ekovm
28.07.11,09:10
Definitívne zmeny v Zákonníku práce: Toto nás čaká od 1.9.2011!



1. Skúšobná doba
Skúšobná lehota zamestnancov, už nebude môcť by dvojmesačná tak ako doteraz. Zákon totiž stanovuje u radových zamestnancov povinnosť strpieť ju až tri mesiace. Pre vedúcich pracovníkoch bude platiť šesť mesiacov s možnosťou dohodnúť si predĺženie na ďalšie tri mesiace.

2. Výpoveď
Zamestnanec už viac nebude mať nárok po výpovedi z práce dostať odstupné aj výpovednú lehotu. Doteraz mal nárok podľa počtu odpracovaných rokov na trojmesačné odstupné aj výpovednú lehotu alebo dvojmesačné odstupné a výpovednú lehotu. Po novom sa bude musieť zamestnanec rozhodnúť, či si vyberie odstupné alebo výpovednú lehotu.

3. Výpovedná lehota
Ak zamestnanec odpracoval u jednej firmy najviac jeden rok, bude mať nárok na jeden mesiac výpovednej lehoty. Ak odpracoval od jedného do piatich rokov, dostane dvojmesačnú lehotu a ak viac ako päť rokov, dostane trojmesačnú výpovednú lehotu. Lojálni zamestnanci si polepšia. Tí, čo vo firme pracujú od 5 do 20 rokov, dostanú až 4 mesiace a tí čo u zamestnávateľa pracujú nad 20 rokov, majú nárok na päťmesačnú výpovednú lehotu.

4. Práca na dobu určitú
Zmluvu na určitý čas bude možné dohodnúť maximálne na tri roky. Dnes sú to dva. Po troch predĺženiach už musí zamestnanec dostať zmluvu na dobu neurčitú. Ak ste pracovali na dobu určitú, započítava sa tento druh pracovnej zmluvy do počtu odpracovaných rokov. Čo súvisí s výpovednou dobou a výpočtom dôchodku.

5. Odstupné
Výška odstupného bude závisieť od počtu odrobených rokov. Do jedného odpracovaného roka jednomesačné odstupné, do 5 rokov dvojmesačné odstupné, do 10 rokov trojmesačné odstupné, do 20 rokov štvormesačné odstupné, nad 20 rokov päťmesačné odstupné.

6. Dovolenka
Celoročnú dovolenku dostane aj pracovník, ktorý do firmy nastúpil počas roka. Doteraz to záviselo od počtu odpracovaných mesiacov v roku. Do 33 rokov veku si možno zobrať dovolenku 4 týždne, nad 33 rokov 5 týždňov. Doteraz musel zamestnanec zdokladovať, že má už odrobených 15 rokov a až potom mal nárok na päť týždňov dovolenky. Po novom táto povinnosť odpadne. Nevyčerpanú dovolenku môže zamestnanec minúť iba v nasledujúcom roku. Novinkou bude, že dovolenka mu neprepadne, ak mu v nej bráni práceneschopnosť. Presunie sa mu tak do ďalšieho roka.

7. Pružný pracovný čas
Po dohode so zamestnávateľom si môže zamestnanec nastaviť pružný pracovný čas. Na pracovisku tak bude môcť byť len toľko hodín, koľko si zvolí a pracovať bude môcť aj z domu.

8. Nadčasy
Za rok môže každý zamestnanec odpracovať maximálne 400 hodín nadčasov, vedúci pracovník až 550 hodín.

9. Deľba práce
Môže vzniknúť delené pracovné miesto. Na takejto pozícii by pracovali zamestnanci na kratší pracovný čas a pracovnú náplň by si delili.

10. Zvýšená ochrana tehotných žien
Firmy budú môcť prepustiť tehotnú ženu, matku do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacu matku počas skúšobnej lehoty iba vo výnimočných prípadoch.

11. Zvýšená ochrana dôchodcov
Zamestnanec po dosiahnutí dôchodkového veku bude môcť aj naďalej pracovať a zamestnávateľ ho nebude môcť prepustiť len z dôvodu, že je dôchodca.

12. Nočné zmeny
Zamestnanec bude môcť v nočnej zmene odpracovať za sebou aj viac ako dva týždne, doteraz musel po dvoch týždňoch prejsť na dennú zmenu.

13. Čerpanie náhradného voľna
Doba na čerpanie voľna za nadčasy sa predĺži z troch na dvanásť mesiacov.

14. Pracovný fond sa vracia
Ak práci bránia vážne prevádzkové dôvody, zamestnanci môžu dostať pracovné voľno. Povinnosťou zamestnávateľa je však naďalej vyplatiť základnú mzdu. Po pominutí prekážok ho musia dodatočne odpracovať.

15. Celozávodné voľno
Celozávodné voľno môže trvať až tri týždne. Dnes nesmie presahovať dva týždne. Pozitívnou zmenou pre zamestnancov je to, že ich zamestnávateľ musí vážne prevádzkové dôvody, ktoré vedú k celozávodnému voľnu, oznámiť najmenej pol roka vopred.

16. Odbory to budú mať ťažšie
Niektoré odborové organizácie prídu o právo zastupovať všetkých zamestnancov. Podľa zákona totiž budú musieť mať podporu najmenej 30 percent ľudí vo firme. Odbory chcú túto zmenu napadnúť na Ústavnom súde.

17. Brigáda bez byrokracie
Dohoda o brigádnickej práci je podmienená potvrdením o štúdiu. Zmena však umožní pracovať aj po ukončení štúdia na strednej škole alebo pred zápisom do ďalšieho ročníka vysokej školy. Títo mladí ľudia budú mať možnosť pracovať aj bez potvrdenia o štúdiu a to najneskôr do konca októbra.
topper1
28.07.11,07:27
Ako je to myslené s tou dovolenkou, že ma nárok na celoročnú, aj ked nastupi počas roka? Ked nastupi v decembri ma narok na 20 dni?
Tweety
28.07.11,07:29
Ako je to myslené s tou dovolenkou, že ma nárok na celoročnú, aj ked nastupi počas roka? Ked nastupi v decembri ma narok na 20 dni?
Nie, toto určite nie je pravda.To sú len výňatky z tlače, toto nie je novela ZP. Pozri sem
http://www.porada.sk/t167084-p12-novela-zakonnika-prace.html
veronikasad
28.07.11,07:32
Ako je to myslené s tou dovolenkou, že ma nárok na celoročnú, aj ked nastupi počas roka? Ked nastupi v decembri ma narok na 20 dni?
Super výklad "odborníka na všetko". Takéto články mám najradšej...

Zamestnávatelovi odpadne povinnosť krátiť dovolenku z titulu rodičovskej dovolenky alebo PN-ky, ak v kal. roku trvala viac ako 100 dní.

Ak nastúpi po RD alebo dlhodobej PN-ke v decembri a má "štedrého" zamestnávatela, môže mu dať 20 dní dovolenky ...
Gina Er
28.07.11,07:36
no s tou dovolenkou to je riadne pod pás....ja sa tam nadriem celý rok a nejaký prišelec bude mať rovnakú dovolenku ako ja?? toto čo je za blbosť??:mad::mad::mad:
Tweety
28.07.11,07:37
no s tou dovolenkou to je riadne pod pás....ja sa tam nadriem celý rok a nejaký prišelec bude mať rovnakú dovolenku ako ja?? toto čo je za blbosť??:mad::mad::mad:
Gina, to je len návnada pre rybičky.:--- Blbosť , blbovatá. Pozri prísp. č. 3.
veronikasad
28.07.11,07:37
no s tou dovolenkou to je riadne pod pás....ja sa tam nadriem celý rok a nejaký prišelec bude mať rovnakú dovolenku ako ja?? toto čo je za blbosť??:mad::mad::mad:
prečo príšelec ? Čítaj pozorne novelu, nie nejaký článok z novín ... Je to len na rozhodnutí zamestnávatela, či takémuto zamestnancovi dá celú dovolenku za kal. rok (pracovný pomer musí trvať celý kal.rok).
Gina Er
28.07.11,07:41
ja som sa spoľahla na to,čo vy tu píšete,tak som info od ekovm brala za hotovú vec....
Barbara
28.07.11,07:41


㤠103


Základná výmera dovolenky

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši 33 rokov veku je najmenej päť týždňov.

