Mirkaska
16.01.06,12:17
Ak si SZČO platiteľ DPH kúpi stravné lístky zo stravovacieho zariadenia, ktoré je platiteľom DPH, bude režim DPH taký istý ako v prípade strl. lístkov zamestnancov? Má nárok na odpočet DPH a zároveň bude na výstupe zdaňovať DPH časť ceny,ktorú hradí SZČO -45% ceny SL?
Denisa
16.01.06,11:48
Myslím, že ano. Na školení bolo povedané, že SZČO má nárok ako zamestnanec. Ale vychádzam iba z logiky, takže budem rada ak to ešte niekto potvrdí...;)
ALBO
16.01.06,12:00
Myslím, že ano. Na školení bolo povedané, že SZČO má nárok ako zamestnanec. Ale vychádzam iba z logiky, takže budem rada ak to ešte niekto potvrdí...;)

Podľa mňa nie, lebo ich nevyužíva na účely svojho podnikania ale na osobnú spotrebu aby sa najedol. On nič nedodáva.
V prípade zamestnávateľa ide o dodanie služby zamestnancom (napr. refakturáciu listkov), preto sa ovvádza daň na výstupe a uplatňuje daň na vstupe
Mirkaska
16.01.06,12:15
Podľa mňa nie, lebo ich nevyužíva na účely svojho podnikania ale na osobnú spotrebu aby sa najedol. On nič nedodáva.
V prípade zamestnávateľa ide o dodanie služby zamestnancom (napr. refakturáciu listkov), preto sa ovvádza daň na výstupe a uplatňuje daň na vstupe

V prípade, že by nemal nárok na odpočet ani neodvádzal DPH na výstupe, mal by potom nárok na 55% z ceny SL vrátane DPH. To je len konštatovanie.:)
Vladimír Ozimý
16.01.06,15:04
no je to zaujimave...preto je lepsie kupovat stravenky bez dph hehe...ale inak nevidim v tom problem pretoze aj zamestnavatel si uplatnuje z 55 percent dph a tiez jedenie zamestnancov nevyuziva aby dosiahol....takze myslim si ze ano
ALBO
16.01.06,17:02
no je to zaujimave...preto je lepsie kupovat stravenky bez dph hehe...ale inak nevidim v tom problem pretoze aj zamestnavatel si uplatnuje z 55 percent dph a tiez jedenie zamestnancov nevyuziva aby dosiahol....takze myslim si ze ano
zamestnávateľ kupuje tie lístky pre zamestnancov vo svojom mene a na ich účet a pretože robí túto službu ovádza DPH na výstupe.Preto má aj nárok na daň na vstupe. SZČO nikomu nepredáva lístky.
Tweety
16.01.06,17:11
zamestnávateľ kupuje tie lístky pre zamestnancov vo svojom mene a na ich účet a pretože robí túto službu ovádza DPH na výstupe.Preto má aj nárok na daň na vstupe. SZČO nikomu nepredáva lístky.
Ak má zamestnancov, tak predáva im a kedže si uplatnil daň na vstupe, tak musí odviesť daň z predaja týchto straveniek.;)
ALBO
16.01.06,17:26
Ak má zamestnancov, tak predáva im a kedže si uplatnil daň na vstupe, tak musí odviesť daň z predaja týchto straveniek.;)

otázka znela ak si SZČO kúpi stravenky a nie kupi stravenky zamestnancom
Simonab
16.01.06,17:56
No môj názor je takýto. Ak je SZČO platcom DPH a kúpi si stravenky, uplatní si DPH zo sumy služby ( provízie ), ktorú mu stravovacia spoločnosť vyfakturuje k stravným lístkom. Daň na výstupe nie je žiadna. Ak kúpi stravné lístky pre zamestnancov platí to rovnako. DPH na výstupe sa odvádza len v tom prípade ak zamestnancom zabezpečí stravovanie v reštauračnom zariadení, ktoré je platcom DPH. Uplatní si DPH na vstupe z faktúry, ktorú mu vystavia a samozrejme odváza DPH z príjmu,( 45% ), ktorý refakturuje zamestnancom. Neviem či som to napísala zrozumiteľne. Opravte ma ak sa mýlim.
ALBO
16.01.06,19:20
No môj názor je takýto. Ak je SZČO platcom DPH a kúpi si stravenky, uplatní si DPH zo sumy služby ( provízie ), ktorú mu stravovacia spoločnosť vyfakturuje k stravným lístkom. Daň na výstupe nie je žiadna. Ak kúpi stravné lístky pre zamestnancov platí to rovnako. DPH na výstupe sa odvádza len v tom prípade ak zamestnancom zabezpečí stravovanie v reštauračnom zariadení, ktoré je platcom DPH. Uplatní si DPH na vstupe z faktúry, ktorú mu vystavia a samozrejme odváza DPH z príjmu,( 45% ), ktorý refakturuje zamestnancom. Neviem či som to napísala zrozumiteľne. Opravte ma ak sa mýlim.

