mamina h.
28.07.11,14:55
Prosim vas, vie mi niekto vysvetlit tuto polozku pri kalkulacii hospodarskeho vysledku sro ?
ZVÝŠENIE ZISKU - VÝDAVKY /NÁKLADY/ NEUZNANÉ PODĽA §25

Dali sme tam s uctovnickou aj pokutu z DU, co nam prisla, ale aj sukromny nakup, ktory bol omylom zaplateny sluzobnou platobnou kartou. Mne sa to moc nezda, je to podla vas v poriadku?

Dalsia vec, co ma zaraza, ze toto sa pripocitava pri DP k hospodarskemu vysledku, a z toho 20 percent zaplatime dan, kde je tam logika prosim vas?

Srdecna vdaka !
Braňo
28.07.11,12:57
A prečo by mali byť nedaňové náklady súčsťou daňového hospodárskeho výsledku? A podľa mňa to zdaníte sadzbou 19%.
Tweety
28.07.11,12:58
Prosim vas, vie mi niekto vysvetlit tuto polozku pri kalkulacii hospodarskeho vysledku sro ?
ZVÝŠENIE ZISKU - VÝDAVKY /NÁKLADY/ NEUZNANÉ PODĽA §25

Dali sme tam s uctovnickou aj pokutu z DU, co nam prisla, ale aj sukromny nakup, ktory bol omylom zaplateny sluzobnou platobnou kartou. Mne sa to moc nezda, je to podla vas v poriadku?

Dalsia vec, co ma zaraza, ze toto sa pripocitava pri DP k hospodarskemu vysledku, a z toho 20 percent zaplatime dan, kde je tam logika prosim vas?

Srdecna vdaka !
Pokuta je pripočítateľnou položkou k ZD, rovnako aj súkromný nákup. A ešte upresnenie, daň z príjmu nie je 20%, ale 19.
veronikasad
28.07.11,12:59
mamina, na aký účel slúži tvoja kalkulácia ?
mamina h.
28.07.11,13:05
opravte ma, ak sa mylim, vobec mi to nejde do hlavy:

ciste teoreticky, ak mam hospodarsky vysledok 0 eur (slovom nula), potom k tomu musim pripocitat pokutu 70 eur (ako naklad neuznany podla §25), cize si zvysim zisk
>>>> a nasledne ja zaplatim dan 19%, v podstate z tejto pokuty, ako keby to bol prijem/zisk. ale ved to nemoze byt moj zisk, ved ja som to musela zaplatit, tym padom ja platim pokutu plus dalsich 19% k tomu, mylim sa?

teoreticky keby som tu pokutu "zabudla" dat do uctovnictva, tak neplatim ziadnu dan?

som z toho... vdaka :)
Tweety
28.07.11,13:08
opravte ma, ak sa mylim, vobec mi to nejde do hlavy:

ciste teoreticky, ak mam hospodarsky vysledok 0 eur (slovom nula), potom k tomu musim pripocitat pokutu 70 eur (ako naklad neuznany podla §25), cize si zvysim zisk
>>>> a nasledne ja zaplatim dan 19%, v podstate z tejto pokuty, ako keby to bol prijem/zisk. ale ved to nemoze byt moj zisk, ved ja som to musela zaplatit, tym padom ja platim pokutu plus dalsich 19% k tomu, mylim sa?

teoreticky keby som tu pokutu "zabudla" dat do uctovnictva, tak neplatim ziadnu dan?

som z toho... vdaka :)
AK si dala pokutu do účta, ponížila si si HV, takže pri výpočte ZD ju k HV pripočítaš. Nakoľko nie je daňovým výdavkom, nesmie Ti ovplyvniť výsledok hospodárenia, a rovnako je to aj s nákupom na súkromné účely.
veronikasad
28.07.11,13:10
opravte ma, ak sa mylim, vobec mi to nejde do hlavy:

ciste teoreticky, ak mam hospodarsky vysledok 0 eur (slovom nula), potom k tomu musim pripocitat pokutu 70 eur (ako naklad neuznany podla §25), cize si zvysim zisk
>>>> a nasledne ja zaplatim dan 19%, v podstate z tejto pokuty, ako keby to bol prijem/zisk. ale ved to nemoze byt moj zisk, ved ja som to musela zaplatit, tym padom ja platim pokutu plus dalsich 19% k tomu, mylim sa?