(3) Dovolenka riaditeľa školy, riaditeľa školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia, riaditeľa špeciálneho výchovného zariadenia a ich zástupcov, učiteľa, pedagogického asistenta, majstra odbornej výchovy a vychovávateľa je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.“.


㤠103


Základná výmera dovolenky

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši 33 rokov veku je najmenej päť týždňov.

(3) Dovolenka riaditeľa školy, riaditeľa školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia, riaditeľa špeciálneho výchovného zariadenia a ich zástupcov, učiteľa, pedagogického asistenta, majstra odbornej výchovy a vychovávateľa je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.“.

1. Za § 104 sa vkladá § 104a, ktorý vrátane nadpisu znie:


㤠104a


Dovolenka pri pružnom pracovnom čase

Ak dovolenku čerpá zamestnanec s pružným pracovným časom (§ 88), považuje sa za deň dovolenky čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovného času pripadajúceho na jeden deň, ktorý vyplýva z ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanca, pričom sa zamestnanec posudzuje akoby pracoval päť dní v týždni.“.

2. V § 109 odsek 1 znie:
„(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).“.

3. V § 109 sa za odsek 1 vkladá nový odsek 2, ktorý znie:
„(2) Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.“.

Doterajšie odseky 2 až 6 sa označujú ako odseky 3 až 7.

4. V § 109 ods. 6 sa slová „odseku 2“ nahrádzajú slovami „odseku 3“.

5. V § 111 odsek 2 znie:
„(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.“.

6. V § 111 sa za odsek 2 vkladajú nové odseky 3 a 4, ktoré znejú:
„(3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak nie je ustanovené inak. V prípade vážnych prevádzkových dôvodov, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.

(4) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.“.

Doterajší odsek 3 sa označuje ako odsek 5.

7. V § 112 ods. 2 a § 114 sa za slová „uznaný za“ vkladá slovo „dočasne“.

8. § 113 znie:


㤠113



(1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď dosiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do skončenia pracovného pomeru.

(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.


(4) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože bol uznaný za dočasne pracovne neschopného pre chorobu alebo úraz ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení jeho dočasnej pracovnej neschopnosti.

(5) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení výkonu verejnej funkcie alebo odborovej funkcie.“.

1. V § 118 ods. 2 druhá veta znie: „Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažné vyrovnanie podľa § 83a ods. 4 a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy.“.
veronikasad
28.07.11,07:44
Barbara, ale tá zmena sa týka krátenia dovolenky - § 109 Zákonníka práce
KEJKA
28.07.11,07:44
Ako je to myslené s tou dovolenkou, že ma nárok na celoročnú, aj ked nastupi počas roka? Ked nastupi v decembri ma narok na 20 dni?
dohady sú asi kvôli tomuto? .zamestnávateľ môže, ale nemusí, či?


㤠103


Základná výmera dovolenky

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov.

(3) Dovolenka riaditeľa školy, riaditeľa školského výchovno-vzdelávacieho zariadenia, riaditeľa špeciálneho výchovného zariadenia a ich zástupcov, učiteľa, pedagogického asistenta, majstra odbornej výchovy a vychovávateľa je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.“.

83. Za § 104 sa vkladá § 104a, ktorý vrátane nadpisu znie:


㤠104a


Dovolenka pri pružnom pracovnom čase

Ak dovolenku čerpá zamestnanec s pružným pracovným časom, považuje sa za deň dovolenky čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovného času pripadajúceho na jeden deň, ktorý vyplýva z ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanca, pričom sa zamestnanec posudzuje akoby pracoval päť dní v týždni.“.

84. V § 109 odsek 1 znie:
„(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).“.
veronikasad
28.07.11,07:46
Kejka, nie - dohady sú v § 109 - krátenie dovolenky.
Barbara
28.07.11,07:46
pre istotu som skopírovala celú čiastku čo sa týka dovolenky! ešte tomu začiatok 2x
KEJKA
28.07.11,07:49
ved som odcitovala práve ten §109, či nie?
a je tu teraz dva razy, tak aké dohady?
Zam-eľ môže ale nemusí krátiť dovolenku, je to na jeho rozhodnutí.
Podmienka, že zam-ec musí odpracovať 60 dní je stanovená, ak nebude splnená, nebude sa riešiť ani dovolenka, či?
veronikasad
28.07.11,07:51
Kejka, prepáč - pozrela som len ten nadpis § 104a - text pod ním týkajúci sa § 109 som prehliadla.
topper1
28.07.11,07:52
Gina, to je len návnada pre rybičky.:--- Blbosť , blbovatá. Pozri prísp. č. 3.

Ked to nie je pravda, tak nech to autor upravi, alebo zmaže...ešte je tam veľkym, že DEFINITIVNE zmeny
ekovm
28.07.11,07:57
Článok bol uverejnený na topky.sk. Teraz je online p.Kaník a odpovedá na otázky týkajúce sa zmien.
veronikasad
28.07.11,08:01
Článok bol uverejnený na topky.sk. Teraz je online p.Kaník a odpovedá na otázky týkajúce sa zmien.
veľmi kvalifikovaná odpovď z jeho diskusie

Dostala som výpoveď ešte v auguste 2010 a výpovedná doba mi mala skončiť 30.11.2010. Odo dňa 20.11.2010 som PN-onkolog. ochorenie. Po ukončení PN budem mať nárok na odstupné, keďže výpoveď som dostala ešte v podmienkach starého zákonníka práce? Ďakujem.

Keďže výpoveď ste dostali tak ako píšete, predpokladám, že určite áno.
topper1
28.07.11,08:05
Aj v novele zákonnika ostalo:

§ 101

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu
istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka.

....tak je to tak ako doteraz
veronikasad
28.07.11,08:07
Aj v novele zákonnika ostalo:

§ 101

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu
istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka.


