nowacik
28.07.11,09:06
Ahojte.
Chcela by som sa poradit co a ako mam robit. som tehotna, v 3.mesiaci a zamestnavatel mi oznamil ze z organizacnych dovodov sa ide prepustat. dovtedy nebol informovany o mojom druhom stave, ale hned som mu to povedala ked sme mali stretnutie. nebolo mu to kedy oznamit predtym, kedze som mala na jednej strane komplikacie tak som to nechcela zbytocne riesit a na druhej strane sa velmi nezdrzoval v praci. zatial mi to len ustne oznamil. planuje s 2mes.vyp.lehotou, takze od 1.8. by mi mala zacat plynut ak samozrejme nieco podpisem. zatial som nedostala nic na papieri. ale potrebujem vediet, ci som povinna to oznamit v zamestnani pisomne ze som tehotna aby ma nemohli prepustit alebo staci ustne. niekde v zakonniku som citala zeby to malo byt pisomne, ale nie som si ista ci som spravne citala. uz som prestudovala vsetko mozne. strasne sa totizto bojim, ze ak nastupim na matersku nedostanem tak peniazky ako by som mala keby som bola cely rok. zaciatkom januara by som asi mala nastupit na matersku, takze sa mi to bude ratat z roku 2010.
dakujem za rady...
Tweety
28.07.11,07:22
Ahojte.
Chcela by som sa poradit co a ako mam robit. som tehotna, v 3.mesiaci a zamestnavatel mi oznamil ze z organizacnych dovodov sa ide prepustat. dovtedy nebol informovany o mojom druhom stave, ale hned som mu to povedala ked sme mali stretnutie. nebolo mu to kedy oznamit predtym, kedze som mala na jednej strane komplikacie tak som to nechcela zbytocne riesit a na druhej strane sa velmi nezdrzoval v praci. zatial mi to len ustne oznamil. planuje s 2mes.vyp.lehotou, takze od 1.8. by mi mala zacat plynut ak samozrejme nieco podpisem. zatial som nedostala nic na papieri. ale potrebujem vediet, ci som povinna to oznamit v zamestnani pisomne ze som tehotna aby ma nemohli prepustit alebo staci ustne. niekde v zakonniku som citala zeby to malo byt pisomne, ale nie som si ista ci som spravne citala. uz som prestudovala vsetko mozne. strasne sa totizto bojim, ze ak nastupim na matersku nedostanem tak peniazky ako by som mala keby som bola cely rok. zaciatkom januara by som asi mala nastupit na matersku, takze sa mi to bude ratat z roku 2010.
dakujem za rady...
§40 ZP
6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
AK si tehotná platí pre zamestnáv. §64-Zákaz výpovede.
Angelika
26.08.11,08:03
Dobry den, vie mi niekto poradit ? Zamestnankyni bolo zrusene miesto v roku 2009 a v case dorucovania vypovede pisomne oznamila, ze je tehotna. V marci 2012 jej bude koncit rodicovsky prispevok. Ako postupovat ohladom skocenia prac.pomeru ? Podla legislativy platnej v roku 2009 alebo urobit nove skoncenie pracovneho pomeru kedze vypoved z roku 2009 nebola dorucena ? Dakujem.
Lala28
12.09.11,06:44
Dobry den,
V novembri 2011 by som mala nastupit do prace z RP, cca 3,4 mesiace dozadu som sa predbezne v praci informovala o postupe mojho navratu ale bolo mi povedane ze si mam hladat novu pracu, pretoze moje miesto je obsadene a nove neplanuju vytvorit (v oktobri sme si dohodli osobne stretnutie v praci aby sme prediskutovali veci tykajuce sa vypovede atd). Prednedavnom som vsak zistila, ze som tehotna a neviem ako postupovat....
/ informovat zamestnavatela pisomne? (potvrdenie od lekara)
/ kedze ma ako tehotnu a ani z RP nemozu vyhodit, budu mi musiet umoznit nastup do prace pokym pojdem na matersku? (pokial viem, tak po návrate z rodičovskej dovolenky ma musi zamestnavatel zaradit na povodnu pracu a ak to nebude mozne,tak je povinny zaradit ma na pracu zodpovedajucu mojej pracovnej zmluve)
/ alebo sa mam dohodnut na skonceni pracovneho pomeru s odstupnym? v pripade nezamestnanosti mam narok na podporu?
/ aky je postup v pripade pnky?
Viem ze otazky sa tu casto opakuju ale uz som tolko toho pocitala ze mam v tom ohromny zmatok a neviem ako postupovat, preto Vam budem vdacna za kazdu radu. Dakujem
Lala28
13.09.11,04:55
nikto? :-(
Tweety
13.09.11,04:59
Dobry den,
V novembri 2011 by som mala nastupit do prace z RP, cca 3,4 mesiace dozadu som sa predbezne v praci informovala o postupe mojho navratu ale bolo mi povedane ze si mam hladat novu pracu, pretoze moje miesto je obsadene a nove neplanuju vytvorit (v oktobri sme si dohodli osobne stretnutie v praci aby sme prediskutovali veci tykajuce sa vypovede atd). Prednedavnom som vsak zistila, ze som tehotna a neviem ako postupovat....
/ informovat zamestnavatela pisomne? (potvrdenie od lekara)
/ kedze ma ako tehotnu a ani z RP nemozu vyhodit, budu mi musiet umoznit nastup do prace pokym pojdem na matersku? (pokial viem, tak po návrate z rodičovskej dovolenky ma musi zamestnavatel zaradit na povodnu pracu a ak to nebude mozne,tak je povinny zaradit ma na pracu zodpovedajucu mojej pracovnej zmluve)
/ alebo sa mam dohodnut na skonceni pracovneho pomeru s odstupnym? v pripade nezamestnanosti mam narok na podporu?
/ aky je postup v pripade pnky?
Viem ze otazky sa tu casto opakuju ale uz som tolko toho pocitala ze mam v tom ohromny zmatok a neviem ako postupovat, preto Vam budem vdacna za kazdu radu. Dakujem
Postup záleží len a len na Tebe, len si treba vybrať to, čo Tebe vyhovuje najviac. Môžeš postupovať všelijako, buď nastúpiš, tehotenstvo oznámiš, alebo PP skončíš dohodou bez odstupného,(výpoveď nemôžeš dostať, kedže si tehotná) bez nároku na podporu, alebo nastúpiš do PP a na PN, je to len a len na Tvojom rozhodnutí.
rudopp
13.09.11,05:02
Dobry den,
V novembri 2011 by som mala nastupit do prace z RP, cca 3,4 mesiace dozadu som sa predbezne v praci informovala o postupe mojho navratu ale bolo mi povedane ze si mam hladat novu pracu, pretoze moje miesto je obsadene a nove neplanuju vytvorit (v oktobri sme si dohodli osobne stretnutie v praci aby sme prediskutovali veci tykajuce sa vypovede atd). Prednedavnom som vsak zistila, ze som tehotna a neviem ako postupovat....
/ informovat zamestnavatela pisomne? (potvrdenie od lekara)
/ kedze ma ako tehotnu a ani z RP nemozu vyhodit, budu mi musiet umoznit nastup do prace pokym pojdem na matersku? (pokial viem, tak po návrate z rodičovskej dovolenky ma musi zamestnavatel zaradit na povodnu pracu a ak to nebude mozne,tak je povinny zaradit ma na pracu zodpovedajucu mojej pracovnej zmluve)
/ alebo sa mam dohodnut na skonceni pracovneho pomeru s odstupnym? v pripade nezamestnanosti mam narok na podporu?
/ aky je postup v pripade pnky?
Viem ze otazky sa tu casto opakuju ale uz som tolko toho pocitala ze mam v tom ohromny zmatok a neviem ako postupovat, preto Vam budem vdacna za kazdu radu. Dakujem