No ale otazka znela, či ma SZČO uplatniť a odviesť DPH ak si kupi stravné listky v stravovacom zariadeni. Podľa mňa to nie su Tickety, pri ktorych sa fakturuje aj provízia s DPH. To môže byť napr. nejaká jedaleň alebo rešt.,ktorá nefakturuje proviziu, ale len cenu listka s DPH.V tejto cene je obsianutá celá jej služba.
Vladimír Ozimý
17.01.06,06:50
no ja som myslel takisto na stravu v zariadeniach nie tickety tie su oslobodene...myslim ze hovorime o tom istom len kazdy po svojom hehe
ilona
17.01.06,07:46
Podľa mńa,keby si SZČO nemohla uplatniť odpočet DPH,zase by to nebolo fér zase by boli horšie na tom ako napr.konatelia a pod.Však SZČO,keď to porovnáme tiež je svojím spôsobom zamestnanec,konateľ a pod v jednej osobe.Však sa to už raz musí vyrovnať,vyzeralo to ako keby SŽČO nepotrebovali jesť.
Simonab
17.01.06,08:22
Pardon, neprečítala som poriadne otázku. No myslím, že aj SZČO si to bude môcť tak uplatňovať. Alebo jednoducho uplatní si 55% do nákladov z toho si uplatní aj alikvótnu časť DPH. No a tých 45% jednoducho ako neodčítateľný náklad.
Mirkaska
18.01.06,06:19
Ide o nákup stravných lístkov s DPH - nie od spoločností Vaša strav. a podobne. reštaurácia predáva vlastné lístky, robia to tak napr. aj školské jedálne.
Cena bez DPH je 75,6 DPH 14,40, cena spolu 90,-. Podľa mňa by mohol mať nárok na odpočet, veď to nakupuje za účelom dosiahnutia príjmov zo svojho podnikania a tieto príjmy zdaňuje na výstupe DPH. Keby mal tento SZČO koeficient, krátil by sa nárok na odpočet.
A keďže tu nejde o následný predaj (ako u zamestnancov), DPH sa neodvádza. :confused:
Mirkaska
19.01.06,09:48
Aj keď sa kupujú stravné lístky od napr. Vašej stravovacej, z provízie je na vstupe DPH. Odpočítate ju alebo nie?
Tweety
19.01.06,10:05
Aj keď sa kupujú stravné lístky od napr. Vašej stravovacej, z provízie je na vstupe DPH. Odpočítate ju alebo nie?
Ak si platcom DPH,uplatníš si jej odpočet.;)
Mirkaska
19.01.06,14:05
Aj keď sa kupujú stravné lístky od napr. Vašej stravovacej, z provízie je na vstupe DPH. Odpočítate ju alebo nie?

Pýtala som sa preto, lebo sme v predchádzajúcich príspevkoch nevyriešili (alebo som to len nezbadala?!:) ) otázku odpočtu DPH z lístkov s DPH kupovaných od reštaurácie pre SZČO. Viď vyššie príspevky.
Duša
23.07.06,19:52
Kedže sa to v tejto porade nevyriešilo a mňa by riešenie zaujímalo, chcem sa opýtať, ako to vidíte po čase. Alebo sa to vyriešilo v inej porade? Napíšte link, prosím.
Fidlo
24.07.06,09:51
Alebo jednoducho uplatní si 55% do nákladov z toho si uplatní aj alikvótnu časť DPH. No a tých 45% jednoducho ako neodčítateľný náklad.[/quote]

Ja to robím jednoducho presne tak.
Duša
25.07.06,18:49
Milý Fidlo, a účtuješ tak len stravné lístky alebo aj bloky z reštaurácie? Manžel totiž keď "pracuje" doma, tak používa stravné lístky v jednom stravovacom zariadení a keď chodí na zakázky mimo, tak má bloky z reštaurácie.
Fidlo
30.07.06,13:51
Milý Fidlo, a účtuješ tak len stravné lístky alebo aj bloky z reštaurácie? Manžel totiž keď "pracuje" doma, tak používa stravné lístky v jednom stravovacom zariadení a keď chodí na zakázky mimo, tak má bloky z reštaurácie.
To je úplne jedno, ja síce neúčtujem bloky z reštaurácie /kupujem stravné kupóny/, ale nevidím dôvod, prečo by si nemohla rovnako účtovať aj bloky z reštaurácie.
ALBO
07.06.07,05:48
Ak si SZČO platiteľ DPH kúpi stravné lístky zo stravovacieho zariadenia, ktoré je platiteľom DPH, bude režim DPH taký istý ako v prípade strl. lístkov zamestnancov? Má nárok na odpočet DPH a zároveň bude na výstupe zdaňovať DPH časť ceny,ktorú hradí SZČO -45% ceny SL?

Vrátim sa k tejto téme, neviem možno je už niekde spracovaná, ja som si len pamätala, že sme sa nezhosdli v názoroch a teraz čítam na stránkach DRSR k tomu usmernenie:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/dph0507.doc
2/ Odpočítanie dane pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú
spotrebu

Platiteľ dane, fyzická osoba si nakupuje pre vlastnú spotrebu (nemá žiadnych zamestnancov) bežné stravné lístky a stravovacie poukážky, pričom si uplatňuje výdavky na stravovanie podľa §19 ods.2 písm. p ) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov). Má platiteľ nárok na odpočítanie dane z nákupu stravného lístka a pri stravovacích poukážkach zo služby sprostredkovania?

