodnutí kde mamina sestra dedila byt. Daň bude iba 19% z rozdielu medzi príjmom a výdavkom, čo môže byť aj nula, alebo malá suma. Ak však cena bytu bola pri dedičskom konaní podhodnotená a cena pri predaji vysoká, tak aj daň môže byť o to vyššia. Skús si to zistiť a prepočítať. Alebo si to daj prepočítať niekomu, čo sa vyzná. Viac čítaj v § 8/1/b aj § 8/5/b a § 25, ods. 1 zákona o dani z príjmu.
Patrik27373
28.07.11,13:30
Moment, len neviem či byt bude v dedickom konaní nakoľko teta uviedla že jej mama (maja babka) umrela bez majetku a navyše ten byt babička previedla na dcéru za života tým pádom To nie je zahrnuté v dedickom konaní.
Tým pádom ja by som si nemohol uplatnovať žiadny výdavok.
KEJKA
28.07.11,13:38
tým pádom budeš platiť daň z príjmu.
doktor01
28.07.11,14:07
tým pádom budeš platiť daň z príjmu.
Daň z predaja bytu platia len tý čo byt nenadobudli do 01. 01.2011? Alebo sa mylim?
Mila123
28.07.11,14:18
Daň z predaja bytu platia len tý čo byt nenadobudli do 01. 01.2011? Alebo sa mylim?
ale záleží od doby kedy nadobudol uvedenú nehnutľnosť, resp. ako dlho ju vlastnil....