sonja1206
28.07.11,11:33
Cez 2 roky som členom SVB, ale zrejme problémového. Stručne opíšem základné info: Prvá a posledná schôdza spoločenstva sa konala krátko po mojom presťahovaní. Pre bytové úpravy som sa ho nezúčastnila. Neznalá miestnych pomerov reagujem neskôr, až po získaní vlastných skúseností. Vyúčtovanie za rok 2009 som neriešila, nakoľko som si nezapísala ani stav spotreby vôd, až na konci obdobia. Ale vyúčtovanie za rok 2010 musím. Prvý nedostatok som našla v doúčtovaní fiktívnej spotreby. To som s predsedníčkou vydiskutovala. Vyúčtovanie opravila na spotrebovaný stav-odôvodnenie-jej omyl. Je zároveň aj ekonómkou spoločenstva. Listom som ju žiadala aj o Vyúčtovanie hospodárenia spoločenstva, to inak nebolo ani vo vyúčtovaní za rok 2009. Zaujíma ma fond opráv, ten sa za rok 2009 podstatne zvýšil, bez oboznámenia dôvodu. V bytovke sa nič nedeje, požiadala som ju aj písomne aj ústne o zvolanie schôdze spoločenstva. Odozva žiadna. Dodnes mi nepredložila ani nedoručila Vyúčtovanie hospodárenia. V minulosti bývalou predsedníčkou bola sprenevera financií. Susedia, ktorí boli v dozornej rade, ale boli z nej odvolaní, ani nevedia, kto tvorí dozornú radu. Skrátka nič nefunguje, ľudia sú bez záujmu. Čo môžem konať, a kam sa obrátiť? Chcem listom oznámiť jej nesplnenie si povinností a prestať platiť do fondu práv. Neviem kde, koľko je peňazí na fonde opráv, na čo boli použité, a kto má k nim prístup. Veľmi ďakujem za radu a nasmerovanie.
lubko6394
28.07.11,10:54
Asi nepomôžem. U nás zase nebolo nikdy predložené vyúčtovanie FO a tiež to tuším nikomu nechýba. Zo 16 bytov sú 3 ks neplatičov, sankcie na nich nie sú prijaté žiadne aj ked jeden je už na exekúcii. Zatiaľ to riešim tak že platím druhý mesiac o 150Eur menej ako je predpis.
Gina Er
28.07.11,11:19
keď ľudia nemajú o nič záujem,tak to je zlé,nechápem,ide predsa o ich peniaze....my sme si práve preto vytvorili spoločenstvo,lebo firma,ktorá nám to spravovala,spreneverila všetky naše peniaze určené na platenie záloh....raz v novembri sme si našli na vchode oznam: neplatíte za vodu a teplo,budete odpojení.....a fakt nás v novembri odpojili od kúrenia a teplej vody....okamžite sa pár ľudí dalo dohromady a začali riešiť....
Možno by si mala obísť všetkých vlastníkov,povedať,že mali by mať všetky info o svojich peniazoch,mali by mať vysvetlenie,ako a na čo sa používajú peniaze z FO,viacerí požiadať o zvolanie schôdze,prípadne sa môžete zísť aj bez predstavenstva a odvolať ho a vymenovať nových ľudí.
Lotarka
28.07.11,11:41
Sama nič nezmôžeš. V prvom rade by bolo dobré vedieť mená z dozornej rady, predpokladám že v registri by to malo byť uvedené a skúsiť komunikovať aj s nimi.

Nahliadnuť do dokladov ohľadom SVB má právo každý vlastník. A nakoniec, ak by nezvolala schôdzu predsedníčka, 1/4 vlastníkov tak môže spraviť.
Skús viacerých vlastníkov zmobilizovať a potlačiť predsedníčku na zvolaní schôdze, kde by ste prebrali hospodárenie s FO.
Držím palce!

Aj takto je možné zvolať schodzu:
§ 11a

Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti.............
Halli
28.07.11,11:44
Asi nepomôžem. U nás zase nebolo nikdy predložené vyúčtovanie FO a tiež to tuším nikomu nechýba. Zo 16 bytov sú 3 ks neplatičov, sankcie na nich nie sú prijaté žiadne aj ked jeden je už na exekúcii. Zatiaľ to riešim tak že platím druhý mesiac o 150Eur menej ako je predpis.