Podľa §19 ods.2 písm. e) zákona o dani z príjmov‚ sú daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok uvedených v zákone o dani z príjmov, výdavky daňovníka s príjmami podľa §6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške , aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom na tomto mieste. Podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov za každý odpracovaný deň v kalendárnom mesiaci , najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/ 2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Napriek skutočnosti, že zákon o dani z príjmov v citovaných ustanoveniach umožňuje fyzickým osobám zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie, Daňové riaditeľstvo SR v spolupráci s Ministerstvom financií SR zaujalo nasledovné stanovisko:
Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákona o DPH za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania, a teda fyzickej osobe, platiteľovi dane, v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane.


3/ Bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb


Zamestnávateľ, platiteľ DPH poskytuje pre svojich zamestnancov bezodplatné stravovanie a strava sa nakupuje od osoby, ktorá nie je platiteľom dane. Organizácia si účtuje časť stravy do nákladov a zvyšok je hradený zo sociálneho fondu. Zamestnávateľ teda nepožaduje od svojho zamestnanca žiadnu úhradu. Považuje sa bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb svojim zamestnancom za dodanie služby za protihodnotu, ak pri kúpe služby nebola daň odpočítateľná ?

Pri poskytovaní stravovacích služieb je treba rozlišovať, či zamestnávateľ, platiteľ dane tieto služby poskytuje svojim zamestnancom :
· odplatne alebo
· bezodplatne.
Podľa § 9 ods.3 zákona o DPH sa za dodanie služby za protihodnotu považuje bezodplatné dodanie služby na osobnú spotrebu platiteľa dane alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa dane. Zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane a stravovacie služby obstaráva u inej osoby, ale nežiada za tieto služby úhradu od zamestnancov, nemožno považovať za dodávateľa stravovacích služieb v zmysle § 9 ods. 4 zákona o DPH, pretože služby neobstaráva na účet iných osôb. Z uvedeného vyplýva, že pribezodplatnom poskytovaní stravovacích služieb sa postup podľa § 9 ods. 3 zákona o DPH na platiteľa dane nevzťahuje. Ak by platiteľ dane nakupoval stravovacie služby od platiteľa dane, nemá v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH právo na odpočítanie dane.
Tiež treba brať do úvahy, že zámerom ustanovenia článku 26 Smernice „112“, ktorý je pretransponovaný do § 9 ods. 3 zákona o DPH, je jednak zabrániť nezdaneniu služieb poskytnutých na osobnú spotrebu podnikateľa alebo jeho zamestnancov alebo na iný účel ako na podnikanie ale zároveň aj zaistiť, aby nedošlo k dvojitému zdaneniu. Vychádzajúc z uvedeného, poskytnutá služba stravovania sa považuje za dodanie, ktoré z hľadiska zákona o DPH nie je predmetom dane, pričom platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH.
Zita5
07.06.07,05:52
Anja111
07.06.07,06:24
Vrátim sa k tejto téme, neviem možno je už niekde spracovaná, ja som si len pamätala, že sme sa nezhosdli v názoroch a teraz čítam na stránkach DRSR k tomu usmernenie:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/dph0507.doc
2/ Odpočítanie dane pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú
spotrebu

Platiteľ dane, fyzická osoba si nakupuje pre vlastnú spotrebu (nemá žiadnych zamestnancov) bežné stravné lístky a stravovacie poukážky, pričom si uplatňuje výdavky na stravovanie podľa §19 ods.2 písm. p ) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov). Má platiteľ nárok na odpočítanie dane z nákupu stravného lístka a pri stravovacích poukážkach zo služby sprostredkovania?

Podľa §19 ods.2 písm. e) zákona o dani z príjmov‚ sú daňovými výdavkami, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok uvedených v zákone o dani z príjmov, výdavky daňovníka s príjmami podľa §6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške , aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom na tomto mieste. Podľa § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov za každý odpracovaný deň v kalendárnom mesiaci , najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/ 2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Napriek skutočnosti, že zákon o dani z príjmov v citovaných ustanoveniach umožňuje fyzickým osobám zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie, Daňové riaditeľstvo SR v spolupráci s Ministerstvom financií SR zaujalo nasledovné stanovisko:
Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákona o DPH za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania, a teda fyzickej osobe, platiteľovi dane, v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane.


3/ Bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb


Zamestnávateľ, platiteľ DPH poskytuje pre svojich zamestnancov bezodplatné stravovanie a strava sa nakupuje od osoby, ktorá nie je platiteľom dane. Organizácia si účtuje časť stravy do nákladov a zvyšok je hradený zo sociálneho fondu. Zamestnávateľ teda nepožaduje od svojho zamestnanca žiadnu úhradu. Považuje sa bezodplatné poskytnutie stravovacích služieb svojim zamestnancom za dodanie služby za protihodnotu, ak pri kúpe služby nebola daň odpočítateľná ?