....tak je to tak ako doteraz

ano, to zostáva - zmena je len v krátení dovolenky z titulu RD a PN-ky. Krátenie už nie je povinnosťou, ale len možnosťou zamestnávatela.
ekovm
28.07.11,08:39
V prvom rade je to nekorektné, že novinári informujú verejnosť o veciach, ktoré nemajú preverené prípadne preštudované.My na tejto úrovni si to vydiskutujeme, ale čo, tí ktorí nie sú registrovaní na porade / napr. naši zamestnanci/.
Tweety
28.07.11,08:41
V prvom rade je to nekorektné, že novinári informujú verejnosť o veciach, ktoré nemajú preverené prípadne preštudované.My na tejto úrovni si to vydiskutujeme, ale čo, tí ktorí nie sú registrovaní na porade / napr. naši zamestnanci/.
Na to sú mzdárky, personalistky, aby vedeli usmerniť.
Daniela 7
28.07.11,08:47
Ahojte
Tu by som chcela len poopraviť hned prvú časť,skúšobná doba bola odjakživa 3 mesiace,nie 2.Máme doma pracovné zmluvy ešte z čias komunistov a tam je riadne uvedené,že so skúšobnou dobou na 3 mesiace.Zmena nastáva pre vedúcich pracovníkov a pri odstupnom.A tiež pri výpovedi.Čiže skúšobná doba nikdy nebola 2 mesiace,ale 3.
Tweety
28.07.11,08:48
Ahojte
Tu by som chcela len poopraviť hned prvú časť,skúšobná doba bola odjakživa 3 mesiace,nie 2.Máme doma pracovné zmluvy ešte z čias komunistov a tam je riadne uvedené,že so skúšobnou dobou na 3 mesiace.Zmena nastáva pre vedúcich pracovníkov a pri odstupnom.A tiež pri výpovedi.Čiže skúšobná doba nikdy nebola 2 mesiace,ale 3.
Nie, mohla byť najviac tri mesiace. Nemusela byť teda ani žiadna.
§ 45
Skúšobná doba
(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.
veronikasad
28.07.11,08:51
Ahojte
Tu by som chcela len poopraviť hned prvú časť,skúšobná doba bola odjakživa 3 mesiace,nie 2.Máme doma pracovné zmluvy ešte z čias komunistov a tam je riadne uvedené,že so skúšobnou dobou na 3 mesiace.Zmena nastáva pre vedúcich pracovníkov a pri odstupnom.A tiež pri výpovedi.Čiže skúšobná doba nikdy nebola 2 mesiace,ale 3.
Danielka, trošku ťa poopravím. Skúšobná doba vždy mohla trvať max. 3 mesiace. Ak sa dohodli na 2-mesačnej, platila dva mesiace. Pracovný pomer mohol vzniknúť aj bez dohodnutej skúšobnej doby.
Daniela 7
28.07.11,08:54
To som nevedela,ja len všade kde som robila a aj rodinka,všetci majú 3 mesiace.Ale ďakujem za opravu.
erzet
28.07.11,11:12
Článok bol uverejnený na topky.sk. Teraz je online p.Kaník a odpovedá na otázky týkajúce sa zmien.
A Kaník je čo? To isté ako Matovič.
On je vykladač zákonov?
erzet
28.07.11,11:13
Načo je tu dupľovaná téma?
Barbara
28.07.11,11:30
A Kaník je čo? To isté ako Matovič.
On je vykladač zákonov?


Predpokladám, že pán minister práce bol zaneprázdnený:rolleyes: a preto Kaník.
Mimochodom samé drísty:mad: o ničom
veronikasad
28.07.11,11:40
Predpokladám, že pán minister práce bol zaneprázdnený:rolleyes: a preto Kaník.
Mimochodom samé drísty:mad: o ničom
aj takúto odpoveď som našla od p. Kaníka ...

Dobry den. Chcem sa opytat, mam 36 rokov ale narok na dovolenku len 4 tyzdne. Moja otazka je ci sa mi predlzi dovolenka na 5 tyzdnov este v tomto roku alebo to bude platit az od roku 2012 a tento rok budem mat len 4 tyzdne dovolenky. Dakujem. S pozdravom Andrea

Po 1. septembri platia nové ustanovenia ZP, ktoré ľuďom starším ako 35 rokov priznáva 5 týždňovú dovolenku.
zk24
28.07.11,11:58
Ja sa chcem spytat na tuto cast:

2. Výpoveď
Zamestnanec už viac nebude mať nárok po výpovedi z práce dostať odstupné aj výpovednú lehotu. Doteraz mal nárok podľa počtu odpracovaných rokov na trojmesačné odstupné aj výpovednú lehotu alebo dvojmesačné odstupné a výpovednú lehotu. Po novom sa bude musieť zamestnanec rozhodnúť, či si vyberie odstupné alebo výpovednú lehotu.

Takze ako zamestnanec sa budem moct rozhodnut ci si chcem ten dvojmesacny plat odpracovat (výpovedna lehota) alebo chcem peniaze povinnosti dojst do prace (odstupne)? Nejako to nechapem. Ako je to myslene?
Tweety
28.07.11,12:00
Ja sa chcem spytat na tuto cast:

2. Výpoveď
Zamestnanec už viac nebude mať nárok po výpovedi z práce dostať odstupné aj výpovednú lehotu. Doteraz mal nárok podľa počtu odpracovaných rokov na trojmesačné odstupné aj výpovednú lehotu alebo dvojmesačné odstupné a výpovednú lehotu. Po novom sa bude musieť zamestnanec rozhodnúť, či si vyberie odstupné alebo výpovednú lehotu.

Takze ako zamestnanec sa budem moct rozhodnut ci si chcem ten dvojmesacny plat odpracovat (výpovedna lehota) alebo chcem peniaze povinnosti dojst do prace (odstupne)? Nejako to nechapem. Ako je to myslene?
Logicky, buď VD odpracuješ a dostaneš plat, alebo odídeš pred jej začiatkom a dostaneš odstupné.
zk24
28.07.11,12:02
Logicky, buď VD odpracuješ a dostaneš plat, alebo odídeš pred jej začiatkom a dostaneš odstupné.

A odstupne je vo vyske mesacneho platu, ano?

Ked akoze pride dnes za mnou zamestnavatel ze mam vypoved. Tak 31.7.2011 sa rozhodnem ci chcem este do 30.9.2011 pracovat, za plat, alebo uz nemusim prist do prace a dostanem tie iste peniaze? Co si asi tak vyberiem? Asi som to nepochopila. Lebo mi to nedava zmysel.
Tweety
28.07.11,12:03
A odstupne je vo vyske mesacneho platu, ano?

Ked akoze pride dnes za mnou zamestnavatel ze mam vypoved. Tak 31.7.2011 sa rozhodnem ci chcem este do 30.9.2011 pracovat, za plat, alebo uz nemusim prist do prace a dostanem tie iste peniaze? Co si asi tak vyberiem? Asi som to nepochopila. Lebo mi to nedava zmysel.
Odstupné je platené priemerkou, tak ako doteraz. Takže prakticky môžeš získať na odstupnom viac, akokeby si si VD odpracovala.
Lucia Červenková
28.07.11,12:04
A odstupne je vo vyske mesacneho platu, ano?

Ked akoze pride dnes za mnou zamestnavatel ze mam vypoved. Tak 31.7.2011 sa rozhodnem ci chcem este do 30.9.2011 pracovat, za plat, alebo uz nemusim prist do prace a dostanem tie iste peniaze? Co si asi tak vyberiem? Asi som to nepochopila. Lebo mi to nedava zmysel.

Pochopila som to rovnako a zmysel mi to tiez nedava (preco by som ostala pracovat). Ale toto fungovalo par rokov dozadu rovnako.
trisestri
28.07.11,12:04
Tweety
28.07.11,12:06
Pochopila som to rovnako a zmysel mi to tiez nedava (preco by som ostala pracovat). Ale toto fungovalo par rokov dozadu rovnako.
Áno, bolo to tak, buď odstupné, alebo VD.
zk24
28.07.11,12:08
Odstupné je platené priemerkou, tak ako doteraz. Takže prakticky môžeš získať na odstupnom viac, akokeby si si VD odpracovala.