1/ Vyučtovanie FO neexistuje !/existuje správa o finančnom hospodárení s FO/
2/ o sankcie a riešenie sa musia postarať všetci vlastníci, záložné právo máte všetci v LV
3/ platenie o 150 € menej ti nepomôže, FO a správa sa strhajú prioritne

toto len na okraj tvojho záujmu, iný zaujem na nápravách nemaš??
lubko6394
28.07.11,12:42
1/ Vyučtovanie FO neexistuje !/existuje správa o finančnom hospodárení s FO/
2/ o sankcie a riešenie sa musia postarať všetci vlastníci, záložné právo máte všetci v LV
3/ platenie o 150 € menej ti nepomôže, FO a správa sa strhajú prioritne

toto len na okraj tvojho záujmu, iný zaujem na nápravách nemaš??

1. Možno som to nepomenoval správne, ale čo mi chýba je: počiatočný stav, koncový stav a koľko bolo na čo použité. To že na mňa ktosi vychrlí kopu čísel na schôdzi ústne nepovažujem za prehľadné hospodárenie s mojou 1/16 peňazí.
2. Záložné právo je jedna vec, druhou je to, že nie je sankcia za oneskorené úhrady. Však čo je lepšie niekde si požičať alebo pár mesiacov neplatiť ? Systém, že zaplatím zálohové platby za byt až potom ked a koľko mi ostane jednoducho odmietam uznať. Moja logika je taká, že najskôr zaplatím to, čo je treba a potom rozmýšľam čo a kedy do hrnca.
3.Pomôže - možno ich napadne, že je s tými pravidelne neplatiacimi je treba čosi spraviť ( pokuta, poplatok,problém s advokátom a zaplatenie nákladov...) a zatiaľ mi aspoň trošku narastie úrok na účte - neviem, či to bude 0,5 alebo až 1% ročne, ale každý cent dobrý.

Nemám mať aký. Ked je to ostatným jedno, tak čo sa mám rozdrapiť a presvedčovať ich ? Ked teraz zatočia so mnou, tak rýchlo zacvakám a v budúcnosti sa už žiaden oneskorenec neodváži nezaplatiť - a cieľ je splnený na 100%.
sonja1206
28.07.11,13:01
ďakujem za príspevky, tak mi ostáva doručiť list a bojovať ďalej. nebude to jednoduché, keď som oslovila susedu čo prišla po mne, či môžem spomenúť predsedníčke aj jej otázku kedy sa bude konať schôdza, tak mi odporučila, že menovite ani nie, len všeobecne (nechceme si robiť problémy, že?). inak, tiež ma napadlo, či budú zaplatené účty za energie.ja tu šípim turecké hospodárstvo, a chcem konať nápravu, kým je čas. veď preto si pýtam rady. ale bez záujmu aspoň časti majiteľov z 32 bytov to nepôjde.
Halli
28.07.11,14:34
1. Možno som to nepomenoval správne, ale čo mi chýba je: počiatočný stav, koncový stav a koľko bolo na čo použité. To že na mňa ktosi vychrlí kopu čísel na schôdzi ústne nepovažujem za prehľadné hospodárenie s mojou 1/16 peňazí.
2. Záložné právo je jedna vec, druhou je to, že nie je sankcia za oneskorené úhrady. Však čo je lepšie niekde si požičať alebo pár mesiacov neplatiť ? Systém, že zaplatím zálohové platby za byt až potom ked a koľko mi ostane jednoducho odmietam uznať. Moja logika je taká, že najskôr zaplatím to, čo je treba a potom rozmýšľam čo a kedy do hrnca.
3.Pomôže - možno ich napadne, že je s tými pravidelne neplatiacimi je treba čosi spraviť ( pokuta, poplatok,problém s advokátom a zaplatenie nákladov...) a zatiaľ mi aspoň trošku narastie úrok na účte - neviem, či to bude 0,5 alebo až 1% ročne, ale každý cent dobrý.

Nemám mať aký. Ked je to ostatným jedno, tak čo sa mám rozdrapiť a presvedčovať ich ? Ked teraz zatočia so mnou, tak rýchlo zacvakám a v budúcnosti sa už žiaden oneskorenec neodváži nezaplatiť - a cieľ je splnený na 100%.