Pri poskytovaní stravovacích služieb je treba rozlišovať, či zamestnávateľ, platiteľ dane tieto služby poskytuje svojim zamestnancom :
· odplatne alebo
· bezodplatne.
Podľa § 9 ods.3 zákona o DPH sa za dodanie služby za protihodnotu považuje bezodplatné dodanie služby na osobnú spotrebu platiteľa dane alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa dane. Zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane a stravovacie služby obstaráva u inej osoby, ale nežiada za tieto služby úhradu od zamestnancov, nemožno považovať za dodávateľa stravovacích služieb v zmysle § 9 ods. 4 zákona o DPH, pretože služby neobstaráva na účet iných osôb. Z uvedeného vyplýva, že pribezodplatnom poskytovaní stravovacích služieb sa postup podľa § 9 ods. 3 zákona o DPH na platiteľa dane nevzťahuje. Ak by platiteľ dane nakupoval stravovacie služby od platiteľa dane, nemá v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH právo na odpočítanie dane.
Tiež treba brať do úvahy, že zámerom ustanovenia článku 26 Smernice „112“, ktorý je pretransponovaný do § 9 ods. 3 zákona o DPH, je jednak zabrániť nezdaneniu služieb poskytnutých na osobnú spotrebu podnikateľa alebo jeho zamestnancov alebo na iný účel ako na podnikanie ale zároveň aj zaistiť, aby nedošlo k dvojitému zdaneniu. Vychádzajúc z uvedeného, poskytnutá služba stravovania sa považuje za dodanie, ktoré z hľadiska zákona o DPH nie je predmetom dane, pričom platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH.


Teraz som zostala trochu zaskočená, alebo som to dobre nepochopila. Uvediem príklad:
Zamestnávateľ, platiteľ DPH, nakupuje stravu od platiteľa DPH:
hodnota obeda bez DPH 54,62 Sk
19 % DPH 10,38 Sk
spolu: 65,00 Sk.
Celú DPH si nárokuje.

1.) úhrada zamestnávateľa 55% z 89,-- Sk 48,95 Sk
príspevok zo SF 5,67 Sk
úhrada zamestnanca 0,00 Sk,

2.) úhrada zamestnávateľa 55% z 89,-- Sk 48,95 Sk
príspevok zo SF 0,67 Sk
úhrada zamestnanca bez DPH 4,20 Sk
19 % DPH - zamestnanec 0,80 Sk.

Je nejaký rozdiel v nároku na odpočet DPH?
ALBO
07.06.07,06:55
Teraz som zostala trochu zaskočená, alebo som to dobre nepochopila. Uvediem príklad:
Zamestnávateľ, platiteľ DPH, nakupuje stravu od platiteľa DPH:
hodnota obeda bez DPH 54,62 Sk
19 % DPH 10,38 Sk
spolu: 65,00 Sk.
Celú DPH si nárokuje.

1.) úhrada zamestnávateľa 55% z 89,-- Sk 48,95 Sk
príspevok zo SF 5,67 Sk
úhrada zamestnanca 0,00 Sk,
tu asi teda nemá nárok na odpočet na vstupe
2.) úhrada zamestnávateľa 55% z 89,-- Sk 48,95 Sk
príspevok zo SF 0,67 Sk
úhrada zamestnanca bez DPH 4,20 Sk
19 % DPH - zamestnanec 0,80 Sk.

Je nejaký rozdiel v nároku na odpočet DPH?
.............
Anja111
07.06.07,07:00
.............

To nemyslíš vážne?!
Tweety
07.06.07,07:03
Nárok na odpočet dph pri nákupe nemajú SZČO, dokonca nemajú nárok ani zo so služby sprostredkovania predajatýchto lístkov.
http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html?highlight=usmernenie
Anja111
07.06.07,07:11
Nárok na odpočet dph pri nákupe nemajú SZČO, dokonca nemajú nárok ani zo so služby sprostredkovania predajatýchto lístkov.
http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html?highlight=usmernenie

So SZČO som sa už zmierila. Ale, že nie je nárok na odpočet DPH ani pri nákupe obedov zamestnancom, ak nepožadujeme náhradu od zamestnanca aspom 0,50 Sk, tak to som nevedela. Ja v tomto prípade spokojne nárokujem DPH. :D
Vladimír Ozimý
07.06.07,07:13
no ano ale čo som si čítal to usmernenie od DRSR tak nárok na odpočet nemá ani zamestnávateľ pokiaľ poskytuje stravu zamestnancovi bezodplatne tak som to teda aspoň z toho pochopil ...
Anja111
07.06.07,07:18
no ano ale čo som si čítal to usmernenie od DRSR tak nárok na odpočet nemá ani zamestnávateľ pokiaľ poskytuje stravu zamestnancovi bezodplatne tak som to teda aspoň z toho pochopil ...
Veď práve... Zasa mi niečo ušlo!
Takže môžem začať robiť DDP?
Z akého dátumu je to usmernenie DRSR?
Tweety
07.06.07,07:21
Z usmernenia, posledná veta: vychádzajúc z uvedeného, poskytnutá služba stravovania sa považuje za dodanie, ktoré z hľadiska zákona o DPH nie je predmetom dane, pričom platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH. Táto veta je fak šalamúnska.
Anja111
07.06.07,07:24
Z usmernenia, posledná veta: vychádzajúc z uvedeného, poskytnutá služba stravovania sa považuje za dodanie, ktoré z hľadiska zákona o DPH nie je predmetom dane, pričom platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH. Táto veta je fak šalamúnska.
Áno... Ale ak si to vysvetľujeme správne, tak mám problém...
ALBO
07.06.07,07:26
Z usmernenia, posledná veta: vychádzajúc z uvedeného, poskytnutá služba stravovania sa považuje za dodanie, ktoré z hľadiska zákona o DPH nie je predmetom dane, pričom platiteľ dane nemá nárok na odpočítanie dane v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH. Táto veta je fak šalamúnska.

