zuzana
02.09.04,09:00
Ak má zamestnanec počas trvania pracov.pomeru týždeň absenciu započítava sa mu to do zápočtového listu medzi počet odpracovaných rokov a dní?
Yvvetta
02.09.04,09:11
U nás sme do zápočtu rokov dávali aj absenciu. Išlo o 2 - 3 dní. Ale teraz som na pochybách či to robíme správne. Jedine ak robíme ELDZ tam sa vypisujú vylúčiteľné doby.
zuzana
02.09.04,14:40
Ak má zamestnanec absenciu musí si platiť nejaké poistné napr.zdravotné, nemocenské.Ako je to ak má napr. v auguste 10dní absencie?Ako je to z odvodmi, minimálnym vymeriavacím základom, kráti sa ??????
Magma
02.09.04,15:11
Podľa mňa aj počas absencie pracovný pomer trvá, takže ja by som túto dobu zahrnula aj do zápočtového listu.
Jozef Mihál
04.09.04,17:22
Absencia = prerušenie sociálneho poistenia. Podľa § 138 odsek 18 sa o.i. minimálny VZ v prípade, že poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca, alikvótne upraví. Treba si uvedomiť, koľko KALENDÁRNYCH dní trvalo prerušenie - tak ako ste ho nahlásili na registračnom liste. Pri 12 pracovných dňoch to bude zrejme minimálne 16 kalendárnych dní trvania prerušenia. Potom za august 2004 vychádza minimálny VZ ako 6080 Sk deleno 31 dní, čo je 196,13 Sk (zaokrúhľujeme na 2 des.miesta), za zostávajúcich 15 kal.dní bude minimálny VZ - 15 dní krát 196,13 Sk = 2942 Sk (zaokrúhľujeme na celé Sk nahor). Takže - odvody na sociálne poistenie musia byť zo základu 2942 Sk (Ak prerušenie trvalo 16 kal.dní - pri inom počte adekvátne upravte horeuv.postup.)

Pozor na zdravotné poistenie - absencia nie je obdobím, počas ktorého by sa ZP neplatilo (na rozdiel od soc.poistenia). Preto VZ na ZP musí byť najmenej 3000 Sk. Takže - ZP sa platí z VZ 3000 Sk.

Zápočtový list ? Myslíte zrejme Evidenčný list dôchodkového poistenia. V oddieli II. "Obdobie poistenia..." sa musí zapísať do osobitných riadkov obdobie pred absenciou - čiže prerušením, a osobitne obdobie po absencii.

Príklad.
Absencia trvala od 9.8.2004 do 17.8.2004 vrátane. U Vás bol zamestnaný od r.2000, končí 31.8.2004. Do II. oddielu teda zapíšete 2 riadky.

V 1.riadku bude rok 2004, od 1.1. do 8.8.
V 2.riadku bude rok 2004, od 18.8. do 31.8.

Teda "vynechali sme" obdobie prerušenia - absencie. Akokeby na tú dobu pracovný pomer neexistoval.
M3G
05.09.04,12:43
Súhlasím s pánom Mihálom, len dodám, aby ste sa nenechali zmiasť pracovníkmi sociálnej poisťovne, ktorí občas tvrdia, že takto sa prerušenie na dôchodkovom liste nevyplňuje(aj keď na poučení je to dosť jasno vysvetlené).

Čo sa týka údajov na zápočet rokov - do doby trvania pracovného pomeru zarátavam aj prerušenia.
Ide o prerušenia, kedy pracovný pomer stále trvá, preto ma tieto prerušenia pre účely vyplnenia zápočtu rokov nezaujímajú.
Jozef Mihál
06.09.04,14:43
K tomu zápočtu rokov asi tak - ak sa bavíme o zápočte rokov pre vznik nároku na starobný dôchodok a pre určenie výšky starobného dôchodku, tak podľa nového zákona o soc.poistení sa doba prerušenia povinného poistenia - tj. aj absencie - nezaratúvajú do odpracovaných "rokov". Takže ak napr. niekto v roku 2004 mal 10 dní absencie, započíta sa mu 355 dní, nie 365. Samozrejme to má dôsledky v nižšej budúcej sume dôchodku.
vladan
06.09.04,14:56
kolegynky mali namysli zápočet rokov, ktorý dáva zamestnávateľ zamestnancovi, ktorí opúšťa firmu. Je to doklad pre ďalšieho zamestnávateľa, podľa ktorého mu určí nárok na dovolenkové dni (20 alebo 25 dní) :-)
Ja osobne si myslím, že v zápočtovom liste, by dni absencie mali byť, tak ako podotkla Magma, lebo na prvej strane tohto zápočtového listu píšete dobu od-do a prerušenie sociálneho poistenia nie je to isté ako zrušenie pracovného pomeru - sú to dve odlišné veci. Čo sa týka SP (evidenčný list), postupovala by som podľa p. Mihála.
Pekný deň
Yvvetta
06.09.04,15:07
Áno presne tak ako Vladan píše. Aj my to tak robíme, že absencie sú súčaťou počtu odpr. dní v záp. liste.
Jozef Mihál
06.09.04,15:08
OK, pokiaľ ide o zápočet rokov pre budúceho zamestnávateľa, tak sa absencia započítava do odpracovaných dní.
Lucy
06.09.04,18:27
Ahojte. A existuje na vystavovanie zapoctovych listov, ktore vystavuje zamestnavatel pre zamestnanca aj nejaky pokyn? A ako sa to pocita pri prestupnom roku? Asi cudna otazka, len si chcem byt ista. DAKUJEM KRASNE :-)
M3G
06.09.04,20:14
Existuje aj nejaký zápočet pre účely starobného poistenia?