ak si bola 3 roky súvisle v SP a nič nebrala, tak 1/2 rok

skončenie PP dohodou nebýva s odstupným (niekedy sa to dá realizovať pod iným menom)
odstupné = výpoveď / výpovedná lehota
veronikasad
13.09.11,05:07
Dobry den,
V novembri 2011 by som mala nastupit do prace z RP, cca 3,4 mesiace dozadu som sa predbezne v praci informovala o postupe mojho navratu ale bolo mi povedane ze si mam hladat novu pracu, pretoze moje miesto je obsadene a nove neplanuju vytvorit (v oktobri sme si dohodli osobne stretnutie v praci aby sme prediskutovali veci tykajuce sa vypovede atd). Prednedavnom som vsak zistila, ze som tehotna a neviem ako postupovat....
/ informovat zamestnavatela pisomne? (potvrdenie od lekara)
/ kedze ma ako tehotnu a ani z RP nemozu vyhodit, budu mi musiet umoznit nastup do prace pokym pojdem na matersku? (pokial viem, tak po návrate z rodičovskej dovolenky ma musi zamestnavatel zaradit na povodnu pracu a ak to nebude mozne,tak je povinny zaradit ma na pracu zodpovedajucu mojej pracovnej zmluve)
/ alebo sa mam dohodnut na skonceni pracovneho pomeru s odstupnym? v pripade nezamestnanosti mam narok na podporu?
/ aky je postup v pripade pnky?
Viem ze otazky sa tu casto opakuju ale uz som tolko toho pocitala ze mam v tom ohromny zmatok a neviem ako postupovat, preto Vam budem vdacna za kazdu radu. Dakujem
Písomne oznám zamestnávatelovi, že si tehotná a dátum, kedy ti končí rodičovská dovolenka. Ak zamestnávatel nemá pre teba prácu (výpoveď ti ako tehotnej dať nemôže), je to platená prekážka v práci na strane zamestnávateľa. Ak máš rizikové tehotenstvo, môžeš po ukončení rod.dovolenky poberať nemocenské. 6-8 týždňov pred druhým pôrodom ti vznikne nárok na materské.

Môžeš sa dohodnúť aj na skončení prac.pomeru dohodou s nárokom na odstupné. Zaeviduješ sa na UP a vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. Keďže v čase skončenia prac.pomeru si už bola tehotná, vznikne ti nárok aj na materské z príjmu posledného zamestnávateľa.
Nevýhodou v tomto prípade je, že počas rod.dovolenky s druhým dieťaťom nebudeš poistená v nezamestnanosti a nevznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení druhej rod.dovolenky.
Lala28
13.09.11,06:24
dakujem vsetkym za radu