Tamara99
28.07.11,13:20
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom dedicstva. Jedna sa o to, ze mam starych rodicov, ktori nemaju uz ziadnych priamych potomkov ani inych vnukov, ci vnucky okrem mna. Moja stara mama bola minuly rok po mozgovej prihode a ostala v imobilnom stave, tak sme sa s manzelom dohodli , ze pomozeme tak , ze sa nastahujem k nim a postaram sa o starku , kym to bude v mojich silach, pretoze aj my mame , v otm case , 2rocneho syna a nevedela som ako sa to vsetko bude vyvijat , aby nebola zas zanedbana starostlivost aj o neho a mojho manzela, tak sme si neurcili presnu dobu mojho pobytu u nich. No nakoniec som tam s malym bola 8mesiacov a nakolko sa to so starkym nedalo vydrzat(problemom boli uuplne rozdielne nazory na vsetko, nielen, ze sa mi snazil hovorit do vychovy syna ,ale nepacilo sa mu co davam starkej jest , kedy ju prebalujem, prezliekam, proste tak ako ja pre odlucenie od manzela , tak aj on bol z tejto situacie nervozny,mozno pre stratu zebehnuteho zivota...), ale podotykam ze som odisla ked som vybavila opatrovatelku ktoru zabezpecuje mesto , a po podani ziadosti o umiestnenie do zariadenia pre seniorov, do ktroeho ju nakoniec aj umiestnili zhruba po mesiaci po mojom odchode. Takze som s kludnym svedomym odchadzala domov. No kedze byvame 150km od starych rodicov nie je moznost pravidelneho kontaktu, no raz za mesiac , zavolam pripadne osobne navstivim.No po necelom pol roku po mojom odchode, sa udomacnila u starkeho ktory je teda uz v ddomacnosti sam , jeho sestra , ktora za ten cas co sa bolo treba o starku starat a ona je uz na dochodku, si cas nenasla , ale teraz uz casu ma a vypratala mi vsetky veci z bytu dala do jednej miestnosti , akoze uz som tam nezelany host, pretoze starkemu "niekto ukradol "2000eur a samozrejme ze obvinenie padlo na mna, podotykam ze som 150km od jeho bytu...no proste mi to prislo cele vykonstruovane, nim a jeho sestrou. preto sa obavam o to ci nejde v celom tomto divadle len o to aby mohli povedat ze som to spravila, nech sa nemozem domahat majetkov..chcem povedat ze starky a starka su rovnym dielom vlastnici ich majetku, no ale starka tym ze sa uz ani nepodpise a stratila recovu schopnost touto mozg.prihodou, neviem ake moznosti ma starky keby chcel napisat majetok alebo darovat na sestru.chcem vediet, ci moze poziadat o zbavenie svojpravnosti starkej a tym moct manipulovat s jej polovicou, a ci tym padom moze vsetok majetok darovat sestre este za zivota?ci to ja mozem nejako napadnut..no nejaku tu radu v takejto zlozitej a z mojho podladu pre mna nespravodlivej situacii ak by nastal koniec ako si myslim ze chcu dosiahnut.velmi pekne dakujem
Mária27
28.07.11,12:52
Asi s tým moc nenarobíš. Starký má právo so svojím majetkom disponovať za života aj pre prípad smrti. Môže ťa aj vydediť, ale najjednoduchšie je napísať závet v prospech sestry. Je dosť pravdepodobné, že starkú prežije, nemusí podnikať iné kroky. Starká ti už darovať svoj podiel nemôže, len ak by sa z tohto stavu dostala.
Je mi ľúto, poradiť neviem, tak aspoň informujem.
Tamara99
29.07.11,11:09
No dakujem za odpoved, ale mam pocit, ze som sa na strankach tykajucich sa problematiky dedenia a vydedenia, docitala, ze v SR je mozne vydedenie len za urcitych okolnosti, a ako som pisala v mojom prispevku, ja ziadny dovod nesplnam, resp.moje chovanie. Takze tomu potom nerozumiem, ako by mohol za zivota napisat zavet(tym zavetom ma vlastne vydedit), ked som sa o nich temer rok starala a aj predtym som bola jedina kto prejavoval vazny zaujem o nich a zrazu ked maju , poviem to hnusne "blizko do hrobu" tak je tu uz zaujem aj z inych stran, ved to je jasne ucelove konanie, je to smiesne...ved predsa keby aj spisal zavet v prospech sestry, nie je mozne aby som sa proti tomuto nemohla odvolat, ved vsetci susedia vedia kto sa tam staral a kto tam chodil...snad to by nemohlo dopadnut inak ako v moj prospech.
Mala som skor pocit z toho co som sa docitala, ze jedine co by mohol urobit, a to tiez az po starkynej smrti kedze s jej polovicou nemoze nic robit za jej zivota,ze moze darovat alebo predat svoj majetok, ze so zavetom v moj neprospech by som mohla ist na sud a aj to vyhrat. Vsak nie je ziadny dovod (zo zakona) na to aby ma takto odsunul za vsetku tu pomoc, kvoli par hadkam ktorymi sme si vymenili nazory, vsak ani z ludskeho hladiska to predsa nie je dovod na vymazanie vnucky zo zivota...nerozumiem tomuto jeho chovaniu, co este cakal ze moju rodinu uplne odsuniem a budem tam vecne...vsak mam 25rokov a 3rocne manzelstvo , ved nam to tiez neprospievalo , nehovorim este o tom ze dieta skoro rok videlo otca 3krat za mesiac..myslim ze som pre nich urobila maximum...ospravedlnujem sa to je uz skor taky vylev zo srdca a ako radenie sa..no ak sa da poprosim o odpoved na prvu polovicu mojho textu, velmi pekne dakujem.
Mária27
29.07.11,14:40
Vydedenie a závet nie je to isté. Vydedenie je upravené v § 469a, to by si musela dokázať opak.

Závet je posledná vôľa poručiteľa. Zo zákona ti ako dospelému potomokovi (dcére dospelého dieťaťa) patrí polovica dedičstva, ktoré by ti patrilo pri dedení zo zákona - teda polovica celého dedičstva. Ak by to nebolo tak v závete, bol by v tej časti neplatný. To by si mohla potom využiť (do troch rokov). Tam je treba presne formulovať žalobu, nakoľko sa niekedy dá dokázať aj neplatnosť celého závetu.

Dediť možno aj zo závetu a zároveň zo zákona - čo nie je v závete uvedené. Ak by napr. zanechal dom, možno do dedičstva nahlásiť veci v ňom. Práve to by mohol dedič zo zákona využiť a dal by ti zdediť napr. zariadenie, obrazy, odevy ...

Občiansky zákonník
§ 469a (Vydedenie)

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.
(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2.
(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.

§ 479 (Neopomenuteľní dedičia)
Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
Mária27
30.07.11,05:40
Ešte k dedeniu po babke: babka teraz v jej stave už súhlas na predaj či iné scudzenie majetku ani závet nemôže dať, dedko to teda nemôže za jej života previesť, bolo by to napadnuteľné do troch rokov (§145 obč.z.).
Keby babka zomrela a dedko žil, rozdelí sa ich BSM a babkina časť sa bude dediť v prvej skupine. Z toho má nárok dediť polovicu dedko a polovicu ty. Takže obavy môžeš mať len o dedkov podiel.