Ja som myslel na zápočet rokov, ktorý dostáva zamestnanec pri odchode z firmy.
Magma
07.09.04,05:39
Lucy, nerozumiem otázke, predsa keď zamestnanec v priestupnom roku odpracoval celý rok, tak sa počíta 1 rok, ak pracoval napríklad do 31.03.2004, tak sa počítaju roky pred rokom 2004 plus k tomu dni január - 31, február - 29, marec - 31, spolu 91 dní.
vladan
07.09.04,06:33
Existuje aj nejaký zápočet pre účely starobného poistenia?

Ja som myslel na zápočet rokov, ktorý dostáva zamestnanec pri odchode z firmy.
... nič nové, je to ten evidenčný list dôchodkového poistenia - to bolo myslené ako zápočet pre účely starobného poistenia :-)
Pekný deň
Veva
08.09.04,13:44
Ako postupovať ,ak zamestnanec urobí absenciu na konci svojho PP. Áno urobím prerušenie od .. do . Priklad: mali sme zamestnanca ,ktorý končil PP k 31.8.2004, ale akosi sa mu podarilo neprísť do práce a dali sme mu absenciu od 30.8 do 31.8.04/výstup si prišiel urobiť až 2.9. -teda prevziať doklady /, a pani zo soc.poisť. nám vytkla závadu ,že ELDZ jeho PP trval len do 29.8.2004 lebo potom mal prerušenie poistnej doby a tým mu aj ukončila PP , aké vy máte skúsenosti?
vladan
08.09.04,14:09
Veva,
na evidenčnom liste vzadu máš návod na vyplnenie. čiže si mala uviesť:
kalendárny rok: 2004
od: 01. 01.
do: 29. 08.
VZ: podľa mzdového listu

... teba nech nemýli to, že jemu pracovný pomer trval do 31.8.2004 (to mu dáš do zápočtového listu), ale do ELDS mu musíš dať do 29.8.2004. Odhláška by mala byť k 31.8.2004. Prerušenie od 30.8-31.8.
Pekný deň
M3G
09.09.04,18:55
Presne tak ako hovorí Vladan, nenechajte sa mýliť pracovníčkami sociálnej poisťovne. Veď ony nevedia a to im musíme prepáčiť?!
Jozef Mihál
10.09.04,07:48
Súhlas s vladan, takto to má byť,
kto za to môže, že si oni sami (SP) vymysleli taký nezmysel, ako je ELDZ a že si ho vymysleli tak, ako ho vymysleli.
halibut
28.03.05,09:51
prosim o radu ak zamestnanec mal absenciu pocas celych dvoch mesiacov.Nebol s nim nebol ukonceny TPP, lebo zamestnavatel neakceptoval je ziadost o okamzite ukoncenie TPP k 31.1, odvolavajuc sa na vypovednu lehotu 2 mesiace. tento zamestnanec nastupil do ineho zamestnania od 1.2. U nas je vedeny stale v stave, vykazala sa mu za feb. a marec absencia. Aky to ma dopad na odvody? platí na ucely ZP od 1.1.05 stale min.vym zaklad pre poistne aj ked absentuje cely mesiac?Moze mu todat zamestnavatel k nahrade podla nejakeho prédpisu. Do socialky by sa nemlo zanho odviest nic. A ako ho odhlasit z poistovni ked je predpoklad ze pisomne nikdy TPP nebúde ukonceny.?
brm
29.03.05,11:04
Áno presne tak ako Vladan píše. Aj my to tak robíme, že absencie sú súčaťou počtu odpr. dní v záp. liste.možno y nebolo od veci v kolonke ostatné uvádzať okrem exekúcií a iných srandičiek aj doby absencie...
olgaduri
15.04.05,10:46
Čaute diskutujúci .....
Keď sa už hovorí o zápočtovom liste, mala by som otázku :
aké údaje zapisujete do kolonky : obdobia práceneschopnosti
1. iba kal.dni čo platí sociálka (kal.dni vylúčitel.dôb ktoré sa píšu do ELDZ)
2. kal.dni čo platí sociálka + kal. dni náhrady príjmu čo vypláca zamestnávateľ