Mne sa to zdá logické ak neodvediete daň na výstupe nemáte nárok na vstupe (výnimka prop. pred).
Anja111
07.06.07,07:29
Mne sa to zdá logické ak neodvediete daň na výstupe nemáte nárok na vstupe (výnimka prop. pred).
Hmmmmm... A z akého dátumu je to usmernenie? Nech viem aspom odkedy mám robiť DDP...
Simonab
07.06.07,08:23
Kukám ako puk. Idem si ešte prečítať link, ktorý pripla Zitka.
Vladimír Ozimý
07.06.07,08:27
takže logicky mi z toho vychádza ak si zamestnanec prispieva na stravu čo i len korunou a zamestnávateľ odvedie z toho DPH tak potom si môže dph na vstupe uplatniť?
Tweety
07.06.07,08:29
Áno, logika je taká. Ak dá zadarmo, nemá nárok na jej odpočet.
Simonab
07.06.07,08:34
Áno, logika je taká. Ak dá zadarmo, nemá nárok na jej odpočet.

Ja už niekedy začínam o sebe pochybovať, či vôbec uvažujem logicky.:o ;)
Anja111
07.06.07,13:52
Ak to teda platí, tak odkedy? Nevie nikto?
Jana Acsová
07.06.07,13:54
Žiadnu paniku ...

dodanenie bezodplatného dodania platilo v zákone o DPH od jeho účinnosti.
Jana Acsová
07.06.07,13:57
Neviem presne, ale zrejme rozoberáte toto. Pozrite sa na dátum príspevku:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=101768&postcount=136
Jana Acsová
07.06.07,13:59
A tie príklady, čo sú uvádzané v linkoch, sú pripnuté v otázkach a odpovediach z DR SR, ktoré som pripla k informácii o stravovaní SZČO. Môžete si to pozrieť aj tam.
Jana Acsová
07.06.07,14:03
Ešte raz pripnem vyjadrenie DR SR k niektorým otázkam. Aj k stravovaniu (otázky 2 a 3).
Jana Acsová
07.06.07,14:06
Ak to teda platí, tak odkedy? Nevie nikto?
Mám obavy, že to tak bolo stále ... ale predmetné otázky boli zverejnené v máji 2007.
Jana Acsová
07.06.07,14:10
Anja111
07.06.07,14:23
Fajn... Toto mi ušlo! Takže som si zavarila... A zrejme mi už nepomôže ani robiť DDP a zbytočne na seba upozorňovať... Musím si to ešte premyslieť...
Ale všetkým veľmi pekne ďakujem. Už to začnem robiť správne... Lepšie neskoro, ako nikdy.
duficek
11.06.07,13:15
mimotemy tymto prispevkom budem mimo temy, ale principom to suvisi s bezodplatnym poskytnutim stravneho zamestnancom.

ako je to pri pracovnom ochrannom obleceni poskytnutom zamestnancovi. tiez tam nie je narok na odpocet DPH?
Jana Acsová
11.06.07,13:22
...ako je to pri pracovnom ochrannom obleceni poskytnutom zamestnancovi. tiez tam nie je narok na odpocet DPH?Zaujímavé porovnanie. V prípade pracovného oblečenia toto poskytujeme zamestnancovi pre plnenie úloh na pracovisku ... je majetkom firmy, vedie sa na karte tak ako napr. pridelený služobný mobil ... ten sa tiež nedodaňuje, tak ako pravítko, kalkulačka atď.
Pridelenie OOPP zamestnancom nie je bezodplatným dodaním tovaru.
Zuzana2
13.06.07,12:08
Prosím, nenahnevajte sa na mňa, ale po lopate (manžel SZČO, JÚ, sa stal platcom DPH od 1.6.2007, takže je to pre mňa všetko nové - ale snažím sa):
1. Ak si zakúpi stravné lístky pre seba, sumu straveniek dá do VNZD.
2. Na konci roka interným dokladom preúčtuje sumu zodpovedajúcu nároku na stravné do VOZD.
2. Sumu provízie + DPH dá do VOZD - celú, nebude rozdeľovať základ + DPH? Čiže nemôže si uplatniť DPH z tejto provízie?
3. Ak si zakúpi montérky. Na bločku je základ + DPH, nemôže si túto sumu DPH uplatniť? Celú sumu dá do VOZD?
Ešte raz sa ospravedlňujem, hádam to bude so mnou zo dňa na deň lepšie.
Prajem krásny slnečný deň všetkým poraďákom a vopred ďakujem za rady.
Zuzana2
14.06.07,07:17
Prosím, nenahnevajte sa na mňa, ale po lopate (manžel SZČO, JÚ, sa stal platcom DPH od 1.6.2007, takže je to pre mňa všetko nové - ale snažím sa):
1. Ak si zakúpi stravné lístky pre seba, sumu straveniek dá do VNZD.
2. Na konci roka interným dokladom preúčtuje sumu zodpovedajúcu nároku na stravné do VOZD.
2. Sumu provízie + DPH dá do VOZD - celú, nebude rozdeľovať základ + DPH? Čiže nemôže si uplatniť DPH z tejto provízie?
3. Ak si zakúpi montérky. Na bločku je základ + DPH, nemôže si túto sumu DPH uplatniť? Celú sumu dá do VOZD?
Ešte raz sa ospravedlňujem, hádam to bude so mnou zo dňa na deň lepšie.
Prajem krásny slnečný deň všetkým poraďákom a vopred ďakujem za rady.

Prosííííííííííííííííííííííí íím.
duficek
14.06.07,08:10
1 a 2 - ak si nakupi stravne listky na dlhsiu dobu, tak je dobre uctovat aj pokladnu cenin, pretoze stravne listky su ceniny.
nakup listkov =VNZD, prijem do pokladne cenin, vydaj z pokladne cenin podla rozpocitania (ja vydavam listky vzdy na zaciatku mesiaca, konkretny pocet po zohladneni "dovolenky" a nepracovnych dni) VOZD.
takze vydaj za tieto listky mi ide do nakladov mesacne a nie az na konci roka uzavierkovou upravou.
takisto potom nespotrebovane listky co ostanu na konci roka, sa mi spravne zobrazia vo vykaze o majetku a zavazkoch.
Zuzana2
14.06.07,18:53
1 a 2 - ak si nakupi stravne listky na dlhsiu dobu, tak je dobre uctovat aj pokladnu cenin, pretoze stravne listky su ceniny.
nakup listkov =VNZD, prijem do pokladne cenin, vydaj z pokladne cenin podla rozpocitania (ja vydavam listky vzdy na zaciatku mesiaca, konkretny pocet po zohladneni "dovolenky" a nepracovnych dni) VOZD.
takze vydaj za tieto listky mi ide do nakladov mesacne a nie az na konci roka uzavierkovou upravou.
takisto potom nespotrebovane listky co ostanu na konci roka, sa mi spravne zobrazia vo vykaze o majetku a zavazkoch.

Ďakujem a s tou DPH mi nevie niekto pomôcť?
Zuzana2
18.06.07,05:17
Prosím, nenahnevajte sa na mňa, ale po lopate (manžel SZČO, JÚ, sa stal platcom DPH od 1.6.2007, takže je to pre mňa všetko nové - ale snažím sa):
1. Ak si zakúpi stravné lístky pre seba, sumu straveniek dá do VNZD.
2. Na konci roka interným dokladom preúčtuje sumu zodpovedajúcu nároku na stravné do VOZD.
2. Sumu provízie + DPH dá do VOZD - celú, nebude rozdeľovať základ + DPH? Čiže nemôže si uplatniť DPH z tejto provízie?
3. Ak si zakúpi montérky. Na bločku je základ + DPH, nemôže si túto sumu DPH uplatniť? Celú sumu dá do VOZD?
Ešte raz sa ospravedlňujem, hádam to bude so mnou zo dňa na deň lepšie.
Prajem krásny slnečný deň všetkým poraďákom a vopred ďakujem za rady.
Prosím, prosím.
Vladimír Ozimý
18.06.07,05:30
stravenky ako píšete...nemá nárok na uplatnenie si dph, z monteriek nevydím dôvod aby si neuplatnil dph...
bepo
18.06.07,05:36
stravenky ako píšete...nemá nárok na uplatnenie si dph, z monteriek nevydím dôvod aby si neuplatnil dph...
Prečo by nemal byť nárok na uplatnenie dph z provízie na stravné kupóny?
Tweety
18.06.07,06:03
Prečo by nemal byť nárok na uplatnenie dph z provízie na stravné kupóny?
Fakt nemá nárok, viď usmernenie DÚ:
http://www.porada.sk/t17349-p3-stravn-szo--nrok-na-odpoet-dph.html
bepo
18.06.07,06:52
Fakt nemá nárok, viď usmernenie DÚ:
http://www.porada.sk/t17349-p3-stravn-szo--nrok-na-odpoet-dph.html
Fakt nemá, sranda je ak má zamestnancov- pri nich si uplatniť môže a pri sebe nemôže takže to musí prepočítavať.
duficek
18.06.07,07:19
Fakt nemá, sranda je ak má zamestnancov- pri nich si uplatniť môže a pri sebe nemôže takže to musí prepočítavať.
pri zamestnancoch moze, za predpokladu ze zamestnanci na listky prispievaju. ak maju zamestnanci cele stravne hradene zamestnavatelom, narok na odpocet nie je tiez.
Zuzana2
18.06.07,11:12
Ďakujem všetkým.
Krásny deň.
Jajina
20.06.07,07:22
Fakt nemá nárok, viď usmernenie DÚ:
http://www.porada.sk/t17349-p3-stravn-szo--nrok-na-odpoet-dph.html

