Pukluš
28.07.11,18:43
Dobrý večer, len sa chcem uistiť: SZČO, neplatca dph kupuje auto na autoúver, s tým, že 1/2 uhradí pri preberaní auta a druhú polovicu o rok.
Jedná sa mi o to, že ako dlho ho budem odpisovať, 4 roky? A keďže je neplatca dph, tak obstarávacia cena je cena s dph?
Ďakujem pekne.
Mila123
28.07.11,16:45
je to tak...4 ročný odpis auta a cena je aj s DPH.....
Pukluš
28.07.11,16:46
Ďakujem pekne, istota je guľomet.
Mila123
28.07.11,16:50
Ďakujem pekne, istota je guľomet.

v Galante su poznajú ako bazuku.....mimotemymimotemymimotemy
Uľa
26.09.11,07:39
Prosím vás: SZČO, platca DPH kúpil v januári 2011 auto za účelom ďalšieho predaja. Čiže som ho zaúčtovala ako tovar a uplatnla DPH. Do dnešného dňa ho nepredal a teraz sa rozhodol, že ho zaradí do majetku firmy a bude si uplatňovať odpisy.
1. Môžem ho ja len tak zaradiť do majetku firmy dajme tomu k 01.09.2011?
2. Vstupná cena bude cena bez DPH?
3. Čo s tou DPH, ktorú si uplatnil - nebude to problém?
Prosím vás o radu a vopred ďakujem za odpoveď.
šromo
26.09.11,11:11
Prosím vás: SZČO, platca DPH kúpil v januári 2011 auto za účelom ďalšieho predaja. Čiže som ho zaúčtovala ako tovar a uplatnla DPH. Do dnešného dňa ho nepredal a teraz sa rozhodol, že ho zaradí do majetku firmy a bude si uplatňovať odpisy.
1. Môžem ho ja len tak zaradiť do majetku firmy dajme tomu k 01.09.2011?
2. Vstupná cena bude cena bez DPH?
3. Čo s tou DPH, ktorú si uplatnil - nebude to problém?
Prosím vás o radu a vopred ďakujem za odpoveď.

môžeš ho preradiť :tovar -, odpisovaný majetok +( znížiť nákladové výdavky !/
vstupná cena - nadobúdacia cena, bude bez DPH. nárok na uplatnenie je správny.
Nezabudnúť prihlásiť vozidlo na daň z mot.vozidiel
monika31334
06.10.11,09:39
Dobrý deň,
živnostík si založil živnosť tento rok. Teraz chce zaradiť vlastné auto do obchodného majetku. Auto má už dva roky. V akej hodnote ho zaradí a ako dlho ho bude odpisovať? Štyri roky? Alebo ho zaradí v polovičnej hodnote a odpisovať ho bude už len dva roky?
Ďakujem.
Zita5
06.10.11,09:45
Dobrý deň,
živnostík si založil živnosť tento rok. Teraz chce zaradiť vlastné auto do obchodného majetku. Auto má už dva roky. V akej hodnote ho zaradí a ako dlho ho bude odpisovať? Štyri roky? Alebo ho zaradí v polovičnej hodnote a odpisovať ho bude už len dva roky?
Ďakujem.

Vozidlo zaradíte v pôvodnej OC v roku obstarania ,od toho roku si spravte odpisový plán a ak má auto už dva roky , tak odpisy uplatníte na konci roka cez uzávierkové operácie do prevádzkovej réžie v čiastke , ktorá pripadá tretí rok .

Priložím aj znenie zákona ......

§ 24 Zákon o dani z príjmu

(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).



§ 25
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-a.html#hore)

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
monika31334
06.10.11,09:52
Ďakujem :-))
Sarlotka
18.04.13,07:26
Vozidlo zaradíte v pôvodnej OC v roku obstarania ,od toho roku si spravte odpisový plán a ak má auto už dva roky , tak odpisy uplatníte na konci roka cez uzávierkové operácie do prevádzkovej réžie v čiastke , ktorá pripadá tretí rok .

Priložím aj znenie zákona ......

§ 24 Zákon o dani z príjmu

(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).



§ 25
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-a.html#hore)

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,

Dobrý deň,

prosím vedeli by ste mi podariť.

SZCO platitel DPH si kupil minuly rok auto od platitela DPH - teda s DPH
nezaradil ho do majetku, vozidlo sa na podnikanie vobec nepouzivalo, o kupe v uctovnictve nebolo teda ani uctovane
teraz sa rozhodol vozidlo zaradit do majetku.

v akej obstaravacej cene mam zaradit auto do majetku ? s cenou s DPH alebo bez DPH...
resp. je mozne uplatnit DPH teraz? podla mna nie.

dakujem
Tweety
18.04.13,07:34
Dobrý deň,

prosím vedeli by ste mi podariť.

SZCO platitel DPH si kupil minuly rok auto od platitela DPH - teda s DPH
nezaradil ho do majetku, vozidlo sa na podnikanie vobec nepouzivalo, o kupe v uctovnictve nebolo teda ani uctovane
teraz sa rozhodol vozidlo zaradit do majetku.

v akej obstaravacej cene mam zaradit auto do majetku ? s cenou s DPH alebo bez DPH...
resp. je mozne uplatnit DPH teraz? podla mna nie.

dakujem Odpoveď nájdeš v príspevku č. 8. MV teraz zaradí v celkovej OC cene. Nárok na odpočet nie je. Odpisovať bude teda už len tri roky, tento rok 2 rok odpisovania.
Sarlotka
18.04.13,07:44
Odpoveď nájdeš v príspevku č. 8. MV teraz zaradí v celkovej OC cene. Nárok na odpočet nie je. Odpisovať bude teda už len tri roky, tento rok 2 rok odpisovania.