Koho ste si zvolili za správcu -toho máte! Ak nevie ako sa robí ročné vyúčtovanie a hlavne ako sa robí správa domu!
Ak máte SVB také ako píšeš, ste vinní všetci 16ti. V tom ti nepomôže ani tvoja logika...:o
Neexistuje zlé SVB - existujú len "pštrosí" vlastníci -s hlavou v piesku!!:rolleyes:
verkaz
28.07.11,17:20
V zmysle zákona je povinný správca alebo predseda spoločenstva podať vlastníkom správu o hospodárení spoločenstva do 31. mája nasledujúceho roka. Zvyčajne sa to praktizuje tak, že táto správa tvorí prílohu vyúčtovania. Tak isto je povinnosť podať správu o tvorbe a čerpaní prostriedkov na FO. Členovia rady by tiež mali podať správu o vykonaných kontrolách nakladania s finančnými prostriedkami.
Máš na nahliadanie právo a požiadaj písomne o nahliadnutie do dokladov. Určite medzi 16 vlastníkmi nájdeš niekoľkých, ktorí ťa podporia.
Do FO opráv by som platila, lebo táto povinnosť ti vyplýva zo zákona.
Členovia rady by mohli byť aj zverejnení na nástenke. Komunikuj viacej so susedovcami a určite sa dozvieš viac.
IvanPK
29.07.11,04:42
Samozrejme že založiť SVB a sami sa spravovať je náročné a hlavne v bytovke musia byť nejakí aktívni vlastníci...veď aj ja ako predseda sa snažím aby bolo všetko v bytovke v poriadku ale ak by som nemal spriaznených vlastníkov, ktorí mi pomôžu a stotožnia sa s mojími návrhmi tak neviem, od 31.5.2011 sme dali správcovi výpoveď a spravujeme sa sami, je to náročné ale spolupráca s ekonomkou je super, všetko dávame do poriadku a všetko kontrolujeme. Ide aj o predsedov, ktorí to robia, lebo sa snažíme robiť to podľa predpisov ale treba komunikovať s vlastníkmi a dosť často....
lubko6394
29.07.11,04:49
Koho ste si zvolili za správcu -toho máte! Ak nevie ako sa robí ročné vyúčtovanie a hlavne ako sa robí správa domu!
Ak máte SVB také ako píšeš, ste vinní všetci 16ti. V tom ti nepomôže ani tvoja logika...:o
Neexistuje zlé SVB - existujú len "pštrosí" vlastníci -s hlavou v piesku!!:rolleyes:

Veď sme na Slovensku. Problémom je, že nikto nechce robiť predsedu spoločenstva a tým je povedaná polovička, druhá polovička je, že ľudia kašlú na všetko a tým aj na svoj majetok.

A veď ja nehovorím, že som nevinný. Priamo to nešlo, tak to skúsim obkľukou a ono to možno niektorým zapáli a bude aj podpora pri hlasovaní.
peton
29.07.11,09:50
ale treba komunikovať s vlastníkmi a dosť často....

Plný súhlas. KOMUNIKOVAŤ, KOMUNIKOVAŤ A KOMUNIKOVAŤ. Žiaľ, málokto to robí a žiaľ ani to nie je 100% istota, že sa nenájde niekto, čo nebude rýpať a vytvárať baríéry.
sonja1206
30.07.11,06:29
Plný súhlas. som ekonóm, tak mám predstavu. no ak ani nie je snaha o predkladanie účtov zo spravovania majetku a financií všetkých vlastník, tak v poriadku to nie je. nehovoriac o drobnostiach, ako je férové vyučtovanie napr. spotreby vody, ktorej cena sa mení aj niekoľkokrát v roku, ale odpočet sa urobí len raz. na konci. vyúčtovanie je samozrejme v najvyššej cene. skrátka, musím to riešiť.
Halli
30.07.11,08:37
Plný súhlas. som ekonóm, tak mám predstavu. no ak ani nie je snaha o predkladanie účtov zo spravovania majetku a financií všetkých vlastník, tak v poriadku to nie je. nehovoriac o drobnostiach, ako je férové vyučtovanie napr. spotreby vody, ktorej cena sa mení aj niekoľkokrát v roku, ale odpočet sa urobí len raz. na konci. vyúčtovanie je samozrejme v najvyššej cene. skrátka, musím to riešiť.

Nechápem ako môže byť vyúčtovanie v najvyššej cene :o Taký soft na vyučtovanie nepoznám :rolleyes:
Gump
31.07.11,11:52
fuha tazka otazka