To je moja pointa :D
Tweety
28.07.11,12:09
To je moja pointa :D
Ale, aby si sa veľmi nevytešovala, rovnako to môže byť aj menej.:---
ewita888
28.07.11,12:11
pamatám si, že keď tu už kedysi takáto možnosť bola, tak veľa zamestnancov bralo radšej tú výpovednú lehotu, lebo dúfali, že sa firma rozbehne, výpoveď im stiahnu a budú mať ďalej robotu.. hlavne tí starší to takto brali..
sibirskysob
28.07.11,12:13
rozsiahla analyza zmien v ZP je na stranke priamej akcie. prvy clanok sa venuje skusobnej dobe, prepustaniu, vypovednej dobe a odstupnemu, dalsie temy budu rozobrane v dalsich clankoch.
link - priamaakcia.sk/Novela-Zakonnika-prace-zpohladu-pracujucich-1-cast.html
zk24
28.07.11,12:14
Ale, aby si sa veľmi nevytešovala, rovnako to môže byť aj menej.:---

Rozmyslam o kolko menej by to muselo byt aby som sa rozhodla chodit 2 mesiace do prace ;) ....cestovne, ine vydavky, straveny cas.... A ani ta priemerka asi nemoze byt o vela nizsia, skor vyssia (premie a podobne...)
Tweety
28.07.11,12:16
Rozmyslam o kolko menej by to muselo byt aby som sa rozhodla chodit 2 mesiace do prace ;) ....cestovne, ine vydavky, straveny cas....
AJ to, ale ja som mala na mysli odstupné, teda to, že priemerka môže byť nižšia.:)
Tweety
28.07.11,12:21
Rozmyslam o kolko menej by to muselo byt aby som sa rozhodla chodit 2 mesiace do prace ;) ....cestovne, ine vydavky, straveny cas.... A ani ta priemerka asi nemoze byt o vela nizsia, skor vyssia (premie a podobne...)
Ja Ti teda poviem, kedže je demokracia, môžeš sa sama rozhodnúť.:--- Ale nie vždy sú peniaze prvoradé.
veronikasad
28.07.11,12:23
Tweety, pomôž mi prosím pohladať.

Tento bod

Čl. VI

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. septembra 2011 okrem sedemdesiateho ôsmeho bodu v čl. I, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2012.

----
som v priloženej schválenej novele nenašla ...
zk24
28.07.11,12:24
Ja Ti teda poviem, kedže je demokracia, môžeš sa sama rozhodnúť.:--- Ale nie vždy sú peniaze prvoradé.

No nie su. preto aj keby som mala na odstupnom dostat o par eur menej, urcite beriem odstupne :D :D :D Neviem si predstavit pracu, pri ktorej by som si volila radsej pracovat ako nepracovat :D

Je teda super ze tu tato moznost je :D
Tweety
28.07.11,12:26
No nie su. preto aj keby som mala na odstupnom dostat o par eur menej, urcite beriem odstupne :D :D :D Neviem si predstavit pracu, pri ktorej by som si volila radsej pracovat ako nepracovat :D

Je teda super ze tu tato moznost je :D
Ale doteraz to bolo ešte lepšie, aj VD aj odstupné.:)
Tweety
28.07.11,12:29
Veronika, ja som to celé ešte neštudírovala, a 78 bod je veľmi ďaľako.
veronikasad
28.07.11,12:33
Týka sa nároku na dovolenku. Len na konci som nikde nenašla účinnosť ZP, ako je to uvedené v materiáli MPSVaR, priloženom v prvom príspevku témy, ktorú som zakladala ...
veronikasad
28.07.11,12:36
Zuzka, prilož prosím odkaz na schválenú novelu ZP, kde si to našla. Lebo tam kde hladám ja - to nie je ...
zk24
28.07.11,12:39
Tam bolo iba okrem 82-hého. Ty hladas 78.
veronikasad
28.07.11,12:40
a čo je 82. bod. Možno je to posunuté ...

V tomto materiáli som to nenašla

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=80386&d=1311771383
zk24
28.07.11,12:42
tu sa píše: http://epredpisy.sk/zakony-u-prezidenta/311132-322011-Zakonnik-prace-tz

Čl. VIII


Tento zákon nadobúda účinnosť 1. septembra 2011 okrem osemdesiateho druhého bodu v čl. I a prvého a štvrtého bodu v čl. VI, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2012.
ivka70
28.07.11,12:42
Tu je navrh zakona aj s navrhmi zmien, nie vsetko preslo, ale da sa to dat z tohto dokopy
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3663
alebo si treba pockat, par dni a zakon vyjde v zbierke zakonov :)
ivka70
28.07.11,12:44
v povodnom materiali bol ten clanok o dovolenke - narok po 33 roku veku zivota na 25 dni, ocislovany ako 78
veronikasad
28.07.11,12:44
tu sa píše: http://epredpisy.sk/zakony-u-prezidenta/311132-322011-Zakonnik-prace-tz

Čl. VIII


Tento zákon nadobúda účinnosť 1. septembra 2011 okrem osemdesiateho druhého bodu v čl. I a prvého a štvrtého bodu v čl. VI, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2012.

OK, tie body sú oproti pôvodnému návrhu posunuté. Už som sa zlakla, že novinári, aj p. poslanec Kaník majú pravdu ...
Kika69
28.07.11,12:49
Hľadám zmienku o gastrolístkoch, ale ju nenachádzam. To znamená, že ostávajú?
Tweety
28.07.11,12:49
Hľadám zmienku o gastrolístkoch, ale ju nenachádzam. To znamená, že ostávajú?
ÁNo, ostávajú.
zk24
28.07.11,12:49
Hľadám zmienku o gastrolístkoch, ale ju nenachádzam. To znamená, že ostávajú?

Gastrolístky ostávaju. Návrh zmeny - ci stravenky ci hotovost nepresiel.
veronikasad
28.07.11,12:50
Hľadám zmienku o gastrolístkoch, ale ju nenachádzam. To znamená, že ostávajú?
ano, tento pozmeňujúci návrh poslanca Matoviča nebol schválený.
Kika69
28.07.11,12:52
Super, ďakujem vám.;)
econia
28.07.11,16:22
A odstupne je vo vyske mesacneho platu, ano?

Ked akoze pride dnes za mnou zamestnavatel ze mam vypoved. Tak 31.7.2011 sa rozhodnem ci chcem este do 30.9.2011 pracovat, za plat, alebo uz nemusim prist do prace a dostanem tie iste peniaze? Co si asi tak vyberiem? Asi som to nepochopila. Lebo mi to nedava zmysel.

Aj mne to nie je celkom jasné, ako je to s dátumom, keď zamestnávateľ dá výpoveď napr.28.7.2011, čo je ešte pred platnosťou novely ZP, výpovedná lehota začína plynúť od 1.8.2011 do 31.10.2011 a v októbrovej výplate dostane odstupné vo výške 3 mesačného priemerného platu. Pre takýto prípad platia ešte staré podmienky, alebo už novela ZP? Ako je správne?
drobeceva
28.07.11,16:39
Aj mne to nie je celkom jasné, ako je to s dátumom, keď zamestnávateľ dá výpoveď napr.28.7.2011, čo je ešte pred platnosťou novely ZP, výpovedná lehota začína plynúť od 1.8.2011 do 31.10.2011 a v októbrovej výplate dostane odstupné vo výške 3 mesačného priemerného platu. Pre takýto prípad platia ešte staré podmienky, alebo už novela ZP? Ako je správne?
ZP platí od 1.9. - tak výpoveď podľa starého ZP
Mila123
28.07.11,16:41
Aj mne to nie je celkom jasné, ako je to s dátumom, keď zamestnávateľ dá výpoveď napr.28.7.2011, čo je ešte pred platnosťou novely ZP, výpovedná lehota začína plynúť od 1.8.2011 do 31.10.2011 a v októbrovej výplate dostane odstupné vo výške 3 mesačného priemerného platu. Pre takýto prípad platia ešte staré podmienky, alebo už novela ZP? Ako je správne?

záleží kedy dá zamestnávateľ výpoveď, ak ešte stihne do 31.08.2011 tak potom postupuje podľa starého ZP, ak ju dá po 01.09.2011 postupuje už podľa nového ZP......
kopaniciar
28.07.11,17:50
Chceme dať dlhšiu dobu jednému zamestnancovi výpoveď. 20.9.2011 bude rok čo u nás robí. Kedy a akým spôsobom mu máme dať výpoveď, aby sa to riešilo po novom zákonníku a aby sa už na neho nevstavovalo 2 mesačné odstupné zo starého a nenabehol mu už rok v práci. Ďakujem za reakcie.
Mila123
28.07.11,17:53
Chceme dať dlhšiu dobu jednému zamestnancovi výpoveď. 20.9.2011 bude rok čo u nás robí. Kedy a akým spôsobom mu máme dať výpoveď, aby sa to riešilo po novom zákonníku a aby sa už na neho nevstavovalo 2 mesačné odstupné zo starého a nenabehol mu už rok v práci. Ďakujem za reakcie.

podľa starého ZP by mu vznikol nárok na 2-mesačné dostupné.....ak mu dáe výpoveď po 01.09.2011 vznikne mu nárok iba na jednomesačné odstupné....ak mu dáte po 20.09.2011 bude mať nárok na 2-mesačné.....
kopaniciar
28.07.11,18:01
podľa starého ZP by mu vznikol nárok na 2-mesačné dostupné.....ak mu dáe výpoveď po 01.09.2011 vznikne mu nárok iba na jednomesačné odstupné....ak mu dáte po 20.09.2011 bude mať nárok na 2-mesačné.....