Dakujem, no praveze som to citala viackrat a aj ine temy ale akosi som si nie ista a ohladom DPH som nenasla nic...

takze zaradim v cene s DPH
este by ma zaujimalo v podstate vozidlo bolo kupene 04/2012
a vychadzam z odpisovania "po novom" teda prvy rok odpisovania by bol 1/4 z OC /12 *8
2 rok odpisovania 1/4 OC
3 rok. odpisovania 1/4 OC
4 rok odpisovania 1/4 OC
5 rok odpisovania 1/4*OC/12*4 ???

alebo budem odpisovat len po 4 rok?

Dakujem
Tweety
18.04.13,08:14
Dakujem, no praveze som to citala viackrat a aj ine temy ale akosi som si nie ista a ohladom DPH som nenasla nic... takze zaradim v cene s DPH este by ma zaujimalo v podstate vozidlo bolo kupene 04/2012 a vychadzam z odpisovania "po novom" teda prvy rok odpisovania by bol 1/4 z OC /12 *8 2 rok odpisovania 1/4 OC 3 rok. odpisovania 1/4 OC 4 rok odpisovania 1/4 OC 5 rok odpisovania 1/4*OC/12*4 ??? alebo budem odpisovat len po 4 rok? Dakujem
Odpisujete už len 3 roky a ten zvyšok v priebehu toho posledného po mesiacoch.
Sarlotka
18.04.13,08:20
Odpisujete už len 3 roky.

a preco len tri roky?
keby zaradit majetok 04/2012 tak by si uplanit prvy rok len príslušnú čast odpisov za 8 mesiacov

D.
Tweety
18.04.13,08:26
V 1 OS je doba odpisovania 4 roky.
KEJKA
18.04.13,08:28
Dakujem, no praveze som to citala viackrat a aj ine temy ale akosi som si nie ista a ohladom DPH som nenasla nic...

takze zaradim v cene s DPH
este by ma zaujimalo v podstate vozidlo bolo kupene 04/2012
a vychadzam z odpisovania "po novom" teda prvy rok odpisovania by bol 1/4 z OC /12 *8
2 rok odpisovania 1/4 OC
3 rok. odpisovania 1/4 OC
4 rok odpisovania 1/4 OC
5 rok odpisovania 1/4*OC/12*4 ???

alebo budem odpisovat len po 4 rok?

Dakujem
áno, vzhľadom na zmenu nemáš nárok na odpisy 1.roka, ale zvyšok si môžeš odpísať tak, ako si si to vypočítala.
​Po starom by to bolo naozaj len tri roky, ale po novom ti na 4.rok vychádza tá alikvotná časť.
Sarlotka
18.04.13,08:53
ospravedlnujem sa zle som sa vyssie vyjadrila...

myslela som ci, je mozne uplanit aj alikvotnu cast posledny rok odpisovania...

dakujem za ozrejmenie...
Jarka 1
18.04.13,08:57
áno, vzhľadom na zmenu nemáš nárok na odpisy 1.roka, ale zvyšok si môžeš odpísať tak, ako si si to vypočítala.
​Po starom by to bolo naozaj len tri roky, ale po novom ti na 4.rok vychádza tá alikvotná časť.

​áno
Tweety
18.04.13,08:58
ospravedlnujem sa zle som sa vyssie vyjadrila...

myslela som ci, je mozne uplanit aj alikvotnu cast posledny rok odpisovania...

dakujem za ozrejmenie...
Klasicky odpíšeš 3 roky a tie zostávajúce mesiace v štvrtom roku.
Zita5
18.04.13,09:33
Vyhotovíte si odpisový plán začínajúc dňom a rokom 2012 obstarania vozidla a podľa Odpisového plánu budete uplatňovať odpisy .


2012 neuplatníte odpis za 8 mesiacov(nakoľko vozidlo nebolo v OM )
2013 uplatníte odpis za 12 mesiacov (aj to podľa môjho názoru záleží odo dňa zaradenia resp.mesiaca nemusí to byť 12 mesiacov ako uvádzam počítam od 1.1.2013 )
2014 uplatníte odpis za 12 mesiacov
2015 uplatníte odpis za 12 mesiacov
2016 uplatníte odpis za 4 mesiace
Sarlotka
18.04.13,19:09
Vyhotovíte si odpisový plán začínajúc dňom a rokom 2012 obstarania vozidla a podľa Odpisového plánu budete uplatňovať odpisy .


2012 neuplatníte odpis za 8 mesiacov(nakoľko vozidlo nebolo v OM )
2013 uplatníte odpis za 12 mesiacov (aj to podľa môjho názoru záleží odo dňa zaradenia resp.mesiaca nemusí to byť 12 mesiacov ako uvádzam počítam od 1.1.2013 )
2014 uplatníte odpis za 12 mesiacov
2015 uplatníte odpis za 12 mesiacov
2016 uplatníte odpis za 4 mesiace

dakujem :) uz tomu rozumiem.....:)