DÍKY za odpoveď
vladan
15.04.05,10:50
obdobie práceneschopnosti = práceneschopný je zamestnanec od začiatku do konca práceneschopnosti ;)
brm
15.04.05,11:59
Čaute diskutujúci .....
Keď sa už hovorí o zápočtovom liste, mala by som otázku :
aké údaje zapisujete do kolonky : obdobia práceneschopnosti
1. iba kal.dni čo platí sociálka (kal.dni vylúčitel.dôb ktoré sa píšu do ELDZ)
2. kal.dni čo platí sociálka + kal. dni náhrady príjmu čo vypláca zamestnávateľ

DÍKY za odpoveďod začiatku do konca, mám borcov čo dokážu vyprodukovať 5 až 10x do roka 1-2-3ňové pn-ky...furt je doma a v zápočte by to nemal?nech sa naučia ľudia konečne využívať možnosť 7xlekár...ale to si človek akurát hubu derie...
zu1301
27.04.05,13:22
Absencia = prerušenie sociálneho poistenia. Podľa § 138 odsek 18 sa o.i. minimálny VZ v prípade, že poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca, alikvótne upraví. Treba si uvedomiť, koľko KALENDÁRNYCH dní trvalo prerušenie - tak ako ste ho nahlásili na registračnom liste. Pri 12 pracovných dňoch to bude zrejme minimálne 16 kalendárnych dní trvania prerušenia. Potom za august 2004 vychádza minimálny VZ ako 6080 Sk deleno 31 dní, čo je 196,13 Sk (zaokrúhľujeme na 2 des.miesta), za zostávajúcich 15 kal.dní bude minimálny VZ - 15 dní krát 196,13 Sk = 2942 Sk (zaokrúhľujeme na celé Sk nahor). Takže - odvody na sociálne poistenie musia byť zo základu 2942 Sk (Ak prerušenie trvalo 16 kal.dní - pri inom počte adekvátne upravte horeuv.postup.)

Pozor na zdravotné poistenie - absencia nie je obdobím, počas ktorého by sa ZP neplatilo (na rozdiel od soc.poistenia). Preto VZ na ZP musí byť najmenej 3000 Sk. Takže - ZP sa platí z VZ 3000 Sk.

Zápočtový list ? Myslíte zrejme Evidenčný list dôchodkového poistenia. V oddieli II. "Obdobie poistenia..." sa musí zapísať do osobitných riadkov obdobie pred absenciou - čiže prerušením, a osobitne obdobie po absencii.

Príklad.
Absencia trvala od 9.8.2004 do 17.8.2004 vrátane. U Vás bol zamestnaný od r.2000, končí 31.8.2004. Do II. oddielu teda zapíšete 2 riadky.

V 1.riadku bude rok 2004, od 1.1. do 8.8.
V 2.riadku bude rok 2004, od 18.8. do 31.8.

Teda "vynechali sme" obdobie prerušenia - absencie. Akokeby na tú dobu pracovný pomer neexistoval.
ja som mala taký prípad teraz v marci. zamestnanec mal robit do 31.03.2005, ale svojvolne ostal doma s odôvodnenim "ved mam dovolenku" a zabudol na to, ze sa so zamestnavatelom dohodli, ze bude pracovat do 31.03.2005 a dovolenku mu preplati. od 17.03. nerobil, zamestnavatel mu dal absenciu.
co sa tyka ELDP, volala som na socialnu poistovnu a vypisala som ho takto
rok 2004 01.01.-31.12.
rok 2005 01.01.-16.03.
pani na SP mi povedala, ze absencia sa tam nepise, lebo vlastne od 17.03. nebol dôchodkovo poisteny.
Ukoncenie pracovneho pomeru 31.03.2005 ale do obdobia dôchodkoveho poistenia do 16.03.