Deň výpovede je keď začne plynú výpovedná doba? Aby sa podľa toho posudzovala odpracovaná dĺžka a platnosť zákona. Takže mu máme dať výpoveď do konca augusta výpoveď s dňom napr. 1.9. alebo teraz do konca júla s dňom 1.9. ?
Mila123
28.07.11,18:08
Deň výpovede je keď začne plynú výpovedná doba? Aby sa podľa toho posudzovala odpracovaná dĺžka a platnosť zákona. Takže mu máme dať výpoveď do konca augusta výpoveď s dňom napr. 1.9. alebo teraz do konca júla s dňom 1.9. ?

ak výpoveĎ dáte napr. 31.08. musíte postupovať podľa starého zákona.....ak po 01.09. podľa prezidentom podpísaného zákona....
kopaniciar
28.07.11,18:27
ak výpoveĎ dáte napr. 31.08. musíte postupovať podľa starého zákona.....ak po 01.09. podľa prezidentom podpísaného zákona....

Takže, ak dáme zamestnancovi výpoveď 1.9. a ak by si vybral výpovednú dobu tak tá začne od 1.10 do 31.10. a nebude mať nárok na 2 mesiace, pretože v skutočnosti už odrobí viac ako rok? Ak si vyberie odstupné, tak môže skončiť napr. 2.9. ? Ďakujem.
Mila123
28.07.11,18:31
Takže, ak dáme zamestnancovi výpoveď 1.9. a ak by si vybral výpovednú dobu tak tá začne od 1.10 do 31.10. a nebude mať nárok na 2 mesiace, pretože v skutočnosti už odrobí viac ako rok? Ak si vyberie odstupné, tak môže skončiť napr. 2.9. ? Ďakujem.

podľa nového ZP bude mať nárok na jednomesačné odstupné......berie sa dátum kedy dostal výpoveĎ, a to dostal ešte pred ročným zamestnaním....a má možnosť vybrať si výpovednú lehotu alebo odstupné.....
kopaniciar
28.07.11,18:36
podľa nového ZP bude mať nárok na jednomesačné odstupné......berie sa dátum kedy dostal výpoveĎ, a to dostal ešte pred ročným zamestnaním....a má možnosť vybrať si výpovednú lehotu alebo odstupné.....
Ďakujem
Barbara
29.07.11,04:30
aj takúto odpoveď som našla od p. Kaníka ...

Dobry den. Chcem sa opytat, mam 36 rokov ale narok na dovolenku len 4 tyzdne. Moja otazka je ci sa mi predlzi dovolenka na 5 tyzdnov este v tomto roku alebo to bude platit az od roku 2012 a tento rok budem mat len 4 tyzdne dovolenky. Dakujem. S pozdravom Andrea

Po 1. septembri platia nové ustanovenia ZP, ktoré ľuďom starším ako 35 rokov priznáva 5 týždňovú dovolenku.

:D:D:D to bol asik preklep:rolleyes:, však toľko musel ťukať do tej klávesnice:D:D:D
Alena.J
29.07.11,10:14
Mám nárok na príplatky v sobotu a nedeľu ak pracujem v 4-smennej prevácke ?Lebo zamestnavateľ tvrdí že nie , lebo nemame kolektívnu dohodu.ĎAKUJEM
veronikasad
29.07.11,10:17
:D:D:D to bol asik preklep:rolleyes:, však toľko musel ťukať do klávesnice:D:D:D
Barbarka, ale tie preklepy sú tam potom až dva ... Alebo sám nevedel, za čo dvíha ruku ?
Chrusťa
31.07.11,17:13
viete mi poraďáci vysvetliť mzdové zvýhodnenie za prácu v noci? Po novom to je, že za nočnú prácu sa považuje práca od 22:00-5:00 a za každú hod. nočnej práce patrí popri mzde príplatok 20% minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.
A tomu minimálnej
mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu nerozumiem.Vie mi to niekto polopatične al. v číslach povedať? Ďakujem
Chrusťa
01.08.11,08:29
nik neporadí ako to chápe?
mizu24
01.08.11,11:23
Ja to chápem tak, že keď máš hodinový minimálnu mzdu napr. 1,822 €, tak ten príplatok na nočnú bude 20 % z tejto sumy, čiže zamestnanec dostane 1,822 + 0,3644 za jednu odpracovanú hodinu v noci, samozrejme po odpočítaní odvodov a zdanení...
Chrusťa
01.08.11,14:13
a ak je odmeňovaný mesačnou mzdou povedzme HM 700€? 700+20% z min. mes.mzdy 317€?
Martasch
01.08.11,18:59
a ak je odmeňovaný mesačnou mzdou povedzme HM 700€? 700+20% z min. mes.mzdy 317€?

To celý mesiac pracuješ len v noci?
mizu24
01.08.11,19:11
a ak je odmeňovaný mesačnou mzdou povedzme HM 700€? 700+20% z min. mes.mzdy 317€?

píše sa tam o hodinovej mzde, takže 20 % z minimálneho hodinového nároku, čiže zo sumy 1,822 € ak je koeficient minimálnej mzdy 1 a pri odpracovaní 40 hodín za týždeň (8 hod. denne)
Erislava
02.08.11,03:21
viete mi poraďáci vysvetliť mzdové zvýhodnenie za prácu v noci? Po novom to je, že za nočnú prácu sa považuje práca od 22:00-5:00 a za každú hod. nočnej práce patrí popri mzde príplatok 20% minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.
A tomu minimálnej
mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu nerozumiem.Vie mi to niekto polopatične al. v číslach povedať? Ďakujem
To by zaujímalo aj mňa.Predtým zo znenia §123 bolo jasné, že ten príplatok sa ráta z minimálneho mzdového nároku ustanoveného podľa §120 ods.4 - čiže z min.mzdového nároku ustanoveného pre 1.stupeň pri 40 hod. pracovnom čase. Ale teraz tam vypustili túto vetu, tak mi nie je jasné, že keď máme 37,5 hod pracovný čas, či nemusíme počítať tých 20% z 1,9435 a nie z 1,822. To isté platí pre neaktívnu pracovnú pohotovosť, mzdové zvýhodnenie za sťažený výkon práce.
iva
02.08.11,09:41
Prosim, v ktorom paragrafe sa presne píše o nároku na odstupné vo výške 5 násobku mesačnej mzdy, ak človek vo firme odpracoval viac ako 20 rokov ? Nejako to tam neviem nájsť.