Práve som toto usmernenie DRSR našla nezávisle od Vás aj ja na web stránke DR .... :
"Napriek skutočnosti, že zákon o dani z príjmov v citovaných ustanoveniach umožňuje fyzickým osobám zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie, Daňové riaditeľstvo SR v spolupráci s Ministerstvom financií SR zaujalo nasledovné stanovisko:
Náklady na stravovanie nemožno považovať z hľadiska zákona o DPH za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania, a teda fyzickej osobe, platiteľovi dane, v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane. "

Vypracovalo: Daňové riaditeľstvo SR
Odbor metodiky daní a odbor služieb pre verejnosť, "máj 2007"

My máme aj zamestnancov ale majiteľmi firmy sú dve fyzické osoby a do 12/2006 sme mali stravné lístky s DPH. (teraz už máme stravné poukážky)
DPH som pekne krásne pomernou sumou odpočítavala aj za 2 FO.
Zrejme to platí od začiatku platnosti zákona a páni "múdri" si porozmýšľali čo vlastne napísali a teraz po 3 rokoch už usmerňujú !!!
Monikov
18.07.07,12:54
Podnikateľ – FO objednáva stravovacie poukážky od stravovacej spoločnosti pre seba na osobnú spotrebu aj pre svojich zamestnancov. DPH si vôbec nemôže uplatniť, pretože podľa zákona o DPH je uvedené: náležitosťou faktúry okrem iných je aj základ dane, daň a DPH spolu. Nejaký prepočet podľa množstva by daňovo uznateľný asi nebol. Takže stravné lístky objedná zvlášť pre podnikateľa,(čím neušetrí na poplatkoch) alebo si neuplatní DPH zo spoločnej faktúry. Uvažujem správne?
tinaM
18.07.07,13:31
Podnikateľ – FO objednáva stravovacie poukážky od stravovacej spoločnosti pre seba na osobnú spotrebu aj pre svojich zamestnancov. DPH si vôbec nemôže uplatniť, pretože podľa zákona o DPH je uvedené: náležitosťou faktúry okrem iných je aj základ dane, daň a DPH spolu. Nejaký prepočet podľa množstva by daňovo uznateľný asi nebol. Takže stravné lístky objedná zvlášť pre podnikateľa,(čím neušetrí na poplatkoch) alebo si neuplatní DPH zo spoločnej faktúry. Uvažujem správne?
Ak máš faktúru, ktorá obsahuje všetky náležitosti uvedené v § 71 Zákona o DPH, vzniklo Ti právo na odpočítanie dane.

No usmernenie DR Ti neumožňuje odpočítať DPH, ktoré je vyčíslené pri nákupe poukážok pre SZČO.
Podľa mňa urobím prepočet a uplatním DPH viažucu sa len k poukážkam pre zamestnancov. /Faktúru máš no neuplatnila si si celé DPH./

Hoci je pravda, že tých prár korún radšej neupltňujem pri nákupe poukážok.
Pri nákupe stravy od platiteľa prepočítavam.
Monikov
18.07.07,18:14
Práve to by ma zaujímalo, či je uznateľné z hľadiska DPH , keď si vypočítam ja sama nejakú sumu DPH a tú si uplatním. (To viem, že pri nákupe SL pre podnikat. nemám nárok na odpočet z provízie ). Napr. na doklade bude provízia 100 + 19 = 119 (toto by som si mohla uplatniť, keby som kupovala SL len pre zamestnacov). Podľa pomeru SL prepočítam, že provízia k SL zamestnancom je 90 + 17,10. Na faktúre mám ale 100 + 19, v zákone o DPH je povedané že náležitosťou faktúry je základ dane, daň a suma celkom. Keďže na doklade je 100 + 19, podľa mňa si nemôžem uplatniť 90 + 17,10, pretože túto sumu nemám uvedenú na doklade. Môže sa to stať napr. aj keď kupujem autoalarm a poťahy na sedadlo MV. Jedno je príslušenstvo z ktorého nemôžem uplatniť DPH, z druhého mám nárok na odpočet.
tinaM
18.07.07,20:12
Práve to by ma zaujímalo, či je uznateľné z hľadiska DPH , keď si vypočítam ja sama nejakú sumu DPH a tú si uplatním. (To viem, že pri nákupe SL pre podnikat. nemám nárok na odpočet z provízie ). Napr. na doklade bude provízia 100 + 19 = 119 (toto by som si mohla uplatniť, keby som kupovala SL len pre zamestnacov). Podľa pomeru SL prepočítam, že provízia k SL zamestnancom je 90 + 17,10. Na faktúre mám ale 100 + 19, v zákone o DPH je povedané že náležitosťou faktúry je základ dane, daň a suma celkom. Keďže na doklade je 100 + 19, podľa mňa si nemôžem uplatniť 90 + 17,10, pretože túto sumu nemám uvedenú na doklade. Môže sa to stať napr. aj keď kupujem autoalarm a poťahy na sedadlo MV. Jedno je príslušenstvo z ktorého nemôžem uplatniť DPH, z druhého mám nárok na odpočet.
Monikov, ja Ti rozumiem o čo Ti ide.
No počkáme, či na to bude ešte niekto reagovať.