teoreticky keby som tu pokutu "zabudla" dat do uctovnictva, tak neplatim ziadnu dan?

som z toho... vdaka :)
keby si na tú pokutu "zabudla", si na tom úplne rovnako, ako keď ju k HV pripočítaš. Pokutou si si zvýšila náklady a znížila účtovný hosp.výsledok.
Tweety
28.07.11,13:14
opravte ma, ak sa mylim, vobec mi to nejde do hlavy:

ciste teoreticky, ak mam hospodarsky vysledok 0 eur (slovom nula), potom k tomu musim pripocitat pokutu 70 eur (ako naklad neuznany podla §25), cize si zvysim zisk
>>>> a nasledne ja zaplatim dan 19%, v podstate z tejto pokuty, ako keby to bol prijem/zisk. ale ved to nemoze byt moj zisk, ved ja som to musela zaplatit, tym padom ja platim pokutu plus dalsich 19% k tomu, mylim sa?

teoreticky keby som tu pokutu "zabudla" dat do uctovnictva, tak neplatim ziadnu dan?

som z toho... vdaka :) Polopate: pokuty a súkromné nákupy musíš platiť zo svojich, nie z firemných. Nie sú to výdavky na zabezpečenie a udržanie príjmu.
mamina h.
28.07.11,13:17
AK si dala pokutu do účta, ponížila si si HV, takže pri výpočte ZD ju k HV pripočítaš. Nakoľko nie je daňovým výdavkom, nesmie Ti ovplyvniť výsledok hospodárenia, a rovnako je to aj s nákupom na súkromné účely.
dakujem tweety, rozumiem tomu dobre, ze ta pokuta je tam teda 2 krat? najprv mi tam znizi hosp vysledok, preto ju tam potom pripocitam?
Kristina27
28.07.11,13:17
v SRO platbu kartou omylom za súkromný nákup by som účtovala: 355 pohľadávka voči spoločníkovi /221 /alebo sa môže použiť aj 261 a interný doklad/
a následne 211/355 vyrovnanie pohľadávky v hotovosti


19% daň platíš zo základu dane, preto sa ten proces volá tranformácia hospodárskeho výsledku na základ dane, lebo k tomu HV sa pripočítavajú nedaňové výdavky a odpočítavajú napr. rozdiely medzi ÚO a DO a takto sa tento HV transformuje na základ, z ktorého sa platí daň.
Tweety
28.07.11,13:20
dakujem tweety, rozumiem tomu dobre, ze ta pokuta je tam teda 2 krat? najprv mi tam znizi hosp vysledok, preto ju tam potom pripocitam?
ÁNo, kedže nie je daňovo uznaným výdavkom, musíš ju akokeby z účtovníctva vybrať. A kedže plus a mínus(keď bola v nákladoch) je nula, ZD Ti neovplyvní.
mamina h.
28.07.11,13:24
ÁNo, kedže nie je daňovo uznaným výdavkom, musíš ju z účtovníctva vybrať. A kedže plus a mínus je nula, ZD Ti neovplyvní.
jezis, take jednoduche to je?
ospravedlnujem sa za hlupu otazku, toto neviem preco mi nepovedala, srdecna vdaka vsetkym za ochotu, ste zlati
Tweety
28.07.11,13:25
jezis, take jednoduche to je?
ospravedlnujem sa za hlupu otazku, toto neviem preco mi nepovedala, srdecna vdaka vsetkym za ochotu, ste zlati
To tvoja účtovníčka neovláda? Hm, poobzerala by som sa po druhej.:)