5. Odstupné
Výška odstupného bude závisieť od počtu odrobených rokov. Do jedného odpracovaného roka jednomesačné odstupné, do 5 rokov dvojmesačné odstupné, do 10 rokov trojmesačné odstupné, do 20 rokov štvormesačné odstupné, nad 20 rokov päťmesačné odstupné.
LKV
02.08.11,12:28
Ahojte,

neviete mi niekto vysvetliť rozdiel medzi flexikontom a kontom pracovného času. Jediný rozdiel vidím v tom, že pri flexikonte musí byť uvedený dôvod jeho zavedenia a musí byť dohodnuté so zástupcami zamestnancov. Pri konte pracovného času tieto podmienky odpadajú, stačí len dohoda so zamestnancom. Čo sa týka mzdy tak v oboch prípadoch je zamestnancovi vyplácaná paušálna mzda a neodpracované hodiny si zamestnanec odpracuje v nasledujúcom mesiaci pričom jeho mzda sa nezmení aj keď bude pracovať viac. Dobre som to pochopila?:-)

Vopred Vám ďakujem za odpoveď:-)
Erislava
02.08.11,13:46
Prosim, v ktorom paragrafe sa presne píše o nároku na odstupné vo výške 5 násobku mesačnej mzdy, ak človek vo firme odpracoval viac ako 20 rokov ? Nejako to tam neviem nájsť.


5. Odstupné
Výška odstupného bude závisieť od počtu odrobených rokov. Do jedného odpracovaného roka jednomesačné odstupné, do 5 rokov dvojmesačné odstupné, do 10 rokov trojmesačné odstupné, do 20 rokov štvormesačné odstupné, nad 20 rokov päťmesačné odstupné.
Odstupné rieši § 76 ZP s odkazom na § 62, ale nikde tam nevidím 5 násobok.
kristenn88
02.08.11,17:32
dobrý, chcem sa opýtať... ak mi vie niekto odpovedať., bola som na PN-ke 4 dní, odovzdala som papiere aj zamestnávateľovi takže vedel o tom že som na PN-ke, Dnes so dostala dokument že som prepustená z neznámeho dovodu a v skušobnej dobe. ale v pracovnej zmluve mám, že ma prijali do pracovného pomeru BEZ skúšobnej doby, ak mi vie niekto poradiť vopred ďakujem.
Tweety
02.08.11,17:33
dobrý, chcem sa opýtať... ak mi vie niekto odpovedať., bola som na PN-ke 4 dní, odovzdala som papiere aj zamestnávateľovi takže vedel o tom že som na PN-ke, Dnes so dostala dokument že som prepustená z neznámeho dovodu a v skušobnej dobe. ale v pracovnej zmluve mám, že ma prijali do pracovného pomeru BEZ skúšobnej doby, ak mi vie niekto poradiť vopred ďakujem.
Potom to oznámenie o skončení PP v SD je neplatné.
drobeceva
02.08.11,17:37
dobrý, chcem sa opýtať... ak mi vie niekto odpovedať., bola som na PN-ke 4 dní, odovzdala som papiere aj zamestnávateľovi takže vedel o tom že som na PN-ke, Dnes so dostala dokument že som prepustená z neznámeho dovodu a v skušobnej dobe. ale v pracovnej zmluve mám, že ma prijali do pracovného pomeru BEZ skúšobnej doby, ak mi vie niekto poradiť vopred ďakujem.
Ak je tak, ako píšeš, že v PZ nie je dohodnutá SD, tak rozviazanie je neplatné
Annulka
03.08.11,17:58
Dobry den, prosim vie mi niekto poradit, ci ma zamestnavatel pravo dat vypoved pri uvazku 17,5 h/ tyz, zmluva na dobu neurcitu z dovodu, ze zamestnanec nechce zmenit zmluvu 35 h/ tyz. ? Dakujem
veronikasad
03.08.11,18:02
Dobry den, prosim vie mi niekto poradit, ci ma zamestnavatel pravo dat vypoved pri uvazku 17,5 h/ tyz, zmluva na dobu neurcitu z dovodu, ze zamestnanec nechce zmenit zmluvu 35 h/ tyz. ? Dakujem
Týždenný fond prac.času je podstatnou náležitosťou prac.zmluvy, ktorú možno meniť len Dodatkom k pracovnej zmluve, podpísaným zamestnancom aj zamestnávatelom. Ak zamestnanec so zmenou nesúhlasí, stáva sa pre zamestnávatela nadbytočným s nárokom na odstupné.
ivka70
03.08.11,18:54
Prosim, v ktorom paragrafe sa presne píše o nároku na odstupné vo výške 5 násobku mesačnej mzdy, ak človek vo firme odpracoval viac ako 20 rokov ? Nejako to tam neviem nájsť.


5. Odstupné
Výška odstupného bude závisieť od počtu odrobených rokov. Do jedného odpracovaného roka jednomesačné odstupné, do 5 rokov dvojmesačné odstupné, do 10 rokov trojmesačné odstupné, do 20 rokov štvormesačné odstupné, nad 20 rokov päťmesačné odstupné.

par. 76
...
(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
....

par 62
(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

Ten clanok hore je z novin a niektore informacie v nom su nepresne.
Vies, novinari.
jana32
04.08.11,15:02
Dobrý deň, prepáčte stále nie je mi jasné, ako je to s odstupným, teda ak niekto odpracuje vo firme 16 rokov, má nárok na 3 mesačné odstupné - nie na 4 mesačné.
Ingrid G.
04.08.11,17:47
Dobrý deň, prepáčte stále nie je mi jasné, ako je to s odstupným, teda ak niekto odpracuje vo firme 16 rokov, má nárok na 3 mesačné odstupné - nie na 4 mesačné.
Podla ZP len na trojmesacne odstupne. Navrhnute bolo aj 4 a 5 mesacne odstupne, ale to parlamentom nepreslo. Avsak novinari vo viacerych svojich clankoch tento neschvaleny navrh prezentuju ako nieco co od 1.9. plati. Opat sa potvrdilo, ze to co pisu "naslovovzati odbornici" v novinach, obcas treba brat s rezervou.
fides
05.08.11,06:21
viete mi poraďáci vysvetliť mzdové zvýhodnenie za prácu v noci? Po novom to je, že za nočnú prácu sa považuje práca od 22:00-5:00 a za každú hod. nočnej práce patrí popri mzde príplatok 20% minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.
A tomu minimálnej
mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu nerozumiem.Vie mi to niekto polopatične al. v číslach povedať? Ďakujem

Prosím Vás, už viete, ako to bude po novom? Ani mne to nie je jasné :confused: a doteraz som nenašla presnú odpoveď (ani v mojej hlave).
karol x
05.08.11,06:51
zdravim poradakov,
ked som sa troska pozrel do nasej kolektivnej zmluvy (KZ) a novely ZP, premyslal som nad tym ako to bude s platnostou ustanoveni KZ po 1.9.2011, ktore akosi nepasuju s novelou ZP. napr. odstupne, ktore je v KZ odstupnovane podla strareho znenia ZP, kde sa vyska odstupneho cleni podla doterajsieho ZP. Bude aj po 1.9. platit znenie KZ, kedze ide o zmluvu podpisanu pred 1.9.? ak vychadzam z prechodnych ustanoveni novely, malo by to byt tak, alebo sa mylim?
zk24
23.08.11,08:17
Ahojte,

dobre som zachytila ze Dohoda o pracovnej činnosti vypadla zo Zákonníka prace?

V pripade ze ma niekto podpisanu takuto Dohodu, treba ju oficialne ukoncit a podpisat novu dohodu o vykonani prace?

My sme boli pripraveni od 1.9.2011 prijat cudzinca na DoPČ, mame vyplnene podklady k nahlaseniu na UPSVaR, informačne karty, a teraz pozeram do zakonnika, ze od 1.9.2011 tato dohoda uz neexistuje? :eek::confused::eek:

Dakujem
Tweety
23.08.11,08:19
Ahojte,

dobre som zachytila ze Dohoda o pracovnej činnosti vypadla zo Zákonníka prace?

