dadika22
28.07.11,12:49
Môže jedna právnická osoba výnimočne poskytnúť inej právnickej osobe bezúročnú krátkodobú finančnú výpomoc, aj ak to nemá v predmete svojej činnosti? Účtovanie takejo fin. výpomoci by bolo u firmy, ktorá ju prijala na účte 249? Poskytnutie by bolo podľa §39 zák. o DPH, t. j. oslobodené od dane.
Betina2
27.09.11,10:23
Máš na mysli, ked jedna firma požičia na krátky čas niekolko dní druhej firme, podla možnosti s rovnakým vlastníkom, tak u príjemcu poskytnutie 221/249AE a vrátenie zase 249AE/221 resp. cez pokladňu. Ale spravila by som nejakú krátku zmluvu so základnými bodmi - identifikácia účastníkov, firiem a tiež podmienky poskytnutia a vrátenia, aby bolo jasné, že je bezúročne dohodnuté a aj čas, dokedy sa má vrátiť, napr, ak sa dovtedy nevráti, tak potom sa pristúpi k úročeniu. Kedže tam úroky nebudú, tak nebudem o nich účtovať. Keby boli, tak 562AE/249. samozrejme u príjemcu pôžičky. Ako to však bude u poskytovateľa, to zaujíma aj mňa. 315 alebo skôr 378AE?
dadika22
27.09.11,11:36
presne tak, vypracovala som krátku zmluvu o pôžičke...my sme si požičiavali, takže ja som účtovala na 249, ale ako si to zúčtoval poskytovateľ pôžičky, tak to neviem...ale už je všetko aj vrátené, takže už som to uzavrela :)