Podľa môjho názoru faktúru máš, no a keď si neuplatníš celú DPH, tak preto, lebo Ti to neumožňuje predpis.
Jajina
19.07.07,06:28
Kupujeme stravné lístky pre zamestnancov aj zamestávateľa SZČO jednou faktúrou. DPH z poplatku a poštovného je cca 50,- Sk.
Sme mesačný platca DPH a ako viete u SZČO sa ešte na konci roka dolaďuje všeličo napr. prac.cesty atď. Takže ich celovú spotrebu stravných lístkov neviem celkom presne v reálnom mesiaci.
Ak by som sa rozhodla nedávať DPH z poplatkov na odpočet alikvónou časťou, čo radia aj v predchádzajúcich príspevkoch, môžem dať túto neodpočítanú DPH do nákladov ??
slavuska
25.07.07,05:25
Prikladam stanovisko DR SR Banska Bystrica, ktore mi poslali na zaklade mojho dotazu:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 49 ods.1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť.
Podľa § 49 ods. 2 cit. zákona, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ.
Podľa § 49 ods. 2 písm. a/ zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané.
Podľa § 51 ods.1 písm. a/ zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71. Za faktúru sa považuje doklad, ktorý obsahuje náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 cit. zákona. Platiteľ dane vykoná odpočítanie dane v zdaň. období podľa § 51 ods. 2 cit. zákona.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ si môže uplatniť právo na odpočítanie dane pri splnení vecných a časových podmienok v zmysle ustanovení § 49 až 51 cit. zákona

Váš dopyt:

Od 1.1.2006 ma SZČO možnosť dať si do výdavkov stravné v rozsahu zákona. Zaujíma ma, či následne má taktiež nárok na odpočítanie DPH zo stravných lístkov.



TAK JA UZ NEVIEM co sa zmenilo od vtedy. Asi v tom sami nemaju jasno.
Vladimír Ozimý
25.07.07,05:46
Prikladam stanovisko DR SR Banska Bystrica, ktore mi poslali na zaklade mojho dotazu:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 49 ods.1 zákona o DPH právo na odpočítanie dane z tovarov a zo služieb vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vzniká daňová povinnosť.
Podľa § 49 ods. 2 cit. zákona, môže si platiteľ odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ.
Podľa § 49 ods. 2 písm. a/ zákona o DPH platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané.
Podľa § 51 ods.1 písm. a/ zákona o DPH môže platiteľ dane uplatniť právo na odpočítanie dane, ak má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71. Za faktúru sa považuje doklad, ktorý obsahuje náležitosti uvedené v § 71 ods. 2 cit. zákona. Platiteľ dane vykoná odpočítanie dane v zdaň. období podľa § 51 ods. 2 cit. zákona.
Z uvedeného vyplýva, že platiteľ si môže uplatniť právo na odpočítanie dane pri splnení vecných a časových podmienok v zmysle ustanovení § 49 až 51 cit. zákona

Váš dopyt:

Od 1.1.2006 ma SZČO možnosť dať si do výdavkov stravné v rozsahu zákona. Zaujíma ma, či následne má taktiež nárok na odpočítanie DPH zo stravných lístkov.



TAK JA UZ NEVIEM co sa zmenilo od vtedy. Asi v tom sami nemaju jasno.





SZČO nemá nárok na uplatnenie dph zo stravných lístkov...
Jajina
25.07.07,06:13
Neodpočítanú DPH z poplatkov za obstaranie stravných lístkov môžem dať do nákladov ??
Tweety
25.07.07,06:19
Neodpočítanú DPH z poplatkov za obstaranie stravných lístkov môžem dať do nákladov ??
Je daňovým výdavkom podľa §19 Zákona o dani z príjmov.
slavuska
25.07.07,07:07
no ale z tej odpovede vyplyva, ze narok na odpocet ma, ak ma splnene podmienky.. .alebo si to zle vysvetlujem?
Vladimír Ozimý
25.07.07,07:12
no ale z tej odpovede vyplyva, ze narok na odpocet ma, ak ma splnene podmienky.. .alebo si to zle vysvetlujem?


pozri tento link tam je to vypracovane daňovým riaditeľstvom

http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=253&Itemid=68

a inak už som si nejak zvykol na tieto všeobecné odpovede od DRSR hehe
apo
23.10.07,18:00
pozri tento link tam je to vypracovane daňovým riaditeľstvom

http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=253&Itemid=68

a inak už som si nejak zvykol na tieto všeobecné odpovede od DRSR hehe

Dnes som bol na seminári k DPH a čumel som ako puk:eek:.

Neviem prečo som prehliadol túto diskusiu o stravných lístkoch SZČO a plne hradenom závodnom stravovaní zamestnávateľom.

"Vyťahujem" túto tému do pozornosti tým Poraďákom, ktorí v lete túto diskusiu tiež prehliadli, aby zachránili ešte čo sa dá.

apo