V pripade ze ma niekto podpisanu takuto Dohodu, treba ju oficialne ukoncit a podpisat novu dohodu o vykonani prace?

My sme boli pripraveni od 1.9.2011 prijat cudzinca na DoPČ, mame vyplnene podklady k nahlaseniu na UPSVaR, informačne karty, a teraz pozeram do zakonnika, ze od 1.9.2011 tato dohoda uz neexistuje? :eek::confused::eek:

Dakujem

Nevypadla zo ZP, je tam.
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
kn-alka
23.08.11,08:36
je tam, aj ja ju vždy hľadám, lebo je až na konci dohôd
zk24
23.08.11,08:36
Aha, ježiš. Ja som zbadala ze:

"§ 226a
Dohoda o pracovnej činnosti

zrušený
"

a az mi zle doslo... fuj. dakujem :)
evkap.
23.08.11,08:54
ahoj prosim vas ako je to s opatovnym predlzením pracovneho pomeru?
mame zamestnancov ktorym bol 2x predlzeny pracovny pomer na dobu urcitu ktora konci dnom 31.8.2011. podla noveho zakonnika mozem so zamestnancom opatovne predlzit pracovny pomer 3x.
teda ak zamestnancom konci pracovny pomer 31.08.2011 mozem im od 1.09.2011 zas predlzit na dobu urcitu?
vieraaaa
23.08.11,09:13
Nemôžeš, 3x predĺženie doby určitej sa vzťahuje na pracovné zmluvy na dobu určitú uzatvorené od 1.9.2011.
viď zákon 257/2011 Z.z.
§ 252g
Prechodné ustanovenie účinné od 1. septembra 2011
(1) Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred 1. septembrom 2011. Právne úkony urobené pred 1. septembrom 2011 a nároky, ktoré z nich vznikli, sa posudzujú podľa právnej úpravy účinnej do 31. augusta 2011.
(2) Pracovné pomery na určitú dobu uzatvorené pred 1. septembrom 2011 sa skončia uplynutím doby, na ktorú boli dohodnuté.
(3) Ustanovenie § 252c sa od 1. septembra 2011 nepoužije. Práva a povinnosti vyplývajúce z dohôd uzatvorených podľa § 252c pred 1. septembrom 2011 sa posudzujú podľa právnej úpravy účinnej do 31. augusta 2011.
(4) Právo odborovej organizácie pôsobiacej u zamestnávateľa pred 1. septembrom 2011 samostatne zastupovať všetkých zamestnancov zamestnávateľa sa posudzuje do 31. decembra 2012 podľa právnej úpravy účinnej do 31. augusta 2011; u tejto odborovej organizácie môže zamestnávateľ uplatniť postup podľa § 230 ods. 3 od 1. januára 2013.“.
evkap.
23.08.11,09:31
velmi pekne dakujem, tak to uz teraz tomu rozumiem:-)))
Erislava
27.08.11,16:40
To by zaujímalo aj mňa.Predtým zo znenia §123 bolo jasné, že ten príplatok sa ráta z minimálneho mzdového nároku ustanoveného podľa §120 ods.4 - čiže z min.mzdového nároku ustanoveného pre 1.stupeň pri 40 hod. pracovnom čase. Ale teraz tam vypustili túto vetu, tak mi nie je jasné, že keď máme 37,5 hod pracovný čas, či nemusíme počítať tých 20% z 1,9435 a nie z 1,822. To isté platí pre neaktívnu pracovnú pohotovosť, mzdové zvýhodnenie za sťažený výkon práce.

Ahojte.Stále mi to nie je jasné.Neviete niekto ako to má byť?
truch
30.08.11,05:39
KEJKA
02.09.11,18:23
Ak zam-eľ dáva výpoveď podľa §63 ods1 pre nadbytočnosť, je povinný vo výpovedi upozorniť zam.-ca na možnosť výberu odstupného bez výpovednej lehoty, resp. na možnosť skončenia HPP dohodou?
podľa mňa staťí ak mu dá výpoveď a podľa evidencie uvedie, že výpovedná lehota /VL/ je dvojmesačná a skončí 30.11.2011 (ako príklad, resp., obdobne ak pôjde o 3-mesačnú VL)
Tweety
03.09.11,06:20
Ak zam-eľ dáva výpoveď podľa §63 ods1 pre nadbytočnosť, je povinný vo výpovedi upozorniť zam.-ca na možnosť výberu odstupného bez výpovednej lehoty, resp. na možnosť skončenia HPP dohodou? Nie, nie je povinný, ale nič mu v tom nebráni, aby ho na takú možnosť upozornil.
podľa mňa staťí ak mu dá výpoveď a podľa evidencie uvedie, že výpovedná lehota /VL/ je dvojmesačná a skončí 30.11.2011 (ako príklad, resp., obdobne ak pôjde o 3-mesačnú VL) A len taká malá oprava terminus technicus, nie VL, ale výpovedná doba.
V texte.
KEJKA
03.09.11,07:04
oficiálne výpovedná doba, súhlasím, ale ked som vo svojom texte použila výpovedná lehota, tak pre nadväznosť som si urobila svoju skratku VL, aby som to v druhej časti príspevku nemusela písať celé.....
Tweety
03.09.11,07:06
oficiálne výpovedná doba, súhlasím, ale ked som vo svojom texte použila výpovedná lehota, tak pre nadväznosť som si urobila svoju skratku VL, aby som to v druhej časti príspevku nemusela písať celé.....
Nič v zlom, ja len preto, že ZP hovorí o VD. Lyduš, prajem Ti pekný slnečný dník. Maja:)
KEJKA
03.09.11,07:18
aj tebe, moja. však to uznávam, len v rýchlosti si často robím po svojom ako mi vyhovuje. Kávičku si dopila? Ja áno, idem si kopkať do záhrady, trávnik sa zelená, idem sa vytešovať. nechcem tu mrníkovať, ale nedalo mi........
Tweety
03.09.11,07:20
Kávu som dopila, bez nej ani z domu neodídem, ideme na chatu, záhradku, užiť si ešte slnečné lúče.
jana32
03.09.11,13:27
Dobrý deň, môžete mi prosím ešte poradiť ohľadom nadčasov? V ZP vidím , že zamestnanec môže mať najviac 150 hodín nadčasov, potom v kolektívnej zmluve môže byť 250 hodín, to mi je jasné, ale spomína sa tam, že zamestnanec môže mať aj 400 hodín nadčasov a vedúci najviac 550 hodín. Takže je to 150 hodín ( príp. 250 )alebo 400 hodín? Ďakujem.
drobeceva
03.09.11,13:43
Dobrý deň, môžete mi prosím ešte poradiť ohľadom nadčasov? V ZP vidím , že zamestnanec môže mať najviac 150 hodín nadčasov, potom v kolektívnej zmluve môže byť 250 hodín, to mi je jasné, ale spomína sa tam, že zamestnanec môže mať aj 400 hodín nadčasov a vedúci najviac 550 hodín. Takže je to 150 hodín ( príp. 250 )alebo 400 hodín? Ďakujem.

citujem zo ZP:
10) Zamestnanec môže v kalendárnom roku vykonať prácu nadčas najviac v rozsahu 400 hodín. Vedúci zamestnanec v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúci zamestnanec, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, môže vykonať prácu nadčas najviac v rozsahu 550 hodín v kalendárnom roku, ak súhlasil s rozsahom pracovného času podľa § 85a ods. 1.

