martuľa
28.07.11,08:34
zdravím,
potrebovala by som jednu radu. Ideme meniť prasovnú zmenu z 7:00-14,30 hod.( 37,5 hod/týžd.) na 6:00-14:30 hod.
Je niekde stanovený začiatok obedňajšej prestávky pre takto upravený pracovný čas, resp. pre 37,5 hod. prac.čas?
Nárok je spravidla po odpracovaní 1/2 prac smeny pri 40 hod. prac týždni. Ako je to pri 37,5 hod. prac. týždni? Čoho sa pridržať ?
Doteraz pri 07:00- 15:00 bola obedňajšia prestávka od 11:00-11:30 hod. Lenže pri zmene prac. času od 6:00-14,30 hod. sa mi zdá obedňajšia prestávka dosť neskoro o 11:00
ďakujem vopred ....
KEJKA
28.07.11,07:04
je to plne v kompetencii zamestnávateľa............
martuľa
28.07.11,07:13
je to jedno ako stanoví obedňajšiu prestávku aj pri 37,5 hod. prac, čase? Tu ako posudzovať? Tiež pri odpracovaní najmenej 1/2 smeny tu to bude 3,5 hod. t.j.o 9:30, alebo sa riadiť tiež odpracovať najmenej 4 hod. ?
Pri poobedňajšej smene 14:00- 22:00 ( 37,5 hod). ako? podobne?
KEJKA
28.07.11,07:22
ZP stanovuje nárok na jedlo po odpracovaní viac ako 4 hodín. Takže by som sa držala toho a stanovila najskôr o 10,30
Gina Er
28.07.11,07:23
my chodíme na prestávku,kedy chceme,nemáme určenú,iba to nesmie byť pol hodinu pred skončením prac.času...
Gina Er
28.07.11,07:24
ZP stanovuje nárok na jedlo po odpracovaní viac ako 4 hodín. Takže by som sa držala toho a stanovila najskôr o 10,30
mimotemyu nás by to bolo nemožné,obchod by sa musel zavrieť :D:D:D
Erislava
28.07.11,07:25
Prestávka na jedenie by nemala byť poskytnutá na začiatku a na konci zmeny. My máme 37,5 hod pracovný čas od 6-14 hod. Prestávky poskytujeme po dohode so zástupcami zamestnancov. Každá dielňa má prestávku v inom čase, keďže väčšina zamestnancov sa stravuje v bufete a keby prišli všetci naraz, tak za tú polhodinu by to nestihli. Takže prestávku máme od 8 do 10 postupne.Pri poobednej a nočnej zmene je to na dohode medzi vedúcim čaty a zamestnancami, on si vie zadeliť robotu.
KEJKA
28.07.11,07:36
presne. Ja nechápem, prečo má zadávateľka s tým taký problém.
jednoznačné je, že nárok na obed - prestávku vzniká. A jej stanovenie je v kompetencii zam-eľa, ako som uviedla na začiatku.
Závisí od konkrétnej prevádzky - preto som na vaše skúsenosti dala súhlasy. Ja som sa vyjadrila z pozície administratívneho pracoviska bez otváracích hodín.
veronikasad
28.07.11,07:41
je to jedno ako stanoví obedňajšiu prestávku aj pri 37,5 hod. prac, čase? Tu ako posudzovať? Tiež pri odpracovaní najmenej 1/2 smeny tu to bude 3,5 hod. t.j.o 9:30, alebo sa riadiť tiež odpracovať najmenej 4 hod. ?
Pri poobedňajšej smene 14:00- 22:00 ( 37,5 hod). ako? podobne?
Pozri § 91 Zákonníka práce, ktorý stanovuje len kedy najneskôr musí byť prestávka na jedlo poskytnutá. Ostatnéje v právomoci zamestnávatela

91
Prestávky v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-04-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.
martuľa
28.07.11,09:36
presne. Ja nechápem, prečo má zadávateľka s tým taký problém.
jednoznačné je, že nárok na obed - prestávku vzniká. A jej stanovenie je v kompetencii zam-eľa, ako som uviedla na začiatku.
Závisí od konkrétnej prevádzky - preto som na vaše skúsenosti dala súhlasy. Ja som sa vyjadrila z pozície administratívneho pracoviska bez otváracích hodín.

Kejka ja s tým nemám problém, len si to overujem a každá skúsenosť z praxe je plus. Ďakujem za názory ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif