Liptáčik
28.07.11,12:05
Firma má pracovníkov - montážnikov. Tí pracujú v režime nepravidelný pracovný čas - podľa potreby. Firma im chce stravné lístky poskytovať bez toho, aby uhradili 45% poplatok z hodnoty stravného lístky. Aké podmienky musí firma splniť, aby to mohla realizovať? Bude táto "odpustená" suma predmetom dane z príjmov na výplatnej páske? Sumu, ktorú pracovníci neuhradia zaúčtujem do nedaňových výdavkov? Máte s týmto skúsenosti? Za odpovede ďakujem.
Tweety
28.07.11,10:22
Firma má pracovníkov - montážnikov. Tí pracujú v režime nepravidelný pracovný čas - podľa potreby. Firma im chce stravné lístky poskytovať bez toho, aby uhradili 45% poplatok z hodnoty stravného lístky. Aké podmienky musí firma splniť, aby to mohla realizovať? Bude táto "odpustená" suma predmetom dane z príjmov na výplatnej páske? Sumu, ktorú pracovníci neuhradia zaúčtujem do nedaňových výdavkov? Máte s týmto skúsenosti? Za odpovede ďakujem.
O tom, či tých 45% bude nedaňových rozhodne to, či prispejete aj zo SF, a potom či len časť, alebo celých.
truch
28.07.11,10:30
Zo SF môžete dať aj celých 45%, len si to nezabudnite ošetriť v internej smernici.
Liptáčik
28.07.11,10:48
Ďakujem. A čo v prípade, že SF nie je v dostatočnej hodnote? Nedaňové výdavky?
truch
28.07.11,10:57
Ďakujem. A čo v prípade, že SF nie je v dostatočnej hodnote? Nedaňové výdavky?

áno
veronikasad
28.07.11,11:23
Firma má pracovníkov - montážnikov. Tí pracujú v režime nepravidelný pracovný čas - podľa potreby. Firma im chce stravné lístky poskytovať bez toho, aby uhradili 45% poplatok z hodnoty stravného lístky. Aké podmienky musí firma splniť, aby to mohla realizovať? Bude táto "odpustená" suma predmetom dane z príjmov na výplatnej páske? Sumu, ktorú pracovníci neuhradia zaúčtujem do nedaňových výdavkov? Máte s týmto skúsenosti? Za odpovede ďakujem.
v akej výške na deň ?
Liptáčik
28.07.11,11:57
Pracovník by mal hradiť 1,35 Eura na deň.Podľa mňa je mesačná hodnota, ktorú mu firma odpustí zdaniteľná položka
Tweety
28.07.11,11:58
Pracovník by mal hradiť 1,35 Eura na deň.Podľa mňa je mesačná hodnota, ktorú mu firma odpustí zdaniteľná položka
Nie, ak bude hradené zo SF, tak nie.
veronikasad
28.07.11,12:04
Pracovník by mal hradiť 1,35 Eura na deň.Podľa mňa je mesačná hodnota, ktorú mu firma odpustí zdaniteľná položka
daňovým výdavkom firmy je 55 % z ceny SL, max. 55 % z ceny stravného pri prac.ceste 5-12 hod. (t.č.3,80€/deň) + príp. príspevok zo SF. Zvyšok by mal uhradiť zamestnanec. Ak to za neho uhradí firma, je to pre ňu nedaňový výdavok.
Liptáčik
28.07.11,12:27
Asi som sa zle vyjadrila, ospravedlňujem sa. 1,35 x počet stravných lístkov v mesiaci - zdaniteľná položka pre pracovníka.
veronikasad
28.07.11,12:30
Asi som sa zle vyjadrila, ospravedlňujem sa. 1,35 x počet stravných lístkov v mesiaci - zdaniteľná položka pre pracovníka.
príspevok na stravovanie (okrem finančného) nie je predmetom dane zo závislej činnosti zamestnanca. "nadlimit" je len nedaňovým výdavkom zamestnávatela.
Tweety
28.07.11,12:32
príspevok na stravovanie (okrem finančného) nie je predmetom dane zo závislej činnosti zamestnanca. "nadlimit" je len nedaňovým výdavkom zamestnávatela.
Áno, tak, a zo SF neprispievate?
Liptáčik
28.07.11,12:34
Tu sa podľa mňa jedná o finančnú hodnotu. Firma bude hradiť celú hodnotu stravného lístka. 55 % je daňový výdavok, 45 % je nedaňový výdavok. Podľa mňa je táto čiastka nepeňažného príjmu zamestnanca a tým aj zdaniteľná. Nechcem zbytočne zaťažiť pracovníka, chcem len dodržať zákon.
veronikasad
28.07.11,12:35
Tu sa podľa mňa jedná o finančnú hodnotu. Firma bude hradiť celú hodnotu stravného lístka. 55 % je daňový výdavok, 45 % je nedaňový výdavok. Podľa mňa je táto čiastka nepeňažného príjmu zamestnanca a tým aj zdaniteľná. Nechcem zbytočne zaťažiť pracovníka, chcem len dodržať zákon.
nie je to fin.hodnota, pokial zamestnanec dostane do ruky stravný lístok.
Tweety
28.07.11,12:35
Tu sa podľa mňa jedná o finančnú hodnotu. Firma bude hradiť celú hodnotu stravného lístka. 55 % je daňový výdavok, 45 % je nedaňový výdavok. Podľa mňa je táto čiastka nepeňažného príjmu zamestnanca a tým aj zdaniteľná. Nechcem zbytočne zaťažiť pracovníka, chcem len dodržať zákon.
ALe nerozmýšľaš dobre, nie je to finančný príspevok podľa §152 ZP.
Liptáčik
28.07.11,13:27
Ďakujem za odpovede, pomohli mi.:)
Gabi03
28.07.11,14:10
Ak nemáte dostatočné finančné prostriedky na SF, tak zvýšte prídel. Tým to bude Váš daňový výdavok a celých 45% môžete pokryť z SF.
Liptáčik
28.07.11,16:44
Ďakujem. Toto ma nenapadlo.:)
maja111
16.11.11,08:32
Čiže ak 55% zo zákona budem zamestnancom prispievať na stravné a zvyšných 45% ak by som prispievala zo SF, tak pre firmu je tento príspevok ovplyvňujci ZD. Pokiaľ viem tak zamestnancovi by sa tento príspevok nemal zdaňovat vo výplate? Opravte ma ak sa mýlim.
Tweety
16.11.11,08:40
Ťažko sa odpovedá, keď nie je otázka zrozumiteľná. Ak myslíš to, že zabezpečujete SL a na ne prispievate, tak áno, nezdaňujete, ale ak je to fin. príspevok, tak ten podlieha zdaneniu u zamestnanca.