Janka, z-c môže odrobiť spolu 400 hodín nadčasu - /150+250/ a ved.zamestnanec najviac 550 hodín nadčasu
truch
03.09.11,13:53
Na doplnenie:
Zamestnávateľ zamestnancovi môže ročne nariadiť maximálne 150 hodín nadčas, pričom práca nadčas za sledované obdobie nesmie v priemere prekročiť 8 hodín týždenne. Ďalších 250 hodín práce nadčas môže zamestnávateľ so zamestnancom len dohodnúť.
veronikasad
05.09.11,12:57
Záujemcovia o bezplatný seminár ZP v Bratislave sa už môžu prihlásiť

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273

Ak zistíte možnosť prihlášky v ďalších mestách, posuňte prosím tému na "svetielko"
mzdarka renca
05.09.11,13:12
Záujemcovia o bezplatný seminár ZP v Bratislave sa už môžu prihlásiť

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273

Ak zistíte možnosť prihlášky v ďalších mestách, posuňte prosím tému na "svetielko"

áno, už to poniektorí vieme, minister nám to dal vedieť na facebooku v našej skupine Poraďáci:)
veronikasad
05.09.11,13:14
Reni, na Face nie som, ak budeš vedieť o Trenčíne, daj mi prosím vedieť ...
mzdarka renca
05.09.11,13:16
Reni, na Face nie som, ak budeš vedieť o Trenčíne, daj mi prosím vedieť ...

som myslela, že prídeš zase do BA, veď máš priamy spoj;)
veronikasad
05.09.11,13:18
som myslela, že prídeš zase do BA, veď máš priamy spoj;)
Mohla by som aj do Blavy, ale to by ma niekto musel počkať na stanici, lebo prichod vlaku je natesno. (a dcéry nemajú na mňa čas).
mzdarka renca
05.09.11,13:20
Mohla by som aj do Blavy, ale to by ma niekto musel počkať na stanici, lebo prichod vlaku je natesno. (a dcéry nemajú na mňa čas).

pokúsim sa ti vybaviť odvoz, dám ti do večera vedieť, aby si v prípade, že ho zabezpečím mala čas na skoré prihlásenie;)
truch
05.09.11,13:40
V ZA je až 24.10., dajte potom vedieť, či sa oplatí ísť:)
veronikasad
05.09.11,13:44
Dáška, v Žiline až o mesiac neskôr - 24.11. Určite sa oplatí, ale to je dosť neskoro.
mzdarka renca
05.09.11,13:46
hehe ...... sa teším na vás v BA :D
profi
08.09.11,07:37
Ako to bude s nadčasmi po novom, kedže teraz mohol mat zamestnanec max. 250 hodin ročne a od 1.9. sa to zmenilo na 400 hodin (po dohode samozrejme), kolko teda moze mať zamestanec za rok 2011 nadčasov, kedže zmena je platna v priebehu roka? sa to bude alikvotne nejak pocitat? dakujem
drobeceva
08.09.11,07:43
Ako to bude s nadčasmi po novom, kedže teraz mohol mat zamestnanec max. 250 hodin ročne a od 1.9. sa to zmenilo na 400 hodin (po dohode samozrejme), kolko teda moze mať zamestanec za rok 2011 nadčasov, kedže zmena je platna v priebehu roka? sa to bude alikvotne nejak pocitat? dakujem
pozri prísp. 111 -112 aj doteraz bola možnosť 400 hod.
jana32
09.09.11,10:08
Dobrý deň, prosím vyslovene zúfalo o radu!
Prosím skúste mi objasniť termín - delené pracovné miesto. Ide o to, ja mám funkciu ekonomky - robím na plný úväzok účtovníctvo a mzdy. Šéf sa rozhodol, že mi "uľahčí" prácu a vezme na kratší úväzok silu, ktorá bude mať na starosti vyslovene len faktúry ( do mesiace ich máme cca 20! ). Pýtate sa v čom je problém? No v tom, že ide o jeho dcéru, ktorá je nezamestnaná a nemá šajnu o práci , čiže len ju potrebuje niekde " vpichnúť ". Mohla by som sa ohradiť že ide teda pôjde o delené pracovné miesto a keďže ja mám plný úväzok, tak to nemôže tak byť, lebo pri delenom pracovnom mieste ide o dva kratšie úväzky? Nech si ju dá kde chce, ale nie ku mne, lebo mne tým pádom sa skráti príplatok a pomoc to nebude žiadna. Len podotýkam, že sme príspevková organizácia, kde pribratie ďalšej zbytočnej sily znamená teda skrátenie výplaty ostatným. Prosím veľmi poradte mi.
mzdarka renca
14.09.11,12:37
Čaute;),
už ste poprihlasovaní na prednášku ministra k novele Zákonníka práce platného od 1.9.2011?
Prednáška je zdarma, stačí sa len zaregistrovať:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273


- dávam ešte do povedomia prednášku IP ohľadom inšpekcie práce v oblasti pracovného práva, mzdových predpisov, nelegálneho zamestnávania a nových predpisov v oblasti BOZP a trhového dohľadu, ktorá sa koná hneď na druhý deň po prednáške novely ZP.

tiež sa stačí len zaregistrovať:

http://www.ip.gov.sk/?id_af=203&ins=nip
rodina1
14.09.11,14:18
Ja zas dávam do povedomia tým z okolia Trenčína:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273,

že je už možné zaslať príhlášku na prednášku v Trenčíne.
mzdarka renca
15.09.11,13:47
Čaute;),
už ste poprihlasovaní na prednášku ministra k novele Zákonníka práce platného od 1.9.2011?
Prednáška je zdarma, stačí sa len zaregistrovať:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273


- dávam ešte do povedomia prednášku IP ohľadom inšpekcie práce v oblasti pracovného práva, mzdových predpisov, nelegálneho zamestnávania a nových predpisov v oblasti BOZP a trhového dohľadu, ktorá sa koná hneď na druhý deň po prednáške novely ZP.

tiež sa stačí len zaregistrovať:

http://www.ip.gov.sk/?id_af=203&ins=nip

posúvam:)
veronikasad
20.09.11,10:31
Prišli už niekomu materiály ku školeniu ZP v Bratislave ?
drobeceva
22.09.11,07:49
Kto sa ešte nezaregistroval a má záujem o prednášku k ZP dňa 7.10.2011 v Prešove - dávam do pozornosti:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=21273
mokrk
23.09.11,09:32
Dobrý deň. prosím Vás už som beznádejný, neviem nikde v zákonníku práce nájsť, aký je minimálny počet osôb pracujúci na tri smeny v nepretržitej prevádzke? Jedná sa mi o to, či môže byť iba jedna osoba /zamestnanec/ v 12. hodinovej smene /rannej/ a v nepretržitej prevádzke úplne sám...???
Jedná sa o štiepkovú kotolňu. Vopred ďakujem za pomoc.
rodina1
28.09.11,10:41
Chcem sa spýtať tých, ktorí boli na prednáške v B-lave, či treba so sebou priniesť nejaké materiály alebo nie, pretože na stránke MPSVaR nič nie je.
veronikasad
02.10.11,08:39
Ide niekto zajtra na seminár k ZP do TN ?
Ľaľa
03.10.11,17:01
Prosím Vás vie mi niekto poradiť- vysvetliť § 76 ZP Odstupné bod 8) Zamestnávateľ môže poskytnúť odstupné aj v iných prípadoch ako podľa odseku 1, 2.... Čo mám rozumieť pod pojmom "iné prípady?! Ďakujem.
truch
04.10.11,20:10
truch
07.10.11,06:19
Na prednášku IP sa dá prihlásiť už aj do ZA.http://www.ip.gov.sk/prednasky
Z (http://www.ip.gov.sk/prednasky)P ešte nie je pre ZA sprístupnený.
truch
17.10.11,14:12
Bolo dnes školenie k ZP v Banskej Bystrici??? Dúfam, že bolo a že bude aj v Žiline.